Ψυχολογικές η επιλεκτικές εξαρτήσεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Ψυχολογικές η επιλεκτικές εξαρτήσεις?

    Λοιπόν, για να ανοίξω ένα πολύ ενδιαφέρον θεματάκι :)

    Οι εξαρτήσεις στην περίπτωση μου είναι αρκετές. Πίνω 2-3 καφέδες και καπνίζω 2 πακέτα την ημέρα :ο

    Απο αλκοόλ 2-3 ποτήρια την εβδομάδα.

    Οι έξαρτήσεις δημιουργούνται απο κάποιου είδους ανάγκη (πχ έχω δημιουργήσει την ανάγκη όταν ξυπνάω το πρωι να πίνω και το καφεδάκι μου). Η ερώτηση μου είναι γιατι εφόσον ξέρουμε οτι τέτοιου είδους ανάγκες είναι ανθυγιηνές συνεχίζουμε να τις ακολουθούμε? Είναι το ψυχικό μας πρόβλημα τόσο δυνατό ή οι επιλογές μας περιορισμένες (με την έννοια οτι υπάρχουν περιορισμένοι τρόποι διασκέδασης)?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μην ανησυχείς γιατι αυτά είναι πράγματα που τα κάνει όλος ο κόσμος. Είναι απλές μικροαπολαύσεις της ζωής και δεν νομίζω οτι θα πρέπει να τις ανάγουμε σε ένδειξη ψυχικού προβλήματος. Τώρα αν θες για λόγους υγείας μπορείς να περιορίσεις λίγο το κάπνισμα. Κατά τα άλλα οι τρόποι διασκέδασης είναι διαφορετικοί για τον καθένα. Πιστεύω ο,τι κι αν κάνουμε καλό είναι να το ευχαριστιόμαστε χωρίς ενοχές και ταμπέλες δήθεν εξάρτησης. Αν θες η μοναδική εξάρτηση πρέπει νάναι \" περνάω καλά, γουστάρω αυτό που κάνω την κάθε στιγμή και δίνω ποιότητα στη ζωή μου εστω και όταν τη βρίσκω μόνος μου με καφέ και τσιγάρο \" Γι αυτό είσαι μια χαρά μην ανησυχείς, συνέχισε να τη βρίσκεις μ αυτά και αν μπορείς και μ άλλα τόσα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Κατ \' αρχας ειλικρηνα με εχεις μπερδεψει και ειλικηρηνα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το θεμα και ποιες ειναι οι ερωτησεις σου.
    Το ψιλοπαλευω να σε καταλαβω...
    Θελω ομως να σου πω οτι υπαρχει η Εξαρτηση αλλα και η δυναμη της συνηθειας.....
    Οσο για το οτι επιλογεσ μας ειναι περιορσμενες δε θα συμφωνησω..
    τους περιορισμους εμεις οι ιδιοι τους βαζουμε, η αφηνουμε τους αλλους να μας τους βαλουνε..
    Ομως το οτι καποιο ψυχικο προβλημα μπορει να ειναι μεγαλο φυσικα και υσχιει...ωστε να δημιουργηθει η εξαρτηση...
    H Εξαρτηση ειναι ενα παρα πολυ μεγαλο κεφαλαιο.. και σιγουρα δε μπορει να αναλυθει μεσα σε 2 λεξεις η μεσα και σε 1502 λεξεις
    Ο ανθρωπος που εχει τασεις προς εξαρτηση η, ειναι eξαρτημενος σιγουρα εχει Ψιχικα κενα,οτι εξαρτηση και αν ειναι αυτη, ειτε απο ανθρωπο .. ειτε απο καποια ουσια..
    Πυστεψε με οσο αφορα εμενα η \"εξαρτηση \" σου οπως εσυ την λες απο καφε οπως η απο 2 πακετα τσιγαρα δεν της θεωρω εξαρτηση..
    Διοτι αν για καποιο λογο δεν καταναλωσεις καφε μια μερα η δεν καπνισεις μια μερα , δεν προκειτε να παθεις κατι νιωσεις στεριτικο συνδρομο....κλπ...
    Αντε το πολυ πολυ να χεισ λιγα νευρα απο την ελειψη νικοτινης η να νιωσεις λιγο μα πολυ λιγο κουρασμενος απο την ελειψη καφεινης...και τπτ αλλο
    Υπαρχουν πραγματικα πολυ πιο δυνατες εξαρτησεις οπως οι ναρκωτικες ουσιες,(τοξικομανης) η απο εναν ανθρωπο που ειναι εξαρτημενος απο εναν αλλον ανθρωπο, η απο τον τζογο.. η ο αλκολισμος κλπ..
    Δεν μπορεις να φανταστεις τι εχουν, η τι περνουν οι ανθρωποι αυτοι.. οι ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ
    Στα λεω ολα αυτα ως ενας ανθρωπος που ηταν εξαρτημενος απο την Ηρωινη, ως πρωιν τοξικομανης..
    Αυτα τα ολιγα προς το παρον..
    Θα τα ξαναπουμε
    Με εκτιμηση Θοδωρης..
    http://clubs.pathfinder.gr/Apeksartisi18ANW__

    YΓ Κανε τον κοπο αν θες και μπες και εξερευνησε την παραπανω διευθηνση που παραθετω..
    Ειναι ενας χωρος φτιαχμενος απο εμενα με πολυ μερακι και πολυ αγαπη δοσμενος, θα δεις και θα διαβασεις πραγματικα ενδιαφεροντα πραγματα..
    Την εχω ξανα δωσει την διευθηνση εδω μεσα σε αυτο το φορουμ σε διαφορα θεματα.......
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Θοδωρη πολύ ωραίο το λινκ που προσθέτεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..έχω την αίσθηση ότι όσο λιγότερα ελλείματα έχουμε, τόσο λιγότερες εξαρτήσεις (μικρές και μη) κουβαλάμε. Υπάρχουν στιγμές που τα κενά μου - τα οποία οκ έχω εξηγήσει και γνωρίζω από που προέρχονται- τα γεμίζω με ταμπακοεξάρτηση ή μέχρι πρόσφατα με αλκοόλ.

    έπινα 2-3 ποτά 2/3 φορές εβδομαδιαίως και όσο και-όχι-και-τόσο τρομερή ποσότητα να μην ήταν συγκρητικά με κάποιον άλλο, έπρεπε να το κόψω γιατί καταλάβαινα οτι η συμπεριφορά μου με μεταμόρφωνε και με έφτανε σε όρια ψύχωσης. Ωστόσο, με παίδευε η ιδέα του πόσο εξαρτημένη ήμουν και δεν μπήκα σε διαδικασία να το κόψω παρά μόνο όταν η ιατρική μου καρτέλα έγραψε τρανσαμινασαιμία. :D
    Ευτυχώς όλα βαίνουν καλώς:)

    Καλές είναι οι εξαρτήσεις οκ, αρκεί να μη σε στολίσουν με R.I.P :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ολοι ειναι εξαρτημενοι απο κατι...κανεις δεν ειναι απολυτα ελευθερος.
    Αν μη τι αλλο ειμαστε εξαρτημενοι απο τη ζωη.
    Αλλα ενταξει ας μην το παμε εκει... ας μιλησουμε για ουσιες.
    Συνηθως οι σχιζοφρενεις πραγμα που ενδιαφερει το Vince ειναι εξαρτημενοι απο το καπνισμα και το καφε...αλλα και ο μισος πλανητης:P
    Απλως εμεις ειμαστε στατιστικα πιο εξαρτημενοι.
    Θα απαντησω για το καπνισμα.
    Οπως εχω αναφερει και σε αλλο ποστ το καπνισμα στη σχιζοφρενεια βοηθαει τις γνωστικες λειτουργιες...και προσπαθουν να το φτιαξουν σε φαρμακο.
    Επισης ειναι κατι που πραγματικα με ηρεμει...εμενα και πολλους αλλους οταν ειμαστε στρεσαρισμενοι.
    Ναι και εγω εχω την απολυτη σχεδον εξαρτηση απο καφεδες και τσιγαρα...ποτα οχι ενω μου αρεσουν δεν ειμαι εξαρτημενος και μαλιστα λογω μερικων υψηλων ενδειξεων που ειχα στην λειτουργια του ηπατος τα εκοψα μαχαιρι.
    Οχι οτι με πειραζει αλλα αν αναγκαστω να κοψω το καφε και το τσιγαρο...θα ειναι σαν να κοβω μια απο τις μεγαλυτερες απολαυσεις μου.
    Υπαρχουν πολλες μελετες σχετικα με το καπνισμα και τη σχιζοφρενεια δεν θελω να γινω κουραστικος και να παραθεσω links...αλλα και να ξεφυγω απο το θεμα (πιστευω τα λιγα που παρεθεσα να ειναι σωστα).

    Δεν νομιζω να φταινε απαραιτητα τα ψυχολογικα προβληματα στις εξαρτησεις...εκτος αν θεωρησεις ψυχολογικο προβλημα το θελω να περναω καλα.
    Φυσικα μερικες εξαρτησεις τις πληρωνεις γιατι ειναι ανθυγιεινες αλλα υπαρχουν και αλλες που δεν θεωρουνται τετοιες.
    Ειμαστε τουλαχιστον \"ελευθεροι\" να επιλεξουμε τις εξαρτησεις μας και να πληρωσουμε το τιμημα αν χρειαστει.

    Το \"ελευθεροι\" σε εισαγωγικα για δυο λογους...ενας γιατι ειναι αντιφατικη εννοια πιστευω απο τις εξαρτησεις και γιατι υπαρχουν και οι απαγορευμενες απο το νομο ουσιες που ειναι αλλο μεγαλο θεμα προς συζητηση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •