Αγχος και τρακ σε ιδεοψυχαναγκαστικα ατομα!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Αγχος και τρακ σε ιδεοψυχαναγκαστικα ατομα!!

    Γεια σε ολους!

    Γραφω εδω γιατι με τρωει μεσα μου το γεγονος οτι μια ζωη οι σχεσεις μου διαρκουσαν λιγο...
    Ειμαι ωραια κοπελα και το ακουω απο ολους, κ ενδιαφεροντα εχω δοξα τω Θεω αλλα με τρωει η δειλια και το αγχος με το αλλο φυλο. Περισσοτερο φοβαμαι μηπως καταλαβουν οτι αγχονομαι.
    Με τρωει μεσα μου να γινω αποδεκτη και να με ερωτευτουν,να μην με θελουν μονο για το σεξ.
    Κανω μονο σχεσεις και παντα με περιμενουν πολυ καιρο για να "ενδωσω" στο σεξ αλλα το κακο ειναι η υπερβολικες μου ανασφαλειες.
    Το μυαλο μου κολλαει στη στιγμη που θα μου πουνε "Κοιτα δεν νιωθω οπως θα επρεπε" γιατι συνεβη μια φορα με καποιον που θαυμαζα και ηθελα πολυ.
    Πανω στο μηνα της γνωριμιας μας μου ειπε οτι δεν με εχει ερωτευτει ακομη αν κ θα επρεπε.Ηταν πολυ περιεργος τυπος, συγγραφεας και πολυ μορφωμενο ατομο,εγω ενιωθα λιγη και πολλες φορες δεν μιλουσα απο το αγχος μου.
    Εχω Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη και μου βγαζει το λαδι το ιδιο μου το μυαλο...
    Κουραστηκα δεν αντεχω αλλο...με κανεναν δεν κανω χωριο!
    Μονο οσοι δεν μου αρεσουν κολλανε μαζι μου. Για οσους ενδιαφερομαι και εχω κατι μαζι τους νιωθω οτι ανα πασα στιγμη θα με χωρισουν.
    Το μυαλο μου ειναι κολλημενο εκει...στον χωρισμο.
    Εχω κουραστει,τι να κανω, ουτε το σεξ απολαμβανω γιατι φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και γελοιοποιηθω..καμια περιεργη γκριματσα,ηχους κτλ...

    Τωρα ειμαι σε διαδικασια γνωριμιας με ενα παιδι που δεν πολυταιριαζω κατα τα φαινομενα αλλα αρχισε να μου γινεται εμμονη ιδεα οτι θα φαω ακυρο.
    Κι αυτο γιατι μου ειπε στο πρωτο ραντεβου οτι φαινομαι αγχωμενη και με ρωτησε αν μου προκαλει αγχος κ να χαλαρωσω...
    Παει ρεζιλευτηκα..Με πηρανε χαμπαρι...Αυριο νιωθω οτι θα μου πει να μεινουμε φιλοι γιατι σημερα που ηρθε να με βρει με την παρεα μου δεν πολυμιλουσαμε κ φανηκε να βαριεται.Δεν αντεχω αλλο τη ζωη μου...ειμαι loser.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Χαλάρωσε γιατί να στο πει αυτό ;;; ανασφάλεια νιώθεις πράγμα που έχει γίνει κολλάρο σε πολλους ανθρώπους πλέον-λίγο πολύ όλοι το έχουμε-
    Χρειαζεσαι λίγη αυτοεκτίμηση.δείξε στον εαυτό σου οτι αξίζει. μην περιμένεις απο τους αλλους να σου το δείξουν.
    Όσο για το άγχος του πρώτου ραντεβού είναι φυσιολογικό γιατί όλοι μα όλοι θέλουμε να κάνουμε καλη πρωτη εντύπωση και να είναι όλα στην εντέλεια αλλά δεν παει στραβά κι αν κάτι παει λάθος.άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε. μην τρελαινεσαι. ούτε ο φίλος σου είναι τέλειος ουτε θα γίνει και ποτέ.
    Όσο για τις παράλογες-ιδέες εμμονές, δεν ξέρω τι να σου πω καθώς δεν είμαι γιατρός.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ioannina, Greece
    Posts
    89
    Συμφωνώ με την κοπέλα93!
    Μη βάζεις ταμπέλες στον εαυτό σου! Λίγο άγχος έχεις, δεν έγινες και loser!
    Εσύ η ίδια ταλαιπωρείς τον εαυτό σου άδικα... Επειδή αγχώνεσαι τόσο πολύ για την εικόνα που εκπέμπεις, παρατηρείς τον εαυτό σου μην κάνει κάτι αδέξιο και τελικά διασπάται η προσοχή σου και αυξάνεις την πιθανότητα να κάνεις όντως κάτι αδέξιο. Αλλά και αυτό να γίνει, δε σημαίνει ότι θα γελοιοποιηθείς. Όλοι μας τυχαίνει να κάνουμε αδέξια πράγματα, δε σημαίνει ότι γελοιοποιούμαστε ή ότι είμαστε losers! Απλά, αν και όταν σου συμβεί κάνε ότι δε συνέβη ή χαμογέλα αυτοσαρκαζόμενη... Και προχώρα παρακάτω. Μη σκέφτεσαι "Πωπω, τί χαζομάρα είπα/έκανα, ρεζίλι έγινα! Τώρα δε θα με θέλει πια!". Πέφτεις στην παγίδα της ανάγνωσης της σκέψης των άλλων: επειδή εσύ σκέφτεσαι με έναν x τρόπο για τον εαυτό σου, νομίζεις ότι και οι άλλοι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.
    Να είσαι αυθόρμητη και να ζεις τη στιγμή!
    Στο θέμα του σεξ καλά κάνεις! Επειδή χρησιμοποίησες το ρήμα "ενδίδω" νομίζω ότι δεν το θέλεις και η ίδια τόσο πολύ... Μην ενδίδεις αν δεν είσαι έτοιμη για κάτι (και γενικότερα, όχι μόνο στο σεξ). Έτσι εξασφαλίζεις κιόλας ότι ο άλλος σε θέλει πραγματικά και αξίζει. Δε χρειάζεται να κάνεις υποχωρήσεις μόνο και μόνο για να είσαι αρεστή και να μη σε παρατήσουν!
    Καλώς ή κακώς ο συγγραφέας δε σε ερωτεύτηκε. Τί να κάνουμε? Δε γίνεται να αρέσουμε σε όλους! Απ' την άλλη, πέφτεις στην παγίδα της γενίκευσης: επειδή δεν άρεσες σ' αυτόν νομίζεις ότι δε θα αρέσεις και σε κανέναν!
    Σε παρακολουθεί κανένας ειδικός ψυχικής υγείας; Αν όχι, σου προτείνω να επισκεφθείς κάποιον, να σε βοηθήσει να δεις τα πράγματα με άλλο μάτι... ;)

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το να σαι ωραια αυτο δε φτανει εκτος αν σχεδιαζεις το πως θα περασεις τη μερα σου με οτιδηποτε η οπως να ναι αφου εκει βοηθαει για να κανεις σχεση διαρκειας πρεπει να το φιλοσοφισεις αρκετα ωστε να ξερεις οτι αυτος που ειναι διπλα σου σου τεριαζει κ αυτο θα δοκιμαστει αρκετα στο χρονο

Similar Threads

  1. ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ
    By Angel_Love in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 18-02-2014, 16:55
  2. Ενορατικά άτομα
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-11-2012, 04:06
  3. ειμαι κι εγω ενα απο τα ατομα
    By kalaptria in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 12-09-2012, 01:47
  4. ΚΟΠΛΑΡΩ ΝΑ ΜΙΛΩ ΜΕ ΝΕΑ ΑΤΟΜΑ
    By rock91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2012, 02:43
  5. Πώς διώχνεις άτομα από τη ζωή σου;
    By sad soul in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 30-07-2011, 16:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •