Ο ρόλος του κοινωνικού πλαισίου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Ο ρόλος του κοινωνικού πλαισίου

    Copy & Paste from http://psychservices.psychiatryonline.org/cgi/content/full/57/1/143-a

    Better Outcomes for Schizophrenia in Non-Western Countries
    To the Editor: We read with interest the article in the November issue by Srinivasan and Tirupati (1) reporting on their study of cognition and work functioning among patients with schizophrenia in India. We were fascinated by their finding that 67 percent of the 88 patients in the study were employed and that most of them were in full-time employment in mainstream jobs with minimal or no disability or support in the workplace.
    These findings will seem alien to most psychiatrists in the Western world, particularly in the United States. Schizophrenia in Western societies is conceptualized as a \"chronic debilitating illness\" with a poor prognosis and a poor functional outcome. However, this conventional wisdom is not entirely true. At least two major international studies, the International Pilot Study of Schizophrenia (2) and the Determinants of Outcome of Severe Mental Disorders (3), have provided convincing evidence for a better outcome in India and other \"less developed\" countries than in the West. The multisite study of factors affecting the course and outcomes of schizophrenia in India found that 64 percent of the participants were in remission at a two-year follow-up and only 11 percent continued to be ill (4). Such numbers are likely to be reversed in the United States.

    The emphasis in Western psychiatry is on symptom control or elimination and rarely on functional recovery. Patients with schizophrenia also face severe stigma, which makes it difficult for them to find mainstream jobs and very often keeps them on the fringes of society. In addition, the general public strongly associates schizophrenia with violence. Some of the stigma has been propagated by psychiatrists and other mental health professionals. The characterization of schizophrenia as a biological \"disease\" that needs to be managed mostly by pharmacologic means may also contribute to poor prognosis.

    It is also possible that in Western societies, expectation and beliefs about mental illness and the operation of the health care system serve to alienate patients with schizophrenia from normal roles in society and to prolong illness. In contrast, beliefs and practices in non-Western societies may encourage short-term illness and a quick return to premorbid status. Thus prognosis may also be the result of culturally based self-fulfilling prophecies (4).

    It is obvious that although schizophrenia may have a biological basis, good outcomes depend on a pharmaco-psycho-social approach, and the psychosocial aspect may well have the greatest impact on improved outcomes.

    ______________________________________
    Επιλεκτική μετάφραση ορισμένων προτάσεων:
    ______________________________________

    67 απο τους 88 ασθενείς της συγκεκριμένης μελέτης είναι ενεργά μέλη στη παραγωγική διαδικασία (εργάζονται)

    Τα \"ανατολικά\" ευρήματα απο την Ινδία φαίνονται εξωγήινα στους δυτικούς πολιτισμούς.

    Η σχιζοφρένεια στη δύση ορίζεται ώς αθεράπευτη ασθένεια ενώ στην Ινδία η πορεία των σχιζοφρενών είναι καλύτερη.

    Οι περισσότεροι Ινδοί που παθαίνουν ψύχωση το ξεπερνούν εντελώς μετά απο 2 συνήθως έτη.

    Τον \"κακοχαρακτηρισμό\" των σχιζοφρενών στη δύση έχουν προπαγανδήσει και οι ίδιοι οι θεράποντες ιατροί.

    Ο χαρακτηρισμός -βιολογική ασθένεια- μάλον προτρέπει σε κακή πορεία.

    Η πρόγνωση επηρεάζεται και απο τον ίδιο τον ασθενή με τη μορφή κουλτουριστικών πεποιθήσεων αυτοπραγμάτωσης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειχα διαβασει σχετικα δεν ειμαι σιγουρος αλλα απο οτι θυμαμαι το εξηγουσαν γιατι ο σχιζοφρενης σε μια κοινωνια στην οποια ολα τα μελη χρειαζονται και ειναι πολυτιμα λογω των σκληρων συνθηκων διαβιωσης δεν παραμεριζεται απο το κοινωνικο συνολο.
    Σιγουρα αν παλευεις για την επιβιωση σε ολες τις ψυχικες ασθενειες πρεπει να βοηθαει...βεβαια το κατα ποσο σε κανει αυτο ευτυχισμενο ατομο ή πιο τυχερο απο τα μελη της δυτικης κοινωνιας που εχουν ολες τις ανεσεις δεν ξερω.
    Προσωπικα προτιμω τις ανεσεις μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Σίγουρα έχουμε μεγαλώσει με κάποιες ανέσεις οι οποίες μου αρέσουν και εμένα.

    Δέν προτείνω να βάλουμε καρφιά στο κρεβάτι μας απλά διάβασα για την πορεία των ψυχικά πασχόντων στην Ινδία και θέλησα να γράψω γι\'αυτό. Το έχω ξαναπεί άλλωστε πως η κοινωνική αποδοχή είναι θαυματουργή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βασικα εγω ειμαι υπερ της αποψης να κρατας τον εαυτο σου απασχολημενο...να βλεπεις ταινιες...να παιζεις με το Internet...να επικοινωνεις (πιστευω το καλυτερο αν και δεν το εφαρμοζω πολυ:p)...να κανεις πραγματα και να μη καθεσαι πχ σε ενα κρεββατι και να σκεφτεσαι.
    Κραταω τον εαυτο μου απασχολημενο χωρις να ζοριζομαι δηλαδη να προσπαθω να το κανω αυτο...ειναι κατι που ηρθε φυσικα...αλλα αν βλεπεις οτι βουλιαζεις προσπαθεις να κρατας τον εαυτο σου απασχολημενο.
    Ααααα και η βαριεμαρα...βαριεμαρα:D...καν ω κατι και βαριεμαι που το κανω πολλες φορες....απλως δεν βρισκω κατι καλυτερο να κανω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Συμφωνώ.

    Λίγη βαρεμάρα νομίζω πως την έχουμε μερικές φορές αλλα και εγώ προσπαθώ να απασχολήσω τον εαυτό μου με ιντερνετ, ταινίες κτλ. Δυστυχώς σε περιόδους που δέν θα είμαι και πολύ καλά δυσκολεύομαι να απολαύσω μια ταινία. Αυτές τις μέρες έχω ηρεμίσει λιγάκι και νομίζω πως όσο περνάει ο καιρός και δεν κάνω απερίσκεπτες κινήσεις υπάρχει και βελτίωση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μετάφραση της τελευταίας πρότασης του άρθρου

    the psychosocial aspect may well have the greatest impact on improved outcomes.

    Η ψυχοκοινωνική όψη μπορεί κάλιστα να έχει το σημαντικότερο αντίκτυπο για βέλτιστα αποτελέσματα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Αυτο ειναι ενα παρα πολυ σημαντικο θεμα, ειχα διαβασει και εγω οτι η World Health Organization (WHO) αναγνωριζει το να κατοικεις σε δυτικη χωρα ως εναν απο τους παραγοντες για αρνητικη προβλεψη/εκβαση σχετικα με τη σχιζοφρενεια. Αρα, πρεπει και ο καθενας μας να κανει οτι μπορει για να ενσωματωθει και να λειτουργησει καλυτερα μεσα στο κοινωνικο πεδιο, ανεξαρτητα απο το τι γινεται γενικως.
    Αυτο με τη βιολογικη εξηγηση, που ενισχυει το στιγμα, βιολογικη εξηγηση υπαρχει ετσι και αλλιως σε ολα (βιολογια ειναι), απλα εν προκειμενω η βιολογικη εξηγηση ειναι αγνωστη και αντιμετωπιζεται μονο ενα απειροελαχιστο τμημα της, το σχετικο με τη δημιουργια γενικων κατασταλτικων φαρμακων, που κατα τη γνωμη μου βοηθανε σε χειροτερη προγνωση της σχιζοφρενειας και γιατι ενισχουν τα ενδεχομενως ανυπαρκτα αρνητικα συμπτωματα και γιατι μειωνουν ετσι τη συνολικη λειτουργικοτητα. Αυτο, φυσικα, οπως εχει ξανα-αναφερθει, δεν απασχολει κανενα, αφου τα ψυχοφαρμακα δεν ειναι παρα μια πολυ εξελιγμενη μορφη του εγκλεισμου και απομονωσης των σχιζοφρενων στο παρελθον. Τωρα απλα κλεινονται στον εαυτο τους και την καταστολη τους. Στις μη δυτικες χωρες πιθανοτατα δεν παιρνουν φαρμακα και πιθανον ειναι ενας απο τους λογους που ειναι καλυτερη η προγνωση, εκφραζοντας παντα μια υποθεση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Αυτο με τη βιολογικη εξηγηση, που ενισχυει το στιγμα, βιολογικη εξηγηση υπαρχει ετσι και αλλιως σε ολα (βιολογια ειναι), απλα εν προκειμενω η βιολογικη εξηγηση ειναι αγνωστη και αντιμετωπιζεται μονο ενα απειροελαχιστο τμημα της, το σχετικο με τη δημιουργια γενικων κατασταλτικων φαρμακων, που κατα τη γνωμη μου βοηθανε σε χειροτερη προγνωση της σχιζοφρενειας και γιατι ενισχουν τα ενδεχομενως ανυπαρκτα αρνητικα συμπτωματα και γιατι μειωνουν ετσι τη συνολικη λειτουργικοτητα. Αυτο, φυσικα, οπως εχει ξανα-αναφερθει, δεν απασχολει κανενα, αφου τα ψυχοφαρμακα δεν ειναι παρα μια πολυ εξελιγμενη μορφη του εγκλεισμου και απομονωσης των σχιζοφρενων στο παρελθον. Τωρα απλα κλεινονται στον εαυτο τους και την καταστολη τους. Στις μη δυτικες χωρες πιθανοτατα δεν παιρνουν φαρμακα και πιθανον ειναι ενας απο τους λογους που ειναι καλυτερη η προγνωση, εκφραζοντας παντα μια υποθεση.
    σε αυτο συμφωνω και εγω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •