αρρωστοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    10

    αρρωστοφοβια

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.. ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΙΣΕΙΣ ΑΓΧΟΥΣ... ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ.. ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΕΤΟΙΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΑΘΑΙΝΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ.. 19 ΜΑΙΟΥ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΜΟΥ. ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ, ΚΛΑΙΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΚΑΚΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΠΙΝΩ ,ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ,ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΣΤΑΤΗ ΖΩΗ. ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΧΑΜΗΛΩΝ ΤΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ. ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ, 2 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ. ΤΗΝ 2Η ΦΟΡΑ ΠΗΓΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ, ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΜΟΥ.. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΧΩ ΝΑΥΤΙΑ,ΖΑΛΑΔΑ,ΕΝΤΟΝΟ ΠΛΑΚΩΜΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΑΦΟΡΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΠΝΟΙΑ... ΕΙΔΙΚΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ... ΚΟΥΚΟΥΛΩΝΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΜΕΧΡΙΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ... ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ... ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΕΧΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ... ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ... ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΡΕΛΗ... ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΕΧΩ... ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΘΩ ΕΜΦΡΑΓΜΑ... ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΜΙΣΟΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΟΜΩΣ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ:'' ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ''... ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ... ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΤΗΧΙΣΜΕΝΗ... ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΑΝ ΔΕΝ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ... ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΠΑΙΔΙΑ.. ΠΟΙΟΣ ΕΓΩ ΠΟΥΗΜΟΥΝ Η ΝΨΥΧΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ... ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ.... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.... ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλη μου , σε καταλαβαινω κ ολοι εδω σε καταλαβαινουμε.
    περνας τιγκα αγχος με ολο αυτο κ δεν εισαι τρελλη. κ γω τα χω παθει αυτα.
    ο θυρεοειδης σου ειναι ρυθμισμενος?αν ειναι αρυθμιστος δημιουργει τετοιες ανησυχιες,στρες ,, πανικους κ ασχημες ιδεες.
    δεν εισαι η μονη που το παθαινει. πιστεψε με.ο μισος πληθυσμος νιωθει οπως εσυ.
    να εισαι σιγουρη οτι ξεπερνιεται. θα σου προτεινα να κλεισεις ενα ραντεβου στο πλησιεστερο κεντρο ψυχικης υγειας που ειναι δωρεαν.
    θα σε βοηθησουν σιγουρα.κανουν ακομα κ ψυχοθεραπειες.
    να πας εκει κ να κανεις αυτο που θα σου πουν.χρειαζεσαι βοηθεια.δεν μπορεις να το παιρνας ετσι ολο αυτο χωρις βοηθεια.
    υπαρχουν κ οργανισμοι στην αθηνα που κανουν ψυχοθεραπειες δωρεαν για τους ανεργους.βαλε λιγο στο νετ κ δες το. εγω εχω βρει ηδη 2 οργανισμους.ενας στα πετραλωνα κ ενας στο χαλανδρι. θα το ξεπερασεις θα δεις.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο το ειχα παθει εγω οταν ειμουν σχεδον νεογενητο η ειμουν κανενος χρονου επαθα μια σπανια επιπλοκη κ κοντεψα να παιθανω κ η μανα μου απο τοτε επαθε φοβια οτι θα ξαναρωστησω κ τελικα τη κολησε κ σε μενα κ τελικα εγω το δεχτηκα αλλα μετα επιδη ειχα φτασει στο απροχωριτο σταματησα να σκεφτομαι ετσι κ αλλαξα πορεια διαβασα βιβλια κ μπορω να πω οτι ενιωσα καλυτερα ενω εκανα φιλους κ σχεση κ αυτο με βοηθησε ακομα περισσοτερο αυτα σχετικα με εμενα

    τωρα..

    μπορεις να ακουσεις απλα τι θα πω (?)

    καταρχην ξεκολα να σκεφτεσαι αυτο το βιολι 24 ωρες αρρωστιες εμφραγματα κλπκλπκλπκλπ.. καλα ως εδω?

    σκεψου κατι αλλο πχ
    1)
    ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ'
    τη μανα σου στηλτη σε ψυχολογο δεν εισαι η καταληλη για να σου λεει ολα αυτα το ιδιο πρωσπαθησα να εξηγισω κ στη δικη μου κ αφου ειδα οτι δε καταλαβενε αρχιζα τη γκρινια κ ετσι σταματαγε.
    2) τωρα.. αν θες να κανεις εξετασεις να το κανεις μια φορα το χρονο κ μετα να μη το ξανασκεφτεσαι (η οσο ειναι)
    3)αν δεν αντεχεις τη μανα σου η οτιδηποτε αλλο να βγαινεις εξω κ να πηγαινεις βολτες απο το να την ακους καλυτερα ειναι
    4) σκεψου οτι υπαρχουν αρκετα πραγματα που πιθανον σε πειραζουν (αλλιως δε νομιζω οτι ολα αυτα θα δικαιολογοντουσαν ετσι ξαφνικα γιατι ειναι αρκετα ) αν δε βρισκεις ακρη με ολα αυτα βρες φιλους φιλες κλπκλπ κ πες τα σε αυτους το σιγουρο ειναι οτι καπου θα πρεπει να τα πεις τελικα

    κανενα χομπυ εχεις για να ξεδινεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    16
    Δεν μας κουρασες καθολου εγω ειμαι 17 και περναω παρομοια φαση οχι τοσο με σωματικα αλλα με ψυχικα συμπτωματα του αγχους δεν εχω πολυ πειρα για να σου πω τι να κανεις το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι επειδη κρισης αγχους περναει και η μητερα μου ακριβως οπως τις περιγραφεις δηλαδη να πηγαινουμε σε επιγοντα καρδιολογος κλπ..δεν προκειται να παθεις εμφραγμα δεν εχεις κατι παθολογικο και στα λεω εγω που φοβαμαι και απο πολυ μικρος ψαχνομουν με ΟΛΑ τα θεματα υγειας ενταξει λιγο ανεβασμενη χοληστερινη δεν ειναι τιποτα εισαι 25 χρονων κοπελα μην φοβασαι ουτε το εμφραγμα με το να σταματησεις να τα φοβασαι ολα αυτα πιστευω θα σε βοηθησει και να τα ξεπερασεις ειναι καθαρα ψυχολογικο σαν συμβουλη θα σου ελεγα να μην διαβαζεις στο νετ το τι μπορει να εχεις γιατι θα νομιζεις οτι εχεις οτι διαβασεις μετα θα στεναχωριεσαι για κατι που διαβασες αν ομως δεν ειχες διαβασει θα ησουν πολυ καλυτερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΠΑΘΑΙΝω κρισεις πανικου απο τα 17. για 6 μηνες συνεχομενα.μετα καταθλιψη.μετα στα 25 τα ιδια.μετα στα 31 κ τωρα παλι στα 35! δεν κοιταξα ποτε την καρδια μου.ποτε δεν ειχα προβλημα με την καρδια μου.ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο.μολις μου παν ψυχολογικο ειναι απλα το δεχτηκα.
    δεν εχει νοημα να σκεφτομαστε την αρρωστια..καποια στιγμη θα αρρωστησουμε κ καποια στιγμη θα πεθανουμε.γιατι να το σκεφτομαστε απο τωρα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως καποιος συγγενης πεθανε ή αρρωστησε και επηρεαστηκες?

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβία
    By Ypomoni in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2013, 02:16
  2. ...αρρωστοφοβία...
    By lost_soul in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 21-01-2013, 23:52
  3. Αρρωστοφοβια
    By kyknos25 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 22:43
  4. αρρωστοφοβια
    By prits in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2010, 19:04
  5. αρρωστοφοβια..
    By coyotaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2010, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •