αποπροσωποιηση/αποπραγματοποιηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16

    Smile αποπροσωποιηση/αποπραγματοποιηση

    Γεια σας!!Καταρχην να πω οτι ειμαι 17 χρονων ειμαι γενικα πολυ αγχωδης απο μικρος κυριος με τα θεματα της υγειας μου οταν ημουν 14 ειχα κατι σαν κρισεις πανικου για ενα διαστημα και η ψυχολογια μου ηταν παρα πολυ ασχημη ομως σιγα σιγα χωρις να το καταλαβω περασε ολο αυτο και ημουν μια χαρα ολα αφτα τα χρονια αν εξερεσουμε τους τελεφταιους 3 μηνες μετα απο καποιες βλακειες που εκανα (χρηση χασις) την τελεφταια φορα επαθα κριση πανικου και απο την επομενη μερα αποπροσωποιηση δεν ηξερα τι ηταν ολο αφτο νομιζα οτι το χασις μου δημιουργησε ζημια οτι εχω παθει σχιζοφρενεια οτι εχω καποια σοβαρη ψυχασθενεια το ειπα στους γονεις μου και πηγαμε σε ψυχιατρο μου ειπε πως δεν ειναι ουτε σχιζοφρενεια ουτε τιποτα απο αφτα που φοβομουν μου ειπε πως το χασις σε καποιους ανθρωπους δημιουργει τετοιες αγχωδης διαταραχες και ειμαι και εγω μεσα σε αφτους μου προτεινε ενα αντικαταθληπτικο για να τελειωσει πιο γρηγορα ολο αφτο ομως εγω δεν ηθελα καθολου να παρω καποιο φαρμακο και εχω ξεκινησει ομοιοπαθητικη καποια συμπτωματα της αποπροσωποιησης εχουν φυγει οπως αυτο που ενιωθα οτι τα κανω ολα μηχανικα σαν ρομποτ η αφτη η ονειρικη αισθησει δεν υπαρχει ομως συνεχως νιωθω την ζωη μου 'ξενη' με πιανει αφτη η αισθηση του ποιος ειμαι? τι ειμαι? νιωθω ξενο τον εαυτο μου τα σπιτια μου (μενουν χωριστα οι γονεις μου) ακομα και τωρα που γραφω νιωθω σαν να μιλαω για καποιου αλλου την ζωη και αφτο με φρικαρει πολυ.. ειναι απο την αποπροσωποιηση και αφτο? αν καποιος γνωριζει αν μπορει ας μου πει ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Γεια σου..ναι αυτο που εχεις οντως λεγεται ετσι.ειναι συνεπεια του στρες κ οχι μονο της χρησης χασις.το εχω παθει κ γω τον τελευταιο μηνα.ειναι συμπτωμα αγχωδους διαταραχης.ειναι φρικτο το ξερω αλλα περναι.θελει χρονο.εγω παιρνω αντικαταθλιπτικα γιατι ηθελα να βοηθησω τον εαυτο μου.δεν αντεχω να το εχω παραπανω.επιπλεοβ τα αντικαταθλιπτικα βοηθουν στο στρες.εμπιστευσου τον γιατρο σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε κ κουραγιο,Δεν εχω πειρα απο ναρκωτικα ομως εχω μεγαλη πειρα απο καταθλιψη που υποτροπιασε οταν εκοψα τα φαρμακα με το ετσι θελω κ τωρα που τα αρχισα παλι κ παλευω την κατασταση ειμαι αρκετα καλυτερα,Η ειδικος που πηγαινω μου τονισε οτι τα ομοιοπαθητικα ειναι για ελαφριες περιπτωσεις ενω για καταθλιψη κρισεις πανικου κτλπ ειναι αναγκαια τα ψυχιατρικα φαρμακα κ τα ομοιοπαθητικα πραγματικα δεν λειτουργουν,Πρεπει να το δεις το θεμα να παρεις κ εσυ με συμβουλη γιατρου κ περιττο να σου πω να μην ξαναδοκιμασεις χασις κ το συνηθισεις,Μαλλον πρεπει να δεις γιατι σου συμβαινουν ολα αυτα κ να το παλεψεις παρεα με ειδικο,Πιστευω οποιος δοκιμαζει ναρκωτικα καπνιζει πινει η ο,τιδηποτε ειναι επειδη στην ψυχολογια του δεν ειναι καλα κ εχει αναγκη απο ψυχολογικη στηριξη,Οταν νιωσεις καλυτερα ψυχολογικα δεν θα θελεις να δοκιμασεις παλι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Εγω εχω αγχωδης διαταραχη και καταθλιψη και ειδικα πιο παλια παθαινα συνεχεια αυτο που περιγραφεις και μου εφυγε χωρις καποια θεραπεια ασχετα αν τον τελευταιο χρονο παιρνω φαρμακευτικη αγωγη για την καταθλιψη και το αγχος..θα σου προτινα να πας σε εναν ψυχολογο.ευχομαι να ειναι περαστικο!

  5. #5
    Χρησταρα καλημέρα παληκαρι μου και από μενα. ΜΗΝ στενοχωριεσαι η αποπροσωποποιηση οσο τρομακτικη φαινεται τοσο ακινδυνη είναι. Εννοω ότι δεν προκειται να παθεις τιποτα απολυτως. Τωρα για φαρμακα να μιλησεις στους γονεις σου και σε έναν καλο γιατρο γιατι εισαι πολύ μικρος. Να ξερεις ότι όλα αυτά θελουν τον χρονο τους για να υποχωρησουν. Κανε και λιγη προσευχουλα θα σε βοηθησει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες οσο αναφορα την καταθλιψη που καποιοι αναφερατε εγω δεν εχω εχω ψυχολογια πεσμενη λογο της αποπροσωποιησης θελω να βγω θελω να περασω καλα αλλα φοβαμαι πως θα νιωθω αν βγω κλπ η αληθεια ειναι οτι οταν δεν το σκεφτομαι ειμαι μια χαρα ομως σιγουρα αυτη η αποπροσωποιηση δεν μπορει να με οδηγησει σε κατι πιο σοβαρο σε ενα μονιμο ψυχιατρικο προβλημα η ειναι απλα σαν ενα 'πυρετο' που θα περασει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΝΑΙ. δεν οδηγει σε καποιο ψυχιατρικο προβλημα.στο μονο που οδηγει ειναι ο φοβος .ειναι ανυποφορο.ειναι περιεργο κ φοβασαι. το εχω παθει 4 φορες στην ζωη μου κ παλι τρεμω οταν το νιωθω.οταν περασε το στρες μου, περασε κ αυτη. δεν με οδηγησε σε τιποτα βασικα.ολα νορμαλ μετα κανονικα οπως πριν. ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι συμπτωμα αγχους κ οχι τρελλας ή κατι αλλο.οπως τρεμεις κ εχεις δυσπνοια οταν εχεις αγχος..ετσι εχεις κ αποπροσωποποιηση.στην ουσια ειναι αμυνα του εγκεφαλου κατα του στρες.κλεινει καποια τμηματα για να αμυνθει.σε προστατευει κ παιζει ρολο υποστηρικτικο.αγνοησε το.κανε το μερος σου κ θα φυγει με τον καιρο μονο του.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    σε ευχαριστω! ναι καταλαβα ειναι δηλαδη ενα ψυχικο συμπτωμα του αγχους απλα ειναι τοσο περιεργο που δεν μπορουσα να αποδεχτω οτι ειναι απο αγχος και φοβομουν τωρα δεν το φοβαμαι αλλα με ταλαιπωρει σημερα ας πουμε δεν το ενιωσα σχεδον καθολου επειδη δεν το σκεφτομουν αλλα αγχωνομαι γτ σε λιγο καιρο εχω εξετασεις (ευτηχως δεν δινω πανεληνιες) αλλα οσο να ναι πρεπει να διαβασω για ενα αξιοπρεπες απολυτηριο και φοβαμαι αμα εχω την αποπροσωποιηση τοτε μηπως με απασχολει αυτο και παει πισω το διαβασμα :/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μμ..βλεπεις καποιον γιατρο?θα σου προτεινα να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια βασικα.ειναι καλη λυση σε ολα αυτα.βεβαια ολα αυτα στοιχιζουν.
    με την αποπροσωποποιηση εγω εκανα πολλα πραγματα.επεδιδα κ στην δουλεια μου κανονικα.απλα ειχα αγχος με αυτην κ την σκεφτομουν οοολη την ωρα.την μισω βασικα...χεχε

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    δεν ξερω..εγω πιστευω οτι αυτο που πραγματικα θα με βοηθησει ειναι το να μην το σκεφτομαι πιστευω οταν τελειωσω με το σχολειο και αρχισει το καλοκαιρι ολα αυτα θα φυγουν ειμαι σχεδον σιγουρος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αν εισαι σιγουρος εσυ τοτε ετσι θα γινει.μην ανησυχεις.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Μακαρι παντως μπορω να πω πως μικρη βελτιωση εχω δει δηλαδη οσο περναει ο καιρος ειμαι σχετικα καλυτερα απο την εμπειρια σας οταν θα τελειωσει ολο αυτο περναει τελειως δηλαδη σαν να μην υπηρξε ποτε η αφηνει κατι δηλαδη μια πολυ μικρη αποπροσωποιηση ?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Σημερα ενω ημουν μια χαρα μιλαγαμε για τις εξετασεις και με επιασε μια μικρη κριση πανικου και μολις περασε παλι ηρθε η αποπροσωποιηση

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    [QUOTE=xristos xd;481547]Σημερα ενω ημουν μια χαρα μιλαγαμε για τις εξετασεις και με επιασε μια μικρη κριση πανικου και μολις περασε παλι ηρθε η αποπροσωποιηση[/QUOTE
    απο προσωπικη μου εμπειρια θα σου πω οτι η αποπροσωποποιηση μου περνουσε οταν περνουσε κ η περιοδος στρες.μετα για ολη μου την ζωη ημουν μια χαρα.κανονικα.δεν υπαρχει η αποπροσωποποιηση στην ζωη μου οταν δεν διανυω εποχη στρες.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    καταλαβα σε ευχαριστω! νιωθω καλυτερα οταν ακουω οτι την ειχαν και αλλοι και περασε πιστευω και εγω πως οταν θα μπει σε μια ταξη η ζωη μου δηλαδη θα ειμαι στην σχολη που θελω δεν θα πιεζομαι με το σχολειο γιατι ειναι κατι που δεν μου αρεσει τοτε θα υποχωρησουν ολα μεχρι τοτε θα κανω υπομονη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αποπραγματοποίηση/Αποπροσωποιήση(Derealization/Depersonalization)
    By Tipotaa in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 11
    Last Post: 02-02-2014, 10:21
  2. κρισεις πανικου-αποπραγματοποιηση-αποπροσωποιηση
    By pandelic85 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2012, 01:49
  3. Αποπροσωποιηση-Αποπραγματοποιηση
    By mihalis in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2011, 20:05
  4. αποπροσωποιηση
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-05-2008, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •