Ανησυχώ... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 67
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    102
    μαραλ δεν τρελαίνεσαι μην φοβάσαι :) αν κάτι με ανησυχούσε σε εσένα είναι το πρόβλημα που ανέφερες με το έντερο σου και ίσως είναι η αιτια που έχεις κατάθλιψη και ντροπαλότητα. τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις με το έντερο σου?

  2. #32
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    οτι και να εχεις καλυτερα να το ξερεις με σιγουρια , παρα να αμφιβαλλεις .
    Μα αν μού το επιβεβαιώσει θα μού έρθει ταμπλάς, αυτό είναι το θέμα :( Γι’ αυτό προτιμώ να αμφιβάλλω για αρχή, μήπως και το αποδεχτώ τουλάχιστον σαν ενδεχόμενο. Θα μού πεις, θα σε βοηθήσει αυτός αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δεν τον πολυβασίζομαι γιατί πιστεύω ότι δε χειρίστηκε πολύ καλά τις προηγούμενες "αυτοδιαγνώσεις" μου…

  3. #33
    Quote Originally Posted by paoki View Post
    μαραλ δεν τρελαίνεσαι μην φοβάσαι :) αν κάτι με ανησυχούσε σε εσένα είναι το πρόβλημα που ανέφερες με το έντερο σου και ίσως είναι η αιτια που έχεις κατάθλιψη και ντροπαλότητα. τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις με το έντερο σου?
    :) Έχω σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και η αλήθεια είναι ότι μού έχει κοστίσει πάρα πολύ σε όλους τους τομείς.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    102
    μάλλον το πρόβλημα σου είναι η γλουτένη.έχεις κάνει εξετάσεις για κοιλιοκάκη???

  5. #35
    Όχι, αλλά έχω δει γαστρεντερολόγο και καταλήξαμε στο ΣΕΕ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    102
    άμα έχεις κουράγιο δοκίμασε αυστηρή διατροφή χωρίς γλουτένη . σε περίπτωση που το πρόβλημα σου είναι η γλουτένη τα συμπτώματα σου θα βελτιωθούν πολύ γρήγορα όχι μονο του εντέρου αλλα και η κατάθλιψη.

  7. #37
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    30
    Αγαπητή Μαράλ,
    μπορώ να κατανοήσω πλήρως για το οικογενειακό σου περιβάλλον, τα ίδια και χειρότερα τραβάω και εγώ, αλλά να έχεις κατάθλιψη??? Μα γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου? Μπορώ να σου πω πως και εγώ είχα βαριά κατάθλιψη όταν ήμουν στην Γερμανία (14-16 ετών διήρκεσε αυτή) αλλά συνειδητοποίησα το πόσο κακό και το πόσες ευκαιρίες έχανα από αυτό. Καλύτερα να δεις μέσα σου πως κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός, πολύτιμος και έχει μια μοναδική αξία που δεν μπορεί να στην πάρει κανένας. Ούτε η αρχή και το τέλος.

    Συνειδητοποίησε πως ότι παθαίνεις είναι μια πρόκληση για το ποιος είσαι και ότι το μόνο που θέλει να κάνει είναι να αμφισβητήσει την ύπαρξή σου και την αξία σου. Αν όλοι οι άνθρωποι είχαν τώρα κατάθλιψη και κάθονταν αδρανείς χωρίς να κάνουν κάτι και χωρίς να συνειδητοποιούν το κακό που τους κάνει, για φαντάσου πως θα ήταν ο κόσμος τώρα!!! Θα ήταν σαν να μη υπάρχουμε παρόλου που έχουμε σώματα. Η μόνη δύναμη που μπορεί να σε βοηθήσει είναι η ίδια σου η ψυχή. Με όλα αυτά εννοώ πως πρέπει να κατανοήσεις σε καλό βάθος την έννοια, της ζωής, της ευτυχίας και το γεγονός πως όλα τα προβλήματα έχουν μια λύση (άλλο που αργεί να βρεθεί εξαιτίας πολλών λαθών ή και ψυχολογικών παραγόντων). Πιστεύω πως πρέπει να έχεις περισσότερη επιμονή και υπομονή για να το ξεπεράσσεις αλλιώς αυτό θα σε οπισθοδρομίσει ως προς τον χαρακτήρα σου και την ευτυχία σου (μην σου πω πω την ευτυχία σου μπορεί και να σου την πάρει ή να σου την κρύψει). Αυτό που δεν ξέρεις για την κατάθλιψη είναι ότι σου κλείνει τα μάτια και σε απομονώνει από τον πραγματικό κόσμο, κάνοντας σε να νιώθεις πως δεν ζείς τον πραγματικό κόσμο παρά έναν δαιμονισμένο κόσμο. Αυτή είναι η ψευδαίσθηση που σου προκαλεί.
    Πρέπει υπογραμίζω να την αναγνωρίσεις και παράλληλα να γνωρίσεις με υπερβολική επιμονή τον εαυτό σου τα ενδοιαφέροντά σου και σημαντικότατα ότι σε βοηθάει να ανοίξεις το μυαλό σου και να καλιεργήσεις την ψυχή σου. Αυτοί είναι οι μικροί θεοί που θα σε βοηθήσουν να βγείς από το σκοτάδι. Ότι και να γίνει στις προσπάθειές σου μην απαγοητευτείς διότι μόνο με την ύπαρξη των αρνητικών και των θετικών στοιχείων υπάρχει η ισορροπία σε αυτόν τον κόσμο. Μπορείς επίσης να αγαπήσεις και τα αρνητικά σου στοιχεία μετατρέποντας τα σε θετικά. Πχ είμαι ευαίσθητη... αν είσαι ευαίσθητη ξέρεις πόσους ανθρώπους μπορείς να βοηθήσεις, που έχουν την ανάγκη σου, με αυτό το χάρισμα αρκεί να μην το κακομεταχειριστείς. Δηλαδή να κλαίς συνέχεια και να το δείχνεις σε ανθρώπους που δεν το αξίζουν.

    Τέλος για να γνωρίσεις τον εαυτό σου πρέπει να βγείς εκεί έξω στον πραγματικό κόσμο και να γνωρίσεις ανθρώπους. Ο κόσμος εκεί έξω δεν είναι τέλειος αλλά έχει πικοιλία ανθρώπων (εκμεταλεύσου το γιατί η ζωή είναι μικρή) και όσο πιο πολύ το ψάχνεις τόσα θα ζήσεις και τόσο πιο εύκολα θα βρείς αυτούς που ταιριάζεις. Μην μπεις καθόλου στον πειρασμό να ζήσεις σε έναν κόσμο φτιαγμένο από γυαλί. Κάνε την πρόκληση και σπάστο γιατί αν δεν το κάνεις τότε ο μόνος σου εχθρός θα είναι ο χρόνος και το κενό που θα έχει δημιουργηθεί μέσα σου. Να ξέρεις πως ο εαυτός σου και η ζωή θα σου δίνει πάντα ευκαιρίες να αλλάξεις προς το καλό, πάρ τις μην τις αφήσεις. ( Αυτό εννοούσα με τον γυάλινο κόσμο).

    Συγνώμη για την υπερβολή μου αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ελπίζω να βοήθησα!!! Ανυπομονώ για την απάντησή σου.

  8. #38
    betelgeuse, paoki και ΜαύροΧάος, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

    ΜαύροΧάος, κρατάω όσα μου έγραψες και σ' ευχαριστώ πολύ αλλά θα προτιμούσα να μην απαντήσω διεξοδικά διότι αφενός κάνω ψυχοθεραπεία για την κατάθλιψη αφετέρου έχω φέρει ακόμα και τον ψυχολόγο μου στα "όριά" του :D (είμαι σχετικά δύσκολη περίπτωση).

  9. #39
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Μαράλ View Post
    betelgeuse, paoki και ΜαύροΧάος, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

    ΜαύροΧάος, κρατάω όσα μου έγραψες και σ' ευχαριστώ πολύ αλλά θα προτιμούσα να μην απαντήσω διεξοδικά διότι αφενός κάνω ψυχοθεραπεία για την κατάθλιψη αφετέρου έχω φέρει ακόμα και τον ψυχολόγο μου στα "όριά" του :D (είμαι σχετικά δύσκολη περίπτωση).
    εμ σόρυ για τον ερεθισμό αλλά για να φέρεις τον ψυχίατρό σου στα όρια του μήπως δεν προσπαθείς αρκετά και μένεις παθητική; Σκοπό έχω μόνο να σε κάνω να σκεφτείς σφαιρικά. Γιατί ξέρω πως μετά από πολλές προσπάθειες αν δεν έχουν αποτέλεσμα τότε πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο της προσπάθειά σου και να τον κάνεις αποτελεσματικό. Είναι σαν να έχεις το καλύτερο αυτοκίνητο δίπλα σου (ψυχίατρος) και να μην ξέρεις πως να το οδηγήσεις, ή να οδηγείς ή σε ομίχλη ή στα τυφλά και φέρνεις κύκλους χωρίς να το καταλαβαίνεις. Να ξέρεις πως κάποια στιγμή το αμάξι θα χαλάσει και θα θέλει συνεργείο τι θα κάνεις τότε; Θα μείνεις στο αιώνιο σκοτάδι ή θα ανοίξεις τα φώτα (να διαφωτιστείς και να αλλάξεις τρόπο σκέψης, να τον καθοδηγήσεις σωστά) του αυτοκινήτου πριν να είναι αργά; Εγώ απλώς λέω την φύση των πραγμάτων τίποτα παραπάνω.

  10. #40
    ΜαύροΧάος, διάβασες το θέμα; Τον τίτλο, το φόρουμ στο οποίο καταχωρήθηκε, το περιεχόμενο, τα μηνύματα; Και κατέληξες ότι ψάχνω τηλεψυχοθεραπεία για την κατάθλιψη; Και ότι οι βαριά καταθλιπτικοί "δεν προσπαθούν αρκετά";!

    Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις αν δεν έχεις πραγματικά εμπειρία ή γνώση ή έστω τη διάθεση να βοηθήσεις. Όχι τίποτα άλλο, αλλά φαίνεται πολύ καθαρά το ποιός έχει τα παραπάνω και ποιός όχι ;-)

  11. #41
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Μαράλ View Post
    ΜαύροΧάος, διάβασες το θέμα; Τον τίτλο, το φόρουμ στο οποίο καταχωρήθηκε, το περιεχόμενο, τα μηνύματα; Και κατέληξες ότι ψάχνω τηλεψυχοθεραπεία για την κατάθλιψη; Και ότι οι βαριά καταθλιπτικοί «δεν προσπαθούν αρκετά»;!

    Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις αν δεν έχεις πραγματικά εμπειρία ή γνώση ή έστω τη διάθεση να βοηθήσεις. Όχι τίποτα άλλο, αλλά φαίνεται πολύ καθαρά το ποιός έχει τα παραπάνω και ποιός όχι ;-)
    Αμέ αλήθεια όλα... και ναι έχω εμπειρία κατάθλιψης, αν διαβάσεις το θέμα που έχω γράψει για το μετατραυματικό στρες, ναι είναι μια εμπειρία. Πίστεψε ότι θέλεις και ναι εγώ δεν είχα σκοπό να σε θεραπεύσω τηλεπικοινωνιακά. Μια αναφορά έκανα ηρέμησε... από μια σκέψη που σε έβαλα να κάνεις δεν σημαίνει πως θέλω να σε κάνω άνω κάτω. Και πάλι σόρυ για το ταρακούνημα, ξέρω είσαι νευριασμένη.... απλώς ανησυχώ για σένα (κ' γιατί το έχω ζήσει και το φοβάμαι να σου πω την αλήθεια... μάλλον τα ερεθίσματα δεν κάνουν για όλους, αυτά με βοήθησαν να το ξεπεράσω) απάντησε μου όποτε νιώσεις ήρεμη ( μόνο τότε). Καλή συνέχεια τότε όπως και να έχει. Ελπίζω να μην με παρεξήγησες και αν ναι λογικό είναι γιατί τα ίδια έκανα και εγώ όταν είχα το ίδιο θεματάκι και πάλι σορρυ

  12. #42
    Καμια παρεξήγηση, μόνη σου εκτέθηκες και κατ' επανάληψη μάλιστα ;-) Αντίο!

  13. #43
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Μαράλ View Post
    Καμια παρεξήγηση, μόνη σου εκτέθηκες και κατ' επανάληψη μάλιστα ;-) Αντίο!
    κάποια δεν διάβασε καθόλου το θέμα που έχω γράψει και βγάζει λάθος συμπεράσματα αλλά οκ.
    Ναι δεν εκτίθομαι.

  14. #44
    Γεια σας και πάλι. Δεν έχω νεότερα για το συγκεκριμένο θέμα καθώς δεν το συζητήσαμε παραπάνω με τον ψυχολόγο (υπήρχαν άλλα θέματα).

    Αυτή τη στιγμή έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν έχω κάνει καλή επιλογή ψυχολόγου!:( Είχα πάει "συστημένη" από συγγενή μου ψυχολόγο (εκτός Αθήνας) οπότε δεν το είχα ψάξει πολύ –κακώς απ’ ό, τι φαίνεται. Ψάχνοντας στο google (όπου για τον συγκεκριμένο βρίσκω ελάχιστα) είδα να αναφέρεται μόνο σε γνωστική-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, μαζί μου όμως εφαρμόζει -εκτός από αυτή- και μια άλλη με αναβιώσεις... Γενικά από την αρχή επέμενε πάρα πολύ στο παρελθόν αλλά εγώ δεν ανταποκρινόμουν (πράγμα το οποίο αναγνώρισε o ίδιος αλλά θεωρεί πως πλεον πάω καλύτερα και πως αξίζει να επιμείνουμε στην ίδια μέθοδο). Έχετε ξανακούσει για αυτή τη θεραπεία; Δε θα έπρεπε κάπου να αναφέρεται σε ποιες ακριβώς μεθόδους έχει ειδικευτεί; Είτε στο βιογραφικό του είτε στην επαγγελματική του κάρτα (όπου περιορίζεται στο "ψυχοθεραπευτής"); Πραγματικά έχω μετανιώσει που δε ρώτησα εξαρχής τον ίδιο και τώρα κολλάω να το κάνω.

    Επίσης να πω ότι πηγαίνω σε αυτόν εδώ και 8 μήνες και ότι δεν έχω επισκεφτεί ποτέ άλλον ειδικό ψυχικής υγείας. Αν θέλετε, πείτε μου, σάς παρακαλώ, τη γνώμη σας.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως μεσω αυτης της καθαριοτητας προσπαθεις να καθαρησεις κατι αλλο που σε βαραινει ψυχολογικα? (θα στο στελνα πμ αλλα δε γινετε γιατι δεν εχεις 50 μυν)

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ανησυχω πολυ
    By στεφανος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2013, 21:06
  2. Να ανησυχώ;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-2013, 07:19
  3. ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-10-2006, 19:52
  4. Ανησυχώ
    By aporia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2005, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •