Ψύχωση, μανία και κατάθλιψη απο Κεταμίνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13

    Ψύχωση, μανία και κατάθλιψη απο Κεταμίνη

    Γεια σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ.

    Τον ιανουάριο, πήρα πάρα πολύ special k και μετά από 3 ημέρες εμφάνισα ψύχωση, όπου είχα παραλήρημα χωρίς παραισθήσεις, ούτε και φοβίες. Αυτό διήρκεσε 4 ημέρες και έπρεπε να πάρω Risperdal τα οποία παίρνω εώς σήμερα. Μετά την ψύχωση έκανα μανία, όπου ήμουν πολύ οξύθυμος, ομιλητικός και όλα τα σχετικά συμπτώματα. Εκεί πήρα Depakine chrono 500 mg και τώρα παίρνω Entact 20mg, Risperdal 2mg και Lamictal 100mg. Πριν από όλη την περιπέτεια κάπνιζα χασίς καθημερινά για σχεδόν ένα χρόνο χωρίς προβλήματα. Δέν είχα παράνοια, ούτε περίεργα συναισθήματα, τίποτα. Έκανα επίσης MDMA χωρίς πρόβλημα.Τα ναρκωτικά έπρεπε να τα σταματήσω λόγω της φαρμακευτικής αγωγής.Τώρα έχω αρχίσει πάλι να ψιλοβγαίνω και να πίνω κανα ποτό,αλλα ακόμα υπάρχει η έλλειψη διάθεσης και μια ψευδοάνοια μαζί με την κατάθλιψη.Έχω επίσης δυσκολία στη σύνταξη προτάσεων και στην εκφορά του λόγου μου. Εντελώς πληροφοριακά θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι, χωρίς να μου πείτε να ρωτήσω το γιατρό μου. Αφού η ψύχωση προήλθε από την κεταμίνη και όχι το χασίς,μπορώ να το καπνίσω ξανά κάποια μέρα όταν τελειώσω με την κατάθλιψη; Ξέρετε κανέναν που είχε ένα ψυχωσικό επεισόδιο στη ζωή του και εξακολουθεί να καπνίζει κάνναβη; δεν μιλάω για skunk. ελληνική φούντα και ίσως σοκολάτα!
    Last edited by Bromden; 11-05-2014 at 18:10.

  2. #2
    ΚΕΤΑΜΊνη τι ειναι καταρχην?
    η γνωμη μου ειναι σε αυτο που με ρωτας(εγκυρη πιστευω) οτι επειδη ο χρονος που το επαθες αυτο ειναι λιγος ακομη δεν πρεπει να κανεις τπτ απο ναρκωτικες ουσιες μπας κ ειναι περαστικο δηλαδη.
    αν ηταν χρονιο το προβλημα ειχες καει δλδ μια και καλη που λεει ο λογος κ μια αποψη οτι ο καμενος καμενος ειναι συνεχισει δεν συνεχισει το αιτιο της ψυχωσης θα ελεγα κανε που κ που...Σε εσενα τολαχιστον! ομως
    λογο του λιγου χρονου που υπαρχει το προβλημα (μηπως δλδ ειναι σχιζοειδης διαταραχη της προσωπικοτητας 'απλα', που κραταει μονο κανα εξαμηνο) αξιζζει να απομακρυνθεις τλκ απο καθε ναρκωτικοη ουσια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by Bromden View Post
    Γεια σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ.

    Τον ιανουάριο, πήρα πάρα πολύ special k και μετά από 3 ημέρες εμφάνισα ψύχωση, όπου είχα παραλήρημα χωρίς παραισθήσεις, ούτε και φοβίες. Αυτό διήρκεσε 4 ημέρες και έπρεπε να πάρω Risperdal τα οποία παίρνω εώς σήμερα. Μετά την ψύχωση έκανα μανία, όπου ήμουν πολύ οξύθυμος, ομιλητικός και όλα τα σχετικά συμπτώματα. Εκεί πήρα Depakine chrono 500 mg και τώρα παίρνω Entact 20mg, Risperdal 2mg και Lamictal 100mg. Πριν από όλη την περιπέτεια κάπνιζα χασίς καθημερινά για σχεδόν ένα χρόνο χωρίς προβλήματα. Δέν είχα παράνοια, ούτε περίεργα συναισθήματα, τίποτα. Έκανα επίσης MDMA χωρίς πρόβλημα.Τα ναρκωτικά έπρεπε να τα σταματήσω λόγω της φαρμακευτικής αγωγής.Τώρα έχω αρχίσει πάλι να ψιλοβγαίνω και να πίνω κανα ποτό,αλλα ακόμα υπάρχει η έλλειψη διάθεσης και μια ψευδοάνοια μαζί με την κατάθλιψη.Έχω επίσης δυσκολία στη σύνταξη προτάσεων και στην εκφορά του λόγου μου. Εντελώς πληροφοριακά θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι, χωρίς να μου πείτε να ρωτήσω το γιατρό μου. Αφού η ψύχωση προήλθε από την κεταμίνη και όχι το χασίς,μπορώ να το καπνίσω ξανά κάποια μέρα όταν τελειώσω με την κατάθλιψη; Ξέρετε κανέναν που είχε ένα ψυχωσικό επεισόδιο στη ζωή του και εξακολουθεί να καπνίζει κάνναβη; δεν μιλάω για skunk. ελληνική φούντα και ίσως σοκολάτα!
    εγω πασχω απο ψυχωση τα τελευταια 12 χρονια κ συνεχιζω πολυ περιστασιακα χρηση κανναβης( μια 2 φορες το τριμηνο σε ασφαλες περιβαλλον κ σε πολυ μικρες ποσοτητες)εδω να σου πω πως ειμαι ασυμπτωματικος δλδ χωρις να περασω οξυ επισοδειο σχεδον 7 χρονια, αποφασισα να πιω χασις ξανα περσι επειδη ενιωσα πιο δυνατος μεσα μου κ ηξερα πως πανω κατω θα αντεχα τις οποιες παρενεργειες, το ποσο πολυ θα σε φρικαρει το χορτο εξαρταται καταρχην απο την ψυχοσυνθεση σου απο το ειδος του χορτου κ απο την ποσοτητα, αμα πιεις κανα "συρματινο" μπορει να βρεθεις δεμενος χειροποδαρα στο ψυχιατρειο, μπορει κ οχι αλλα βαζοντας την ψυχεδελικη αυτη ουσια στο αιμα να ξερεις πως ρισκαρεις, αν παρολα αυτα εισαι ψημενος για να πιεις μεινε μακρια απο σκανκ κ τις πολυ δυνατες sativa ποικιλιες (λογω του εντονου εγκεφαλικου high), αν εχεις τη δυνατοτητα κ εχεις καλες ακρες ζητα indica σου βγαζει πιο ηρεμο χαι κ πιο σωματικο, (ειναι πιο δυσκολο να φρικαρεις με λιγα λογια)αυτα τα λιγα ειχα να σου πω η αποφαση δικη σου αλλα παλι θα σου τονισω πως κανναβη κ ψυχωση ειναι λιγακι σαν να παιζεις με τη φωτια, κ γω περσι το χειμωνα βρεθηκα στα επειγοντα με βαρβατη κριση πανικου με παρανοιες κτλπ επειδη ξεφυγα λιγο στη δοση κ το χορτο ηταν καπως, μην σε κουραζω αλλο κ προς θεου πριν με κραξουν να πω πως δεν σου λεω πιες κ δεν παιζει κινδυνος κτλπ, παιζει ΣΟΒΑΡΟΣ κινδυνος να λαλησεις με χασις ιδιετερα αν χασεις τον ελεγχο της χρησης. αυτα κ περαστικα σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΚΕΤΑΜΊνη τι ειναι καταρχην?
    είναι ηρεμιστικά αλόγων που υποτίθεται πως στον άνθρωπο έχουν ψυχεδελική επίδραση, αλλά έχουν αποδειχτεί αποσυνδετικά ναρκωτικά (dissociative). Χάνεις δηλαδή την επαφή με την πραγματικότητα(κάτι σα το DMT) μόνο που κελαηδάς και παθαίνεις ζημιά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    εγω πασχω απο ψυχωση τα τελευταια 12 χρονια κ συνεχιζω πολυ περιστασιακα χρηση κανναβης( μια 2 φορες το τριμηνο σε ασφαλες περιβαλλον κ σε πολυ μικρες ποσοτητες)εδω να σου πω πως ειμαι ασυμπτωματικος δλδ χωρις να περασω οξυ επισοδειο σχεδον 7 χρονια, αποφασισα να πιω χασις ξανα περσι επειδη ενιωσα πιο δυνατος μεσα μου κ ηξερα πως πανω κατω θα αντεχα τις οποιες παρενεργειες, το ποσο πολυ θα σε φρικαρει το χορτο εξαρταται καταρχην απο την ψυχοσυνθεση σου απο το ειδος του χορτου κ απο την ποσοτητα, αμα πιεις κανα "συρματινο" μπορει να βρεθεις δεμενος χειροποδαρα στο ψυχιατρειο, μπορει κ οχι αλλα βαζοντας την ψυχεδελικη αυτη ουσια στο αιμα να ξερεις πως ρισκαρεις, αν παρολα αυτα εισαι ψημενος για να πιεις μεινε μακρια απο σκανκ κ τις πολυ δυνατες sativa ποικιλιες (λογω του εντονου εγκεφαλικου high), αν εχεις τη δυνατοτητα κ εχεις καλες ακρες ζητα indica σου βγαζει πιο ηρεμο χαι κ πιο σωματικο, (ειναι πιο δυσκολο να φρικαρεις με λιγα λογια)αυτα τα λιγα ειχα να σου πω η αποφαση δικη σου αλλα παλι θα σου τονισω πως κανναβη κ ψυχωση ειναι λιγακι σαν να παιζεις με τη φωτια, κ γω περσι το χειμωνα βρεθηκα στα επειγοντα με βαρβατη κριση πανικου με παρανοιες κτλπ επειδη ξεφυγα λιγο στη δοση κ το χορτο ηταν καπως, μην σε κουραζω αλλο κ προς θεου πριν με κραξουν να πω πως δεν σου λεω πιες κ δεν παιζει κινδυνος κτλπ, παιζει ΣΟΒΑΡΟΣ κινδυνος να λαλησεις με χασις ιδιετερα αν χασεις τον ελεγχο της χρησης. αυτα κ περαστικα σου
    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε. Όταν πήγα στο γιατρό μου, μου είπε ότι ήταν καθαρά τοξική ψύχωση και ότι δεν έχω προδιάθεση. Εκεί λοιπόν πάτησα και ρωτάω μήπως θα μπορούσα με προσοχή και μικρές ποσότητες να ξαναπιώ (σε ασφαλές περιβάλλον εννοείται με χαλαρή μουσική και όχι sativa ούτε σκανκ). Απλά αναρωτιέμαι τι σοι ζημια θα μπορούσα να πάθω απο τη στιγμή που τόσα χρόνια έπινα χωρίς πρόβλημα. Εννοείται οτι θα περιμένω να τελειώνω με την καταθλιψη ίσως και γενικά με φαρμακα. Βασικά, εσύ ποιο έπερνες και πόσα επεισόδεια έχεις κάνει? Εμένα ήταν το πρώτο και στην αρχή έπερνα 8mg Risperdal με ακινετον.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ειναι δυνατον να περνας τετοια ιστορια που ουσιαστικα στην προκαλεσαν τα ναρκωτικα..και αντι να δεις τι θα κανεις για να γινεις καλα σκεφτεσαι πως θα ξαναπιεις χορτο?Με ξεπερναει αυτο το πραγμα..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε. Όταν πήγα στο γιατρό μου, μου είπε ότι ήταν καθαρά τοξική ψύχωση και ότι δεν έχω προδιάθεση.Όσο για την ψυχοσύνθεση, είμαι γενικά πολύ ήρεμος και έχω λογικέψει μετα το σκηνικό, οπότε δέν κουβαλάω παρανοια ουτε αγχος. Εκεί λοιπόν πάτησα και ρωτάω μήπως θα μπορούσα με προσοχή και μικρές ποσότητες να ξαναπιώ (σε ασφαλές περιβάλλον εννοείται με χαλαρή μουσική και όχι sativa ούτε σκανκ). Απλά αναρωτιέμαι τι σοι ζημια θα μπορούσα να πάθω απο τη στιγμή που τόσα χρόνια έπινα χωρίς πρόβλημα. Εννοείται οτι θα περιμένω να τελειώνω με την καταθλιψη ίσως και γενικά με φαρμακα. Βασικά, εσύ ποιο έπερνες και πόσα επεισόδεια έχεις κάνει? Εμένα ήταν το πρώτο και στην αρχή έπερνα 8mg Risperdal με ακινετον.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Bromden View Post
    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε. Όταν πήγα στο γιατρό μου, μου είπε ότι ήταν καθαρά τοξική ψύχωση και ότι δεν έχω προδιάθεση.Όσο για την ψυχοσύνθεση, είμαι γενικά πολύ ήρεμος και έχω λογικέψει μετα το σκηνικό, οπότε δέν κουβαλάω παρανοια ουτε αγχος. Εκεί λοιπόν πάτησα και ρωτάω μήπως θα μπορούσα με προσοχή και μικρές ποσότητες να ξαναπιώ (σε ασφαλές περιβάλλον εννοείται με χαλαρή μουσική και όχι sativa ούτε σκανκ). Απλά αναρωτιέμαι τι σοι ζημια θα μπορούσα να πάθω απο τη στιγμή που τόσα χρόνια έπινα χωρίς πρόβλημα. Εννοείται οτι θα περιμένω να τελειώνω με την καταθλιψη ίσως και γενικά με φαρμακα. Βασικά, εσύ ποιο έπερνες και πόσα επεισόδεια έχεις κάνει? Εμένα ήταν το πρώτο και στην αρχή έπερνα 8mg Risperdal με ακινετον.
    Την πιθανοτητα να μην ξαναπιεις δεν την εχεις σκεφτει?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Την πιθανοτητα να μην ξαναπιεις δεν την εχεις σκεφτει?
    Την έχω σκεφτεί αλλά λέμε τώρα. Υποθετικά ρωτάω πιο πολύ και απλα για να ξέρω τι σχέση κάνναβης και ψύχωσης που τόσο αμφισβητείται, και γενικά μ' αρέσει η φου όπως και το αλκοολ. Η CBD λένε ότι ειναι αντιψυχωτική.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    γνωμη μου θα ητανε να μην πιεις ιδετερα τωρα που εισαι φρεσκος απο επισοδειο στο ειπα κανναβη κ ψυχωση ειναι σαν να παιζεις με τη φωτια,αραξε κανα 2 χρονακια ξενερωτος να στανιαρεις κ μετα αν ειναι σκεψου για κανα ψιλο, κ κατι ακομα να θυμασαι πως περνωντας απο την ψυχωση δεν εισαι ποτε πια ο ιδιος, με λιγα λογια τα παλια ξεχνα τα δεν μπορεις να γυρισεις εκει που επινες ντουμανια καθημερινα κ αν το κανεις ή συνεπειες θα ειναι οι αναλογες....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αν εχεις καταθλιψη παρε αντικαταθλιπτικο !!! και αυτο ναρκωτικο ειναι αλλα ασφαλες.

    8mg Risperdal που παιρνεις δεν ειναι μικρη δοση. Ειναι μεγαλη.

    Θελεις να χασεις το μυαλο σου και να πεθανεις ουσιαστικα πνευματικα ; Λογικεψου και μακρυα απο οτιδηποτε. Κανε σεξ κανε κατι αλλο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    λιγο απο ολα ειναι το καλυτερο αλλα δεν ισχυει μονο στην αρχη της ψυχωσης...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by maus View Post

    8mg Risperdal που παιρνεις δεν ειναι μικρη δοση. Ειναι μεγαλη.
    Στην αρχη έπερνα 8. Τώρα παίρνω 2mg και πάω για κόψιμο!

  14. #14
    ΜΟΝΟΣ σου?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΜΟΝΟΣ σου?
    οχι μονος μου.με συμφωνη γνωμη γιατρου. ακομα όμως η ταχυτητα του εγκεφαλου μου δεν ειναι οπως πρωτα και γενικα δε συζηταω πολυ, χρειαζομαι χρονο για να ολοκληρωσω μια σκεψη και διαφορα συμπτωματα που θυμιζουν ανοια αλλα μου ειπε οτι ειναι της καταθλιψης. ελπιζω με 20mg entact να γινει δουλεια. maus μ αρεσει πολυ η υπογραφη σου( if (schizo) { dopamine--; serotonine--; } ), κ εγω με προγραμματισμο ασχολουμαι ;)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κατάθλιψή ή αγγίζω και την ψύχωση;
    By Θεολόγος in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2013, 15:26
  2. Κατάθλιψη μετά απο ψύχωση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 04-04-2012, 00:43
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ VS ΨΥΧΩΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 53
    Last Post: 23-06-2011, 17:53
  4. Μανία ή κατάθλιψη;
    By katerina78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-08-2008, 00:07
  5. περιμένω κατάθλιψη και μου βγαίνει μανία!!!
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 04-05-2007, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •