φοβια με τον hiv
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3

    φοβια με τον hiv

    Καλησπερα σας!
    μετα απο πολυ χρονο κοπο και ταλαιπωρια,ειπα να σας εκμυστηρευτω το μαρτυριο μου και να σας μιλησω.
    απο μικρη ειχα τρομερες φοβιες με φαρμακα,απορρυπαντικα,λιπα σματα,οταν ακουγα οτι καποιος πεθανε απο ηλεκτροπληξια περνουσα σε αποσταση ασφαλειας απο την πριζα και νομιζα οτι θα πεθανω..ειχα εναν κομπο στο λαιμο μου διαρκως..
    ωσπου μεγαλωσα κι αποφασισα αυτο το φοβο αντι να τον μετριασω να τον διογκωσω με αυτοκαταστροφικοτατες συμπεριφορες. επεινα παρα πολυ,ειχα περιστασιακες επαφες-αρκετες απο αυτες απροφυλλακτες αλλα και μια με ατομο υψηλου κινδυνου-, ωστοσο επαιρνα μια βαθυα ανασα κι εκανα εξετασεις τα διαστηματα που επρεπε κι ηταν ολες αρνητικες..ωσπου αποφασισα να σοβαρευτω και να κανω τη μονιμη μου σχεση για οχτω χρονια,με απολυτη πιστοτητα και αφοσιωση.και δε φοβομουν για τιποτα πια.. ελα ομως που αν δεν ψαχνεις τον κινδυνο σε βρισκει αυτος και μετα απο τοοοοσα χρονια ανακαλυψα οτι και η σχεση ανηκε στον υψηλο κινδυνο.. πικρα,απογοητευση και φυσικα παλι φοβος. και εξετασεις. ι απο εκεινον -που βγηκαν αρνητικες- αλλα το ποτο παρεμεινε μια μαθημενη συμπεριφορα που επανηλθε.Μετα ειχα ερωτικες σχεσεις μ ενα φιλο μου που ηξερα χρονια και μυαλο δεν εβαλα,γιατι η μια φορα ηταν παλι απροφυλλακτη.και να παλι εξετασεις απο εμενα αυτη τη φορα στο σωστο χρονικο διαστημα και μαλιστα δυο φορες και παλι αρνητικες. και παλι επινα κ γινομουν λιωμα κ εμενα μονη μου αλλα θυμομουν τι εκανα κ πώς γυριζα σπιτι-καμια επαφη ερωτικη δηλ- να σου παλι οι φοβοι,οι τυψεις και οι ενοχες. με την πρωτη ιωση και πονοκεφαλο,νομιζω οτι εχω ειτζ.. πηγα ξανα για συζητηση και εξετασεις και μ εδιωξαν κι απο κει.μου ειπαν οτι δε νοειται να εχω κανει τοσες εξετασεις κ να φοβαμαι. κι εγω λεω "κι αν εχω κανει κατι και δε θυμαμαι;" και μετα λεω "μα αφου θυμασαι πως τραγουδουσες, τι τραγουδουσες, πως πηγες ν ανοιξεις μια μπυρα ακομα κ το μετανιωσες,πως εσπασε η ομπρελλα σου κ πηρες ταξι,δε θα θυμασαι το σεξ;;" και ησυχαζω..κ μετα παλι οι εφιαλτες.παλι οι φοβιες τα νευρα,οι πανικοι.μ ακουμπαει καποιος με χειραψια κ φοβαμαι..με σπρωχνουν στο δρομο κ νομιζω οτιμε τρυπανε με μια συριγγα!κοιμαμαι με λεξοτανιλ.αποφασισα ν παω στο 18 ανω. πριν 3 μηνες μου ειχαν πει απο κεντρο απεξαρτησης οτι δεν ειμαιο αλκοολικη.οτι ξεσπαω εκει συναισθηματικα.κοντευω ομως να γινω..θα το καταφερωμονη μου να γινω. κ παω να τρελλαθω. φιλια κ συγγνωμη για τον παροξυσμο κ τη ζαλαδα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Καλη μου θα σου προτεινα να ξεκινησεις αμεσα ψυχοθεραπεια .αν δεν εχεις λεφτα να πας σε ενα κεντρο ψυχικης υγιεινης.μη ταλαιπωρεισαι μονη σου!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    ετσι ειναι..λογικα και ψυχραιμα καταλαβαινω τον παραλογισμο..ομως ειναι να μη με πιασει παλι η εμμονη..και νομιζω οτι κ το ποτο ειναι μεγαλο μειον σ ολο αυτο. θενκς!
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    Καλη μου θα σου προτεινα να ξεκινησεις αμεσα ψυχοθεραπεια .αν δεν εχεις λεφτα να πας σε ενα κεντρο ψυχικης υγιεινης.μη ταλαιπωρεισαι μονη σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by tatanata View Post
    ετσι ειναι..λογικα και ψυχραιμα καταλαβαινω τον παραλογισμο..ομως ειναι να μη με πιασει παλι η εμμονη..και νομιζω οτι κ το ποτο ειναι μεγαλο μειον σ ολο αυτο. θενκς!
    Μην το αμελεις!αυριο κιολας κλεισε ραντεβου!!θα δεις πως θα πανε ολα καλα αν ξεκινησεις..να μπεις νετ να βρεις τηλ σε ενα κεντρο ψυχ.υγ. κοντα σου..τ

Similar Threads

  1. Φοβία για HIV
    By johhn in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 12-09-2013, 21:00
  2. φοβία
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2012, 20:45
  3. φοβια
    By fabulous in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2012, 14:58
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •