Ομιλία-άγχος (?)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233

    Ομιλία-άγχος (?)

    Αρκετες φορες όταν πρόκειται να μιλήσω σε κάποιον (εκτός απο μέλη της οικογένειας μου) με πιάνει κάτι ανεξήγητο και μπορεί να μπερδέψω τα λόγια μου,ή να θέλω να πω κάτι και να το ξεχάσω με αποτέλεσμα να διακόπτω τη συνομιλία και να αρχίζω πάλι απο την αρχή, η να κάνω 'εεμ..χμμ". Πάρα πολλές φορές έχει τύχει να ξεχάσω η να μην ξέρω τι λέξη να χρησιμοποιήσω ενώ είναι προφανές.Άλλες πάλι φορές μπερδεύεται η γλώσσα μου και αλλοιώνω τις λέξεις( πιο σπάνια αυτό ευτυχώς) Θα μου πείτε "σε όλους συμβαίνει λίγο πολύ". Εμένα όμως,δυστυχώς είναι συχνό!! Αντίθετα,στο γραπτό λόγο είμαι "σπίρτο", και οι καθηγητές μου λένε πως έχω πολύ καλή έκφραση.(το λέω για να αποκλεισουμε κάποιο άλλο πρόβλημα)Μπορεί παιδιά αυτό να συμβεί απο το άγχος? Γιατί όντως έχω την αίσθηση πως όταν πρόκειται να μιλήσω σε κάποιον αγχώνομαι (συνειδητα η ασυνειδητα) μην τυχόν και πω κάτι λάθος,η μην πάθω αυτό που σας περιέγραψα και νιώσω αμήχανα ή γελάσει μαζί μου. Και όντως εκείνη την ώρα νιώθω. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον??
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιταξε απ το αγχος μη πεις καμμια πατατα ειναι. Πχ στους δικους σου δε το παθαινεις γιατι εκει δε σε νοιαζει ο,τι και να πεις. Αμα σ επιανε σε ολους θα ταν αλλο προβλημα. Μπορεις παντως να μη μιλας και με τον πασα ενα, δεν ειναι απαραιτητο. Ξεχωρισε τα ατομα που κανεις παρεα και τα ξερεις και τελειωνει η υποθεση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοιταξε απ το αγχος μη πεις καμμια πατατα ειναι. Πχ στους δικους σου δε το παθαινεις γιατι εκει δε σε νοιαζει ο,τι και να πεις. Αμα σ επιανε σε ολους θα ταν αλλο προβλημα. Μπορεις παντως να μη μιλας και με τον πασα ενα, δεν ειναι απαραιτητο. Ξεχωρισε τα ατομα που κανεις παρεα και τα ξερεις και τελειωνει η υποθεση.
    Εγώ αναφέρομαι και για άτομα που ξερω ΚΑΛΑ!
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ναι αλλα ειναι ατομα που και παλι φοβασαι μην πεις καμμια βλακεια, ενω πχ με τη μανα σου δε σε νοιαζει γιατι ξερεις οτι θα τα ξαναβρειτε. Καλο ειναι να σκεπτεσαι παντως τι θα πεις, δε χρειαζεται να απαντας αμεσως, κανε και καποιες παυσεις στο λογο, μη βιαζεσαι γενικως.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    έχεις σκεφτεί μήπως παίζει να είναι δυσλεξία? Η δυσλεξία έχει πολλές μορφές. Δεν είναι δεδομένο ότι θα υπάρχει πρόβλημα και στην ανάγνωση,και στη γραφή και στην ομιλία. Μπορεί να παρουσιάζεται είτε σε ένα, είτε σε δύο,είτε και στα 3 παραπάνω. Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει, και αν θα έπρεπε, εξαρτάται από τη συχνότητα που συμβαίνουν όσα περιγράφεις! Πάντως το να μπερδεύεται η γλώσσα σου κ να αλλοιώνεις λέξεις, δεν είναι τόσο συνηθισμένο, δηλαδή θέλω να πω ότι ναι μεν συμβαίνει σε όλους, αλλά στον μέσο άνθρωπο συμβαίνει 2-3 φορές τη μέρα, ή όταν έχει κάποια επίσημη ομιλία, όταν εξετάζεται σε μάθημα προφορικά, όταν έχει συνέντευξη για δουλειά, και γενικά σε συνθήκες πίεσης και άγχους. Αν αυτό σου συμβαίνει συχνά,και ειδικά όταν μιλάς χαλαρά με φίλους,συγγενείς και οικεία πρόσωπα, ίσως είναι ένδειξη δυσλεξίας. Όπως ξαναείπα όμως, εξαρτάται από η συχνότητα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Η δυσλεξια δεν κανει διακρισεις, θα αγχωνοταν η κοπελα ανεξαρτητα σε ποιον μιλαει. Στους δικους της δε το παθαινει γιατι ειναι χαλαρη. Αρα δεν ειναι δυσλεξια. Ειναι αγχος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    12
    Νιώθεις κάτι σαν αμηχανία; Η άπλα 'χάνεις' τα λόγια σου;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Κοκκινοσκουφιτσα το σκέφτηκα,αλλά όπως είπε το κεράσι,αν ήταν έτσι θα το πάθαινα με ΟΛΟΥΣ και δεν μπορει, 19 ετων ειμαι,κατι δεν θα ειχαν παρατηρησει απο οταν ημουν πιο μικρη? η ξαδερφη μου επισης ειναι λογοθεραπευτρια,και μαζι μιλαμε γενικα πιο ανετα,δεν εχω αυτο το αγχος..αν ηταν κατι τετοιο δεν θα το καταλαβαινε? Να σημειωσω οτι απο το Νηπιαγωγειο(ισως ακουστει υπερβολικο αλλα ισχυει) ηξερα να διαβαζω κανονικα και μου εδιναν οι δασκαλοι συγχαρητηρια. Και ημουν και πολυ ορθογραφος απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου. Κωστα αμηχανια περισσοτερο! Γενικα η αληθεια ειναι οτι αγχωνομαι πριν μιλησω σε καποιον
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Η δυσλεξια δεν κανει διακρισεις, θα αγχωνοταν η κοπελα ανεξαρτητα σε ποιον μιλαει. Στους δικους της δε το παθαινει γιατι ειναι χαλαρη. Αρα δεν ειναι δυσλεξια. Ειναι αγχος.
    Με συγχωρείς, μου διέφυγε η πρώτη παρένθεση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by kokkinoskoufitsa View Post
    Με συγχωρείς, μου διέφυγε η πρώτη παρένθεση.
    Μηπως εχεις δυσλεξια?-PPPPP

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μηπως εχεις δυσλεξια?-PPPPP
    αχαχαχαχααχαχα
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    12
    [/QUOTE]Κωστα αμηχανια περισσοτερο! Γενικα η αληθεια ειναι οτι αγχωνομαι πριν μιλησω σε καποιον[/QUOTE]
    Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο αλλα εγω δουλευω σε ταμειο ετσι βρισκομαι να μιλώ με πολλές κοπέλες και καμιά φορά το παθαίνω και εγώ!
    και νομίζω οτι είναι καθαρά θέμα αυτόπεποιθησης!Εσυ τι λες έχεις αυτοπεποίθηση; αλλιώς δν μπορώ να σκευτώ κατι άλλο..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μηπως εχεις δυσλεξια?-PPPPP
    ακόμα χειρότερα! αυπνία, μυωπία και αλλεργία...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εισαι κελεπουρι δηλαδη!...:-P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εισαι κελεπουρι δηλαδη!...:-P
    Ε τι ? μπρίκια κολλάμε ??? που να σου πω και όλα τα άλλα εις -ία που έχω.....

    Στο θέμα μας τώρα. Αφού δεν είναι δυσλεξία, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ εγώ είναι άγχος συνδυασμένο με μία έλλειψη αυτοπεποίθησης ας πούμε...
    Εγώ πχ αυτό που λες το πάθαινα συνέχεια στο σχολείο, όταν με ρωτούσαν μάθημα. Αγχωνόμουν , και φοβόμουν ότι θα πω κάτι λάθος και οι άλλοι θα γελάσουν,
    οπότε ή έλεγα ότι δεν είχα διαβάσει, ή άνοιγα το στόμα μου και το σαρδάμ πήγαινε σύννεφο. Το ίδιο μπορεί να μου συμβεί και τώρα σε περιπτώσεις που αγχώνομαι, όπως σε συνεντεύξεις για δουλειά, ή σε παρουσίαση εργασίας σε γεμάτο αμφιθέατρο κλπ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ρισπερνταλ..και ομιλια
    By stroke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 29-03-2023, 16:56
  2. Άγχος για ομιλία
    By kerasi in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 32
    Last Post: 13-01-2016, 15:15
  3. Μια εξαιρετική ομιλία στο TED
    By Lou! in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 19-02-2013, 17:36
  4. Διαταραχή με την έντονη ομιλία!
    By felix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 01:42
  5. Μη καθαρη ομιλια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-03-2008, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •