BOHΘΕΙΑ - ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 90
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    23
    BOOM μηπως τελικα να την παμε αυτη τη βολτα με τα πατινια μπας και ξεκολλησω λιγο? :D

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλημερα! αν εχεις πατινια παμε!! παρτε ολοι πατινια θα σας μαθω εγω να κανετε!!χααχαχαα! τωρα πια ξερω τελεια!
    θα ξανουμε ψυχοθεραπεια αλα πατινι.
    markar.. περα απο την πλακα.θα περασει ρε! δνε θα μαστε ετσι συνεχεια.κολλαει κ ο εγκεφαλος μας.
    εγω πλεον οταν ξυπναω αρχιζω τα "ειμαι καλα ειμαι καλα ειμαι καλα ειμαι καλα οοομ" κ μετα νιωθω καλα.νιωθω λιγο περιεργα βεβαια.
    αλλα οκ.απο πριν 1 μηνα ειμαι καλυτερα.

  3. #48
    Καλημερα κι'απο μενα! Αυτο που ειπε ο φιλος sfardaklas,σαν να ειμαι πισω απο τα ματια μου,φοβερη περιγραφη! Αλλα ρε φιλε μου οταν λες χρονια μας τρομαζεις για να'μαι ειλικρινης! Δεν ενιωσες καμια διαφορα για τοσο μεγαλο διαστημα; Εσυ μπουμ πως εισαι σημερα; Εγω παντως μια ετσι και μια γιουβετσι! Η αναφορα σου στην ελλειψη ονειρων μου ταιριαζει γαντι σ'αυτη τη φαση της ζωης μου. Πιστευω πως αυτο που βιωνω ειχε μεγαλη προπαρασκευαστικη περιοδο,ψυχολογικη εννοω. Ελλειψη ονειρων,ματαιωσεις,εσωτερι κες συγκρουσεις,το εκρηκτικο χαρμανι για το ψυχολογικο μπαμ..Αυτο που μου κανει εντυπωση,τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση ειναι οτι,νιωθω πολλες φορες κατι απο τον ιδιο μου τον εαυτο να μου λεει,οχι δεν θα γινεις καλα ακομη.Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα ενω αισθανομαι οτι ειναι ενα κλικ κυριολεκτικα να νιωσω οπως πριν,καπου σκαλωνω.
    Last edited by στελιος66; 14-05-2014 at 11:00.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Πιστευω πως αυτο που βιωνω ειχε μεγαλη προπαρασκευαστικη περιοδο,ψυχολογικη εννοω. Ελλειψη ονειρων,ματαιωσεις,εσωτερι κες συγκρουσεις,το εκρηκτικο χαρμανι για το ψυχολογικο μπαμ..Αυτο που μου κανει εντυπωση,τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση ειναι οτι,νιωθω πολλες φορες κατι απο τον ιδιο μου τον εαυτο να μου λεει,οχι δεν θα γινεις καλα ακομη.Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα ενω αισθανομαι οτι ειναι ενα κλικ κυριολεκτικα να νιωσω οπως πριν,καπου σκαλωνω[/I].
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.
    λες μηπως να αδειασαμε για να γεμισουμε μετα?μηπως οντως ειναι μια προπαρασκευαστικη περιοδος?μια μεταβαση?εγω απλα θελω να νιωσω οπως πριν.να κανω ονειρα. να νιωθω τα παντα γυρω μου.βαρεθηκα.ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΝΤΩΣ ΠΑΤΙΝΙΑ????????χααχαα!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    sfardakla! πηγες χτες στην ψυχολογο?πως σου φανηκε?ολα καλα?η κοπελα η mithe να ειναι αραγε καλα?εχω πολλες μερες να την ακουσω.

  6. #51
    Eλα βρε μπουμ καλημερα! Τελικα οταν εχουμε αυτο τον διαλογο χαιρομαι αληθεια σου λεω! Σα να σε γνωριζω χρονια,οπως το ιδιο ομορφα αισθανομαι και με τα υπολιπα παιδια της παρεας! Αυτα τα ψυχολογικα εχω καταλαβει,οτι δεν ειναι καταστασεις απολυτα οριοθετημενες και στεγανες αναμεταξυ τους. Δλδ θελω να πω,η καταθλιψη,η αγχωδης διαταραχη,η αποπροσωποποιηση,οι ιδεοληψιες και οι ψυχαναγκασμοι αλληλοπεριχωρουνται και δεν ειναι κατι τοσο ευδιακριτο το ενα απο το αλλο. Μερικες φορες σχηματιζει κανεις την εντυπωση οτι προκειται για το ιδιο ακριβως πραγμα,το οποιο απλως εχει αναλογα με την δεδομενη στιγμη,την ιδιαιτερη του συναισθηματικη και νοητικη εκδηλωση. Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου,αλλα καπως ετσι αρχισα να το αντιλαμβανομαι. Σημερα ας πουμε νιωθω σκαταθλιμενος και συγγνωμη για την εκφραση. Γιατι ομως νιωθω ετσι; Γιατι νιωθω αποπροσωποποιηση; Γιατι δεν εχω ονειρα, η μηπως γιατι τα ονειρα μου ματαιωθηκαν; Αλλα ηθελα και αλλα περιμενα απο την ζωη και αλλα μου προσφερθηκαν; Ακομη και αν ειναι ομως ετσι,αποτελει επαρκη λογο να νιωθω τοσο χαλια; Μηπως τελικα η ριζα του κακου βρισκεται μεσα μας και οχι στο περιβαλλον μας και σε αλλους εξωτερικους παραγοντες; Μαλλον ναι! Καλες οι διαπιστωσεις θα μου πειτε,αλλα πες μας πως ξεκολλαμε απο αυτο τον ψυχικο βουρκο; Η απαντηση προφανως ειναι, προσωπικη προσπαθεια,υπομονη,αλλαγη του τροπου σκεψης και αντιμετωπισης των συνθηκων της ζωης και προ παντων ο Θεος να μας βοηθαει και να μας φωτιζει για το δεον γενεσθαι.
    Last edited by στελιος66; 14-05-2014 at 17:44.

  7. #52
    Θα λειψω για λιγο,αλλα θα επανελθω σε λιγο. Μπουμ και ολη η παρεα σκεφθειτε και προτεινετε λυσεις,δεν μπορει ολοι εχετε εμπειρια μεγαλη απο αυτες τις παλιοκαταστασεις,κατι θα καλο θα βγει. Μπορει μια συμβουλη να αποδειχθει σωτηρια! LIFE GOES ON! Α για τα πατινια ασε καλυτερα μην εχουμε και κανα γυψο και μετα να δεις ψυχολογια...Μπορουμε ομως να κανουμε μπαντζι τζαμπινγκ η ελευθερη πτωση!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Eλα βρε μπουμ καλημερα! Τελικα οταν εχουμε αυτο τον διαλογο χαιρομαι αληθεια σου λεω! Σα να σε γνωριζω χρονια,οπως το ιδιο ομορφα αισθανομαι και με τα υπολιπα παιδια της παρεας! Αυτα τα ψυχολογικα εχω καταλαβει,οτι δεν ειναι καταστασεις απολυτα οριοθετημενες και στεγανες αναμεταξυ τους. Δλδ θελω να πω,η καταθλιψη,η αγχωδης διαταραχη,η αποπροσωποποιηση,οι ιδεοληψιες και οι ψυχαναγκασμοι αλληλοπεριχωρουνται και δεν ειναι κατι τοσο ευδιακριτο το ενα απο το αλλο. Μερικες φορες σχηματιζει κανεις την εντυπωση οτι προκειται για το ιδιο ακριβως πραγμα,το οποιο απλως εχει αναλογα με την δεδομενη στιγμη,την ιδιαιτερη του συναισθηματικη και νοητικη εκδηλωση. Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου,αλλα καπως ετσι αρχισα να το αντιλαμβανομαι. Σημερα ας πουμε νιωθω σκαταθλιμενος και συγγνωμη για την εκφραση. Γιατι ομως νιωθω ετσι; Γιατι νιωθω αποπροσωποποιηση; Γιατι δεν εχω ονειρα η μηπως γιατι τα ονειρα μου ματαιωθηκαν; Αλλα ηθελα και αλλα περιμενα απο την ζωη και αλλα μου προσφερθηκαν; Ακομη και αν ειναι ομως ετσι,αποτελει επαρκη λογο να νιωθω τοσο χαλια; Μηπως τελικα η ριζα του κακου βρισκεται μεσα μας και οχι στο περιβαλλον μας και σε αλλους εξωτερικους παραγοντες; Μαλλον ναι! Καλες οι διαπιστωσεις θα μου πειτε,αλλα πες μας πως ξεκολλαμε απο αυτο τον ψυχικο βουρκο; Η απαντηση προφανως ειναι, προσωπικη προσπαθεια,υπομονη,αλλαγη του τροπου σκεψης και αντιμετωπισης των συνθηκων της ζωης και προ παντων ο Θεος να μας βοηθαει και να μας φωτιζει για το δεον γενεσθαι.
    δεν σου κρυβω οτ ισκεφτομαι ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ! ΝΙΩΘΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ Κ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ.
    απο την εμπειρια μου τοσα χρονια μιας κ ειναι η τεταρτη φορα που το παθαινω..θα σου πω το εξης.
    παρατηρησα οτι οταν δεν προβληματιζομουν και αφηνα την διαταραχη να κυλησει μονη της, ενιωθα σεβασμο προς την ψυχη μου που νιωθει ετσι.
    οταν δεν το πολυσκεφτομουν κ δεν εκανα τοση αναλυση με οδηγουσε ο ιδιος μου ο εαυτος ως προς το ξεπερασμα της ολης κακης αυτης φασης.
    κ τωρα αυτην την ελπιδα εχω.ναι μεν κανω ψυχοθεραπεια αλλα μονο εκει.τις υπολοιπες ωρες προσπαθω να μην σκεφτομαι ας πουμε "γιατι δεν κανω ονειρα?μα γιατι ματαιωσα τα παντα?μα γιατι νιωθω κενη?μα γιατι δνε εχω συναισθηματα?μα γιατι μα γιατι?" αυτο ειναι κατι που δνε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.
    ο ιδιος ο εαυτος μας ξερει σε ποιον δρομο να παει.πρεπει να τον εμπιστευθουμε περισσοτερο μου φαινεται κ να μην νιωθουμε τρελλοι αε πουμε κ προβληματικοι.
    εχουμε αναλυτικο μυαλο αλλα πρεπει λιγο να του βαλουμε ορια.
    ας πουμε χτες εκει που σκεφτηκα "μα γιτι δνε εχω ονειρα πια?πωπω?κ τι θα απογινω χωρις ονειρα κ στοχο?γιατι νιωθω τα παντα ματαια?" πανικοβληθηκα κ σηκωθηκα αμεσως κ αρχισα να βαφω τα νυχια μου.δνε ξερω γιατι.ετσι μου ρθε.ειναι αστειο αλλα μετα ενιωσα καλυτερα.
    αν καθομουν να σκεφτομαι παραπανω μετα θα γινομουν χειροτερα.αρα μηπως να αφησουμε τον εαυτο μας να μας δειχνει ο ιδιος?κ απλα να σεβομαστε ο.τι νιωθει?καποιος λογος υπαρχει.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νιωθω σαν μια ταναλια να μου χει τον εγκεφαλο..κ αποπραγματοποιηση μαζι..πακετοοοο...

  10. #55
    Να'μαι παλι! Λοιπον εχεις μεγαλο δικιο! Οταν αφησει κανεις το πραγμα να ρολαρει μονο του,δλδ τα πραγματα να ακολουθησουν μια φυσικη πορεια,νομιζω το ποθουμενο ερχεται γρηγοροτερα και μονιμοτερα. Ενταξει,οσον αφορα τις πολυ αρνητικες σκεψεις,εκει μια λογικη παρεμβαση οχι μονο ειναι θεμιτη,αλλα επιβαλλεται. Αλλα οπως προανεφερες μπουμ,η πολυ ψευδοφιλοσοφικη αναλυση ,ε καλο ειναι να αποφευγεται η εστω να περιοριζεται,γιατι μονο καλο δεν μας κανει.Και να σου πω, κι'αν μια περιοδο της ζωης μας δεν εχουμε ονειρα,αυτο σημαινει οτι η ζωη μας τελειωσε; Ποιος μας λεει οτι αυριο η μεθαυριο δεν θα ξυπνησουμε με καποιο νεο ονειρο η καποιο νεο στοχο; Αλλωστε τα παντα ρει,και τα θετικα,αλλα και τα αρνητικα.Λοιπον πολυ καλα κανεις και περιποιησαι το εαυτο σου! Μην τον παρατας,δωσε του την σημασια που του αναλογει.Δεν εχουμε μονο ψυχη,αλλα και ενα σωμα που κι'αυτο εχει τις αναγκες του,απλα το μονο που πρεπει να αποφευγει κανεις ειναι η υπερβολη και το εξεζητημενο. Τωρα αυτη αποπροσωποποιηση επιμενει η ατιμη ε; Και'γω μια απ'τα ιδια! Παντως ο κανονας,οντως ειναι να μην του δινεις σημασια,αυτο νομιζω ειναι εκ των ων ουκ ανευ. Απλα οταν κατι το βιωνεις τοσο εντονα,ε οσο να'ναι σου την αποσπαει την προσοχη.Αυτο που λες για ταναλια,τι εννοεις; Μηπως πονοκεφαλος η κατι σαν σφιξιμο στο κεφαλι;

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    23
    Δυσκολη η αποπροσωποποιηση, αλλα με τις κρισεις πανικου και τις εμμονες ειναι ενα πραγματικο αδιεξοδο εκεινη τη στιγμη... ασε που εγω νομιζω οτι χανω εντελως τα λογικα μου και φοβαμαι μην φτασω στα ακρα!

  12. #57
    Οχι κοριτσι μου καλο δεν θα χασεις τα λογικα σου,απλα μεχρι να υποχωρησει αυτο,θα υφιστασαι μια ταλαιπωρια. Πηγες σε καποιον ψυχολογο τελικα; Την αποπροσωποποιηση την εχεις συνεχως,η σε ξεχναει ορισμενες στιγμες;

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    23
    Καποιες φορες, συνηθως τις μεσημεριανες ωρες, ειμαι πιο ηρεμη. Τα βραδια ομως αστα να πανε... και τα πρωινα....οσο για τον ψυχιατρο, αυτη τη στιγμη δυστυχως δεν υπαρχει χρονος. Ασε που ανυσυχω γιατι θα επιβαρυνθουμε και οικονομικα :/ φοβαμαι οτι ειμαι στα προθυρα καταθλιψης! Δεν ηρεμει καθολου το κεφαλι μου, η ζωη μου φαινεται ματαιη, η χαρα, η καταθλιψη, οι κρισεις μου, η υπαρρξη μου και ολων, η αποπροσωποποιηση, ακομα και θανατος! Νιωθω οτι ακομα κι αν πεθανω δεν προκειται να απεγκλωβιστω και να ξεφυγω απο το αδιεξοδο... τι νιωθω δηλαδη, που τιποτα δεν νιωθω και δεν αισθανομαι! Ειναι ολα τοσο μπερδεμενα στο κεφαλι μου!!!!!

  14. #59
    Προσπαθησε να ανακτησεις τον αυτοελεγχο σου σε παρακαλω,πιστεψε με εχεις αυτη την ικανοτητα εστω και στοιχειωδως. Εννοω να βαλεις λιγο,λιγο την σκεψεις σου σε μια ταξη.Το αγχος, σου δημιουργει ολες αυτες τις αρνητικες σκεψεις. Εισαι τοσο νεα για να νιωθεις τοσο βαθεια απελπισμενη! Ολη η ζωη με τις χαρες της ειναι μπροστα σου,ακομη κι'αν, σ'αυτη την φαση της ζωης σου δεν μπορεις να το αντιληφθεις. Θα το καταλαβεις ομως συντομα οταν αρχισει να υποχωρει ολη αυτη η μπορα απο πανω σου. Αυτη η συννεφια σου δημιουργει ολη αυτη την ψευδεσθηση οτι ολα ειναι ματαια κι'οτι ολα τελειωσαν. Οχι λοιπον τιποτε δεν τελειωσε κοριτσι μου,για την ακριβεια ουτεν καν αρχισε για να τελειωσει τοσο συντομα και αναφερομαι στα θετικα της ζωης. Εχε θαρρος κανε και λιγη προσευχη ο Θεος παντα ακουει και βοηθαει και μαλιστα, καποιες φορες τοσο αποτελεσματικα,που θα δυσκολευεσαι να το πιστεψεις!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by markar View Post
    Καποιες φορες, συνηθως τις μεσημεριανες ωρες, ειμαι πιο ηρεμη. Τα βραδια ομως αστα να πανε... και τα πρωινα....οσο για τον ψυχιατρο, αυτη τη στιγμη δυστυχως δεν υπαρχει χρονος. Ασε που ανυσυχω γιατι θα επιβαρυνθουμε και οικονομικα :/ φοβαμαι οτι ειμαι στα προθυρα καταθλιψης! Δεν ηρεμει καθολου το κεφαλι μου, η ζωη μου φαινεται ματαιη, η χαρα, η καταθλιψη, οι κρισεις μου, η υπαρρξη μου και ολων, η αποπροσωποποιηση, ακομα και θανατος! Νιωθω οτι ακομα κι αν πεθανω δεν προκειται να απεγκλωβιστω και να ξεφυγω απο το αδιεξοδο... τι νιωθω δηλαδη, που τιποτα δεν νιωθω και δεν αισθανομαι! Ειναι ολα τοσο μπερδεμενα στο κεφαλι μου!!!!!
    ποσο καιρο νιωθεις ετσι?κ απο που προηλθε?υπηρξε κατι που σε αγχωσε συγκεκριμενα?
    θα σου πω την γνωμη μου επειδη περασα κ περνα απο αυτο.
    μην λες ποτε οτι δεν εχεις χρονο για σενα.ειναι απαραιτητο οταν νιωθουμε ετσι να παμε στον γιατρο.
    δεν ειναι κακο.βοηθαει πολυ.εγω παλια ειχα ταμπου με τον ψυχιατρο.μετα ομως ειδα οτι μονο να με βοηθησει ηθελε ο ανθρωπος.βεβαια εξαρταται κ σε ποιον θα πεσεις.
    θα μπορουσες ακομα να πας κ σε ενα κεντρο ψυχικης υγιεινης κοντα στην περιοχη σου.ειναι δωρεαν.να ενημερωθεις να μιλησεις γι αυτο που νιωθεις.
    ολα αυτα να ξερεις τα δημιουργει το υπερβολικο στρες.νιωθεις οτι χανεις τον ελεγχο στην ουσια ομως δνε τον χανεις ποτε.
    οι ανθρωποι που νιωθουν ετσι δεν χανουν ποτε την λογικη τους ουτε πεθανουν απο αυτο.ισα ισα αν το ψαξεις κ μαθεις για σενα λεπτομερειες θα βγιε κατι καλο απο αυτο.
    σε νιωθω πιστεψε με.τα χω περασει κ το ξαναπερασα τωρα 4η φορα στην ζωη μου.
    θα γινεις καλα σιγουρα.θελει ομως χρονο κ λιγο δουλιτσα με ψυχοθεραπευτη.πρωτα ομως πηγαινε σε εναν ψυχιατρο συζητησε μαζι του τι νιωθεις κ τι θελεις κ θα σε βοηθησει.μη το αφηνεις γιατι απλα θα παρει καιρο να περασει.σιγουρα θα περασει απλα θα παρει καιρο.
    θα βγεις πιο δυνατη απο αυτο να σαι σιγουρη!

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολη κατασταση
    By AstinomosSainis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 06-02-2014, 22:47
  2. ΑΔΙΕΞΟΔΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By unlucky in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 28-05-2013, 02:48
  3. μπερδεμένη κατάσταση
    By marili in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 26-03-2012, 20:57
  4. Οικονομική κατάσταση
    By Dimitriou in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 23-09-2011, 15:43
  5. δυσκολη κατασταση
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-06-2011, 13:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •