Αγχος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Αγχος...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3

    Αγχος...

    Παιδια καλησπέρα.Είμαι 15 ετων και τους τελευταιους μηνες αντιμετωπιζω θεματα με το αγχος.Ολα ξεκινησαν πριν απο 2-3 μηνες οταν περασα μια γριπη.Απο τότε με επιασε ενα αγχος.Επισκεφθηκα εναν ψυχιατρο-παιδοψυχολογο και μου εδωσε Bespar το οποιο επαιρνα για 1 με 1,5 μηνα.Βεβαια γυρισα ολους τους ιατρους(2φορες σε καρδιολογο-1 σε παθολογο και ενδοκρινολογο+εκανα και αιματολογικο ελεγχο θυροειδους).Τα αποτελεσματα φυσιολογικα εκτος του οτι εχω μια προπτωση μιτρεοειδους και εναν μικρο οζο στον θυροειδη.Το αγχος συνεχισε σε μικροτερο βαθμο ομως καποια στιγμη σωματοποιηθηκε και αρχισαν εμβοες-τις οποιες εχω ακομα-μουδιασματα που εχω ακομα και τσιμπηματα κυριως στο στηθος και την πλατη-τα οποια εχω ακομη-και χαλασμενη διαθεση.Επισης εχω αλλαξει συμπεριφορα,εχω κλειστει περισσοτερο στον εαυτο μου και εχω ξεκοψει απο τις φιλιες.Προσφατα τις τελευταιες μερες ομως εχω πονους στα γονατα και τις αρθρωσεις και μερικες φορες με πιανει μια συγχηση και θολουρα στο κεφαλι.To θέμα μ ειναι τρ αν αυτό ειναι ψυχολογικο-ορμονικο και τερτιπια της εφηβειας η κατι αλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    θα σε συμβουλευα να μην παιρνεις χαπια ειδικα σε αυτην την ηλικια ...καλυτερα θα ηταν να κανεις ψυχοθεραπεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ποπο πως αλλαζει ο κοσμος...Εγω στα 15 μου δεν ηξερα καν την λεξη αγχος..
    11/12/2006

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by George_ View Post
    Ποπο πως αλλαζει ο κοσμος...Εγω στα 15 μου δεν ηξερα καν την λεξη αγχος..
    Συμφωνω απίστευτα! Αν και είμαι 17 και εχω αγχος και θεματα ..δεν ειχε καμια σχεση η ζωη μου στα 15 με τωρα..!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    στα 15 επαιζα με κουκλες κ με τις φιλες μου στην πλατεια..τι ωραια εποχη..τιποτα δε με νοιαζε! στα 15 πραγματικα επαιζα με κουκλες ακομα.......ποιο αγχος?αν θα χει η bibibo δευτερο ζευγαρι παπουτσια..μονο αυτο με ενοιαζε.χχαχααχχα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Με 10 ωρες φροντηστηρια δε λες τιποτα πως αλλαζει ο κοσμος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΚΑΙΜΕΝΑ παιδια...ειλικρινα σας λυπαμαι! δεν σας αφηνουν να χαρειτε τα παιδικα σας χρονια! δεν φταιτε εσεις..εμεις οι μεγαλοι φταιμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο αγαπητο μελος εισαι σε πολυ νεαρη ηλικια κ ειναι μαλλον δυσκολο να σου συμβαινει κατι σοβαρο,Ειναι το στρες που σωματοποιειται συν το γεγονος οτι μεγαλωνεις κ αναπτυσσεσαι

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    4
    Αρχικά καλημέρα! Πιστεύω πως η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι η σωστή λύση ειδικά σε αυτή την ηλικία, μιλώντας σε γενικό επίπεδο χωρίς να ξέρω τι ακριβώς σου συμβαίνει. Σίγουρα πολλά άτομα αντιμετωπίζουν διάφορα θέματα με το άγχος και ειδικά στην εφηβεία που είναι μια δύσκολη περίοδος. Θα σου πρότεινα να κάνεις πράγματα που σε γεμίζουν να αποκτήσεις νέα ενδιαφέροντα, να επικεντρωθείς στους στόχους σου και πάνω απ'όλα να χαρείς την ηλίκια σου. Τώρα ξεκινά η ζωή σου, είναι στο χέρι σου να τη διαμορφώσεις. Κι αν περνάς μια δύσκολη φάση, σκέψου πως έτσι έχουν τα πράγματα.. Πότε πάνω, πότε κάτω, αυτή είναι η ομορφιά της ζωής. Πίστεψε σ'εσένα και μη φοβάσαι τίποτα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Κατ αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές και τις απόψεις σας. Επειδή όμως τα ψυχοσωματικά γίνονται όλο και πιο ενοχλητικά πως την παλεύετε με το σωματοποιημενο άγχος?

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •