Είμαι bi? πώς να το διαχειριστώ ; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Πιστεύω πως απλά η κόρη της ΜΑΡΙΑ1967 κατέληξε οτι την έλκουν και τα 2 φύλα και συμφωνώ πολύ με την melissa
    Η κόρη σου δεν ελκύεται από το φύλο αλλά από τον άνθρωπο που βλέπει

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by DeadGirl View Post
    Πιστεύω πως απλά η κόρη της ΜΑΡΙΑ1967 κατέληξε οτι την έλκουν και τα 2 φύλα και συμφωνώ πολύ με την melissa
    ναι αυτο συμβαινει.
    οι ειδικοι που συμβουλευτηκα μου ειπαν γενικα τι πιστευουν για την εννοια μπαι και οχι ειδικα για την κορη μου!
    αυτο δεν καθοριζεται για τον καθε ανθρωπο ξεχοριστα!
    ειναι καποια στανταρ που εχουν για την σεξουαλικοτητα του ατομου.
    για τους ειδικους υπαρχουν τρια φυσιολογικα φυλα,αντρα,γυναικα,γκευ η'λεσβεια.
    για τους ειδικους το τεταρτο φυλο μπαι ειναι αρρωστο,αλλοι υιοθετουν τις αποψεις τους αλλοι οχι.
    οπως το κρινει ο καθενας.

    εγω υιοθετω την γνωμη των ειδικων και οχι την γνωμη του οποιουδηποτε που δεν εχει καμια σχεση με την ψυχη του ανθρωπου και δεν εχει σπουδασει πανω σε αυτο.

    Υ.Γ οσους ρωτησα πανω σε αυτο το θεμα ειχαν ολοι την ιδια αποψη ,ειτε ψυχολογους ειτε ψυχιατρους.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by DeadGirl View Post
    ΜΑΡΙΑ1967 Δηλάδή πιστεύεις ότι δεν μπορεί να είναι κάποιος bi? Να τον ελκύουν και τα 2 φύλα; Εγώ πάντα είχα στο μυαλό μου το γυναικείο φύλο σαν κάτι "ωραίο" και "ερωτεύσιμο" όπως και το αρσενικό φύλο .Δεν θυμάμαι ποτέ να έκανα κάποια διάκριση.Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάνει κάτι σεξουαλικά παρά μόνο σε σχέση επομένως πιστεύω αρκετά ότι για εμένα πρώτα μετράει ο έρωτας γιατί δεν μπορώ να προχωρήσω αν δεν νοιώθω κάτι.Τώρα αν όντως είναι έρωτας¨.Πρώτα νοιώθω ακριβώς τα ίδια συναισθήματα όπως και με τον προηγούμενο μεγάλο μου έρωτα που ήταν άντρας άρα προφανώς και είμαι ερωτευμένη .Έχω πάει σε ψυχολόγο όχι για αυτό το θέμα ,παλιότερα και με είχε ρωτήσει για το σεξουαλικό κομμάτι ,βέβαια ήμουν πιο μικρή αλλά δεν θυμάμαι να μου είχε πει ότι πρέπει να "διαλέξω" ή κάτι τέτοιο:confused:.Ίσως να έχεις δίκιο αλλά δεν πιστεύω πως η σεξουαλική ταυτότητα έχει περιορισμούς.Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου,ίσως περιμένω λίγο καιρό να "αποδείξω" στον εαυτό μου αν όντως με ελκύει ή οχι αυτή η γυναίκα αν και δεν έχω αμφοβολίες :p
    δεν ειμαι εγω αυτη που θα κρινει αν μπορεις να εισαι bi δεν σου ειπα κατι τετοιο.
    αν ετσι αισθανεσαι και νιωθεις απο παντα ειναι κατι που το θεωρεις δεδομενο.
    το μονο που θα σε συμβουλευα να μην προχωρησεις με αυτην την κοπελα γιατι ειναι πολυ μεγαλιτερη σου και μια σχεση με τοση διαφορα ηλικιας δεν θα ηταν οτι καλιτερο.
    και αν δεν παει καλα κατι στην σχεση σας μετα θα εισαι αναγκασμενη να την βλεπεις καθημερινα στην δουλεια.
    καλιτερα να το αφησεις χαλαρο το θεμα αυτο για το καλο σου.
    Last edited by ΜΑΡΙΑ1967; 03-05-2014 at 04:10.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Συγνώμη αλλά προσωπικά δεν βλέπω κάτι που πρέπει η κόρη σου να λύσει! Λες ότι ο δικός σου ψυχολόγος σου είπε πως πρέπει η κόρη σου να διαλέξει αν θέλει άντρες ή γυναίκες. Προφανώς λόγω απορρήτου ο δικός της ψυχολόγος δεν σου έχει πει τίποτα τέτοιο. Το γεγονός ότι κούναγε το κεφάλι της κάθε φορά που της έλεγες τι σου είπαν ο δικός ΣΟΥ ψυχολόγος και ψυχίατρος μπορεί απλά να σημαίνει ότι εκείνη έχει κάνει τελείως διαφορετικές κουβέντες με τον δικό της ψυχολόγο. Δηλαδή από το ότι "όταν κάποιος είναι γκέυ σημαίνει ότι έχει πρόβλημα" των παλιότερων εποχών καταλήξαμε στο "είναι οκ να είσαι στρέιτ ή έστω γκέυ αλλά αν είσαι μπάι έχεις πρόβλημα"? Δεν νομίζω ότι αυτό βγάζει και πολύ νόημα.

    Επίσης βρίσκω τις ταμπελίτσες αστείες. Γιατί πρέπει να ορίσει κάποιος τι τύπος ανθρώπου θα του αρέσει στο μέλλον; Σήμερα αρέσουν σε κάποιον οι δυναμικοί ενώ σε δέκα χρόνια μπορεί να έλκεται από τους πιο ντροπαλούς. Κατά το ίδιο σκεπτικό ακόμη και αν πει η κόρη σου ότι της αρέσουν οι γυναίκες σήμερα που είναι με γυναίκα μπορεί σε 10 χρόνια να γνωρίσει έναν άντρα που να έχουν πολλά κοινά. Τι σημαίνει δηλαδή; Ότι επειδή κάποτε σου ανακοίνωσε ότι της αρέσουν οι γυναίκες δεν θα πρέπει να προχωρήσει με κάποιον άντρα; Ποιός βάζει αυτά τα (αστεία) όρια; Η κόρη σου δεν ελκύεται από το φύλο αλλά από τον άνθρωπο που βλέπει, γιατί αυτό είναι κακό και πρέπει να μπει στη διαδικασία να βάλει ταμπέλες;
    αυτο ειναι το προβλημα οτι ολα φενονται αστεια ορια.
    μεγαλωνουμαι παιδια χωρις ορια και εχουμε χασει την μπαλα.
    ολα μας φενονται απλα ,αλλα στην ουσια δεν ειναι!
    αυριο θα γουσταρουν να κανουν σεξ με τα ζωα μας και θα λεμε ,ελα μωρε και τι εγινε!
    στην γερμανια ψηφηστηκε νομος για την κτηνοβασια.
    αρκει να συμφωνει το ζωο,ειπαν!
    αν ειναι δυνατον!
    που παμε;
    που ζουμε;
    εχουμε καταλαβει τι κανουμε με την φιλευλευθερια μας ,την δημοκρατια μας το και ανοιχτο μας το μυαλο!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    που παμε;
    που ζουμε;
    εχουμε καταλαβει τι κανουμε με την φιλευλευθερια μας ,την δημοκρατια μας το και ανοιχτο μας το μυαλο!
    Πάμε προς το να μην θεωρείται ο κάθε αμφισεξουαλικός ως παρίας και υποχρεωμένος να διαλέξει τι του αρέσει περισσότερο, αντίθετα να αισθάνεται άνετα με αυτό που είναι και όχι να νιώθει προβληματικός.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Πάμε προς το να μην θεωρείται ο κάθε αμφισεξουαλικός ως παρίας και υποχρεωμένος να διαλέξει τι του αρέσει περισσότερο, αντίθετα να αισθάνεται άνετα με αυτό που είναι και όχι να νιώθει προβληματικός.
    k ειναι καλυτερα να ειναι αμφισεξουαλικος παρα να διαλεξει το γιατι ειναι πολυ περιπλοκο...

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    στην γερμανια ψηφηστηκε νομος για την κτηνοβασια.
    αρκει να συμφωνει το ζωο,ειπαν!
    εγω δε καταλαβαινω καθολου το τροπο που σκεφτεσαι αυτο δεν εχει σχεση με το θεμα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    ναι αυτο συμβαινει.
    οι ειδικοι που συμβουλευτηκα μου ειπαν γενικα τι πιστευουν για την εννοια μπαι και οχι ειδικα για την κορη μου!
    αυτο δεν καθοριζεται για τον καθε ανθρωπο ξεχοριστα!
    ειναι καποια στανταρ που εχουν για την σεξουαλικοτητα του ατομου.
    για τους ειδικους υπαρχουν τρια φυσιολογικα φυλα,αντρα,γυναικα,γκευ η'λεσβεια.
    για τους ειδικους το τεταρτο φυλο μπαι ειναι αρρωστο,αλλοι υιοθετουν τις αποψεις τους αλλοι οχι.
    οπως το κρινει ο καθενας.

    εγω υιοθετω την γνωμη των ειδικων και οχι την γνωμη του οποιουδηποτε που δεν εχει καμια σχεση με την ψυχη του ανθρωπου και δεν εχει σπουδασει πανω σε αυτο.

    Υ.Γ οσους ρωτησα πανω σε αυτο το θεμα ειχαν ολοι την ιδια αποψη ,ειτε ψυχολογους ειτε ψυχιατρους.
    Αρνούμαι όμως να πιστέψω ότι η επίσημη θέση της ψυχολογίας είναι ότι η αμφισεξουαλικότητα είναι κάτι το λανθασμένο και κάποιος πρέπει να είναι στρέιτ ή γκέυ. Ακόμη και σήμερα θα βρεις ανθρώπους να σου πούνε ότι η ομοφυλοφιλία είναι παρέκκλιση που μπορούν να τη διορθώσουν με την ψυχοθεραπεία. Αυτό τι σημαίνει; Επειδή ένας μη επαγγελματίας ψυχίατρος βάζει τα άλυτα θέματά του μέσα στη δουλειά του αυτό νομιμοποιεί να λέμε ότι η ομοφυλοφιλία είναι παρέκκλιση; Δε νομίζω.

    Επειδή ένας ψυχολόγος και ένας ψυχίατρος σου είπαν ότι η αμφισεξουαλικότητα είναι λάθος σημαίνει ότι είναι; Δε νομίζω επίσης. Δεν βλέπω την αμφισεξουαλικότητα στη λίστα με τις παραφιλίες, ενώ σε μια γρήγορη αναζήτηση στο google scholar δεν βρήκα άρθρα που να καταδεικνύουν κάτι τέτοιο (εκτός από ένα από το 1940!). Επίσης έπεσα πάνω σε πολλές σελίδες πανεπιστημίων που αναφέρουν τα ακριβώς αντίθετα από όσα λες: ότι δηλαδή μπορεί κάποιοι να πιστεύουν ότι οι αμφισεξουαλικοί πρέπει να επιλέξουν αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αντίθετα έπεσα πάνω σε άρθρα ερευνών που λένε ότι οι στρέιτ δεν δέχονται εύκολα τον προσανατολισμό των αμφισεξουαλικών (για ποιον χτυπά η καμπάνα;).

    Δεν θα σχολιάσω το θέμα της κόρης σου και το γεγονός ότι της λες πως όσο δεν επιλέγει αν θα είναι στρέιτ ή ομοφυλόφιλη έχει άλυτα θέματα γιατί στην τελική δεν ζήτησες τη γνώμη μας για αυτό. Έχω άποψη αλλά ας την κρατήσω για μένα. Από την άλλη, είμαι εδώ για να ακουστεί και η άποψη ότι η αμφισεξουαλικότητα είναι κάτι το φυσιολογικό και ο κάθε αμφισεξουαλικός έχει δικαίωμα να νιώθει ότι δεν παρεκκλίνει απλά αυτή είναι η φύση του και κανείς δεν έχει δικαίωμα να τη χλευάζει ή να του λέει πως δεν ξέρει καλά τι του συμβαίνει. Αν κάποιος άνθρωπος νιώθει μπάι τότε έχει το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού ως τέτοιος, χωρίς να νιώθει την πίεση ότι πρέπει να επιλέξει.

    Θα σε παρακαλούσα όταν μιλάς λοιπόν για ειδικούς να λες "για τον ψυχολόγο μου και τον ψυχίατρό μου το να είσαι μπάι είναι άρρωστο" και όχι για τους ειδικούς εν γένει. Και όταν υιοθετείς τις γνώμες τους, υιοθετείς τις απόψεις μιας μικρής μειοψηφίας και όχι την επίσημη θέση της ψυχολογίας. Γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Αρνούμαι όμως να πιστέψω ότι η επίσημη θέση της ψυχολογίας είναι ότι η αμφισεξουαλικότητα είναι κάτι το λανθασμένο και κάποιος πρέπει να είναι στρέιτ ή γκέυ.
    μα η ιδια ελεγε οτι δε ξερει τη ειπε στο ψυχολογο πως θα βρεις τη θεση σε αυτο το θεμα μαντευοντας τι εγινε?

    όχι την επίσημη θέση της ψυχολογίας.
    εγω δε πιστευω οτι υπαρχει επισημη θεση ειναι σαν αυτο που λεει λοξα παει ο γυαλος κ εμεις λοξοδρομουμε πχ αν του πεις θα τρελαθω αν δεν αποφασισω θα σου πει τοτε αποφασισε αν του πεις θα τρελαθω αν σταθω σε ενα απο τα δυο θα σου πει κατσε ετσι οταν παει καπιος σε ψυχολογο δε παει να κανει σεμιναριο ψυχολογιας παει να κανει ψυχοθεραπεια που αυτο οριζετε σε μια μεθοδο που γνωριζουν οσοι ειναι ψυχολογοι ο οσοι εχουν ψαξει το θεμα αρα το θεμα δεν ειναι ετσι οπως φανταζονται καπιοι ειναι αλλιως.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Δεν έχω μιλήσει με ψυχολόγο για το θέμα της αμφισεξουαλικότητας γιατί είχα κάνει κάποιες συνεδρίες για κάποιο άλλο ζήτημα αλλά και πάλι θυμάμαι πολύ καλά ότι δεν μου είχε δώσει έτοιμες λύσεις ούτε είχε πεί τι είναι σωστό ή λανθασμένο!Απλά με είχε κάνει να κατανοήσω η ίδια τι ήταν ουσιαστικά αυτό που με απασχολούσε και να βρώ μια διέξοδο μόνη μου.Άρα αποκλείεται ο ψυχολόγος σου να σου μίλησε για αυτό το θέμα τόσο εριστικά γιατί είναι κάτι που αφορά τον καθένα ξεχωριστά άρα δεν μπορεί οποιοσδήποτε να κάνει γενικεύσεις !Τέλος πάντων ,εγώ παίρνω τη συμβουλή σου για τη διαφορά ηλικίας .Αυτό ίσως να είναι ένα θέμα και αργότερα όπως σωστά είπες να αισθάνομαι άσχημα όταν τη βλέπω κι αυτή το ίδιο στη δουλειά αν τελικά τα φτιάξουμε και χωρίσουμε.Άν και όλο αυτό το σενάριο είναι πολύ μακρυά.Προς το παρόν σκέφτομαι να της προτείνω να βγούμε οι δυο μας και με υπονοούμενα να προσπαθήσω να καταλάβω αν κι εκείνη νοιώθει κάτι...

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δεν έχω μιλήσει με ψυχολόγο για το θέμα της αμφισεξουαλικότητας
    σε πολες το εχω παρατηρισει αυτο οτι μιλανε δυσκολα για αυτο το θεμα γιατι ομως? φοβουνται τις αντιδρασεις?

  12. #42
    Ακολούθησε την καρδιά σου και όλα θα πάνε καλά.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Ίσως δεν με απασχολούσαι τότε αυτό το θέμα..Ίσως δεν με απασχολούσε πολύ όπως τώρα για να το συζητήσω.Σήμερα της μίλησα..Δεν ξέρω,διστάζω να της πω να βγούμε .Τα ίδια βλέμματα,η ίδια συμπεριφορά αλλά ..απλά δεν ξέρω πως να το κάνω..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν λες της μιλησες τι εννοεις?

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Τα κλασσικά ,τη ρώτησα πως πέρασε το σ/κ,της είπα τι έκανα εγώ ,γελάγαμε ,μιλούσαμε..όπως πάντα..Πώς να φέρω το θέμα στο να βγούμε;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 01-10-2014, 15:49
  2. ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ 2 ,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΠΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ .
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 22-11-2012, 10:26
  3. Δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου
    By noangel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2011, 15:14
  4. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 16:39
  5. Πως να διαχειριστω τον εγωισμο μου?????
    By Kandy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2011, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •