Φίλη...;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81

Thread: Φίλη...;

  1. #1

    Φίλη...;

    Γειά σας!

    Έχω μια φίλη η οποία τον τελευταίο καιρό μονίμως έχει παράπονα βγάζει νεύρα, κακία, ζήλεια και γκρίνια εναντίον μου χωρίς εγώ να τις κάνω κάτι. Τις προάλλες αγόρασε κάτι καινούριο και με χαρά της είπα με γεια όταν εγώ όμως αγόρασα κάτι άλλο το μόνο που βρήκε να πεί ήταν οτι είναι πολύ παράξενο, οτι εκείνη δεν θα το έπαιρνε ποτε και οτι όταν με βλέπει με αυτό γελάει, πράγμα που το έχει πει επανείλλημένως. Επίσης μονίμως με πειράζει εκεί που γαργαλιέμαι και αυτό με ενοχλεί και της το έχω πεί με το καλό και με το άγριο αλλά αυτή συνεχίζει και το κάνει όταν είμαστε έξω για βόλτα και γινόμαστε ρεζίλι. Η όλη η κατάσταση έχει γίνει αφόρητη, το μόνιμο θέμα της όταν βγαίνουμε έξω είναι οτι δεν έχει γκόμενο, συνέχεια με μειώνει και με κοροϊδεύει και εγώ κάνω την πάπια, είχε γίνει κάτι με την οικογένειά μου και εγώ η ηλίθια πήγα και της το είπα γιατί χρειαζόμουν στήριξη απο κάποιον φίλο και τώρα με ρωτάει συνέχεια να μάθει όχι αν εγώ είμαι καλά αλλά περισσότερες λεπτομέρειες για το συμβάν και ενω της έχω πεί οτι δεν θέλω να συζητάω άλλο γι αυτό. Θέλω να την απομακρύνω απο τη ζωή μου, αλλά μετα δεν θα έχω κανένα φίλο και σκέφτομαι οτι μια ζωή κάνω πολύ κακές επιλογές στους φίλους μου, γιατί παρόμοιες φίλες μου έχουν ξανατύχει ( κακές, ζηλιάρες κλπ). Δεν λέω οτι δεν έχω κάνει λάθη, αλλά σαν άνθρωπος ποτε μου δεν έχω ζηλέψει φιλη και άλλη γυναίκα γενικότερα, ίσα ίσα. Και το καλύτερο; όταν γνωριστήκαμε εγώ δεν ήμουν στα καλύτερά μου, ήμουν λίγο στα κάτω μου και με το καιρό όμως απόκτησα ξανά την αυτοπεποίθησή μου και ήμουν καλά, α.υτή όμως τις προάλλες μου είπε οτι εκείνη με έκανε καλά και οτι εγώ ήμουν πάντα ένας μίζερος άνθρωπος και ενώ της εξηγούσα πως δεν ήταν έτσι αλλά το αντίθετο δεν με πίστευε και συνέχισε να λέει τα δικά της. Μήπως είμαι υπερβολική και είναι όλα στο μυαλό μου γιατι θέλω κάτι να πάει στραβά αλλά και στην οικογένειά μου που τα έχω πεί ( στη μαμά όπως πάντα) μου λέει να βρώ καμμία άλλη να κάνω παρέα και σε μία άλλη φίλη μου που είναι μακριά το ίδιο μου είπε και εκείνη. Απλά δεν θέλω να παραδεχτώ για μια ακόμη φορά οτι έκανα λάθος επιλογή, γιατι το λα΄θος είναι δικό μου που επέλεξα ένα τέτοιο άτομο να το βάλω στη ζωή μου και μπορεί όλα αυτα να σας φαίνονται λίγα αλλά έχουν γίνει και άλλα που αν σας τα πώ δεν θα τελειώσουμε ούτε αύριο. Χρειάζομαι μια συμβουλή απο κάποιον που δεν θα είναι δικός μου άνθρωπος μπας και δώ τα πράγματα όπως έχουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως κατι εχει συμβει? Δηλαδη απο την αρχη ειναι ετσι τα πραγματα? Απ οτι καταλαβα οχι, παλιοτερα δεν ηταν ετσι. Μηπως κατι εχει αλλαξει? Εκτος αν ηταν ετσι απο την αρχη οποτε φταις εσυ που την εκανες φιλη.

  3. #3
    όχι δεν ήταν έτσι ή τουλάχιστον δεν το είχα κάταλάβει δνε έγινε απολύτως τίποτα πέρα από το οτι ήρθαν κάτι άλλες φίλες της για erasmus αλλά πλέον ούτε και με αυτές μιλάει, δεν νομίζω να έχουν σχέση απλά αυτή η συμπεριφορά ξεκίνησε απο τότε χρονικά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λες οτι χωρις να της κανεις κατι μονιμως βγαζει νευρα κλπ. Για πες κανενα αλλο παραδειγμα περα απο αυτο που πηρες και της φανηκε παραξενο.

  5. #5
    βασικά τότε άρχισε να μου λέει πόσο έχει κουραστεί και οτι θέλει να γνωρίσει και άλλο κόσμο λες και εγώ την εμπόδισα ποτέ να το κάνει ίσα ίσα που όταν βγαίναμε και με άλλους ήμουν αρκετά φιλική και ανοιχτή, απλά αυτή το έλεγε αυτό επειδή δεν είχα μεγάλο κύκλο και δεν μπορούσε να βρεί γκόμενο έτσι ( ολη η έγνοια της αυτή είναι και με πρήζει κάθε φορά). Αυτή κάθεται και μαλώνει με όλο τον κόσμο και μετα λέει δεν έχει γνωστούς εμ άμα έχεις μαλώσει με όλους πώς να έχεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχει κι αυτη μικρο κυκλο οπως εσυ?

  7. #7
    αυτό το λέει γενικά για ότι φοράω και οτι κάθε φορά που με βλέπει γελάει, δεν θέλει να βγαίνει μαζί μου, γιατί τις προάλλες είχε εργασία και λέγαμε να βγούμε το μεσημέρι για φαγητό εγώ το πρότεινα και αυτή προτίμησε να πάει να φάει με αυτή που έκανε εργασία και μου λέει τελευταία στιγμή να κανονίσουμε για βράδυ αφού περίμενα όλη μέρα μέχρι να με πάρει εγώ τα πήρα και ετοιμάστηκα να βγώ μια βόλτα βγήκα και την είδα με μία άλλη κοπέλα στο δρόμο τυχαία και άρχισε να μου βρίσκει δικαιολογίες οτι τώρα θα με έπαιρνε και οτι δεν είχε μπαταρία το κινητό της και γιατί δεν την πήρα εγώ ( όλα αυτά με νεύρο έτσι κόκκινη είχε γίνει) ενώ εκείνη μου ειχε πεί οτι θα με πάρει μόλις τελείωσει. και άλλα πολλά.

  8. #8
    συνήθως βγαίναμε μαζί κάνουμε δηλαδή στενή παρέα αλλα και εγώ και εκείνη στη σχολή έχουμε ενα κύκλο 10-15 ατόμων να μιλήσουμε να πούμε δυο πράγματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τελικα δεν καταλαβα, οταν πρωτογνωριστηκατε τα εκανε αυτα?

  10. #10
    όχι δεν είχα αντιληφθεί κάτι τέτοιο αυτά άρχισαν απο φέτος και ίσως και λίγο απο πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν είμαι σίγουρη γι αυτό

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kοιταξε εγω πιστευω οτι καπου σε εχει δεδομενη, γι αυτο πηρε περισσοτερο θαρρος και σου τη λεει. Εγω θα σου προτεινα να συνεχισεις την παρεα αλλα ασε αυτη να σε καλει πρωτη, μη της λες παλι προσωπικα θεματα και κανε παρεα ετσι για το χαβαλε, μην μπαινεις σε βαθια θεματα.

  12. #12
    και εγω αυτό σκέφτηκα ευχαριστώ για τη συμβουλή και το θάρρος είναι θράσος γιατι εγώ το μόνο που έκανε ήταν να την εμπιστευτώ λες και δεν ξέρω οτι πάλι λάθος θα κάνω...με έχει κουράσει το όλο θέμα και κάθε φορά που βγαίνουμε μαζί γινόμαστε ρεζίλι με αυτά που κάνει μετά θέλει να βρεί και γκόμενο πως αν συνέχεια με χαιδεύει λες και είμαι το παιχνίδι της και δεν υπερβάλλω το κάνει, όλο χαζομάρες και με παίρνει και εμένα η μπάλα δυστυχώς.

  13. #13
    για όλους έχει να πεί κάτι κακό και επαναλαμβάνεται συνέχεια σε αυτά που λέει λες και εγώ είμαι χαζή και δεν καταλαβαίνω απλά δεν δίνω σημασία και δεν της απαντάω γιατί δεν είμαι τύπος που θα καθίσει να ασχοληθεί με τέτοια θέματα τα βαριέμαι ( κυρίως κακίες και κατινιές σε σχέση με άλλες γυναίκες)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αννουλα μηπως να της βρεις γκομενο να ησυχασουμε? :-PPP Kαι ξερεις ε, αμα βρει γκομενο παιζει να μη σου μιλαει μετα!...

  15. #15
    επίσης μου είπε οτι σε μία φωτογραφία μου μοιάζω σαν σαραντάρα και να την αλλάξω γρήγορα γιατι είμαι χάλια και πως είμαι έτσι και κάτι τέτοια και να επιμένει! πλέον κάθε φορά που ανεβάζω μια φωτογραφία μου στο φβ μου λέει αυτό το πράγμα εγώ δεν απαντάω δεν της λέω κάτι γιατι δεν θέλω να μαλώνω αλλά κάπου πρέπει κάπως να της δείξω οτι αυτό που κάνει με ενοχλεί. Σε μια συζήτηση που είχαμε της είπα φιλικά οτι ίσως τον τελευταίο καιρό είναι λίγο γκρινιάρα παραπάνω και έχει ένα παράπονο και να σταματήσει να σκέφτεται αρνητικά όχι προς εμένα αλλά γενικά και αυτή πειράχτηκε και μου το φύλαγε να μου το πεί μετά απο λίγο καιρό οτι ασε με που γκρινιάζω και δεν ειναι έτσι έλεος και άλλα τέτοια. Εγώ φταίω που τόλμησα να της πώ κάτι ως φίλη δεν έπρεπε να υπερασπιστώ τον εαυτό μου κάπως χωρίς να μαλώσω έπρεπε να καθίσω να την ανέχομαι

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φίλη
    By Νάντια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2012, 00:39
  2. καυγας με μια φιλη μου
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2011, 20:44
  3. Η φίλη μου παντρεύτηκε
    By Lygeri in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 26-05-2010, 19:34
  4. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 03:13
  5. Φίλη
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-2006, 19:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •