Είμαι bi? πώς να το διαχειριστώ ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    συμβουλευτηκα ψυχολογο και μου ειπε δεν μπορει να τα εχει και τα δυο,πρεπει να αποφασισει!
    το οτι ρωτησες ψυχολογο αυτο δε σημαινει οτι θα συμφωνισω κ μαζι του επιδη ειναι ψυχολογος.
    ειχει τρελαθει γιατι δεν ηξερε τι ηθελε.
    εγω πιστευω οτι για αλλο λογο ειχε τρελαθει απλα δε τον ειπε

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το οτι ρωτησες ψυχολογο αυτο δε σημαινει οτι θα συμφωνισω κ μαζι του επιδη ειναι ψυχολογος.
    εγω πιστευω οτι για αλλο λογο ειχε τρελαθει απλα δε τον ειπε
    το πιο δυσκολο που ηταν να πει μας το ειχε πει ηδη ,το οτι ερωτευτηκε μια γυναικα!
    δεν υπηρχε κατι αλλο χιροτερο!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην πρεπει να ξερεις οτι ο ψυχολογος μιλα συμφωνα με αυτα που του λεει ο πελατης δηλαδη αν αυτη σκεφτοταν αλλα κ δε του τα ειπε αυτος δε προκειται να της εκανε ανακρυση αρα θα πρεπει η ιδια να του πει οτι σκεφτεται κ το τι προβλημα εχει η ιδια που θελει να λυση μαζι του αν αλλα λεει κ αλλα σκεφτεται ετσι κ αυτος θα τοποθετιθει συμφωνα με οτι του λεει οχι με το τι συμβαινει εγω παντος αυτο που ακουω δε με πειθει οτι ηταν αυτος ο λογος που ειχε τρελαθει μαλον η αιτια που οδηγιθηκε ως εκει της εφταιγε.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καταρχην πρεπει να ξερεις οτι ο ψυχολογος μιλα συμφωνα με αυτα που του λεει ο πελατης δηλαδη αν αυτη σκεφτοταν αλλα κ δε του τα ειπε αυτος δε προκειται να της εκανε ανακρυση αρα θα πρεπει η ιδια να του πει οτι σκεφτεται κ το τι προβλημα εχει η ιδια που θελει να λυση μαζι του αν αλλα λεει κ αλλα σκεφτεται ετσι κ αυτος θα τοποθετιθει συμφωνα με οτι του λεει οχι με το τι συμβαινει εγω παντος αυτο που ακουω δε με πειθει οτι ηταν αυτος ο λογος που ειχε τρελαθει μαλον η αιτια που οδηγιθηκε ως εκει της εφταιγε.
    οταν λεω ειχε τρελαθει το λεω μεταφορικα!
    δεν ειναι οτι καλιτερο να εισαι ευτυχισμενος σε μια σχεση και ξαφνικα να αισθανεσαι δυνατα συναισθυματα για καποιον αλλον και μαλιστα του ιδιου φυλου!
    προσπαθησε να τα καταπολςμησει και δεν μπορουσε με τιποτα!
    καθοταν σαν χαμενη και κοιταζε το ταβανι ατελειωτες ωρες!
    μεχρι να μας το πει ειδαμε και παθαμε!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν ελεγε στο ψυχολογο θελω να αποφασισω θα της ελεγε κ αυτος με τη σειρα του αποφασισε εφοσον η ιδια του ελεγε οτι τον πειραζε αυτο αρα αυτη το πηγε προς τα κει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν ελεγε στο ψυχολογο θελω να αποφασισω θα της ελεγε κ αυτος με τη σειρα του αποφασισε εφοσον η ιδια του ελεγε οτι τον πειραζε αυτο αρα αυτη το πηγε προς τα κει.
    οχι δεν ηθελε να αποφασισει!
    αποφασισε και διεκοψε με την σχεση της και ξεκηνησε σχεση με την κοπελα και οσες φορες της ειπα οτι πρεπει να αποφασισει με τι θελει να ειναι στην ζωη της και οτι
    δεν μπορει να τα εχει ολα εκεινη με ρωτουσε γιατι;
    και οταν της ελεγα αυτα που μου ειχαν πει ο ψυχιατρος και ο ψυχολογος εκεινη κουναγε το κεφαλι της!

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν την ηξερα καλυτερα θα σου απανταγα εγω εξακολουθω να πιστευω οτι δε τα ειπε ολα στο ψυχολογο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν την ηξερα καλυτερα θα σου απανταγα εγω εξακολουθω να πιστευω οτι δε τα ειπε ολα στο ψυχολογο.
    στο ψυχολογο δεν μπορω να ξερω τι εχει πει και τι δεν εχει πει!
    αυτα ειναι απορητα.
    αυτα μου τα ειπαν περι bi οταν συμβουλευτηκα και την δικη μου ψυχολογο και τον ψυχιατρο μου και τον ψυχολογο της κορης μου που την εβλεπε σε ηλικια 14 για 2 χρονια τοτε.
    το θεμα ειναι οτι δεν θελησε να το δουλεψει και να το λυσει!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    στο ψυχολογο δεν μπορω να ξερω τι εχει πει και τι δεν εχει πει!
    αυτα ειναι απορητα.
    αυτα μου τα ειπαν περι bi οταν συμβουλευτηκα και την δικη μου ψυχολογο και τον ψυχιατρο μου και τον ψυχολογο της κορης μου που την εβλεπε σε ηλικια 14 για 2 χρονια τοτε.
    το θεμα ειναι οτι δεν θελησε να το δουλεψει και να το λυσει!
    Συγνώμη αλλά προσωπικά δεν βλέπω κάτι που πρέπει η κόρη σου να λύσει! Λες ότι ο δικός σου ψυχολόγος σου είπε πως πρέπει η κόρη σου να διαλέξει αν θέλει άντρες ή γυναίκες. Προφανώς λόγω απορρήτου ο δικός της ψυχολόγος δεν σου έχει πει τίποτα τέτοιο. Το γεγονός ότι κούναγε το κεφάλι της κάθε φορά που της έλεγες τι σου είπαν ο δικός ΣΟΥ ψυχολόγος και ψυχίατρος μπορεί απλά να σημαίνει ότι εκείνη έχει κάνει τελείως διαφορετικές κουβέντες με τον δικό της ψυχολόγο. Δηλαδή από το ότι "όταν κάποιος είναι γκέυ σημαίνει ότι έχει πρόβλημα" των παλιότερων εποχών καταλήξαμε στο "είναι οκ να είσαι στρέιτ ή έστω γκέυ αλλά αν είσαι μπάι έχεις πρόβλημα"? Δεν νομίζω ότι αυτό βγάζει και πολύ νόημα.

    Επίσης βρίσκω τις ταμπελίτσες αστείες. Γιατί πρέπει να ορίσει κάποιος τι τύπος ανθρώπου θα του αρέσει στο μέλλον; Σήμερα αρέσουν σε κάποιον οι δυναμικοί ενώ σε δέκα χρόνια μπορεί να έλκεται από τους πιο ντροπαλούς. Κατά το ίδιο σκεπτικό ακόμη και αν πει η κόρη σου ότι της αρέσουν οι γυναίκες σήμερα που είναι με γυναίκα μπορεί σε 10 χρόνια να γνωρίσει έναν άντρα που να έχουν πολλά κοινά. Τι σημαίνει δηλαδή; Ότι επειδή κάποτε σου ανακοίνωσε ότι της αρέσουν οι γυναίκες δεν θα πρέπει να προχωρήσει με κάποιον άντρα; Ποιός βάζει αυτά τα (αστεία) όρια; Η κόρη σου δεν ελκύεται από το φύλο αλλά από τον άνθρωπο που βλέπει, γιατί αυτό είναι κακό και πρέπει να μπει στη διαδικασία να βάλει ταμπέλες;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Deadgirl δεν θεωρώ καλή ιδέα να της δείξεις κάτι. Καταρχάς το γεγονός ότι σου φέρεται καλά μπορεί να οφείλεται στο ότι όντως σε συμπαθεί σαν άτομο. Ακόμη και να έχει κόρη ή μικρότερη αδερφή και να σε βλέπει προστατευτικά! Μην θεωρείς ότι επειδή εσύ ένιωσες κάτι, σημαίνει ότι και η άλλη πλευρά έχει νιώσει. Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν τόσοι μονόπλευροι έρωτες τριγύρω! Μπορεί όντως να νιώθει αυτό το δέσιμο που λες αλλά να μην κρύβει τίποτα το ερωτικό! Καλό είναι να μην κάνεις κάποια κίνηση γιατί οι πιθανότητες να έχεις παρερμηνεύσει αυτό που συμβαίνει είναι μεγάλες και μπορεί να δημιουργηθεί μεγάλο θέμα στη δουλειά σου. Κράτα τα θετικά αυτής της σχέσης και της επικοινωνίας και αν νιώθεις ότι μπορεί τελικά να σου αρέσουν άτομα του ίδιου φύλου πειραματίσου με κορίτσια κοντά στην ηλικία σου για αρχή.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    στο ψυχολογο δεν μπορω να ξερω τι εχει πει και τι δεν εχει πει!
    αν δεν ξερεις τι εχει πει κανεις δε μπορει να βγαλει συμπερασμα για το τι εγινε κ να χει αποψη γι αυτο.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δεν νομίζω ότι αυτό βγάζει και πολύ νόημα.
    συμφωνω.....

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    ΜΑΡΙΑ1967 Δηλάδή πιστεύεις ότι δεν μπορεί να είναι κάποιος bi? Να τον ελκύουν και τα 2 φύλα; Εγώ πάντα είχα στο μυαλό μου το γυναικείο φύλο σαν κάτι "ωραίο" και "ερωτεύσιμο" όπως και το αρσενικό φύλο .Δεν θυμάμαι ποτέ να έκανα κάποια διάκριση.Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάνει κάτι σεξουαλικά παρά μόνο σε σχέση επομένως πιστεύω αρκετά ότι για εμένα πρώτα μετράει ο έρωτας γιατί δεν μπορώ να προχωρήσω αν δεν νοιώθω κάτι.Τώρα αν όντως είναι έρωτας¨.Πρώτα νοιώθω ακριβώς τα ίδια συναισθήματα όπως και με τον προηγούμενο μεγάλο μου έρωτα που ήταν άντρας άρα προφανώς και είμαι ερωτευμένη .Έχω πάει σε ψυχολόγο όχι για αυτό το θέμα ,παλιότερα και με είχε ρωτήσει για το σεξουαλικό κομμάτι ,βέβαια ήμουν πιο μικρή αλλά δεν θυμάμαι να μου είχε πει ότι πρέπει να "διαλέξω" ή κάτι τέτοιο:confused:.Ίσως να έχεις δίκιο αλλά δεν πιστεύω πως η σεξουαλική ταυτότητα έχει περιορισμούς.Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου,ίσως περιμένω λίγο καιρό να "αποδείξω" στον εαυτό μου αν όντως με ελκύει ή οχι αυτή η γυναίκα αν και δεν έχω αμφοβολίες :p

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μα η ιδια ελεγε οτι δε γνωριζει τι ειπε στο ψυχολογο αρα δε μπορει κανεις να καταλυξει σε συμπερασμα.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    melissa δεν είναι παντρεμένη ούτε έχει παιδιά και απ 'όσο έχω μάθει δεν υπάρχει κάτι σταθερό στη ζωή της.Όταν είχαμε μιλήσει πιο ιδιαίτερα είχα αναφέρει κάποιο κοινό γνωστό μας μήπως μου ανοιχθεί περισσότερο και απ'ότι κατάλαβα πρέπει να είχαν σχέση στο παρελθόν γιατί μίλαγε κάπως θλιμμένη γι αυτόν αλλά δεν γνωρίζω αν είναι ακόμη κολλημένη μαζί του.Αυτός έχει 3 χρόνια σχέση επομένως και να τα είχαν αυτό έχει πλέον περάσει απ'ότι φαντάζομαι.Σήμερα μιλήσαμε και με ρώτησε πως πέρασα χθές μάλιστα όταν έφευγα μου κράτησε και κουβέντα απο μόνη της !

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 01-10-2014, 14:49
  2. ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ 2 ,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΠΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ .
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 22-11-2012, 09:26
  3. Δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου
    By noangel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2011, 14:14
  4. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 15:39
  5. Πως να διαχειριστω τον εγωισμο μου?????
    By Kandy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2011, 19:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •