αποπροσωποιηση/αποπραγματοποιηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    εχω αλλη μια απορια ειπες οτι ο εγκεφαλος κλινει καποια τμηματα του για προστασια δηλαδη υπαρχει ας το πουμε μια δυσλειτουργια αρα και να το αγνοω παλι θα υπαρχει δεν υπαρχει καποιο 'κολπο' ωστε να το περναω μονος μου?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ο εγκεφαλος κλεινει αυτα τα σημεια επειδη φορτιζεται πολυ.ο γιατρος μου μου εχει πει οτι παιζει προστατευτικο ρολο εναντια στο στρες.οταν περναει το στρες ο εγκεφαλος ανοιγει παλι αυτα τα σημεια.ειναι λογικο αν το σκεφτεις λιγο περισσοτερο. καθε ανθρωπος αντιδρα αλλιως στο στρες.αλλοι χαζευουν, αλλοι τρεμουν, αλλοι βριζουν, αλλοι παθαινουν καρκινο, αλλοι κλεινονται κ δεν μιλανε, εμεις παθαινουμε αποπραγματοποιηση.παραδει� �μα: τα πρωινα που ξυπναω κ εχω στρες κ φοβο νιωθω αποπραγματοποιηση.οταν παω σπιτι μου κ χαλαρωσω το βραδακι μου περναει.οταν βγαινω απο τον ψυχοθεραπευτη μου περναει, οταν νιωσω ασφαλεια περναει.καταλαβες?κολπο δεν υπαρχει.το μονο που θα ελεγα οτι εχω παρατηρησει ιδιαιτερα ειναι οταν κανω ασκησεις χαλαρωσης με εισπνοες απο κοιλια κ εκπνοη απο μυτη κ χαλαρωσει το σωμα μου περναει κ η αποπραγματοποιηση.νιωθω παλι ξανα ζωντανη.γενικως περναει οταν περναει το στρες.μη του δινεις κ τοση σημασια.επισης αφου ξεκινησες ladose να ξερεις οτι σε κανα μηνα θα φυγει κ η αποπραγματοποιηση.πως παει με το εντερο?φουσκωνεις φουσκωνεις?χεχε

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εσυ δεν παιρνεις ladose΄?ή σε μπερδεψα με αλλον?ωχ σορυ, παιζει κ να σε μπερδεψα με αλλον.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    οχι οχι εγω δεν παιρνω κατι αν και μου ειχε προτηνει η γιατρος μου αλλα δεν ηθελα και κανω ομοιοπαθητικη και ο λογος που δεν ηθελα αντικαταθληπτικο ειναι οτι ειμαι μικρος και θελω να το ξεπερασω μονος μου

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    αν παρω αντικαταθληπτικο και ξαναεχω στο μελλον αποπρωσοποιηση θα πρεπει να ξαναπαρω η δεν εχει σχεση ?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ξερω καλε μου .αυτα καλυτερα να τα ρωτησεις σε εναν ψυχιατρο.
    εγω απλα την εμπειρια μου σου ειπα.ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.
    κανε υπομονη θα περασει οταν περασει το στρες σου.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Σημερα δεν το εχω νιωσει σχεδον καθολου αν καθε μερα ειναι σαν την σημερινη ολα μια χαρα το θεμα ειναι οτι ειμαι αγχωδης παρα πολυ και αυτο πρεπει να το κοιταξω γιατι εχω ολη την ζωη μπροστα μου δεν γινεται σε καθε δυσκολια να με πιανει αποπρωσοποιηση

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι αυτο ακριβως που λες ειναι σωστο.κ γω μικρη ξεκινησα με τις αγχωδεις διαταραχες κ τωρα ειμαι 35 κ ακομα το παθαινω οταν εμφανισθει καποιο προβλημα.θα σου προτεινα να ξεκινησεις συμπεριφοριστικη - γνωσιακη ψυχοθεραπεια με εναν ψυχοθεραπευτη για να λυσεις την αγχωδη διαταραχη σου.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    και αυτο θα βοηθησει και τωρα και μακροπροθεσμα στο αγχος?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    φυσικα.κ οχι μονο για τωρα αλλα μακροπροθεσμα.στην ουσια γινεται εκπαιδευση διαχειρισης σκεψεων που προκαλουν το στρες.
    εγω εχω παει 4 φορες κ ηδη εχω δει αποτελεσματα.δηλαδη ο.τι σκεφτομαι να εξεταζω ποσο ισχυουν οι σκεψεις μου κλπ.
    ενω αυτο πριν δεν το εκανα.εχανα την ψυχραιμια μου με το παραμικρο.κ ευχομαι να παει καλα.ειναι μια δομημενη θεραπεια που κραταει γυρω στους 6 μηνες.διαβασε γι αυτην στο νετ.την προτεινουν ολοι στις αγχωδεις διαταραχες.τωρα θα δουμε πως θα παει..θα σου πω τον σεπτεμβρη που θα τελειωσω.
    ειναι πολλα τα λεφτα βεβαια.μηνιαιως δηλαδη.κ ειναι 1 φορα την εβδομαδα απο 1 ωρα.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    διαβασα γενικα οτι καινουργιο ακουω αμεσως το διαβαζω στο νετ χαχα! ναι ειναι πολυ καλη λυση πιστευω ειναι μια εκπαιδευση του μυαλου και των συναισθηματων λεω να αφησω το καλοκαιρι να περασει γιατι το καλοκαιρι παντα ειμαι μια χαρα χωρις αγχος κλπ.. και του χρονου που θα ξεκινησω την σχολη που και μονο που γραφω την λεξη σχολη αγχωνομαι τοτε να ξεκινησω ψυχοθεραπεια

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    χαχαχα.πολυ μου αρεσε αυτο που λες οτι με το που γραφεις την λεξη σχολη αγχωνεσαι..
    οπως οταν εγω γραφω την λεξη παιδι, ή βλεπω εγκυο.χαχαχαχααχ!
    εμενα απο κει ξεκινησε το στρες μου.αν μπορω να κανω παιδι ή οχι.και με γυναικολογικες εξετασεις.ο.τι να ναι.......φστοιν!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    χαχαχα καταλαβα! ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες :)

  14. #29
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    το ξεπεράσατε?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αποπραγματοποίηση/Αποπροσωποιήση(Derealization/Depersonalization)
    By Tipotaa in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 11
    Last Post: 02-02-2014, 10:21
  2. κρισεις πανικου-αποπραγματοποιηση-αποπροσωποιηση
    By pandelic85 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2012, 01:49
  3. Αποπροσωποιηση-Αποπραγματοποιηση
    By mihalis in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2011, 20:05
  4. αποπροσωποιηση
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-05-2008, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •