γιατι ρε παιδια ειμαι τοσο χαλια?βοηθηστε με.. - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 19 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 281
  1. #181
    Να σου πω currant ειμαι ετσι κι'ετσι και νομιζω οτι πρεπει να το αποδεχθω αυτο. Δλδ οτι θα πρεπει να κανω υπομονη μεχρι να αρχισει να υποχωρει ολο αυτο. Με το να βιαζομαι και να αυτοεξεταζομαι για τα συμπτωματα μου,να μεμψοιρω,να αυτομυκτηρομαι,δεν προκειται να κερδισω τιποτε απολυτως. Το αντιθετο μαλιστα,θα δυναμωνει ο πονος και το αισθημα ανημποριας. Νομιζω πως αν το δει κανεις σαν μια δοκιμασια του εαυτου του,σαν μια ευκαιρια να καθισει και να λυσει τα προβληματα που τον απασχολουν και τα οποια τον οδηγουν στα ψυχολογικα του χαλια,τοτε θα το νικησει πολυ πιο ευκολα,ακομη και χωρις φαρμακα. Δεν ξερω αλλα θεωρω οτι με την πιστη στον Θεο ο ανθρωπος μπορει να ξεπερασει τα παντα σ'αυτη την ζωη. Τωρα πες εσυ πως εισαι,με την θεραπεια ολα ο.κ;

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Μαλιστα Στελιο. Εχω καταλαβει οτι ισως δεν χωραω στην παρεα σας. Μακαρι να ειναι η ιδεα μου αλλα γενικα τα μνμ ειναι απροσωπα κ δεν μπορεις να καταλαβεις με τι υφος σου τα λεει ο αλλος.
    Ξερω μονο οτι ειμαι ανθρωπος ευαισθητος. Που ποτε δεν προσβαλει κανεναν κ δεν υπονοει κατι.
    Το λεω αυτο, μηπως κ εχω πει κατι κ εγινα παρεξηγησιμη

  3. #183
    Παθαίνω κρίσεις πανικού για δεύτερη φορά μετά από 10 χρόνια που ξεκίνησαν από πέρυσι το καλοκαίρι (πάω δλδ να κλείσω χρόνο). Την πρώτη φορά είχα μόνο τις κρίσεις και λίγη αγοραφοβία στην αρχή η οποία ξεπεράστηκε σχετικά γρήγορα. Τώρα τους πανικούς μου συνοδεύουν απροσδιόριστο καθημερινό άγχος, ευτυχώς όχι πάντα αλλά ως επί το πλείστον. Ταραχή με το παραμικρό, μερικές φορές όπως σήμερα παθάινω αυτό που λέμε "σκορπίζει το κεφάλι μου" δηλαδή βομβαρδίζομαι με 100άδες σκέψεις οι οποίες με αγχώνουν σε βαθμό να μου κόβεται η ανάσα και να παθαίνω πολλά ψυχοσωματικά (πόνους και τσούξιμοστο στήθος, ρεψίματα, ταχυκαρδίες με την παραμικρή κίνηση) μιά ωραία εμμονούλα ότι όλο αυτό το στρές θα δημιουργήσει πρόβλημα στην καρδιά μου όντας και καπνιστής με αποτέλεσμα να πιάνω συνέχεια τον παλμό μου για να βεβαιώνομαι ότι χτυπάει κανονικά. Και μιά γενική αρρωστοφοβία ότι κάτι θα πάθω από το πολύ το στρες. Όσο για αυτό που είπες Στέλιο ότι χωρίς φάρμακα όταν το ξεπερνάς νιώθεις καλά, θα συμφωνήσω μεν γιατί το 'χω κάνει μιά φορά αν και δεν ξέρω δε πως είναι με τα φάρμακα για να έχω άποψη. Αυτό που ξέρω είναι πως βασανίζομαι καθημερινά, έχω αγοραφοβία, δεν μπορώ να πάω σχεδόν πουθενά, τρώω πολύ πίεση στη δουλειά από το μαλάκα το αφεντικό μου και βλέπω μέρα με την ημέρα τα όνειρα μου να εξανεμίζονται όταν δεν υπάρχει πουθενά ευκαιρία για να αλλάξω εργασία, ή να σπουδάσω κάτι, Και όλο αυτό μου φέρνει περισσότερο άγχος γιατί φαγώνομαι να βρω τι θα κάνω σαν άνθρωπος, δεν θέλω να κάνω την κωλοδουλειά αυτή όλη μου τη ζωή αλλά με όλο μου το άγχος δεν έχω και το θάρρος να ψαχτώ να κάνω κάτι άλλο αφού όσες φορές το επεδίωξα με μούδιαζε το άγχος. Μάλλον δεν έχει τύχει να διαβάσεις post που περιγ΄ραφω αναλυτικά την κατάσταση. Πέρυσι μου δόθηκε η ευκαιρία να φύγω εξωτερικό και ΕΚΕΙ είναι που άρχισε το μαρτύριο ξανά. Γέμισα αμφιβολίες και αν το ένα και αν το άλλο. Και κατέληξα εδώ που είμαι σήμερα. Πάντως για την αγωγή το ξέρω ότι ίσως το διογκώνω πολύ στο κεφάλι μου όμως ειλικρινά δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνω χειρότερα. Απλά όπως είπες Στέλιο μου φοβάμαι αυτό που βλέπω και λένε πολύ εδώ μέσα ότι στην αρχή σε κάνουν χειρότερα και φοβάμαι, δηλαδή πόσο χειρότερα; Σήμερα πέρασα γύρω στις 5 ώρες να πιάνω το στήθος μου αφού η καρδιά μου κόντευε να σπάσει και να δουλεύω και να 'χω το νου μου μονίμως να φύγω και να πάω σε ένα νοσοκομείο. Και όλα αυτά προσέχοντας και να μη γίνω και ρόμπα στη δουλειά.

  4. #184
    Το αντιθετο μαλιστα, χωρας και παρα χωρας! Και να μην το ξανα πεις αυτο σε παρακαλω.Απλως λεω την προσωπικη μου αποψη,χωρις να αφοριζω τις αποψεις των αλλων! Δεν νομιζω οτι ειπα κατι που να σε προσεβαλε,ουτε αφησα καποιο υπονοουμενο για σενα currant!Πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα; Σεβομαι απολυτα την ιδιαιτεροτητα του χαρακτηρα,καθε ανθρωπου. Και ουτε ποτε ενιωσα να παρεξηγουμαι απο σενα σε καμια περιπτωση,ουτε επισης να ενοχλουμαι απο κατι που ανεφερες,να'σαι σιγουρη γι'αυτο ο.κ;Παντως αν ενιωσες να προσβαλεσαι απο κατι που ειπα,να μου το κανεις συγκεκριμενο να δω το το λαθος μου και να το διορθωσω.
    Last edited by στελιος66; 21-05-2014 at 19:56.

  5. #185
    Μην φοβασαι φιλε μου,μην φοβασαι,να εχεις θαρρος στον εαυτο σου! Εισαι παλληκαρος μην μασας τιποτε,θα το νικησης κι'αυτο και θα δεις ποσο θα μετανιωνεις για αυτα που νιωθεις τωρα! Για να μην σου πω οτι θα γελας κι'ολας! Τωρα οσον αφορα τα επαγγελματικα και το μελλον σου γενικοτερα,εχεις ενα μεγαλο,μεγαλο δικιο,τι μπορει να πει κανεις; Ειναι κι'αυτη η παλιοκατασταση με την οικονομικη κριση που περιπλεκει τα πραγματα. Για το εξωτερικο αν υπαρχουν οι προυποθεσεις,καλα θα κανεις να το σκεφτεις,αν ομως δεν υπαρχουν, καλα εκανες και το διπλοσκεφτηκες. Και το λεω αυτο γιατι υπαρχει μεγαλη εκμεταλευση εκει,αν κανεις δεν εχει κατι στα χερια του. Εννοω πτυχια και αλλες επαγγελματικες δεξιοτητες,η καποιους φιλους,συγγενεις κτλ. Παντως να εχεις υπ'οψιν,οτι η Ευρωπη εχει καθαρισει,δεν αξιζει τον κοπο. Πλεον οι μονες χωρες που μπορει να κανει κατι καποιος,νομιζω ειναι,Αμερικη,Αυστραλια. Αλλα και'κει ισχυουν αυτα που σου ειπα,συν το οτι χρειαζεσαι και βιζα.
    Last edited by στελιος66; 21-05-2014 at 19:52.

  6. #186
    Να εχεις πιστη φιλε sfardakla,ειδικα μαλιστα εσυ που το εχεις νικησει μονος σου! Δεν θα παθεις τιποτα απο τα φαρμακα παντως,ισως ειναι μαι καλη ιδεα ωστε να σου δωσουν μια ωθηση,η οποια θα σε βοηθησει να ξεκκολησεις απο την κατασταση σου.Αλλα μην επαναπαυθεις μονο σε αυτα,γιατι ετσι δουλεια δεν γινεται! Θα παλαιψεις με τις ψυχικες σου δυναμεις που ειμαι σιγουρος οτι διαθετεις και θα βγεις νικητης. Οσο για την εναρξη της θεραπειας επισης μην μασας,ολοι το εχουμε περασει και κανεις μα κανεις δεν επαθε τιποτε! Γι'αυτο κανε τον Σταυρο σου και ξεκινησε,ενταξει;

  7. #187
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Έχω μεγάλη δύναμη και πολλή λογική σαν άνθρωπος. Απλά μέρες σαν τη σημερινή που δεν έχω ηρεμήσει καθόλου όλη την ημέρα απελπίζομαι. Και αυτά τα παλιοψυχοσωματικά δεν με αφήνουν και να ξεχαστώ. Πάω να ξαπλώσω ή να κάνω κάτι άλλο και μου κάνει κάτι φτερουγίσματα η καρδούλα μου πάνω που πάει να φύγει το κεφάλι μου από αυτό και ξανά εκεί. Άσε σήμερα είμαι το κάτι άλο σου λεώ. Ξέρω όμως ότι είναι η αγωνία μου που θα πάω στον ψυχίατρο και τίποτε περισσότερο.

  8. #188
    Να σου πω,εχεις δοκιμασει φυτικα προιοντα; Εννοω μελισσοχορτο,βαλεριανα,σκο υτελαρια,πασιφλορα;Ολα ειναι πολυ αποτελεσματικα και με σχεδον μηδενικες παρενεργειες.Παντως απ'οτι καταλαβα καταθλιψη δεν εχεις,αυτο ειναι πολυ θετικο. Το αγχος απο μονο του εχω την εντυπωση ξεπερνιεται ευκολοτερα.

  9. #189
    Εγω παλι νομιζω οτι η αποπροσωποποιηση ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει σε καποιον,αλλα μαλλον ειναι η ιδεα μου. Δεν ξερω,εσεις τι λετε;

  10. #190
    Έκανα ομοιοπαθητική μιά περίοδο αλλά δεν μου έκανε δουλειά φίλε. Κοίτα να δείς τώρα τι καταστάσεις είναι αυτές. Εμένα η αποπροσωποποίηση δεν με ανησυχεί καθόλου. Ίσα-ίσα που όταν την παθαίνω καταλαβαίνω ότι έχω κουράσει τόσο το μυαλό μου και αυτό με τη σειρά του "κατεβάζει ασφάλειες" αλλοιώνοντας μου λίγο την αίσθηση της πραγματικότητας γύρω μου με σκοπό όμως να με προστατέψει και να μου φωνάξει "Το 'καψες ρεεεεεεεεεεεε, φτάνει". Πιστεύω ότι το σώμα μας αντιδρά και αν και με τρομάζει λίγο αυτό πιστεύω ότι πρέπει να το ακούμε. Με τρομάζει γιατί όπως σου είπα και πριν φοβάμαι το τι μπορεί να κάνει όλο αυτό το στρες στον οργανισμό μου. Να ξέρεις πάντως αν κάτι με κάνει και μισώ την αποπροσωποποίηση είναι νιώθω σαν να χάνω την πνευματική μου διαύγεια, την καθαρότητα του μυαλού μου. Κάτι που με ενοχλεί γιατί από μικρός ήμουν πολύ εύστροφος και μερικές φορές νιώθω τελείως ζωντόβολο.

  11. #191
    Λοιπον ομοιοπαθητικη κανω εδω και κανα 5 χρονια,αλλα για θεματα καθαρα οργανικα,αν μπορει να το πει αυτο κανεις. Εχω δει τεραστια βελτιωση,για να μην πω πληρη ιαση. Ομως για τα ψυχολογικα δεν ειμαι σιγουρος. Πηρα για ενα μηνα τωρα ενα ομπθ φαρμακο,αλλα δεν καταλαβα να πω διαφορα. Τα βοτανα που σου προανεφερα δεν εχουν να κανουν με την ομοιοπαθητικη. Εχουν ισχυρη αγχολυτικη δραση και ηρεμιστικη. Δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις κατι απ'αυτα. Ειδικα η πασιφλορα το βραδυ πριν πεσεις για υπνο ειναι ολα τα λεφτα! Το μονο βοτανο που δεν πρεπει να παιρνεις συνδιαστικα με αντικαταθλιπτικα,ειναι το βαλσαμοχορτο,γιατι εχει παρομοια δραση με αυτα. Τωρα αυτος ο διαβολος η αποπροσωποποιηση ειναι ατιμο πραγμα ρε παιδι μου.Εμενα ρε φιλε με σακατευει,τι να σου λεω τωρα...Νομιζω οτι θα μπορουσα να αντεξω οτι'δηποτε αλλο εκτος απ'αυτο! Αυτη η περιεργη αισθηση του εαυτου ειναι....Αλλα ξερω οτι κι'αυτο εχει συντομη διαρκεια ζωης.Εσυ το εχεις καιρο;

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Φιλε μου Στελιο ισως ειναι η φαση που περναω. Απλα οταν ειπες, ''να μεμψοιρω,να αυτομυκτηρομαι'' ενιωσα οτι το ειπες για μενα. Οτι με λιγα λογια κλαιγομαι. Σκεφτηκα λαθος,το παραδεχομαι. Για αυτο ενιωσα κ περιττη. Τελος παντων γραψε λαθος.Ειναι κ οι ιδεες που ερχονται αθελα μου. Κ δευτερη μερα θεραπειας με παρενεργειες που πρεπει να αντεξω. Το συγκεκριμενο αντικαταθλιπτικο το παιρνω για πρωτη φορα. Ηρθα πριν λιγο απο το μαρκετ κ ημουν λες κ βαζεις ταινεια σε slow motion..Υπομονη. Θελει υπομονη :-) :-)

  13. #193
    Εγώ το παθαίνω πολλά χρόνια αλλά μόνο σε στιγμές έντονης έντασης. Είναι αυτό που σου λέω, νιώθω οτι το μυαλό μου κατεβάζει ρολλά και μου πετάει την αποπροσωποποίηση σαν κουρτίνα. Νιώθω σα να πίνω ποτό ένα πράμα. Δηλαδή πολλές φορές συνυπάρχει με αίσθημα ευφορίας. Μετά το έντονο στρες όμως. Όταν είμαι αγχωμένος δεν έχω ποτέ αποπροσωποποίηση. Πάντα σε φάσεις πριν ή μετά το έντονο άγχος.

  14. #194
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    3
    καλησπερα σας μολις εκανα εγγραφη μηπως και βοηθηθω...εχω ψυχικη διαταραχη και τις τελευτεες μερες επανηλθαν οι κρισεις πανικου...καταλαβαινω απολυτα boom πως νιωθεις,και τωρα που σου μιλαω εχω παρει 2 xanax και τρεμω κι εχω ταχυκαρδια...κοινοτυπο να πω πως ολα ειναι στο μυαλο μας,αλλα το να πρεπει να παλεψεις με το ιδιο σου το μυαλο ειναι αθλος αν τα καταφερεις...παρακολουθουμ� � απο ψυχολογο,παιρνω σεροξατ και 3 βδομαδες εκοψα 5mg και απο την πεμπτη περναω ενα μαρτυριο...ευχομαι σε ολους μας κουραγιο...

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλημερα σε ολους περα για περα! εχθες ελειπα γλυκα μου παιδακια κ ετρεχα κ δεν μπορυσα να σας παρακολουθησω.
    χαιρομαι που προχωρατε..γιατι αν δεν το εχετε καταλαβει ακομα κ οι κινησεις που κανετε ειναι μπροστα.
    δεν μενετε με σταυρωμενα χερια.ειτε με φαρμακα ειτε χωρις φαρμακα κανετε βηματα μπροστα.
    θα σας πω ενα πραμα..ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.
    με η χωρις φαρμακα παλι δικα μας θα ναι!χαχα
    εγω ρε παιδια να σας πω την αληθεια με το λαντοζ δοξαχω τον θεο που εχει βγει στην αγορα..ειναι ενα ανεκτο καλο φαρμακο.με βοηθησε πραγματικα τοσο μα τοσο πολυ κ τωρα κ πιο παλια.δεν εκανα ποτε εξαρτηση σωματικη.το εκοψα καποτε μονη μου μετα απο 8 μηνες.μολις ενιωσα σιγουρη κ ετοιμη με τον εαυτο μου.παρενεργειες μου εβγαλε μονο τον πρωτο μηνα οπως σας εχω ξαναπει κ αυτα ηταν υπερβολικο στρες, ανησυχια, υπερενταση.
    τωρα ομως με εχιε ηρεμησει ..εχω βρει τις ισορροπιες μου.κ φυσικα τα προβληματα μου δεν επαψαν να υφιστανται εξαιτιας του φαρμακου..οι ανησυχιες μου ειναι ακομα εδω, ομως τωρα ειμαι πιο ψυχραιμη να τις αντιμετωπισω.με την βοηθεια του φαρμακου ο εγκεφαλος μου ηρεμησε και παω στον ψυχοθεραπευτη μου κ κανουμε δουλεια , επεξεργαζοματε τις ασχημες σκεψεις κ πεποιθησεις.το φαρμακο απλα δινει μια ωθηση.δεν σβηνει τα προβληματα.σε βοηθαει απλα να κανεις focus σε αυτα που σε πληγωνουν, προβληματιζουν , ανησυχουν. sfardakla μη φοβασαι, εχεις ζωντανα παραδειγματα εμας εδω που παιρνουμε το ιδιο φαρμακο.
    δες τα μνμτα μου πως ημουν πριν ενα μηνα κ δες πως γραφω τωρα κ τι λεω.
    νιωθω πιο δυνατη απο τοτε.
    τα ατνικαταθλιπτικα δεν δρουν στο κεντρικο νευρικο συστημα κ δεν κανουν εξαρτηση.
    σημερα το πρωι σηκωθηκα ηρεμη κ πιο χαλαρη.νιωθω να εχει χαλαρωσει το σωμα μου.
    συνδυαστε ασκηση, αντικαταθλιπτικο + ψυχοθεραπεια+ βολτουλες με χαρουμενα ατομα κ θα περασει.θα γινετε πιο δυνατοι.ολα αυτα τα εχω περασει 4 φορες κ παντα εβγαινα νικητρια.θελει ομως χρονο κ οχι βιασυνη.εδω θα μαστε να τα λεμε κ να δινουμε κουραγιο ο ενας στον αλλον.
    currant πως πας με το αντικαταθλιπτικο σου κ την υπερενταση.πηρε κανα αγχολυτικο?
    συνηθως δινουν κ αγχολυτικο με το αντικαταθλιπτικο τον πρωτο καιρο για 20 μερες περιπου.στελιο ολα καλα με εντερο?
    με την σχεση σου πως πας?σας φιλω κ αναμενω νεα σας!υ.γ. δεν κανουμε μια ψυχοθεραπευτικη ομαδα λεω γω να συναντιομαστε να τα λεμε??

Page 13 of 19 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. βοηθήστε με παιδιά 1 χρόνο αγχωμενος
    By θλιμενος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 24-07-2013, 18:17
  2. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 01:08
  3. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  4. ειμαι πολυ χαλια παιδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-02-2010, 12:57
  5. Μα τελικά τόσο χάλια πάμε; Και ένα προσωπικό μου πρόβλημα...
    By Anoixiatikh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-09-2005, 18:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •