Ψυχοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7

    Ψυχοθεραπεία

    Δεν ξέρω αν κάνω καλά που γράφω για το θέμα αλλά ψάχνω έναν ψυχίατρο στην περιοχή μου (Αγ. Παρασκευή - Γέρακας). Πάσχω από αγχώδεις διαταραχές (με όλα τα γνωστά επακόλουθα κατάθλιψη, κοινωνική φοβία, αγοραφοβία κλπ) Θέλω να κάνω κάποια ψυχοθεραπεία (έχω κάνει και στο παρελθόν για ένα χρόνο περίπου αλλά διέκοψα γιατί δεν έβλεπα να γίνεται τίποτα).
    Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δίνουμε ονόματα γιατρών στο φόρουμ (φαντάζομαι όχι) αλλά αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει ένα μήνυμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Στο ίντερνετ έψαξες? Ξέρω έναν πολύ καλό ψυχίατρο αλλά είναι στην περιοχή του Μετς

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7
    Πήγαινα σε ένα ψυχίατρο (υποτίθεται καλό αλλά εγώ που να ξέρω). Μετά από 1 χρόνο είδα ότι είχαν συμβει τα εξής.
    Στην αρχή του έλεγα εγώ τί και πως έπαθα και τι έγινε όταν άρχισαν οι κρίσεις κλπ
    Μετά αυτός άρχισε να ρίχνει δίχτυα να ψαρεύει για σχέσεις με γονείς κλπ κλπ αλλά δεν έπιανε τίποτα επειδή δεν είχα τέτοια προβήματα.
    Στη συνέχεια απλά του περιέγραφα την ρουτίνα της καθημερινότητάς μου.
    Στο τέλος βαρέθηκα να πηγαίνω στο κέντρο της Αθήνας και να πληρώνω και 60 ευρώ για να του λέω ότι αγχώθηκα που πήγα μέχρι την Λούτσα και το πιο ωραίο κομμάτι της εκδρομής ήταν η επιστροφή στο σπίτι (αγοραφοβία γαρ).

    Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τί να περιμένω από μια ψυχοθεραπεία...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Καλημέρα

    Στην περιοχή το Κέντρο Ψυχικής Υγείας είναι μια καλή λύση. Εκεί θα βρεις και ψυχιάτρους και ψυχολόγους. Δε νομίζω να μπορώ να αναφέρω ονόματα..

    Ζαλόγγου 6 η διεύθυνση
    Είναι από την κάτω μεριά της Μεσογείων στο ύψος της Εγνατείας τράπεζας και του Αλιζιώτη (αν έρχεσαι από σταυρό προς κέντρο είναι λίγο μετά την πλατεία της Αγίας Παρασκευής)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Ζαλόγγου 6 τηλ. 210-6015079

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7
    Στο κέντρο Ψυχικής Υγείας μου έκλεισαν ραντεβού για αρχές Νοεμβρίου. Το βρίσκω απαράδεκτο! Το μόνο θετικό είναι το δωρεάν!
    Μου είπαν ότι κάνουν ψυχοθεραπείες (την πρώτη φορά σε βλέπει ψυχίατρος και σε παραπέμπει για θεραπεία σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Το θέμα είναι ότι δύσκολα θα εμπιστευτώ έναν ψυχολόγο, σε ψυχίατρο αισθάνομαι περισσότερη ασφάλεια).

    Τί να κάνω εγώ τώρα; Να ξαναρχίσω τα seroxat (που με αγχώνουν πιο πολύ και από τις φοβίες μου);

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλημέρα!

    φαινεται οντως ότι δύσκολα εμπιστεύεσαι γενικότερα καποιον ειδικο...και εχεις κ δίκιο. Που τον ξέρεις, από που, τί καπνο φουμάρει και τα σχετικά. Σε καταλαβαίνω....

    Ομως ξεκινώντας μια τετοια διαδικασία ψυχοθεραπειας, το κανεις για σενα και κανεναν αλλον. Για να νιωσεις εσυ καλα με τον εαυτό σου, ανετα και λειτουργικα! τουλάχιστον....οποτε εμπιστεύσου τον εαυτό σου μεσα σε ολο αυτο και δώσε χώρο και λόγο στον ειδικο που εσύ θα επιλέξεις να σε βοηθήσει. Και αυτο ειναι κατι που θα στο εμπνεύσει ο άλλος σιγα σιγά.....δώσε χρόνο λοιπον σε σενα και στην διαδικασια...μερα με τη μερα θα βλεπεις αν κανεις καλα.

    Τελος οι ερωτήσεις πιο περα, από το προβλημα αυτο καθε αυτο, δεν ειναι ασχετες με το θέμα (προβλημα)...πολυ γρήγορα θα δεις μόνη σου και χωρις κανεναν αλλο πώς συνδεονται ολα μεταξύ τους!

    Καλη δύναμη!

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Στον κατάλογο του e-psychology.gr έριξες μια ματιά?

    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_sobi2&catid=7&Itemid= 56

    ΥΓ. Για τα κέντρα ψυχικής υγείας, ραντεβού σε 2 εβδομάδες είναι μια χαρά, αν σκεφθείς ότι σε άλλα ΚΨΥ τα ραντεβού κλείνονται για 2 μήνες μετά.

    Οσο για το γεγονός ότι δεν εμπιστεύεσαι ψυχολόγους, όκ, σεβαστό, σε ιατροκεντρική κοινωνία ζούμε. Φρόντισε μόνο ο ψυχίατρος που θα απευθυνθείς να έχει εκπαίδευση σε κάποιο ψυχοθεραπευτικό μοντέλο, μιας και ο προηγούμενος που πήγες, φαίνεται ότι δεν είχε και απλώς σε καλούσε για να κάνετε κουβεντούλα περί του προβλήματος.

    Καλή επιτυχία και γρήγορη ανακούφιση σε ότι αντιμετωπίζεις.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7
    Λέτε να έπεσα σε μάπα γιατρό; Μου τον είχε συστήσει ένας άλλος ψυχίατρος ο οποίος θεωρείται \"κορυφή\" στη γνωσιακή ψυχοθεραπεία αλλά δεν είχε χρόνο για να με αναλάβει. Πάντως ένα χρόνο που τον έβλεπα δε μου φάνηκε για άσχετος. Και το γραφείο του, ένα σπίτι ολόκληρο, γεμάτο στα βιβλία. Δεν ξέρω... με είχε προβληματίσει κι εμένα τότε γιατί δεν έβλεπα να \"πηγαίνουμε\" κάπου.

    Σε ένα άλλο site είδα που επαναλάμβανε ο γιατρός, απαντώντας σε διάφορες ερωτήσεις, ότι πρέπει να ξέρεις τί ψάχνεις από μιά ψυχοθεραπεία. Μου φάνηκε λίγο αστείο και είπα να το αναφέρω. Τί άραγε να ψάχνει κάποιος από μια θεραπεία;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by thelw_na_zisw
    Λέτε να έπεσα σε μάπα γιατρό;
    Αυτή είναι η γνώμη που σχημάτισες από τη σχέση και τη συνεργασία μαζί του;

    Σε ένα άλλο site είδα που επαναλάμβανε ο γιατρός, απαντώντας σε διάφορες ερωτήσεις, ότι πρέπει να ξέρεις τί ψάχνεις από μιά ψυχοθεραπεία. Μου φάνηκε λίγο αστείο και είπα να το αναφέρω. Τί άραγε να ψάχνει κάποιος από μια θεραπεία;
    Εμένα μου φαίνεται τραγαελαφικό. Αν δεν έχεις κάνει θεραπεία στο παρελθόν τι να ξέρεις; Κι αν το πρόβλημά σου είναι οξείας μορφής, αν δηλαδή είσαι τελείως χάλια, τι να πεις και τι να ζητήσεις;
    Μάλλον εδώ πρόκειται για το ξεκαθάρισμα της συναλλαγής, για την αποφυγή παρεξηγήσεων μεταξύ του επαγγελματία-θεραπευτή και του πελάτη-θεραπευόμενου. Δε σχολιάζω παρακάτω, δεν αντέχω...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7
    Όχι! αυτό σου λέω. Δε μου φάνηκε για άσχετος. Για σχετικός μου φάνηκε. Απλά δεν έβλεπα να γίνεται τίποτε στις συζητήσεις που είχαμε.
    Έχω σκεφτεί μήπως φταίω κι εγώ. Μήπως επειδή είμαι κλειστό (υποθέτω λόγω ομοφυλοφιλίας) άτομο. Σε ότι κι αν συζητήσαμε όμως ήμουν 1000% ειλικρινής.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αγαπητη/ε \"θελω να ζήσω\" (ομορφο \"ονομα\" )

    ο σχετικος επιστήμονας-ψυχοθεραπευτής ή ψυχίατρος δεν ειναι αυτος που θεωρειται κορυφή απο αλλους,αλλα αυτος που μπορει να συντονιστεί μαζί σου (κατά την ταπεινή μου γνωμη κ μικρή εμπειρία). Ειναι αυτος που αισθάνεσαι οτι μπορει να σε προσεγγισει. και που θα τον αφήσεις να το κανει.

    Τώρα για το τί ψάχνει ο καθένας, νομίζω κατι διαφορετικό ή και το ίδιο....εγω κάποτε ξεκινώντας εψαχνα να βρώ την θεραπεια σ αυτο που αισθανομουν οτι είχα, τώρα ειναι αλλιως....

  13. #13
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by thelw_na_zisw
    με είχε προβληματίσει κι εμένα τότε γιατί δεν έβλεπα να \"πηγαίνουμε\" κάπου.
    Originally posted by thelw_na_zisw
    Σε ότι κι αν συζητήσαμε όμως ήμουν 1000% ειλικρινής.
    Ήσουν 1000% ειλικρινής σε ότι συζητήσατε. Τα κουβεντιάσατε όμως... όλα?
    Έφερες στη συνεδρία το συναίσθημα σου που αφορούσε το ότι η θεραπεία δεν έμοιαζε να σε βοηθάει?

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συνήθως είμαστε απόλυτα ειλικρινείς προς τον θεραπευτή μας, σε ότι αφορά την προσωπική μας ζωή.
    Σε ότι αφορά όμως τη θεραπευτική σχέση, συχνά, τα συναισθήματα που μας γεννιούνται από αυτή, δεν τα κουβεντιάζουμε.
    Αν και όταν το κάνουμε, η σχέση γίνεται εντελώς γνήσια και πιο ασφαλής και αυτό μας επιτρέπει να πάμε παρακάτω.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αν μου επιτρεπεις Dodoni, απο την αλλη πλευρα -αυτη της θεραπευόμενης- εχω δει οτι η σχεση μου με την ψυχοθεραπεύτρια μου, φέρνει πολλα γνωρίσματα απο τις σχεσεις που αναπτύσσω με αλλα άτομα...έξω απο την θεραπεία, στην \"κανονικη\" ζωή. Χρήσιμη παρατήρηση και στο \"εκει\" νομίζω....Με αλλα λογια, η σχεση με τον ψυχοθεραπευτή μπορει να καθρεφτίσει προβληματα και των \"έξω\" σχεσεων....

  15. #15
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Αν καταλαβαίνω τι εννοείς Σοφία, συμφωνώ πάρα πολύ μαζί σου. Ο θεραπευόμενος αναπαράγει στη σχέση του με τον θεραπευτή, τον τρόπο με τον οποίο σχετίζεται στην καθημερινότητα του και το καθρέφτισμα τέτοιων μοτίβων, συχνά οδηγεί στην αναγνώριση, την αποδοχή ή την αλλαγή.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •