Είμαι bi? πώς να το διαχειριστώ ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16

    Unhappy Είμαι bi? πώς να το διαχειριστώ ;

    Καλησπέρα σε όλους :) είμαι νέος μέλος στο Forum αν και πριν κάνω την εγγραφή παρακολουθούσα αρκετά τη σελίδα.Είμαι η Παρασκευή και είμαι 21 ετών.Αποφάσισα να κάνω εγγραφή καθώς θέλω να μιλήσω για ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό.Πριν περιγράψω όλη την κατάσταση να πω οτι έχω ήδη κάνει μια σχέση με έναν άντρα 1 χρόνο μεγαλύτερο μο η οποία έχει τελειώσει εδώ και 14 μήνες και μέσα στη σχέση είχαμε ολοκληρώσει και εκτός αυτού το άτομο αυτό (αρσενικού φύλου) με έλκυε αρκετά σεξουαλικά και πνευματικά.Ήταν ωστόσο μεγάλο το πάθος στη σχέση ,θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω "κεραβνοβόλο έρωτα και δεν χωρίσαμε επειδή το θέλαμε οι ίδιοι.Τέλος πάντων με τον καιρό ξεπέρασα αυτό τον έρωτα χωρίς όμως να τον αντικαταστήσω με κάποιον άλλο.Και σταδιακά μπήκε στη ζωή μου ένα άτομο το οποίο γνώριζα επιφανειακά ,δηλαδή μιλάγαμε τυπικά αλλά δεν ανταλλάσσαμε πολλές κουβέντες επομένως δεν είχα σχηματίσει κάποια άποψη .Ήμουν κατα κάποιο τρόπο αδιάφορη.Το άτομο αυτό να σημειώσω οτι δουλεύει στον εργασιακό μου χώρο επομένως έχουμε συχνή καθημερινή επαφή.Είναι όπως θα καταλάβατε γυναίκα.Κι ενω εγώ βρισκόμουν σε μια φάση ηρεμίας μόλις είχα ξεπεράσει τον πρηγούμενο μου έρωτα έρχεται κάτι να αλλάξει τελείως τα δεδομένα,μετά απο μια συζήτηση που έκανα μαζί της και κατάλαβα οτι έχουμε αρκετά κοινά ενδιαφέροντα!Και όχι μόνο αυτό αλλά άρχισα να νοιώθω μια πνευματική έλξη προς αυτή την οποία δεν είχα ποτέ με άτομα του ίδιου φύλου.Και η ίδια χώρις να το δείχνει ιδιαίτερα φαντάζομαι οτι νοιώθει αυτή την έλ΄ξη δεδομένου οτι κάνουμε πολύ καλές συζητήσεις.Μιλάμε ατελείωτες ώρες και κάνουμε αρκετή παρέα.Όμως το βασικό πρόβλημα είναι οτι είναι μια αρκετά μεγαλύτερη γυναίκα (38) .Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι είμαι ερωτευμένη μαζί της καθώς σκέφτομαι όλη την ημέρα αυτή και δεν ξέρω τι να κάνω!Χαμογελάω οταν τη βλέπω και την έχω εξιδανικεύσει χωρίς να πώ πως είναι υπερβολικά ωραία.Αλλά δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ.Έχω στο μυαλό μου οτι θα μπορούσα να κάνω κάτι ερωτικά μαζι της αν και το δέσιμο μας είναι πολύ πιο βαθύ!Δεν ξέρω αν πρέπει να εξωτερικεύσω τα συναισθηματά μου γι αυτό προς το παρόν δεν έχω μιλήσει σε κανένα.Είμαι αρκετά μπερδεμένη .Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας γιατί πραγματικά είμαι σε δύσκολη θέση.:confused::confused:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Η ιδια πως σου συμπεριφερεται?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    πολύ καλά θα έλεγα!Μάλιστα μια φορά ανέφερε οτι μου έχει και αδυναμία .Την έχω παρατηρήσει να με κοιτάει κανα 2 φορές και πάντα μου μιλάει γλυκά και με χαμόγελο.Δέν μπορεί να τη νοιώθω μόνο εγώ αυτή την έλξη.Αλλά σκέφτομαι πως ίσως να έχει μια συμπάθεια προς εμένα και τίποτα άλλο αφού έχουμε και τέτοια διαφορά ηλικίας.Τελικά όμως είμαι bisexual? Δεν ξέρω.Αν δώ κάποιον άντρα sexy με ελκύει αλλά τέτοιο ΄δεσιμο δεν έιχα ποτέ με κανένα /καμία στο παρελθόν!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην καλωσηρθες! ειμαι ο αλεξανδρος

    μετα απο 8 χρονια σχεσης με μια κοπελα bi μπορω να τοποθετηθω ανετα πλεον... θα πρεπει να εχεις υποψη σου κατ αρχην οτι υπαρχουν αντρες που αυτο το εχουν στο μυαλο τους σαν αμαρτωλη φαντασιωση οπως η αφεντια μου ειναι αρκετα πιθανο να γνωρισεις ενα τετιο αντρα η να ειναι ακομα κ αυτος που ειχες σχεση μαζι του να σαι σιγουρη παντος οτι αν με καπιον τεριαζεις πραγματικα σιγουρα θα εχει μια τετια φαντασιωση αλλα μην επιχειρισεις να του το ξεφουρνησεις γιατι μπορει να μην ειναι ετοιμος για αυτη τη κουβεντα! τωρα επετρεψε μου να πιστευω οτι ειχες κ παλιοτερα αυτη τη ταση απλα τωρα σου εμφανιστηκε περισσοτερο

    αυτο που θα πρεπει να κανεις κατ αρχην ειναι αρχικα να σεβαστεις τον εαυτο σου κ κατα δευτερο να μην εχεις ενοχες για αυτο πιστεψε με εγω εχω αρκετες γνωστες που μεσα σε αυτες ειναι κ μια φιλη μου που εχει ενα παιδι που εχει τετιες τασεις αρα δεν εισαι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια τωρα επιδη το ξερω αυτο το εργο θα σου προτεινα ολο αυτο αν δε βλεπεις οτι μπορει να γινει με αυτη που λες να το κρατησεις ως φαντασιωση στο μυαλο σου κ να προσανατολιστεις κυριως προς τους αντρες κ μετα προς τη γυναικες ο αινσταιν ειχε πει οτι η φαντασια ειναι σημαντικοτερη απο τη γνωση αυτο να το θυμασαι μια κ εχετε κοινα ενδιαφεροντα ειναι πιθανο να ελκετε κ αυτη απο σενα αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θελω να πω αν υπαρχει αμοιβαιοτητα. Η ηλικια παντως δεν παιζει ρολο. Φανταζομαι θα δειχνει μικροτερη αλλωστε και θα ναι ελκυστικη για την ηλικια της.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) Αλέξανδρε δεν είμαι βέβαιη αν είχα και πριν αυτή την τάση αλλά τώρα δεν είμαι σε σχέση οπότε αν κάνω σχέση με κάποιον θα του ξεκαθαρίσω τις προτιμήσεις μου και προς το ίδιο φύλο.Η αλήθεια είναι οτι δεν ζούμε και στο μεσαίωνα επομένως υπάρχουν αρκετοί ανοιχτόμυαλοι που αποδέχονται διάφορες σεξουαλικές προτιμήσεις.kerasi είναι αρκετά εμφανίσιμη και ελκυστική και το βασικότερο είναι ο χαρακτήρας της! Δηλαδή μου προτείνεις να της μιλήσω; Η τέλος πάντων να δείξω ότι νοιώθω κάτι για εκείνη;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καταρχην διακρινω εναν πανικο. Πρεπει να ηρεμησεις, νομιζω το χεις αναγαγει μεσα σου σε κατι που ξεφευγει απ τις πραγματικες του διαστασεις. Στο ερωτημα σου τωρα, εγω θα σου προτεινα να επιδιωξεις μια τρυφερη σχεση με την κοπελα αυτη, δε θα σου προτεινα να κανεις ομως ερωτικη εξομολογηση. Φερτο λιγο πιο απ εξω. Δεν ξερω εσυ τι σκεπτεσαι να της πεις? σαν νοημα στο περιπου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by DeadGirl View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) Αλέξανδρε δεν είμαι βέβαιη αν είχα και πριν αυτή την τάση αλλά τώρα δεν είμαι σε σχέση οπότε αν κάνω σχέση με κάποιον θα του ξεκαθαρίσω τις προτιμήσεις μου και προς το ίδιο φύλο.Η αλήθεια είναι οτι δεν ζούμε και στο μεσαίωνα επομένως υπάρχουν αρκετοί ανοιχτόμυαλοι που αποδέχονται διάφορες σεξουαλικές προτιμήσεις.kerasi είναι αρκετά εμφανίσιμη και ελκυστική και το βασικότερο είναι ο χαρακτήρας της! Δηλαδή μου προτείνεις να της μιλήσω; Η τέλος πάντων να δείξω ότι νοιώθω κάτι για εκείνη;
    αν του το ξεκαθαρισεις οπως λες τοτε απλα εισαι σε καλο δρομο αυτο ακριβως προσπαθουσα να πετυχω αλλα δε μου βγηκε

    για καπιο μυστηριο λογο που δε πολυκαταλαβαινω καθε φορα που προσπαθησα να κανω σχεση με καπια μου εβγαινε αμφισεξουαλικη χωρις να το κανω επιτηδες ισως επιδη μου ειχε γινει φαντασιωση το προκαλουσα χωρις να το πολυκαταλαβαινω ομως τελικα ολο αυτο δε μπορω να το καταπολεμησω ισως ειναι αυτο που μου πε καπια καποτε οταν κατι το θες πολυ αρχιζεις κ το ελκεις χωρις να το πολυκαταλαβαινεις ισως αυτο εχει σχεση κ με το χαρακτηρα μου ακομα προσπαθω να απαντησω σε αυτο το ερωτημα αν ειμαι φοβερα πλεονεκτης η φοβερα μαζοχας το σιγουρο ειναι οστοσο οτι αυτο που μου συμβαινει δε μπορω να το σταματησω δε ξερω αν αυτο σημαινει οτι δε θελω να το σταματησω η οτι δε μπορω αλλα υποψιαζομαι το πρωτο ισως βρισκομαι συνεχως αναμεσα σε αντικρουομενα συναισθηματα που με διχαζουν κ με φτανουν ως εδω ισως συμβαινει το ιδιο κ με τη δικη σου περιπτωση αλλα δε το ξερω αν ειναι ετσι

    αν κ μπορει να δεχτηκα πολες επικρησεις σχετικα με τα παθη μου τις αδυναμιες μου κ το τροπο που σκεφτομαι δεν εκανα πισω ουτε μια στιγμη γιατι πολυ απλα αυτο ειμουν εγω τοσο απλα τωρα αν καπιος θα με δεχοταν για τα καλα μου αυτο σημαινει οτι θα με δεχοταν κ για τις ιδιοτροπιες μου κ τις προτιμησεις μου απλα επεμενα γιατι ολες αυτες οι καταστασεις μου εγιναν βιωμα κ δε μπορουσα πια να τις αποφυγω αρα δεν μου εμενε τιποτα αλλο απο το να παραδεχτω τον εαυτο μου κ να πω σε οπιον αρεσω για τους αλλους δε θα μπορεσω μαλο κατι τετιο πρεπει να κανεις κ συ αν συμφωνεις μαζι μου.. αν κ το βρισκω πολυ πιθανο να εμφανιστει μπροστα σου καπιος αλλος που να εχει αυτες τις αποψεις κ να κολησες μαζι του

    τωρα..

    ισως καλυτερα να δοκιμασεις να της πεις να γινετε φιλες αν η ελξη ειναι αμοιβαια δε θα ναι δυσκολο κατι να γινει θα γινει χωρις καν να το πολυκαταλαβεις απλα.. αν γνωριζομασταν καλυτερα θα σου ελεγα αν υπαρχουν καπιες ενδειξεις για αυτο αλλα αυτο δε θα το πω δημοσια γιατι το κραταω ως μυστικο αλλα αν παραμινεις στο φορουμ κ συμπληρωσεις 40μυν για να μπορεσω να γραψω πμ η τα πουμε με κανενα e-meil θα σου πω τι ενοω το σιγουρο ειναι οτι σημαδια κ ενδιξεις υπαρχουν παντα αρκει να μπορεις να τα δεις τωρα αν βλεπεις διαφωρες ομοιοτητες στην εμφανιση στο τροπο που συμπεριφερετε στο τροπο που μιλα αυτο σημαινει οτι κατι συμβαινει ειναι κ θεμα διαισθησης αλλα κ ποσο θελεις πολυ κατι κ μετα στη πορεια θα αρχιζεις απλ να μυριζεσε προς τα που θα πας απο την εμπιρεια σου κ μονο....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    ναι καταλαβαίνω ότι ίσως ελκύεις τέτοια άτομα !Απλά δεν ξέρω αν συμβαίνει με όλους ή αν θα δεχόταν κάποιος να κάνει άνετα σχέση με κοπέλα που είναι bi.Ναι βεβαίως και θα παραμείνω στο φόρουμ !Όντως υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι της αρέσω .Το θέμα μου είναι αν όντως πρέπει να κάνω το βήμα ,δεδομένου οτι δεν έχω ξανακάνει κάτι με γυναίκα (άρα είμαι άπειρη σε αυτό το κομμάτι ) και επίσης οτι μπορεί απλά να είναι straight και να μην της αρέσει κάν η ιδέα .Ίσως επιχειρήσω να κάνουμε πιο πολύ παρέα !Ευχαριστώ για τη συμβουλή !Αυτό πραγματικά μπορεί να οδηγήσει τα πράγματα .Τι να πω !Μακάρι !Λοιπόν θα το κάνω και θα ξαναγράψω αν γίνει κάτι :)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    kerasi σκεφτόμουν να της προτείνω για καφέ ή κάπου ήσυχα και να υπονοήσω οτι κάτι νοιώθω για εκείνη ή να πω πως ταιριάζουμε σε αρκετά πράγματα και αν ανταποκριθεί να της μιλήσω ξεκάθαρα.Βασικά όντως βρίσκομαι σε σύγχυση γιατί είναι κάτι το οποίο δεν έχω ξανακάνει και δεν ξέρω πώς να συμπεριφερθώ!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι τα ελκω αλυπιτα... διχως σταματημο κ ελεος... υπαρχει ομως ενα κολπο για μυστικους πρακτωρες δε το εχω διαπιστωσει στη πραξη αλλα το εχω ακουσει οταν αρεσεις σε καπιον μεγαλωνει η κορη του ματιου του οταν σε κοιτα
    ν θα δεχόταν κάποιος να κάνει άνετα σχέση με κοπέλα που είναι bi
    ε εγω ειμαι αρκετα απελευθερωμενος δεν εχω ταμπου κ τα λεω ολα για αυτο καπιοι με επεκριναν επιδη ελεγα αληθεις κ δε κολωνα πουθενα παντως να κανεις σχεση κ με αντρα καπια στιγμη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    εισαι σιγουρη οτι αυτο που αισθανεσαι ειναι ερωτας;
    οτι δεν ειναι κατι αλλο;
    δεν ζουμε στον μεσαιωνα αλλα δεν ειναι και το καλιτερο να μην εχεις βρει την σεξουαλικη σου ταυτοτητα.
    και οταν λεω δεν εχει βρει καποιος την σεξουαλικη του ταυτοτητα ειναι να μην ξερει ποιο απο τα δυο τελικα θελει στην ζωη του,τον αντρα η'την γυναικα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλα το σκεπτεσαι. Κανε κανενα αγγιγμα δηθεν τυχαια, πες της οτι σου αρεσει και σαν ατομο κλπ και δες αντιδρασεις. Αν προσεξεις στην αρχη σου ειπα να επιδιωξεις μια τρυφερη σχεση, δεν ειναι αναγκη να κυριαρχει το σεξουαλικη. Πιστευω οτι ειναι αμοιβαιο και να το επιδιωξεις. Αρκει να μην ειναι καμμια παντρεμενη με παιδια ε?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν συμφωνω..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν συμφωνω..
    τα λεω αυτα αλεξανδρε απο προσωπικη πειρα και εχω κανει διατριβη στο θεμα bi!
    ειναι και η κορη μου bi και οταν το πρωτοαισθανθηκε ειχει σχεση 5 ετων με ενα αγορι και ηταν σε ηλικια 19 ετων.
    ειχει τρελαθει γιατι δεν ηξερε τι ηθελε.
    ηθελε και το αγορι της απο την μια και ηταν τρελα ερωτευμανη και με μια κοπελα!
    συμβουλευτηκα ψυχολογο και μου ειπε δεν μπορει να τα εχει και τα δυο,πρεπει να αποφασισει!
    ειναι αρρωστο το να θελει και αντρα και γυναικα,χιλιες φορες να διαλεξει γυναικα!
    αυτα ηταν τα λογια ενος ψυχιατρου και ενος ψυχολογου.
    και οι δυο μου ειπαν οτι θα αποφασισει μετα τα 25,βεβαια αν ακολουθουσε ψυχοθεραπεια.
    η κορη μου ξεκηνησε τοτε αλλα μετα απο καποιους μηνες σταματησε.
    δυστιχως στην ζωη δεν μπορει να τα εχουμε ολα!
    εχουμε απελευθερωθει και νομιζουμε οτι τα παντα ειναι φυσιολογικα,δεν ειναι ομως!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 01-10-2014, 15:49
  2. ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ 2 ,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΠΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ .
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 22-11-2012, 10:26
  3. Δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου
    By noangel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2011, 15:14
  4. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 16:39
  5. Πως να διαχειριστω τον εγωισμο μου?????
    By Kandy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2011, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •