Ανησυχώ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παντως ειναι κατι συνηθισμενο αυτο που εχεις παθει, δηλαδη και η καταθλιψη και οι ιδεοληψιες. Απλα η διαρκεια διαφερει. Απο σχεσεις πως εισαι?

  2. #17
    kerasi απλά για κάποιο λόγο δε μπορώ να το δεχτώ :( Τη διάγνωση της κατάθλιψης τη δέχτηκα, αυτό όχι… Δεν ξέρω γιατί. Στο μεταξύ όπως έγραψα έχω υποψιαστεί σχεδόν τα πάντα και δύο από αυτά τα έθεσα και στον ψυχολόγο και απ’ ό, τι κατάλαβα δε συμφώνησε (έχω κατά νου –ίσως και λανθασμένα- ότι ίσως θεωρεί καλύτερο να μην μού τα λέει όλα… ή να μη μού πει κάτι μέχρι να σιγουρευτεί). Το ένα δε με πείραζε καθόλου ως διάγνωση, το άλλο δεν το άντεχα και ευτυχώς με διέψευσε. Και τώρα βλέπω ότι ίσως έχω ΙΔΨ ή έστω συμπτώματα και δε μού αρέσει καθόλου… :( Δεν ξέρω αν το σκέφτηκε κανείς άλλος έτσι αλλά εγώ νιώθω πολύ άσχημα και μόνο με τον «τίτλο» :(
    Από σχέσεις είμαι στο μηδέν.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι δε μπορεις να δεχτεις? δεν καταλαβα.

  4. #19
    Δε μπορώ να δεχτώ ότι μού συμβαίνει αυτό, δηλ. ιδεοληψίες, ψυχαναγκασμοί. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω. Δε μπορώ να δεχτώ ότι παραλογίζομαι ίσως… Δεν το περίμενα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαρα πως θα χαρακτηριζες το οικογενειακο περιβαλλον που μεγαλωσες?

  6. #21
    Ακατάλληλο. Καταπιεστικό, εκφοβιστικό, χειριστικό, μπορώ να πω πως τα είχαν όλα εκτός από βαριά σωματική κακοποίηση, ξύλο μεταξύ γονιών και βιασμό. Με δυο λέξεις ήταν ακατάλληλοι για γονείς.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mαλιστα. Να σε ρωτησω κατι αλλο, οταν μιλας με καποιον στο τηλεφωνο, συμβαινει να του επαναλαμβανεις τα ιδια με αλλα λογια? Να ξαναλες το ιδιο πραγμα δηλαδη με λιγο διαφορετικα λογια?

  8. #23
    Δε νομίζω, γιατί;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απλα ρωταω μηπως το εχεις.Τωρα με τους γονεις τι σχεση εχεις?

  10. #25
    Δεν κατάλαβα, είναι κάποιο σύμπτωμα δηλαδή;
    Απόμακρη σχέση. Τα τυπικά.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οχι απλα εχω παρατηρησει οτι πολλα ατομα το κανουν και ακομα δεν ειμαι σιγουρος για την ερμηνεια.
    Παντως ολα αυτα που περιγραφεις ειναι απο αγχος και αν ψαξουμε σε βαθυτερο επιπεδο θα βρουμε και τις γενεσιουργες αιτιες. Ενδεικτικα ας πουμε ενα οικογενειακο περιβαλλον που αναχαιτιζει την αυτοπεποιθηση απο την παιδικη ηλικια πιστευω οτι εχει φταιξει. Γενικοτερα ειναι ενα λουκι που ο,τι και να σου λεμε απ εξω ακομα και να τα αναγνωριζεις δε μπορεις ευκολα να ξεφυγεις. Γινεται ομως εστω και αν παρει το χρονο του. Απο αγωγη παιρνεις κατι?

  12. #27
    Μακάρι να γίνεται τουλάχιστον… Κάποια πράγματα αναγνωρίζω και κάποια όχι (τα αναγνωρίζει ο ψυχ αλλά εγώ όχι). Πραγματικά είναι λούκι. Δεν παίρνω αγωγή, φοβάμαι. Δε μπορώ να το αποκλείσω για το μέλλον, όμως.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Oποτε θελησεις λοιπον γραψε την εξελιξη πως πας και το συζηταμε παλι. Προσωπικα θα σου προτεινα να αποφυγεις τα φαρμακα εκτος αν δε γινεται αλλιως. Το συζηταμε βεβαια γιατι ειναι μεγαλο θεμα αλλη φορα.

  14. #29
    Εντάξει, kerasi :) Σε ευχαριστώ! Καλή ξεκούραση!

    Το θέμα παραμένει ανοιχτό για όποιον/α άλλο/η θα ήθελε να συνεισφέρει με τις γνώσεις ή την εμπειρία του :) Ευχαριστώ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Μαράλ View Post
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! :)


    betelgeuse, τη διάγνωση της κατάθλιψης την έκανε ο ψυχολόγος. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ωστόσο "κολλάω" κάπως να ρωτήσω διότι φοβάμαι την απάντησή που θα πάρω :( Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις... Γι' αυτό και γράφω εδώ... Μήπως το "χωνέψω" έστω και λίγο.....

    Mara, τη πρωτη φορα που πηγα σε ψυχιατρο ημουν ετοιμη να ακουσω οτι πρεπει να κλειστω σε φρενοκομειο για το υπολοιπο της ζωης μου καθως πιστευα πως εχω κατι πολυ σοβαρο και οτι ειμαι επικινδυνη για τους αλλους . Ο ψυχιατρος λοιπον αφου με ακουσε με κοιταξε , γελασε λιγακι και μου ειπε πως αυτο που εχω ( ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ) ειναι απλα αγχος , δεν τρελαινομαι οπως νομιζα .
    Και να φανταστεις οτι πανω απο ενα χρονο καθυστερουσα την επισκεψη σε ειδικο γιατι φοβομουν την διαγνωση. Αν ειχα παει νωριτερα θα ειχα γλυτωσει πολυ αγχος και κοπο.
    Σκεψου το αλλιως , οτι και να εχεις καλυτερα να το ξερεις με σιγουρια , παρα να αμφιβαλλεις .

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ανησυχω πολυ
    By στεφανος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2013, 21:06
  2. Να ανησυχώ;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-2013, 07:19
  3. ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-10-2006, 19:52
  4. Ανησυχώ
    By aporia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2005, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •