ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΥΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΒΙΑΣ. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by regina View Post
    ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ?ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΕ ΘΑ ΤΑΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ?ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ?
    μην το παιρνεις προσωπικα δεν θα τον επαιρνε να τα βαλει με ενα ατομο που σωματικα θα ηταν πιο δυνατο απο αυτον! γτ μπορει εσυ να ειχες ενστασεις και να αντεδρασες με την ολη συμπεριφορα του αλλα σωματικα υπερισχυε κι εκει τον επαιρνε να επιβληθει!! Αυτο εννοω!! Δεν θα αλλαξει οτι συμπεριφορα και να χεις αν ο ιδιος οπως ειπα δεν εχει σκοπο να λυσει τα θεμματα του! Δεν ξερω τι μπορει να τον κανει να ξεσπαει σε ατομα που δεν του φταινε, μονο ιδιος ξερει τα απωθημενα του κι αν δεν ψαξει τι του φταιει δεν θα αλλαξει!!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    7
    ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΣΕΒΑΣΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΑΠΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ''ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ''?ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΛΕΟΝ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΛΙ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙ ΑΥΤΟΝ...ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΡΡΩΣΤΟ..ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ...ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΓΓΙΞΕ ΠΟΤΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΣ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΓΓΙΞΕ ΠΟΤΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΣ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...
    (........) (.....) ................ μηπως αυτη την απορια την ειχες γενικοτερα απο μικρη

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    7
    ΟΤΙ ΤΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by regina View Post
    ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΣΕΒΑΣΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΑΠΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ''ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ''?ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΛΕΟΝ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΛΙ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙ ΑΥΤΟΝ...ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΡΡΩΣΤΟ..ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ...ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΓΓΙΞΕ ΠΟΤΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΣ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...
    δεν εχει νοημα να ασχολεισαι ευτυχως που ξεμπλεξες απλα απο δω και περα να προσεχεις, να αναγνωριζεις τα σημαδια μην σου ξανασυμβει!!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7
    Δεν υπάρχει δικαιολογία για τέτοια συμπεριφορά.Με όλο το σεβασμό κάποιος που σου πατάει το κεφάλι δεν αξίζει βοήθεια,την δικιά σου τουλάχιστον.Ας τον βοηθήσουν οι φίλοι του και η
    οικογένεια του ή να βοηθήσει ο ίδιος τον εαυτό του πηγαίνοντας σε κανέναν ψυχίατρο.Ακόμα και κάτι να του είχες κάνει η πιο "νορμάλ" αντίδραση θα ήταν το πολύ μια σφαλιάρα,που ακόμα και αυτό
    για μένα είναι ανεπίτρεπτο,αλλά πες άντε πάνω στο θυμό μπορεί να συμβεί.Η επαναλαμβανόμενη βία τέτοιου βαθμού δεν επιδέχεται συγχώρεση και κατά τη γνώμη θα έπρεπε να είχες σηκωθεί να φύγεις
    απο το πρώτο σοβαρό επεισόδιο,ίσως και να κάνεις κάποια καταγγελία.Γιατί αυτός όλο και κάποια καινούρια θα βρει και αν δεν έχει κάνει κάτι για το θυμό του τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ πιο σοβαρά
    την επόμενη φορά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Εγω στη θεση σου θα εκοβα καθε επαφη!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλημέρα.
    Συγγνώμη που θα σου το πω αλλά αυτές οι εκρήξεις θυμού και το αντίθετο ,μόλις καταλαγιάσει ο θυμός,δηλώνουν άνθρωπο με ψυχικό/ψυχολογικό πρόβλημα υγείας!

    Είναι πολύ μεγάλο θέμα και το να πεις ακριβώς γιατί το κάνει χρειάζεται ανάλυση αρκετών γεγονότων!Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σου πω,είναι να κόψεις κάθε ερωτική επαφή και επαφή οι 2 σας.Αυτό σου το λεω 100% πρώτον γιατί σου κάνει κακό και δεύτερον γιατί έτσι κάνεις τα πράγματα χειρότερα!

    Για να μη σε μπερδεύω,θα σου πω ότι τα ψυχολογικά προβλήματα,στην περίπτωσή μας η διαχείρηση θυμού,είναι σαν έναν ναρκωμανή που δεν έχει πάρει τη δόση του.Μόλις την πάρει,τότε σκεφτεται λογικά.Ετσι είναι κι ο ανεξέλεκτος θυμός!
    Από τη στιγμή που ξεσπάσει,ηρεμεί,γινεται το άλλο άκρο και περιμένει να πάρει την επόμενη δόση του...!!!

    Είναι ένας άνθρωπος που παίζει στα 2 άκρα δηλαδή.Στην απόλυτη γαλήνη,με ότι συνεπάγεται (κλάμα,απολογίες και μεγάλα λόγια) και στην απόλυτη έκρηξη με καταστάσεις βίας.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Και κάτι που ξέχασα να σου γράψω.Το χασίς και άλλοι τέτοιοι τρόποι,είναι αυτά που επιδεινώνουν την κατάσταση μέρα με τη μέρα.Το ''ναρκωτικό'' που βρίσκει κάποιος για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα,διαφέρει από άτομο σε άτομο και ωθεί το άτομο στην λανθασμένη σκέψη ότι του κάνει καλό,αλλά μέρα με τη μέρα τον κάνει όλο και χειρότερα.
    Και λέγοντας ναρκωτικό δεν εννοώ μόνο τα κανονικά ναρκωτικά κι ούτε με τη λέξη ναρκωτικό εννοώ το χασίς!Το είπα απλά αντί για τη λέξη άμυνα,που χρησιμοποιεί ο κάθε οργανισμός και διαφέρει από άτομο σε άτομο.
    Για παράδειγμα άλλος το ρίχνει στο φαγητό,άλλος στο αλκοολ και πάει λέγοντας.Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!

  10. #25
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Συμφωνώ με την Νtoubroutza!

    νομίζω ότι βρέθηκες με έναν άνθρωπο επικινδύνο, λόγο του ότι απέδειξε ότι δεν μπορούσε να διαχειρίζεται το θυμό του και ξεπερνούσε τα όρια που δεν ήταν αποδεκτό αυτό απο σένα!
    Tο πιο πιθανόν είναι αν συνέχιζες να είσαι μαζί του αυτό να ξαναεπαναλαμβανόταν!
    Χρειάζεται να δουλέψει ο συγκεκριμένος αρκετά με τον εαυτό του ώστε να μάθει πως να διαχειρίζεται όλο αυτό το συναίσθημα!

    Το άσχημο της υπόθεσης regina απ αυτά που διάβασα είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν δείχνει διατεθημένος να δουλέψει πάνω στο πρόβλημα του!

    Αυτό που μ απασχολεί όμως είναι εσύ πλέον πως αισθάνεσαι γι αυτόν μετά τα όσα έγιναν.. και με τον εαυτό σου?

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Συμφωνώ με την Νtoubroutza!

    νομίζω ότι βρέθηκες με έναν άνθρωπο επικινδύνο, λόγο του ότι απέδειξε ότι δεν μπορούσε να διαχειρίζεται το θυμό του και ξεπερνούσε τα όρια που δεν ήταν αποδεκτό αυτό απο σένα!
    Tο πιο πιθανόν είναι αν συνέχιζες να είσαι μαζί του αυτό να ξαναεπαναλαμβανόταν!
    Χρειάζεται να δουλέψει ο συγκεκριμένος αρκετά με τον εαυτό του ώστε να μάθει πως να διαχειρίζεται όλο αυτό το συναίσθημα!

    Το άσχημο της υπόθεσης regina απ αυτά που διάβασα είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν δείχνει διατεθημένος να δουλέψει πάνω στο πρόβλημα του!

    Αυτό που μ απασχολεί όμως είναι εσύ πλέον πως αισθάνεσαι γι αυτόν μετά τα όσα έγιναν.. και με τον εαυτό σου?
    Kαλημέρα Λευτέρη.Θάνος χάρηκα

    Λευτέρη συμφωνω σε αρκετά απο αυτά που λες.Μια παρατήρηση/διευκρίνιση/περιγραφή όπως θέλεις πες το.
    Το προφίλ ενός τέτοιου ατόμου,όπως είπα και πιο πάνω,είναι σαν προφίλ ναρκωμανή.Μπορείς να μιλήσεις με έναν ναρκωμανή που δεν έχει πάρει τη δόση του?Όχι,γιατί εκείνη την ώρα το μόνο που τον ''καίει'' είναι το πως θα βρει να πάρει.Γιατι είναι άρρωστος,οπότε είναι και λογικό.Αν όμως την έχει πάρει,εχει σταματήσει ο πόνος,έχει ξεμαστουρώσει κι όλα τα αυτά,τότε μπορείς να κάνεις ότι κουβέντα θέλεις ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.Κι αυτό γιατί οπως είπα ,είναι άρρωστος.

    Σε ένα ατομο με πρόβλημα στη διαχείριση θυμού,ίσως να μην μπορείς να μιλήσεις και περισσότερη ώρα από ότι έναν ναρκωμανή κι αυτό γιατί μπερδεύει πολλά πράγματα στο κεφάλι του και από τη μια στιγμή στην άλλη είναι σαν να του πατάνε ένα κουμπί και να αλλάζει πρόσωπο!Οπότε ενα ατομο το οποιο δεν ξέρει από διαχείριση θυμού,δεν είναι ειδικός ή δεν έχει περάσει ο ίδιος κάτι παρόμοιο,δεν μπορεί να βοηθήσει ένα ατομο που πάσχει από διαχείριση θυμού (κι ότι αλλο ψυχολογικο) κι αυτό γιατί δεν ξέρει τον τρόπο.Ισως πολλές φορές να νομίζει ότι βοηθάει αλλά στην ουσία κάνει τα πράγματα χειρότερα και τελικά φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.Η παρηγοριά και τα λόγια ανάμεσα σε 2 άτομα,είναι απλά κάλυψη του προβλήματος το οποίο παραμένει και θα εμφανιστεί στις επόμενες ώρες/μέρες/βδομάδες.
    Γι'αυτό κι ένα τέτοιο άτομο χρειάζεται την βοήθεια ειδικού.Είναι δύσκολο να το παραδεχτεί γιατί το ατομο αυτό κυριεύεται από το απόλυτο.Είναι απόλυτο στις αποφάσεις του,στις κινήσεις του,στα θέλω του,στις κινήσεις ΣΟΥ (οτιδηποτε μπορει να το χρησιμοποιήσει εναντίον σου) και γενικά σε όλα,οπότε θέλει ειδική μεταχείριση για να μην γίνει ακόμη χειρότερο.

    {p.S}Δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους που έκαναν το λάθος κι έπεσαν στα ναρκωτικά.Ίσα ίσα που ειμαι μαζί τους.Απλά το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 14-10-2011, 12:41
  2. ΠΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
    By παναγος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 19-05-2011, 18:17
  3. Επεσα...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 18-12-2007, 19:34
  4. Καταστάσεις Βίας Στην Οικογένεια
    By anasia in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-2006, 21:58
  5. Replies: 0
    Last Post: 24-11-2005, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •