Παρέα και σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    4

    Παρέα και σχέση

    Γεια σας,

    Γράφω πρώτη φορά και έχοντας ιδιαίτερη ανάγκη να συζητήσω όλο αυτό που συμβαίνει στην ζωή μου τελευταία. Ξεκινάω,

    Λοιπόν εδώ και ένα χρόνο είμαι σε σχέση με τον Χ. Μετά από ένα μήνα σχέσης μου γνώρισε τους φίλους του με ιδιαίτερη χαρά και ανυπομονησία, αφού ήταν εργένης πολλά χρόνια και είχε έναν ιδιαίτερα έντονο τρόπο ζωής με πολλές γυναίκες κ.λπ. Οπότε, αφού ερωτευτήκαμε έντονα και κάναμε σχέση αμέσως, υπήρχε ένα κλίμα ανυπομονησίας από την πλευρά της παρέας του για να με γνωρίσουν. Βγήκαμε λοιπόν τους γνώρισα ήμουν χαρούμενη και το ίδιο βράδυ ένας από την παρέα του Χ. πρότεινε να πάμε όλοι μαζί να κοιμηθούμε στο εξοχικό του, και έτσι πήγαμε. Ξυπνήσαμε το πρωί, (ολο αυτό κανονίστηκε 05.00 τα ξημερώματα) και φάγαμε πρωινό εγώ, ο Χ, ο φίλος του (ο Π.) και η κοπέλα του φίλου του (η Μ.). Περνώντας η ώρα και αφού είχα μείνει μόνη με αυτή την κοπέλα άρχισα να νιώθω τρομερά άβολα, χωρίς να ξέρω γιατί. Ήταν κάπως απέναντι μου. Την ίδια μέρα ήρθε και η υπόλοιπη παρέα και εγώ είχα μείνει μέσα στο σπίτι με τρεις άγνωστες κοπέλες οι οποίες καθόλου άνετα δεν με έκαναν να αισθανθώ. Να μην τα πολυλογώ, ξεκίνησε στραβά και εξελίχθηκε ακόμη χειρότερα καθώς κάθε φορά αισθανόμουν όλο και πιο άβολα με τις κοπέλες. Ιδιαίτερα με τη μια από αυτές την Μ. η οποία αποδείχτηκε ένα κομπλεξικό πλάσμα που όποτε ήθελε μου μίλαγε, όποτε δεν ήθελε δεν με χαιρετούσε καν κ.λπ. Το σημειώνω και υπεραναλύω την αρχή της γνωριμίας για να εξηγήσω πως αυθόρμητα όποτε ο φίλος μου, πρότεινε να πάμε σε σπίτι με την παρέα του εγώ από ανασφάλεια, από άγχος δεν ξέρω του έλεγα να πάει μόνος και μονάχα έξω σε μαγαζί τον ακολουθούσα. Περνώντας ο καιρός, εγώ με τον φίλο μου συγκατοικήσαμε και ζούμε ακόμη ιδιαίτερα ευτυχισμένοι ομολογώ. Με την παρέα του είμαι καλά εκτός με την Μ. για την οποία έχω αρχίσει απλά να αδιαφορώ. Με τις άλλες κοπέλες είμαι αρκετά καλά, αφού δείχνουν να με συμπαθούν, χωρίς όμως ιδιαίτερα πάρε δώσε, ξέρετε χαλαρά. Να σημειώσω πως δεν είμαι από Αθήνα αλλά από επαρχία, οι κολλητές μου και οι κολλοιτοί είναι σκορπισμένοι ανά την υφήλιο και στην γενέτειρα πόλη μου. Στην Αθήνα έχω αναπτύξει κύκλο με τον οποίο περνάω ιδιαίτερα καλά αλλά τυχαίνει να είναι γυναίκες (το αναφέρω γιατί εξηγεί παρακάτω το ότι δεν έχω κύκλο).

    Συγκεκριμένα όμως, υπάρχει το ακόλουθο πρόβλημα. Ο Π. που είναι το αγόρι της Μ. και κολλητός του φίλου μου, τα έχει βρει σκούρα μαζί της αφού τον έχει αποκλείσει από την παρέα του τον τραβάει στον δικό της κύκλο, αγνοεί όσους δεν έχει συμφέρον και κάνει άνω-κάτω όλους με την αγενή συμπεριφορά της, οδηγώντας πρόσφατα τους κολλητούς του να τον φωνάξουν σε συνάντηση που είχε πολύ κράξιμο. Ο φίλος μου του εξήγησε πως δεν την συμπαθεί καθόλου αλλά αν είναι αυτός ευτυχισμένος τότε του αρκεί (το αναφέρω γιατί έχει σημασία ότι δεν την έβρισε ούτε τον εκβίασε συναισθηματικά, τύπου σε έχει βάλει στο βρακί της σου τρώει τα λεφτά κ.λπ, όπως είπαν οι υπόλοιποι, και αν συνεχίσεις εμάς ξέχνα μας). Το θέμα όμως είναι το εξής. Ενώ ο Π. λέει στο φίλο μου πολλές φορές πως είναι ο καλύτερος του φίλος μέσα στην παρέα τους, υπάρχουν αρκετές συνευρέσεις στις οποίες δεν μας προσκαλλούν. Λ.χ προ εβδομάδων έκανε πάρτυ ένας φίλος της Μ. και είπε να φέρουν όποιον θέλουν και ο Π. φώναξε όλη την παρέα εκτός από εμάς. Ο φίλος μου είναι ιδιαίτερα πληγωμένος όχι γιατί θέλει την παρέα της Μ. αλλά όπως καταλαβαίνετε τον πικραίνει και νιώθει εντελώς μόνος. Είμαι σίγουρη πως σας έχω μπερδέψει με όλα τα ονόματα κ.λπ. και ξέρω πως ίσως τα γράφω μπερδεμένα απλά έχω ιδιαίτερη σύγχυση μέσα μου, έχουν γίνει τόσα και μόνο περιγραφικά μπορώ να σας τα αναφέρω. Η ουσία είναι πως αισθάνομαι υπεύθυνη χωρίς να ξέρω το γιατί και πως δεν ξέρω τι να κάνω.

    Πώς να βοηθήσω τον φίλο μου? τι να τον συμβουλεύσω? Γιατί του φέρθηκε έτσι ο Π.?

    σ.σ. Τα υπόλοιπα μέλη της παρέας αναγνωρίζουν πως δεν φέρεται σωστά ο Π. και σε προηγούμενες στιγμές που δεν μας προσκάλεσαν του την είπαν και εκείνος, νιώθοντας τρομερά άσχημα γιατί δεν είχε σκεφτεί το πόσο άσχημο φάνηκε ζήτησε χίλια συγνώμη. Επίσης από τα πέντε αγόρια αυτής της παρέας ο Π. πέραν του φίλου μου σε συνευρέσεις αποκλείει ακόμη έναν φίλο, τον Γ. ο οποιος τα είχε με την παλιά κολλητή της Μ. την Ε. με την οποία χώρισαν προς μηνός ξαφνικά, έχει ήδη άλλη γκόμενα την οποία δεν κυκλοφορεί ακόμη επίσημα, άρα δεν τον προσκαλλούν για να μην υπάρχουν συναντήσεις (σ.σ. με την Ε.τυχαίνει τώρα να είμαστε πολύ φίλες να συνεργαζόμαστε, και η οποία με ενημέρωσε πως έχουν τσακωθεί πολύ άσχημα γιατί ενώ ήταν παιδικές φίλες η Ε. κατάλαβε πως η Μ. είναι μόνο για την πάρτη της-συνοπτικά).

    *και να τονίσω πως έχω προσπαθήσει να την προσεγγίσω πολλέεεες φορές.


    Με συγχωρείτε για τον καταιγισμό πληροφοριών και ονομάτων, χρειάζομαι πραγματικά βοήθεια και καθαρές σκέψεις.


    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αναμένω με τρομερή αγωνία.
    Last edited by lilitsa; 02-05-2014 at 15:45.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    συμβαινει καπιες φορες καπιοι ανθρωποι να μην ταιριαζουν κ να αισθανεσε με το καλυμερα οτι σε αποθουν οπως συμβαινει κ το αντιθετο ειναι φυσιολογικο τωρα τα υπολυπα με τον π την μ τον χ τον ψ κ τον ω εμενα ετριξε λιγο ο εγκεφαλος μου κ δε καταλαβα λεξη! μου θυμιζει αυτο το τραουδι αυτο που εγραψες
    https://www.youtube.com/watch?v=2CvV-ryuaFQ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου λιλη. Ποσων ετων ειναι ο φιλος?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου λιλη. Ποσων ετων ειναι ο φιλος?
    Είναι 28 ετων.

    Ξέρω σας κάηκε ο εγκεφαλος και σορυ απλώς πραγματικα προσπάθησα να εξηγήσω την κατάσταση....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τους φιλολογους που ειχες στο σχολειο σου λυπαμαι! :-P
    Λοιπον καταλαβα τα προσωπα αλλα δεν καταλαβα γιατι το κανεις τοσο μεγαλο θεμα. Δε μπορειτε πολυ απλα να μην κανετε παρεα με την Μ? Ειδικα εσυ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    4
    γιατί μωρέ τους λυπάσαι?????? δημιούργημα τους είμαι....

    Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο, άλλωστε μπήκα στη διαδικασία να γράψω ακριβώς επειδή θεωρώ πως υπάρχει θέμα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by lilitsa View Post
    γιατί μωρέ τους λυπάσαι?????? δημιούργημα τους είμαι....

    Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο, άλλωστε μπήκα στη διαδικασία να γράψω ακριβώς επειδή θεωρώ πως υπάρχει θέμα...
    νομιζω το ψιλοκαταλαβα με τα Χ Ψ Ζ..
    εφοσον ολοι εχουν προβλημα με την Μ, μαλλον δεν ειναι στο μυαλο σου, αλλα πραγματι ειναι προβληματικη η κοπελα.
    προφανως ομως η αντιπαθεια σας ειναι αμοιβαια. οσο κι αν εχεις δικιο, δεν μπορεις να κανεις κατι για το οτι σε αντιπαθει κι εκεινη.
    μαλλον λοιπον επηρρεαζει τον φιλο της, η το πιο απλο, δεν επιθυμουν παρεες που αντιπαθουν. ετσι μαζι με σενα, εχει παρει η μπαλα και τον φιλο σου και δεν τον καλει ο δικος της στις συγκεντρωσεις.
    αγχωνεσαι υπερβολικα ομως. ειναι θεμα του φιλου σου να δει τι θα κανει με τους κολλητους του κι αν του κανουν αυτες οι συμπεριφορες η οχι.
    σε καθε περιπτωση , μαλλον κατι δεν κολλαει σε αυτη την παρεα.
    ξανοιχτειτε και σε αλλες γνωριμιες ωστε να τους εχετε λιγοτερο αναγκη.
    δεν τους παντρευτηκατε κιολας. οτι δεν λυνεται, κοβεται ;)
    Last edited by Remedy; 09-05-2014 at 14:44.

Similar Threads

  1. Φιλία ή παρέα
    By skata in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 18-10-2013, 23:51
  2. προβλημα σε παρεα
    By jet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-2012, 16:05
  3. να μαι και γω στην 'παρεα' σας..
    By mousebad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 30-07-2011, 17:55
  4. χαιρετω την παρεα
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2006, 16:50
  5. παρέα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-2006, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •