ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ;

    Καλημέρα και παλι. Θα ηθελα την γνωμη σας γι'αυτο τον διαβολο που ονομάζεται αποπροσωποποιηση και τυρανναει πολύ κοσμο από ότι βλεπω. Πιστευεται ότι πρεπει να καταφευγει καποιος αμεσως στην ευκολη λυση που οναμαζεται φαρμακευτικη αγωγη η να προσπαθει να το ξεπερασει διχως αυτά; Γνωριζω από προσωπικη πειρα ότι εάν καποιος το ξεπερασει μονος του νιωθει μετα απίστευτα δυνατος,ασε που το αποτέλεσμα σιγουρα εχει διαρκεια,αν δεν είναι και μονιμο. Απ'την άλλη παλι εξαρτάται από τις αντοχες που διαθετει ο καθενας και την υπομονη που είναι διατεθειμενος να δειξει. Το κακο βεβαια είναι ότι πολλες φορες η αποπροσωποποιηση εχει επιπλοκες όπως αγχος,καταθλιψη,πανικους κτλ. Δεν ξερω ρε παιδια και'γω νιωθω μπερδεμένος,αν και κλεινω περισσοτερο προς την δευτερη λυση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    στελιο. την πρωτη φορα εκανα να το ξεπερασω 6 μηνες χωρις φαρμακα.εκανα ομως παραλληλα ψυχοθεραπεια.
    την επομενη φορα πηρα αντικαταθλιπτικο..και τωρα παλι αντικαταθλιπτικο οπως ξερεις κ μιλαμε τοσες μερες.
    ρε συ παντα περναει και με φαρμακα κ χωρις φαρμακα.απλα χωρις φαρμακα αργει κ με φαρμακα γινεται πιο ευκολο.
    εσυ αν θυμαμαι καλα δεν μπορεις να παρεις φαρμακα γιατι εχεις προβλημα με το εντερο. μπορεις να κανεις ομοιοπαθητικη ομως ή ισως να παρεις καποιο φυσικο αντικαταθλιπτικο σκευασμα απο φαρμακειο με φυτικα.δρουν κ αυτα πολυ καλα.
    αληθεια.κανεις ψυχοθεραπεια? με ψυχοθεραπεια σκετη κ υπομονη θα περασει.ειπαμε ειναι απο το στρες.αλοιμονο αν κραταγε για παντα.
    για να σε καθησυχασω κ σενα κ μενα..εχω κ φιλους που το εχουν παθει και μιλαμε γι αυτο.εγω να σου πω την αληθεια τωρα με το λαντοζ το εχω ακομα απλα δεν ειναι εδω ολες τις ωρες νομιζω.ας πουμε το ειχα χτες το απογευμα, μετα το βραδυ οχι.σημερα δεν το εχω ας πουμε.ειναι πιο διεκεκομμενο.
    επισης δεν ειναι κακο θεωρω να βοηθαμε τον εαυτο μας με φαρμακα να ξεπερασει κατι.ολα χρειαζονται πιστευω.

  3. #3
    Εχεις δικιο. Όλα είναι για τον ανθρωπο. Σε καμια περιπτωση δεν εναι κατι κακο τα φαρμακα,αλοιμονο αν ελεγα κατι τετοιο. Απλα το μονο που φοβάμαι σ'αυτα είναι μηπως συνηθησει κανεις σ'αυτα και του γινουν απαραίτητα εφ'ορου ζωης. Είναι καλα για να ξεσκαλωσει κανεις από μια κατασταση και μετα να προσπαθηση και χωρις αυτά.

  4. #4
    Ψυχοθεραπεια δεν κανω. Εδώ και δυο μερες ξεκινησα λαντοζ αλλα και παλι αρχισα να εχω προβληματάκια...Μαλλον χρειαζομαι υπομονη και επιμονη.Δεν καταλαβαινω γιατι μολις ζοριστω από καποιο σωματικο πρόβλημα,μου βγαινει η αποπροσωποποιηση. Και όταν λεω αποπροσωποποιηση εννοω αυτά τα υπαρξιακα και το αισθημα αποξένωσης από τον εαυτο μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ξεκινησες Ladose?μονος σου?
    δεν θα πρεπε να πας σε εναν γιατρο να σου πει πρωτα?
    να ξερεις θελει υπομονη πολυ γιατι φερνει μια υπερενταση στην αρχη.λιγο στρες παραπανω.μη τρομαξεις.εγω δεν τρομαξα.ειπα απλα οτι ειναι απο αυτο.μετα τον ενα μηνα θα δεις αποτελεσμα.μη φοβασαι τα αντικαταθλιπτικα.δεν προκαλουν εξαρτηση στο κεντρικο νευρικο συστημα.
    εγω τα ειχα κοψει στους 8 μηνες παλαιοτερα κ ημουν μια χαρα και ειχα απο τοτε να ξαναπαρω.
    βοηθανε παρα πολυ στο στρες , δεν ειναι μονο για την καταθλιψη. φροντισε να τρως πρωτα πριν το παρεις κατιτις.για να μη σε πειραζει στο εντερο.μη το παιρνεις νηστικος.

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 17:32
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ!
    By babis1925 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-04-2012, 13:41
  3. Υπαρχει λυση?
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 26-11-2011, 02:34
  4. Υπάρχει λύση?
    By agnwstos007 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-11-2010, 02:47
  5. Υπάρχει λύση?
    By thor24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2007, 14:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •