Φίλοι..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: Φίλοι..

  1. #1

    Φίλοι..

    Γεια σε όλους. Είχα ανοίξει ένα θέμα παλιότερα για το θέμα που με απασχολούσε και συνεχίζει να με απασχολεί.. Δεν έχω πραγματικούς φίλους τότε δεν είχαν καν φίλους βέβαια..

    Πώς έχει το πράγμα.. Αρχικά είμαι gay. Και δεν ξέρεις κανείς τίποτα γι αυτό, ούτε έχω κάνει ποτέ κάτι.. (αν παίζει κάποιο ρόλο)

    Όταν ήμουν στο σχολείο δεν είχα καθόλου φίλους. Το καλοκαίρι που έδωσα πανελλήνιες και έβλεπα όλους να πηγαίνουν διακοπές με τους φίλους τους εγώ έπεσα σε μια μορφή κατάθλιψης μάλλον.. Σίγουρα ήμουν στα χειρότερα μου. Στη σχολή προσπαθώντας αρκετά και εκεί κατάφερα να κάνω κάποιους φίλους οι οποίοι από ότι αποδείχτηκαν είναι μια παρέα.. Πάντα βγαίναμε στο χαλαρό, λέγαμε βλακείες και ποτέ δεν ένιωσα να δένομαι με κάποιον αν και το ήθελα πολύ. Συνεχίζουμε να βγαίνουμε βέβαια αλλά αυτό με έχει κουράσει.. Επίσης σχεδόν όλοι τους είναι ομοφοβικοί πράγμα που με αποθαρρύνει από το να τους πω κάτι..

    Όταν άρχισα να νιώθω έτσι, στράφηκα προς ένα γνωστό site γνωριμιών για gay με την ελπίδα να γνωρίσω κάποιο άτομο είτε στην ίδια κατάσταση με μένα είτε όχι, να μπορώ να μιλάω άνετα σε αυτόν, αυτός σε μένα και γενικά να εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλον.. Αποδείχτηκε τρομερά δύσκολο, αφού σχεδόν όλοι εκεί μέσα έψαχνα είτε για σχέση είτε για κάτι της μιας βραδιάς.. Με το ψάξιμο (και με πολύ υπομονή αλλά και απογοήτευση) βγήκα με ένα άτομο που μιλούσαμε αρκετό καιρό αλλά δεν προχώρησε καλά γιατί άρχισε να μου την πέφτει οπότε το σταμάτησα..

    Πριν ένα μήνα βγήκα για πρώτη φορά με ένα άλλο παιδί, που από την αρχή μου φάνηκε πολύ καλός σαν άνθρωπος.. Όλα πήγαν πολύ καλά και φάνηκε να συμπαθούμε ο ένας τον άλλον.. Μετά από λίγες μέρες ξαναβγήκαμε και πάλι τα πράγματα ήταν πολύ καλά. (Εγώ άρχισα να έχω κάποιες ελπίδες όπως πάντα). Από τότε πάει καιρός που δεν ξαναβγήκαμε.. Γενικά αυτός από την αρχή ποτέ δεν μου έστελνε μήνυμα.. Πάντα εγώ θα ξεκίναγα τη συζήτηση.. Τώρα την Κυριακή του Πάσχα του πρότεινα όταν γυρίσουμε στην Αθήνα να ξαναβγούμε και μου είπε ναι αλλά όπως πάντα δεν μου έχει ξαναστείλει τίποτα. Δεν θέλω να στείλω εγώ γιατί υποψιάζομαι ότι μάλλον δεν ενδιαφέρεται.. Αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω καθαρά. Θα μπορούσε να μου το πει για να μην ελπίζω και γω..

    Δεν νομίζω ότι ζητάω κάτι υπερβολικό.. Άλλωστε πιστεύω πως η φιλία δεν είναι ένα πράγμα μονομερές αλλά μια κατάσταση που και οι δύο το θέλουν.. Όπως φαίνεται μια ακόμη προσπάθεια θα πάει χαμένη και εγώ πάλι θα απογοητεύομαι και θα πέφτω και στην ψυχολογία μου και στην επίδοση μου στη σχολή.. Όσες ελπίδες μου δίνει η ζωή μου της παίρνει πίσω και μένω με την απογοήτευση.. Μου έχουν ψυχολογικά σε αυτό το θέμα.. Όπως με το θέμα του κολλητού.. όποτε ακούω αυτή τη λέξη νιώθω την καρδιά μου να πονάει που ποτέ δεν είχα και αμέσως η ψυχολογία πάει στα τάρταρα.

    Έχω ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον ανοιχτά και να μην αδιαφορεί για μένα. Αυτό.

    Ευχαριστώ που το διαβάσατε.. :)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Αρχικά είμαι gay.
    απο την κοπελα μου διδαχτηκα οτι καλο θα ειναι να μη βαζουμε ετικετες ενταξει το εχω κανει κ εγω αυτο να βαζω ετικετες αλλα το αποφευγω πχ σκεψου κ το ενδεχομενο να εβρισκες κ καπια κοπελα που να εχει αντιστοιχες τασεις υπαρχουν πολες απλα λιγες θα το ομολογισουν...

  3. #3
    Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.. Εγώ άντρας είμαι, σε τι θα με βοηθήσει η κοπέλα;
    Last edited by th93; 26-04-2014 at 21:18.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Ο Αλέξανδρος εννοεί ότι,αν είναι και μια κοπέλα λεσβία...θα σε νιώσει περισσότερο....
    Και εγώ πριν διαβάσω την απάντηση του Αλέξανδρου,αυτό θα σου έλεγα,ότι μπορεί να μην είχες κολλητούς-και αυτό συνέβαινε λόγω της διαφορετικότητας σου-αλλά μπορείς να έχεις φίλες κολλητές και νομίζω ότι πιο καλά περνάει ένας άνδρας με μία γυναίκα.

    Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου,αυτό συμβαίνει και σε άλλους ανθρώπους που έχουν ιδιαιτερότητες....δυστυχώς η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι το αποδεκτό ακόμα...
    Τον φίλο αυτόν που έχεις να μην τον πάρεις τηλέφωνο γιατί δεν σε πολυγουστάρει και συ πρέπει να δείχνεις αξιοπρέπεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Αν κατάλαβα καλά δεν ψάχνεις κάτι ερωτικό αλλά έναν soulmate?

  6. #6
    Για αρχή θα ήθελα να έχω έναν φίλο που θα είναι πραγματικός φίλος με ό,τι συνεπάγεται αυτό.. Αυτό ψάχνω τόσα χρόνια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eγω δε θα σου προτεινα να επικεντρωθεις στην αναζητηση φιλων αλλα να τα φτιαξεις με καποιον οποτε μετα δε σε νοιαζουν οι φιλοι.

  8. #8
    Δεν νιώθω ψυχολογικά έτοιμος για κάτι τέτοιο. Θέλω να ξέρω ότι έχω ένα σίγουρο άτομο δίπλα μου. Αυτή τη στιγμή δεν το έχω..
    Δεν γίνεται να μην με νοιάζουν οι φίλοι. Μαζί με την υγεία είναι τα σημαντικότερα πράγματα που πρέπει να έχει ένας άνθρωπος.
    Δεν πιστεύω ότι η σχέση μπορεί να αντικαταστήσει τη φιλία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by th93 View Post
    Δεν νιώθω ψυχολογικά έτοιμος για κάτι τέτοιο. Θέλω να ξέρω ότι έχω ένα σίγουρο άτομο δίπλα μου. Αυτή τη στιγμή δεν το έχω..
    Δεν γίνεται να μην με νοιάζουν οι φίλοι. Μαζί με την υγεία είναι τα σημαντικότερα πράγματα που πρέπει να έχει ένας άνθρωπος.
    Δεν πιστεύω ότι η σχέση μπορεί να αντικαταστήσει τη φιλία..
    Γενικά τίποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτή την ζωή,οπότε θα αναγκαστείς να δέχεσαι και κάποια πράγματα,έτσι όπως είναι-η ζωή μας δίνει και ότι ζητάμε άλλα ότι έχει και αυτή να μας δώσει....βρες μία σχέση να κάνεις και μόλις νιώσεις εσύ καλά τότε θα βρεις και άλλες παρέες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by th93 View Post
    Δεν νιώθω ψυχολογικά έτοιμος για κάτι τέτοιο. Θέλω να ξέρω ότι έχω ένα σίγουρο άτομο δίπλα μου. Αυτή τη στιγμή δεν το έχω..
    Δεν γίνεται να μην με νοιάζουν οι φίλοι. Μαζί με την υγεία είναι τα σημαντικότερα πράγματα που πρέπει να έχει ένας άνθρωπος.
    Δεν πιστεύω ότι η σχέση μπορεί να αντικαταστήσει τη φιλία..
    Όχι,η σχέση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη φιλία, αλλά πρόκειται για 2 διαφορετικά πράγματα. Άλλα σου προσφέρει η σχέση,και άλλα η φιλία!
    Καμία σχέση δεν μπορεί να αντικαταστήσει κάποια άλλη. Πχ. η οικογένεια και οι ισχυροί δεσμοί που μπορεί να έχουμε με τα συγγενικά μας πρόσωπα, δεν μπορεί να εξαλείψει την ανάγκη μας να έχουμε και φίλους, και ερωτικές σχέσεις, και συναδελφικές σχέσεις στη δουλειά μας, κλπ!

  11. #11
    Συμφωνώ με αυτό που λες kokkinoskoufitsa απλά εγώ δεν πρόκειται να λειτουργησω σε μια σχέση ενω μου λείπουν πιο βασικά πράγματα.. Είμαι σίγουρος..

    Το θέμα είναι οτι προσπαθώ όσο μπορω να μην το σκέφτομαι αλλά όλο τριγυρνάει στο μυαλό μου.. Δεν έχω ουσιαστική στήριξη απο πουθενά και δεν το μπορω αυτό το πράγμα.. Λένε οτι σου έρχεται οταν δεν το περιμένεις.. Μέχρι τοτε όμως; Θα αλλαζω διαθέσεις συνέχεια; Με επηρεάζει πολύ αυτό το θέμα, μου έχει μείνει ψυχολογικό.. Χθες σκεφτόμουν οτι εαν ήμουν ετεροφυλόφιλος ίσως ηταν πιο εύκολα τα πράγματα.. Και εγώ ποτε δεν σκέφτομαι έτσι..

  12. #12
    Έστειλα χτες μήνυμα στο παιδί που είχαμε βγει αλλά τώρα τελευταία είχε χαθεί, και δεν μου χει απαντήσει ακόμα.. Μάλλον δεν ενδιαφέρεται πια;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ο Αλέξανδρος εννοεί ότι,αν είναι και μια κοπέλα λεσβία...θα σε νιώσει περισσότερο....
    Και εγώ πριν διαβάσω την απάντηση του Αλέξανδρου,αυτό θα σου έλεγα
    καπιο ανεξηγιτο φαινομενο συμβαινει εδω για να καταλαβαινεις τι λεω.

  14. #14
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καπιο ανεξηγιτο φαινομενο συμβαινει εδω για να καταλαβαινεις τι λεω.
    Ναι το έπιασα αυτό..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    δεν μιλησες καθολου για γυναικες.
    εφοσον το αιτημα σου ειναι η φιλια, γιατι δεν επιδιωκεις φιλιες και με γυναικες?
    το γεγονος οτι ενω μιλας για φιλια, αναφερεσαι μονο σε ανδρες και σε απογοητευση, μαζι με το οτι δεν νοιωθεις καλα για την ομοφυλοφιλια, δεν την εχεις κοινοποιησει, δεν εχεις προχωρησει ερωτικα, μου δημιουργουν την πεποιθηση οτι μπλεκεις την φιλια με τον ερωτισμο....
    δηλαδη, οτι κατα βαθος ή και υποσυνειδητα ακομα, στην ανδρικη φιλια που θελεις και δεν εχεις καταφερει να αποκτησεις, θα επενδυσεις και ερωτικες προσδοκιες, ερωτικο ενδιαφερον, ενω δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι θα βρεις καποια ανταποκριση αν δεν φροντισεις να απευθυνθεις μονο σε γκει ανδρες.
    μπλεκει το πραγμα δηλαδη....

    η γνωμη μου ειναι οτι πραγματι χρειαζεσαι μερικους κοντινους και εμπιστους φιλους.
    το καλυτερο κατα τη γνωμη μου θα ηταν για σενα να βρεις γκει ατομα να κανεις παρεα, ειδικα διοτι εχεις αυτες τις αναστολες. θα μπορεις με αυτους να συζητας ανετα αυτα που νοιωθεις και θελεις και ισως η δικη τους καλυτερη ένταξη σε βοηθησει να απελευθερωθεις καπως κι εσυ και να ζησεις αυτο που εισαι, απενοχοποιημενα.

    οι γυναικες, ακομα και οι στρειτ, ειναι κατα κανονα gay friendly ατομα και θα μπορουσες να βρεις εκει στηριξη και παρεα.
    οι στρειτ ανδρες αντιθετα, ειναι οι περισσοτεροι ομοφοβικοι ειτε φανερα , ειτε κρυφα και νομιζω οτι το να επιδιωξεις φιλιες μαζι τους τωρα που εισαι ακομα φοβισμενος για το πως θα εκδηλωθεις ερωτικα, θα σε παει πισω, ασε που αν σου προκυψει ερωτικο ενδιαφερον για καποιον απο αυτους, θα ζησεις οδυνηρη ματαιωση. για ποιον λογο να το κανεις?
    βεβαιως, οποιαδηποτε στιγμη συναντησεις ανοιχτομυαλα ατομα ειτε στρειτ ειτε γκει να επιδιωξεις παρεα μαζι τους, δεν το συζητω.
    απλα λεω οτι εφοσον εισαι τοσο ζορισμενος, να αποφυγεις για αρχη παρεα με τοξικα ατομα, ομοφοβικα. μονο περισσοτερο αγχος θα σου προκαλεσουν.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φίλοι
    By Interferon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2014, 22:01
  2. Φιλοι?
    By eleana011 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 05-02-2013, 16:43
  3. Φιλοι
    By Billaras in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-12-2012, 01:16
  4. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 15:38
  5. Φίλοι...
    By Tinks24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 22-10-2008, 15:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •