Ανησυχώ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1

    Ανησυχώ...

    Γεια σας κι από εμένα. Είμαι 26 χρόνων και έχω κατάθλιψη. Πηγαίνω σε ψυχολόγο εδώ και λίγους μήνες (μια φορά τη βδομάδα). Τώρα τελευταία ανησυχώ και ντρέπομαι, επειδή φοβάμαι μήπως έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Εξαρχής την υποψιαζόμουν έντονα, αλλά όταν υποψιάζεσαι σχεδόν τα πάντα και εντέλει το μόνο που ακούς είναι κατάθλιψη κάπου αμφιβάλλεις ότι μπορείς να κρίνεις μόνος :) Τώρα όμως συνειδητοποιώ ότι η υπερβολή μου με την καθαριότητα δεν είναι τόσο νορμάλ. Το συνειδητοποίησα αφότου το συζητήσαμε με τον ψυχολόγο (το είχαμε ξανασυζητήσει στις αρχές αλλά δεν επεκτάθηκε). Με λίγα λόγια θέλω τα πάντα να είναι πολύ καθαρά :) να δώσω παραδείγματα:

    -θέλω να καθαρίζω και να απολυμαίνω καθημερινά το νεροχύτη της κουζίνας μου.

    -κάθε φορά που γυρίζω σπίτι απ' έξω πλένω εκτός από τα χέρια και το πρόσωπό μου επειδή το έχω αγγίξει με βρώμικα χέρια

    -πολλές φορές διστάζω να καθαρίσω επειδή δεν ξέρω πώς… δηλαδή κάθομαι και σκέφτομαι πώς πρέπει να το κάνω και αν είναι σωστό ή αρκετό αυτό κλπ…..

    Και πολλά, πολλά άλλα αντίστοιχα………………

    Γενικώς, έχω πάρα πολλές απαιτήσεις καθαριότητας και πολύ λίγες αντοχές (καταθλιπτική γαρ, ίσως και τεμπέλα). Πέρα του όποιου αισθήματος "σιχασιάς" (που υπάρχει σ' ένα βαθμό), έχω εμετοφοβία αλλά και προβλήματα με το έντερό μου, με αποτέλεσμα να έχω και κάποιο φόβο μην κολλήσω κάτι που θα μού κάνει άνω-κάτω το στομάχι-έντερο. Επιπλέον, έχω πάντα την ανησυχία πως ίσως οι άλλοι με θεωρήσουν "βρωμιάρα" και ίσως γι' αυτό προσπαθώ τόσο πολύ και αμφιβάλλω… Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό;

    Να προσθέσω ότι τσεκάρω τα μάτια της κουζίνας, το πόμολο της εξώπορτας, το τηλέφωνο αν είναι στο αθόρυβο μία φορά (δηλ. π.χ. θα μαγειρέψω και αφού σερβίρω θα δω αν έσβησα το μάτι) αλλά συχνά "κολλάω" -στο κινητό κυρίως- και αναρωτιέμαι αν βλέπω/είδα καλά κι έτσι μπορεί και να το ξαναδώ ή (συχνότερα) να το κοιτάξω για περισσότερη ώρα. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή εδώ.

    Γενικοτερα είμαι ένα πολύ ντροπαλό και ευαίσθητο άτομο το οποίο δυσκολεύεται πάρα πολύ να ανοιχτεί, ίσως ακόμα και στον εαυτό του……………

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορει να ειναι και συμπτωμα της καταθλιψης οι ψυχαναγκασμοι αυτοι και οι ιδεοληψιες. Κλασσικα συμπτωματα στην καταθλιψη ειναι οι εμμονες με το σωμα, με την καθαριοτητα, την ταξη κλπ. Μπορει βεβαια να τα ειχες και πιο πριν. Καταθλιψη γιατι πιστευεις επαθες? Συνεβη καποιο δυσαρεστο γεγονος? Υπαρχουν πραγματα που δε σε ικανοποιουν στη ζωη σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μεχρι στιγμης εχεις περιγραψει αρκετους μικροψυχαναγκασμους , αλλα δεν εχεις περιγραψει αλλα συμπτωματα της ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης .
    Θα μπορουσε οι ψυχαναγκασμοι σου να ειναι απορροια της καταθλιψης που εχεις ή και οχι . Γιατι δεν το συζητας με τον ψυχολογο σου?
    Την διαγνωση της καταθλιψης ποιος την εκανε , καποιος ψυχιατρος , ο ψυχολογος ή εσυ απο μονη σου ?

  4. #4
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! :)

    kerasi, να πω την αλήθεια δεν σκέφτηκα αν τα είχα και πιο πριν… Νομίζω πως όχι, σίγουρα όχι σε αυτό το βαθμό! Ήμουν ανέκαθεν υπερβολική με την καθαριότητα –στη θεωρία πάντα :D- αλλά στην πράξη ίσως δε με κούραζε αυτό; Ή δε με άγχωνε όπως τώρα; Θα προσπαθήσω να θυμηθώ…

    Ναι, συνέβη κάποιο γεγονός μετά το οποίο φαίνεται πως έχασα τελείως τον έλεγχο της διάθεσής μου, δηλ. ούτε πριν ήμουν χαρούμενη αλλά κάπως την "πάλευα". Μετά από αυτό έπεσα κατευθείαν στα βαθιά… Από πλευράς ικανοποίησης… ας πούμε –στην πλάκα πάντα- ότι δε "συμφέρει" καθόλου να ζήσω!......................................... .............

    betelgeuse, τη διάγνωση της κατάθλιψης την έκανε ο ψυχολόγος. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ωστόσο "κολλάω" κάπως να ρωτήσω διότι φοβάμαι την απάντησή που θα πάρω :( Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις... Γι' αυτό και γράφω εδώ... Μήπως το "χωνέψω" έστω και λίγο.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Tι συνεβη που πιστευεις σε επηρεασε?

  6. #6
    kerasi, πέρασα μια πολύ στρεσογόνα κατάσταση… Παρόλα αυτά αντιλαμβάνομαι ότι ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα που λέμε… Ήδη είχα διάφορα προβλήματα τα οποία μετά από αυτό με «έπνιξαν»… Και έκανα και το τεράστιο λάθος να αργήσω πάρα πολύ να ζητήσω βοήθεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχει να κανει με οικογενειακο θεμα, ερωτικο, κατι αλλο? Πιστευω αμα δρομολογησεις μια σειρα αποφασεων για τη ζωη σου, σταδιακα θα τα καταφερεις.

  8. #8
    Εννοείς το στρεσογόνο συμβάν; Όχι, αφορά μια κατάσταση στην οποία βρέθηκα εγώ. Τι είδους αποφάσεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γενικα αποφασεις για να πας τη ζωη σου σε ενα καλο επιπεδο. Ετσι θα σου φυγει και το αγχος. Η ψυχολογος που πας τι σου λεει?

  10. #10
    Όσον αφορά το θέμα της καθαριότητας μού είπε αντί να σκέφτομαι τι και πώς, απλά να κάνω. Το έκανα και όντως με βοήθησε. Απλά παίζει και το ότι δεν έχω καθόλου αντοχές… Δηλαδή θα ήθελα ας πούμε να κάνω πολύ περισσότερες δουλειές και έτσι πιστεύω δε θα με απασχολούσαν τα μικρόβια κλπ… απ’ τη στιγμή όμως που δεν έχω κουράγιο κάνω τα πολύ βασικά ή τα απολύτως απαραίτητα ή ούτε καν αυτά… και με τρώνε οι σκέψεις και οι τύψεις!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λογικο γιατι η καταθλιψη ειναι συνυφασμενη με την αδρανεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απο ορεξη πως εισαι? εννοω στο φαγητο.

  13. #13
    Ακριβώς. Από την άλλη, χωρίς δράση δε γίνεται τίποτα…

    Τους τελευταίους μήνες για πρώτη φορά στη ζωή μου το έχω παρακάνει με το φαγητό. Ανέκαθεν έτρωγα πολύ αλλά είχα ένα όριο και τουλάχιστον ήμουν αδύνατη -δεν ξέρω πώς! Τώρα δε μπορώ να σταματήσω να τρώω και έχω πάρει κιλά… Ανακατεύομαι και συνεχίζω να τρώω :(

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι φαγητα προτιμας? σοκολατα σιγουρα φανταζομαι!

  15. #15
    Ναι σοκολάτες κυρίως! Πολλές φορές όμως και «εξ΄ανάγκης»… Δηλ. και να ήθελα π.χ. σαλάτα ή κάποιο διαφορετικό φαγητό δεν είχα κουράγιο να το φτιάξω (ή και να ψωνίσω τα υλικά) κι έτσι κατέφευγα στα εύκολα…

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ανησυχω πολυ
    By στεφανος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2013, 22:06
  2. Να ανησυχώ;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-2013, 08:19
  3. ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-10-2006, 20:52
  4. Ανησυχώ
    By aporia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2005, 03:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •