αν δεν σε επιανε τιποτα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    αν δεν σε επιανε τιποτα.

    Γεια σας. εσεις εχετε σκεφτει ποτε τι θα κανετε αν δεν σας επιανε κανενα φαρμακο. Δεν λεμε συμφωνα με εσας αλλα αν αν δοκιμαζατε παμπολλα φαρμακα και κατεληγε ο/η γιατρος οτι κανενα δεν δουλευει απο θεραπευτικη αποψη . υπαρχει και ενα φαρμακο last resort που λεγεται κλοζαπινη το οποιο εχει παμπολλες παρενεργειες πιο επικυνδυνες απο τα αλλα φαρμακα. Θα το δεχοσασταν? Ας υποθεσουμε οτι δεν σας επιανε και αυτο εχετε σκεφτει πως θα επιβιωνατε πως θα τα βγαζατε περα με την τρελα σας.

    Προσωπικα περιαστασιακη χρηση αλοπεριντιν ισως με βοηθουσε. Και αν οχι θα τα πηγαινα καλα με τον παραλογο κοσμο μου με ανοιχτα καποια ρισκα μη αναστρεψιμης υπερεντασης. Εχω δοκιμασει δηλαδη και πριν. Θα επαιρνα τα ρισκα μου δεν θα δοκιμαζα τιποτα αλλο που θα μου προτειναν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια εγω εχω δοκιμασει ζυπρεξα, ρισπενταλ. αμιλιφαι και τωρα ινβεγκα με κανενα δεν νοιοθω οτι ειμαι καλα και θα επερνα κατι καινουργιο που θα εληνε τα προβληματα μου. πιστευω με τον καιρο να βγει κατι που θα με βοηθησει περισοτερο , αλλα μεχρι στιγμις δεν εχω βρει την ιδανικη θεραπεια και τον ιδανικο γιατρο θα ελεγα.τωρα εχω αρχοισει και ψυχοθεραπεια που με βοηθαει.

  3. #3
    σιγουρα καποια θεραπεια ειναι απαραιτητη ιδιαιτερως τις στιγμες της υποτροπης δεν μπορεις χωρις αυτηνα

  4. #4
    METAξυ σοβαρου κ αστειου:με την κλοζαπινη ταξιδευεις για τις πανω γειτονιες μυαλομενος...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δε θα δοκιμαζατε και κατι αλλο ; Π.χ. να πατε στη φυση, στην ηρεμια κλπ. που βοηθαει.

    Τα περισσοτερα ψυχιατρεια ή τουλαχιστον τα ιδανικα, ειναι χτισμενα μεσα στη φυση.

    Αρα πρωτα θα πηγαινα κοντα στη φυση και ηρεμια να ηρεμησω κ.λ.π. και βλεπουμε.

    Επισης ποσο διαρκει η ενεργος φαση της ψυχωσης. Ειναι επ'αοριστον ή μετα κουραζεται το μυαλο και σταματαει ;

    Παντως σε τσιμεντουπολη δε θα εμενα με τιποτα. Βοηθαει παρα πολυ η ηρεμια και το καθαρο οξυγονο.

    Επισης βοηθαει και η ψυχοθεραπεια. Μαλιστα βγηκε μια ερευνα οτι η γνωσιακη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια αν δεν κανω λαθος, ειναι το ιδιο αποτελεσματικη με τα φαρμακα σε μερικους.

    Αν και δε συνισταται να κοβεις τα φαρμακα αμα εισαι σε ενεργο φαση κ.λ.π..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by ευφυέστατος αυτιστικός View Post
    σιγουρα καποια θεραπεια ειναι απαραιτητη ιδιαιτερως τις στιγμες της υποτροπης δεν μπορεις χωρις αυτηνα
    για τις στιγμές της υποτροπής δοκίμασε ενα απ τα απλά ηρεμιστικά , καποιο που σε πιάνει και σου είναι ανεκτό ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    METAξυ σοβαρου κ αστειου:με την κλοζαπινη ταξιδευεις για τις πανω γειτονιες μυαλομενος...
    τι εννοεις; σε βοηθαει;

  8. #8
    εννοω απλα οτι ειναι το τοπ φαρμακο κατα της ψυχωσης δλδ στρωνει το μυαλο αλλα με φοβερες παρενεργιες που αγγιζουν το <<χτυπα ξυλο>>

Similar Threads

  1. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 16:32
  2. διάθεση για..τίποτα
    By αν? in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 25
    Last Post: 24-01-2011, 19:05
  3. Τιποτα.......
    By ανεμος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-2010, 20:07
  4. Δεν εχω ζωη...δεν εχω τιποτα.
    By TheFlameWithin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-10-2010, 14:49
  5. τιποτα
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-04-2009, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •