Τινάγματα στον ύπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Τινάγματα στον ύπνο

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να περιγράψω κάτι που μου συμβαίνει αρκετά συχνά σε τακτά χρονικά διαστήματα και περιόδους. Όταν πέφτω για ύπνο και κυρίως όταν είμαι πάρα πολύ κουρασμένος ή όταν νυστάζω απίστευτα εν πάσει περιπτώσει παθαίνω κάτι πολύ άσχημο. Την ώρα που αρχίζει να με παίρνει για τα καλά ο ύπνος πετάγομαι σαν το ελατήριο επάνω, σα να με χτυπάει ρεύμα ένα πράμα. Δεν είναι όμως αυτό που παθαίνουν πολλοί, που βλέπεις ότι πέφτεις από κάπου στον ύπνο σου και τραντάζεσαι. Καμία σχέση με αυτό. Νιώθω κυριολεκτικά λες και με βαράει το ρεύμα, σαν τρόμος ένα πράμα απαίσιο σφίγγομαι ολόκληρος και πετάγομαι καθιστός. Αυτό μου φέρνει ταχυπαλμία για λίγα δευτερόλεπτα κι έτσι δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο είναι. Είναι μυικό τίναγμα το οποίο απλά με τρομάζει; Είναι έκτακτη συστολή; Κάποιος μου είχε πει μιά φορά ότι σε μερικές περιπτώσεις παθαίνουμε βραδυκαρδία και ότι ο εγκέφαλός μας δίνει εντολή να χτυπήσει η καρδιά μας λίγο πιο γρήγορα για να μην πεθάνουμε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Το παθαίνει κανέις; Το 'χω πει και σε γιατρό μου είπε όμως ότι είναι απλά από ένταση. Εγώ όμως τα βράδια που το παθαίνω-και δόξα τω Θεό- όχι συνέχεια μπορεί να το πάθω και 6-7 φορές συνεχόμενα. Και ενώ νυσταζω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ όταν μου συμβαίνει και γυρίζω πλευρό να κοιμηθώ ξανά τα ίδια. Πάει να με πάρει και ΜΠΟΥΜ πετάγομαι ξανά. Αν συμβαίνει και σε κάποιον άλλον ας μου πεί την εμπειρία του.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατι με νευρα μου κανει αυτο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπορει να ειναι πολλες οι πιθανες αιτιες ...

  4. #4
    Πιστεύεις πως πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον γιατρό; Και αν ναι σε τι γιατρό;

  5. #5
    Εγώ πιστεύω πως είναι θέμα ψυχολογικό καθαρά, όταν ας πούμε κοιμόμουν με την κοπέλα μου όταν ήταν εδώ παρόλο που είχα την αγχώδη διαταραχή δεν το πάθαινα ποτέ όσο κουρασμένος και να ήμουν. Τι να πω, δεν ξέρω, αν γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο πες το μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Stardakla, να μην σε θορυβω , η περιπτωση σου εμπιπτει μαλλον στις αρμοδιοτητες παθολογου ( δεν κανω διαγνωση , απαγορευεται ) με πιθανα αιτια οπως λες , αγχος , ανοξια ( μειωμενη προσληψη οξυγονου , παλι λογω αγχους ) ,ευαισθητη ιδισυγκρασια , δλδ ολα περιστρεφονται γυρω απο το αγχος , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΓΝΩΣΗ . Υποθετω οτι δεν κανεις χρηση αλκοολ , τα κανει αυτα .

  7. #7
    Όχι πίνω ελάχιστα. Αυτό με το οξυγόνο το σκέφτηκα κι εγώ γιατί μερικές φορές το αισθάνομαι ότι δεν παίρνω σωστή αναπνοή. Αν και όπως είπα κοιμάμαι εκέινη την ώρα οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που συμβαίνει. Θα πάω σε έναν παθολόγο φίλε μου σε ευχαριστώ και μην ανησυχείς δεν με θορυβείς, καλό είναι να ξέρουμε τι μας γίνεται. Έχω τρέξει για τόσα και τόσα, άλλο ένα σιγά τα ωά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Περαστικα ευχομαι , η ανοξια ευνοειται απο την στεναχωρια .

  9. #9
    Γεια σου Stardaklas! Αυτα που περιγραφεις συνηθως εμφανιζονται σε περιοδους εντονου στρες κ αγχους. Επειδη εχω κ εγω θεμα κατα διαστηματα, ευτυχως οχι συχνα (παθαινω αν εχεις ακουστα την παραλυση υπνου) ρωτησα νευρολογο, ειπε να προσπαθησω να αποβαλλω το αγχος κ γενικα να βρω τροπο να το διοχετευω.Δεν ειναι κατι ανησυχητικο.Εισαι αγχωδης γενικα; Επισης βασικο, οταν πας για υπνο καλο ειναι, οσο μπορεις φυσικα να μη σκεφτεσαι τα προβληματα σου κ οτι σ απασχολει γενικοτερα. Φαση ειναι θα περασει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    νόμιζα ότι έχω μια θανατηφόρα αρρώστια, είχα 3 μέρες να κοιμηθώ, ήμουν κουρασμένος μέχρι λιποθυμίας,
    μόλις πήγαινε να με πιάσει ο ύπνος πεταγόμουν από το κρεβάτι τρομαγμένος σαν elatirio .tin άλλη μέρα που
    πήγα στο γιατρό και με διαβεβαίωσε ότι δεν έχω τίποτα,
    κοιμήθηκα σαν αρνάκι.οποτε και εσύ από τις φοβίες το παθαίνεις.

  11. #11
    Υποθέτω πως ναι. Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Τράβηξα μεγάλο ζόρι με τις φοβίες πρόσφατα αλλά δόξα τω Θεό έχω αρχίσει και το ελέγχω σε μεγάλο βαθμό, δεν τα παίρνω όλα τόσο τοις μετρητοίς και δεν αυθυποβάλλομαι πια. Να 'στε καλά όλοι

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω αυτο το χα παθει οταν με ειχαν πειραξει οι σταγονες για τη μυτη παλια επιδη ειχα κρυωσει κ ειμουν μπουκωμενος παλι κ εβαλα παραπανω κ ξυπνησα τα ξημερωματα ακριβως ετσι. μηπως παιρνεις καπιο φαρμακο?

  13. #13
    Όχι δεν παίρνω κανένα φάρμακο. Το παθαίνω τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, που είναι σε έξαρση και η αγχώδης διαταραχή. Standard σχετίζεται με αυτό, απλά ρώτησα να πάρω γνώμες και να δω αν είναι κάτι συχνό

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ο εφιαλτης μου!! :P

    Λοιπον εγω αυτο το παθαινω οταν πεφτω πολυ κουρασμενη και νυσταγμενη για υπνο..Νομιζω οτι φευγω εκτος σωματος συν τα τιναγματα!Δεν μπορω να κουνηθω..Υπνικη παραλυση νομιζω το λενε αυτο..Εφιαλτικο ειναι παντως!Αν πασχεις και απο αγχωδη διαταραχη ερχεται πιο ευκολα :)

    Αν κοιμασαι μονος σου δεν βαριεσαι...!Αν κοιμασαι με παρεα να λυπασαι αυτη που κοιμαται με τον εγκελαδο!

  15. #15
    Το θέμα είναι πως όταν κοιμόμουν με την κοπέλα μου δεν το πάθαινα ΠΟΤΕ όσο πτώμα και να ήμουν, όσο και να νύσταζα.

Similar Threads

  1. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 06:24
  2. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2011, 00:12
  3. "τινάγματα" στον ύπνο....
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 22-07-2010, 12:21
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •