Τι θέλω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Τι θέλω;

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6

    Red face Τι θέλω;

    Καλησπέρα σας,

    είμαι 24 χρονών και προσπάθω να μάθω τι ζητάω από τη ζωή μου, τι θέλω...

    Ξέρω πως θέλω να είμαι καλά, να είναι καλά η οικογένεια μου. Δεν μπορώ να με φανταστώ πως θα το αντιμετωπίσω αν μια μέρα χάσω τη μαμά μου ή τον αδερφό μου. Είναι οι μόνοι που μου έχουν απομείνει, αυτοί και 2 ετεροθαλή μου ξαδέλφια που είναι σαν αδερφοί για μένα. Ήδη έχασα τον μπαμπά μου και το θείο μου... Απώλειες σημαντικές για εμένα... Αλλά δε το έβαλα κάτω! Όμως δεν ξέρω αν θα είμαι το ίδιο δυνατή με τα άλλα αγαπημένα μου πρόσωπα!

    Θέλω να κάνω αυτά που αγαπάω, που με κάνουν ευτυχισμένη, που μου δίνουν ευχαρίστηση. Κάποια τα έχω καταφέρει, άλλα όχι.
    Και αυτά που δε κατάφερα, θέλω να ξαναπροσπαθήσω να τα κάνω. Το θέμα είναι πως σε κάποια πράγματα με παίρνει από κάτω και μου σπαταλά πολύ χρόνο από τη ζωή μου.

    Πχ: Όταν πέρασα στη σχολή μου, έκανα μία παρέα όπως είναι φυσιολογικό. Και περίπου μετά από ένα χρόνο διαλύθηκε.
    Είναι λογικό καθώς οι άνθρωποι δεν ήμαστε ίδιοι αλλά διαφορετικοί και θέλουμε διαφορετικά πράγματα και τα ζητάμε με διαφορετικό τρόπο. Αυτό για να το συνειδητοποιήσω μου πήρε σχεδον 3 χρόνια από τη ζωή μου. Αυτοεξορίστηκα στη μοναξιά μου. Ώσπου το Σεπτέμβρη του 2013 είπα ΤΕΛΟΣ. Βγήκα από το σπίτι που έμενα μόνη μου και αποφάσισα να δω τις υποχρεώσεις μου κατάματα. Χρωστούσα 44 μαθήματα, μια πτυχιακή και τη πρακτική. Το έβαλα πείσμα και κατάφερα αρκετά.
    Τωρα είμαι στο Μάιο του 2014 και χρωστάω μόνο 20 μαθήματα, είμαι στο 80% της πτυχιακής μου και τελείωσα τη πρακτική μου ενώ παράλληλα άρχισα να κάνω παρέα με 2 κοπέλες από τη σχολή μου και ήδη συγκατοικώ με τη μία!

    Μετά από πολύ καιρό νιώθω ευτυχισμένη αλλά και λύπη για όσα έχω χάσει αυτά τα χρόνια.

    Βέβαια μέσα σε όλα αυτά έκανα και σχέσεις......

    Από όσες έκανα, που ήταν αρκετές είτε για το σεξ είτε για τη συντροφικότητα, μόνο ΜΙΑ άξιζε!

    Γιατι έχουμε χωρίσει εδώ και 3,5 χρόνια περίπου αλλά ακόμα νιωθω το ίδιο όμορφα και γλυκά για αυτόν τον άνθρωπο.
    Δεν τσακωθήκαμε και χωρίσαμε απλά όταν ένιωσα πόσο δυνατά ήταν τα συναισθήματα μου για εκείνον φοβήθηκα.
    Είναι απο ξένη χώρα και δεν ήθελα να βρεθώ σε δίλλημμα!

    Αυτός ή η οικογένεια μου;
    Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να πληγώσω καμία από τις δύο πλευρές και αποφάσισα να διακόψω πριν κάνω κακό σε κανέναν. Σεβάστηκε την επιθυμία μου γιατί ήξερε πως θα ήμουν δυστυχισμένη χωρίς την οικογένεια μου...

    Μετά από αυτόν έκανα ανούσιες σχέσεις είτε από ανάγκη είτε από ενθουσιασμό που κάποια στιγμή ξεφούσκωνε σαν μπαλόνι είτε από τη μοναξιά μου...

    Πάνω που έβαλα μια τάξη στο χάος που δημιούργησα από μόνη μου, νιώθω κάτι περίεργο ξανά....

    Είμαι μόνη μου σχεδόν 1 χρόνο τωρα! Δεν έκανα άλλη σχέση! Μόνο 2-3 φορές έκανα σεξ με κάποιον... και αυτό το διέκοψα γιατί δε το ήθελα, δε με ενδιέφερε τόσο τελικά.

    Δεν μετανιώνω για τίποτα από όσα έχω κάνει! Αντιθέτως μου έμαθαν πολλά!

    Αυτό το περίεργο συναίσθημα που μου κατακλύζει τη σκέψη ξανά μάλλον προκλήθηκε είτε από το γεγονός ότι θέλω να αγαπήσω κάποιον και να αγαπηθώ είτε που δε μου αρέσει να είμαι μόνη μου είτε από ένα τυχαίο γεγονός που έγινε προχθές....

    Επισκέπτομαι συχνά ένα site με chat, forum και παιχνίδια!

    Εντελώς τυχαία παίζοντας τάβλι, έπαιξα με έναν τυχαίο παίκτη.... που για μένα δεν είναι καθόλου τυχαίος!

    Είναι η τρίτη φορά που ξαναμιλάμε... Η τρίτη φορά που τον βάζω με στους φίλους μου...
    αναπτύσσαμε ωραίες κουβεντούλες αλλά κάθε φορά εξαφανιζόμουνα και χανόμασταν..

    Σταματούσα να επικοινωνώ μαζί του γιατί κάτι με τρόμαζε... Η οικειότητα; Η καχυποψία μου; Το γεγονός που είμαστε από την ίδια πόλη; Ότι παρόλο που εξαφανίζομαι, κάθε φορά μου ξαναμιλάει από μόνος του;

    Χθες η περιέργεια μου με οδήγησε να ψάξω για αυτόν με τα λιγοστά στοιχεία που ήξερα για αυτόν....και τον ΒΡΗΚΑ!
    Πόσο ανίδεοι είμαστε με τη διαχείριση του ίντερνετ και τη διαχείριση των προσωπικών μας στοιχείων;
    Με τρόμαξε αυτό! Μέσα σε λίγα λεπτά έμαθα ποιος είναι πραγματικά, είδα στιγμές του σε χώρο κοινωνικής δικτύωσης κτλ.

    Δεν ξέρω μου έχει κατακλύσει τη σκέψη....

    Γιατί; Τι θέλω από αυτόν; Τι θέλω και σκαλίζω κάτι που με τρομάζει;

    Η ανάγκη μου για συντροφικότητα είναι που με οδηγεί;

    Γιατί πάνω που άρχισα να βάζω μία τάξη θέλω να τα παρατήσω;

    Να του το πω; πως ξέρω ποιος είναι; ή μήπως να εξαφανιστώ ξανά όπως έκανα;


    Θέλησα να μοιραστώ την προσωπική μου ιστορία κάπου..χωρίς να την κανιβαλίσουν....
    Νιώθω πως περπατώ σε τεντωμένο σκοινί..πως είμαι ακριβώς στη μέση...

    Αν γίνομαι φορτική, ζητώ να με συγχωρέσετε...
    Καλό σας απόγευμα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Καλησπερα!!!
    Το όνομα σου τα λέει Ολα...σχεδόν
    Ο θάνατος ειναι κάτι φυσιολογικό να συμβει,Βεβαια εσυ τρομαζεις με Οτι Έχεις περάσει,τρομαζεις Οτι θα χάσεις κάποιον σημαντικο για πάντα για αυτο και δεν θες να δεθεις μαζι του/της.
    Πρεπει να μάθεις να βάζεις προτεραιότητες.Μπορεις να τα κάνεις Ολα,να τα Έχεις Ολα αρκεί να Έχεις στόχους και προτεραιότητες!!!
    Το δίλημμα ή αυτός ή η οικογένεια μου ειναι...άσχημο.
    Η "μοναξιά" ή η έλλειψη συντρόφου δεν πειράζει γιατι δεν περιορίζει.Μαθε να την διαχειριζεσαι αφου θες να κάνεις πράματα που σου αρέσουν,αφου θες να γνωρίσεις τον κόσμο γενικότερα.
    Όντως οταν μας παίρνει απο κάτω...ειναι άσχημα αλλα έτσι ειναι η ζωη....δεν μπορει να βρέχει κάθε μέρα...όλη μέρα.
    Έτσι ειναι κι οι σχέσεις...η ουσία φανερωνεται στην πορεία.Απλα,κούνα λίγο το δάχτυλο σου κι εσυ...
    Περιέργεια???Οι πανεξυπνοι ανθρωποι ειναι περίεργοι...πως θα έφταναν στο φεγγάρι,πως θα ανακαλυπται ο Κολομβος την Αμερική?!?!
    Πολυ πεσμένη Εισαι...χωρις να περασες άσχημα...απο Οτι φαινεται...άλλοι δεν εχουν ούτε τα μισά απο Οτι Έχεις εσυ...και Επισης δεν εχουν την ΘΕΛΗΣΗ να αλλάξουν την ζωη τους...όπως κάνεις εσυ...παρε μια ανάσα κι αν δεν σε βοηθα αυτο το μήνυμα...ζητά επιπλέον βοήθεια...πρεπει να ζητάμε βοήθεια...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6
    Σε ευχαριστώ Τάρια...

    Ισως το πιο ειλικρινές, αισιόδοξο και χιουμοριστικό μήνυμα που μου έχουν δώσει ποτέ. :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Oλα αυτα τα θεματα που θιγεις και οι σκεψεις που κανεις τις εχει κανει ο περισσοτερος κοσμος στην ηλικια σου, μια ηλικια που ακομα χτιζεις την προσωπικοτητα σου. Δεν ειναι κατι πρωτοτυπο, ουτε οι υπολοιποι ειναι τοσο ωριμοι. Μου δημιουργουνται πολλα ερωτηματα που θα μπορουσα να σε ρωτησω, αλλα θα σε ρωτησω μονο για το τελευταιο θεμα με το παλικαρι που γνωρισες διαδικτυακα. Δεν καταλαβαινω γιατι το κανεις τοσο μεγαλο θεμα? Αφου εσυ εμαθες ποιος ειναι και τυχαινει να ειναι απ το μερος σου, τοτε αν σου αρεσει και τον γουσταρεις να το προχωρησεις. Το να μιλατε απ το ιντερνετ και να περνανε οι μηνες και τα χρονια δεν εχει κανενα νοημα. Ευκαιρια ειναι αφου μενει στην ιδια πολη να γνωριστειτε. Ο ιδιος σε ξερει εσενα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6
    Δε το κανω θεμα kerasi.

    Απλα ειναι πολλα που σκεφτομαι και ισως καταβαθος να θελω να πιστεψω στο παραμυθι, στη μοιρα...οπως το λενε...

    Μεσα σε εναμιση χρονο μιλησαμε τυχαια χωρις να ψαξουμε να βρουμε ο ενας τον αλλο.. 3 φορες ανεπτυξα αυτη τη κουβεντα μας και παντα φευγω γιατι κατι με τρομαζει... και αυτα που εμαθα ισως να ηταν το ενστικτο μου...

    Ισως αυτα που εμαθα για αυτον να ισχυουν...αλλα δε μπορω να τα επαληθευσω...γιατι δε εχουμε κανενα κοινο γνωστο ή κοινη δραστηριότητα.

    Δε νομιζω να με ξερει.

    Εμενα ομως αλλο ειναι που με καιει... γιατι θελω να τα παρατησω για αλλη μια φορα οσα εχω καταφερει;

    Γιατι καθε φορα που ειμαι καλα, υπαρχει μια "σειρηνα" που με καλει;

    Ολα ειναι στο μυαλο μας..και εγω θελω να κατευνασω αυτες τις ανησυχιες μου! :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρα εννοεις οτι εμαθες κατι που σε αποτρεπει? σαν τι?
    Αν σε ξερει εννοω αν ανταλλαξατε φβ. Απ οτι καταλαβα εσυ τον ξερεις ποιος ειναι αλλα αυτος δε σ εχει δει. Σωστα? Εγω σου προτεινω αφου σ αρεσει η παρεα του να το προχωρησεις να γνωριστειτε παραπανω.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6
    Kerasi ψαχνεις να βρεις κατι που δεν υπαρχει νομιζω.

    Ξερω πολυ καλα τι να κανω αν θελησω να κρατησω καποια επαφη μαζι του.

    Εμενα αλλα θεματα με βασανιζουν.

    Ευχαριστω παντως για το χρονο σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ναι το καταλαβα οτι σε απασχολει ενα φασμα θεματων, απλα σχολιασα το πιο προσφατο απ το κειμενο σου. Ισως και να μην καταλαβα καλα τα δεδομενα ετσι οπως τα μεταφερεις. Αν θελεις να εστιασουμε σε αλλα ερωτηματα να το δουμε. Μηπως εννοεις οτι κατι σε οδηγει σε μια αδρανεια? σε μια παραιτηση απο τους στοχους? Αν θες να το γραψεις πιο συγκεκριμενα τι νιωθεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by anasfalis24 View Post
    ......

    .......

    Μετά από αυτόν έκανα ανούσιες σχέσεις είτε από ανάγκη είτε από ενθουσιασμό που κάποια στιγμή ξεφούσκωνε σαν μπαλόνι είτε από τη μοναξιά μου...

    Πάνω που έβαλα μια τάξη στο χάος που δημιούργησα από μόνη μου, νιώθω κάτι περίεργο ξανά....

    Είμαι μόνη μου σχεδόν 1 χρόνο τωρα! Δεν έκανα άλλη σχέση! Μόνο 2-3 φορές έκανα σεξ με κάποιον... και αυτό το διέκοψα γιατί δε το ήθελα, δε με ενδιέφερε τόσο τελικά.

    Δεν μετανιώνω για τίποτα από όσα έχω κάνει! Αντιθέτως μου έμαθαν πολλά!

    Αυτό το περίεργο συναίσθημα που μου κατακλύζει τη σκέψη ξανά μάλλον προκλήθηκε είτε από το γεγονός ότι θέλω να αγαπήσω κάποιον και να αγαπηθώ είτε που δε μου αρέσει να είμαι μόνη μου είτε από ένα τυχαίο γεγονός που έγινε προχθές....

    Επισκέπτομαι συχνά ένα site με chat, forum και παιχνίδια!

    Εντελώς τυχαία παίζοντας τάβλι, έπαιξα με έναν τυχαίο παίκτη.... που για μένα δεν είναι καθόλου τυχαίος!

    Είναι η τρίτη φορά που ξαναμιλάμε... Η τρίτη φορά που τον βάζω με στους φίλους μου...
    αναπτύσσαμε ωραίες κουβεντούλες αλλά κάθε φορά εξαφανιζόμουνα και χανόμασταν..

    Σταματούσα να επικοινωνώ μαζί του γιατί κάτι με τρόμαζε... Η οικειότητα; Η καχυποψία μου; Το γεγονός που είμαστε από την ίδια πόλη; Ότι παρόλο που εξαφανίζομαι, κάθε φορά μου ξαναμιλάει από μόνος του;

    Χθες η περιέργεια μου με οδήγησε να ψάξω για αυτόν με τα λιγοστά στοιχεία που ήξερα για αυτόν....και τον ΒΡΗΚΑ!
    Πόσο ανίδεοι είμαστε με τη διαχείριση του ίντερνετ και τη διαχείριση των προσωπικών μας στοιχείων;
    Με τρόμαξε αυτό! Μέσα σε λίγα λεπτά έμαθα ποιος είναι πραγματικά, είδα στιγμές του σε χώρο κοινωνικής δικτύωσης κτλ.

    Δεν ξέρω μου έχει κατακλύσει τη σκέψη....

    Γιατί; Τι θέλω από αυτόν; Τι θέλω και σκαλίζω κάτι που με τρομάζει;

    Η ανάγκη μου για συντροφικότητα είναι που με οδηγεί;


    Γιατί πάνω που άρχισα να βάζω μία τάξη θέλω να τα παρατήσω;

    Να του το πω; πως ξέρω ποιος είναι; ή μήπως να εξαφανιστώ ξανά όπως έκανα;


    Θέλησα να μοιραστώ την προσωπική μου ιστορία κάπου..χωρίς να την κανιβαλίσουν....
    Νιώθω πως περπατώ σε τεντωμένο σκοινί..πως είμαι ακριβώς στη μέση...

    Αν γίνομαι φορτική, ζητώ να με συγχωρέσετε...
    Καλό σας απόγευμα!
    αν εισαι μονη μολις ενα χρονο, θα ηταν πολυ απιθανο να εβρισκες το "αλλο σου μισο". πολυ λογικο λοιπον, οτι εκανες μερικες γνωριμιες που δν οδηγησαν καπου...

    δεν βλεπω τπτ μοιραιο η μεταφυσικο στο περιστατικο με το ιντερνετ.

    πιθανοτατα οι 3 (ολες κι ολες?????) συζητησεις σας, δεν ηταν καθολου τυχαιες (εκτος απ την πρωτη ισως) καθως στα περισσοτερα σαιτ οπως και σαυτο το φορουμ, υπαρχει ενδειξη οταν εισαι ονλαιν. ισως σε εβλεπε εκεινος λοιπον οταν εμπαινες και επεστρεφε να συνεχισετε την κουβεντα. αν μπηκες 3 φορες σε 1.5 χρονο ολες κι ολες και σε πετυχε και τις 3, μαλλον κατοικει εκει μεσα ο τυπος, οποτε βαλε με νου σου με ποσες αλλες μιλαει και ποσες ωρες...

    οι 'ερευνες" στο ιντερνετ για τις οποιες μιλας, ειναι πανευκολο να γινουν. ολο και κατι βγαζουν και συνηθως καποιον λόγαριασμο σε αλλα σαιτ η στο φβ...
    τι περιπου εμαθες γι αυτον, ψαχνοντας? μπορεις να μας πεις χωρις να τον φωτογραφισεις? ειναι γνωστος σου, η εμαθες για παραδειγμα οτι ειναι παντρεμενος με 3 παιδια???

    ενταξει... μιλας για φοβο δεσμευσης, τασεις φυγης κλπ για μια διαδικτυακη γνωριμια μολις τριων επαφων???
    αλοιμονο αν με οποιον αγνωστο μιλουσες στο νετ, προχωρουσες παραπανω... μου θυμισες μια παλια ιντερνετικη γνωστη που εμπαινε καθημερινα σε ολα τα σαιτ γνωριμιων ανα την επικρατεια μηπως και βρει γαμπρο και μας ελεγε με τα σωστα της οτι της μιλουσαν εφοπλιστες που μετα απο ενα τεταρτο συνομιλιας της προτειναν γαμο και οικογενεια, τους συναντουσε, εκανε σεξ με το καλημερα και μετα ολοι την κοπανουσαν...προφανως της ελεγαν αυτα που εδειχνε οτι θελει να ακουσει για να την δουλεψουν και μετα εφευγαν. ελεος...

    αν νοιωθεις ακαθοριστη καχυποψια, εμπιστευσου την....

    η αποψη μου ειναι οτι η αναγκη σου για μια νεα γνωριμια και σχεση, ειναι αυτη που σε κανει να ενδιαφερεσαι ιδιαιτερως και να δινεις μεταφυσικες διαστασεις στο περιστατικο.
    Last edited by Remedy; 12-05-2014 at 10:54.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6
    Καλημέρα,

    έχεις δίκιο σε αυτό που λες.. αλλά δε συνέβησαν έτσι τα γεγονότα.

    Δεν τον έχω φίλο έτσι και αλλιώς απλά 3 φορές παίξαμε σε ένα παιχνίδι! Μπαίνει σε ένα παιχνίδι πατάς ΟΚ και σου επιλέγει ένα παίκτη τυχαίο!

    Προς θεού δεν είπα ότι η μοίρα μου φτιάχνει παραμύθι.

    Απλά γιατί ένα τυχαίο γεγονός νιώθω να με απειλεί;

    Απο τη στιγμή που η ίδια επέλεξα να μείνω μακρυά από το θέμα των σχέσεων ώσπου να τελειώσω με τις υποχρεώσεις μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by anasfalis24 View Post
    .....

    Προς θεού δεν είπα ότι η μοίρα μου φτιάχνει παραμύθι.

    Απλά γιατί ένα τυχαίο γεγονός νιώθω να με απειλεί;

    Απο τη στιγμή που η ίδια επέλεξα να μείνω μακρυά από το θέμα των σχέσεων ώσπου να τελειώσω με τις υποχρεώσεις μου.
    ιδεα σου ειναι... τιποτε δεν σε απειλει. ηταν ενα τυχαιο γεγονος.
    οσο για τον τυπο, αν τον πετυχες 3 φορες τυχαια, να εισαι βεβαιη οτι λιωνει εκει μεσα. ΜΑΚΡΙΑ.. ειδικα εαν κατι σου ξυνιζει με αυτον ,που δεν μπορεις να το προσδιορισεις...

    ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη επελεξες με λογικες διαδικασιες να μεινεις μακρια, αλλα οι πραγματικες αναγκες σου ειναι αλλες και τις ξερεις πολυ καλα ποιες ειναι..
    γι αυτο εχεις αυτη την αισθηση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ισως επειδη εχεις την τελευταια ασχημη εμπειρια του χωρισμου απ το παλικαρι που μενει εξωτερικο, να σ εχει επηρεασει ενδομυχα οτι μπορει να γινει ξανα κατι και να πληγωθεις παλι. Γι αυτο ισως σε τρομαζει η προοπτικη μιας νεας γνωριμιας. Αντιλαμβανομαι βεβαια οτι βρισκεσαι σε ενα γενικοτερο ψαξιμο για πολλα θεματα της ζωης σου οπως παρεες, σχολη κλπ. Εσυ μονο εισαι σε θεση να περιγραψεις καλυτερα τι αλλο νιωθεις.

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31
  2. Έμ, έλα που δε θέλω...
    By RockElCasbah in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 11-12-2011, 00:57
  3. θελω help!!
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 02-10-2011, 16:46
  4. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 22:31
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΖΩ....
    By amelie74 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 219
    Last Post: 06-05-2010, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •