όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    favvel
    Guest

    όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις..

    παιδιά γεια σας..
    έχω να προτείνω όσοι έχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά που θα γράψω,να συνεννοηθούμε για να συναντηθούμε..
    1.όσοι μένουν Αθήνα..
    2.όσοι έχουν μείνει μόνοι στη ζωή επειδή η ζωή τα έφερε έτσι(ίσως να φταίνε κι αυτοί) και θέλουν να γνωρίσουν καινούργια άτομα..
    3.όσοι ενώ έχουν περάσει τα χρόνια συντηρούνται ακόμα απ'τους γονείς κάτι που δείχνει πως κάτι δεν πάει καλά μ'αυτούς..ότι ας πούμε είναι ανίκανοι να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους στη ζωή..
    4.όσοι στην παρέα γενικά έχουν παρατηρήσει τον εαυτό τους να μένει αμίλητος και να μη συμμετέχει επειδή δεν έχει τι να πει κι επειδή δεν μπορεί να παρακολουθήσει την εξέλιξη της συζήτησης λόγω βραδυστροφίας..
    5.όσοι έχουν παραιτηθεί απ'τη ζωή,για όσους δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε προσπάθεια που θα τους βγάλει απ'το τέλμα και θα τους ενεργοποιήσει και προτιμούν να κάθονται στο σπίτι όλη μέρα και να βαριούνται μέχρι θανάτου και να μην κάνουν τπτ για να εξελίξουν τον εαυτό τους και να τον πάνε πιο πέρα..
    6.όσοι θέλουν πάρα πολύ να αυτοκτονήσουν αλλά δεν έχουν τη δύναμη να το κάνουν γιατί φοβούνται πως θα πάνε στην κόλαση επειδή αρνήθηκαν τη ζωή..
    7.όσοι τρώνε πάρα πολύ και δεν έχουν ένα σταθερό πρόγραμμα διατροφής με αποτέλεσμα να έχουν παχύνει και να μην έχουν καλή σχέση με το σώμα τους..
    8.όσοι παίρνουνε φάρμακα,τα οποία έχουνε διακόψει αρκετές φορές στο παρελθόν απότομα με αποτέλεσμα να έχουν πάθει υποτροπές..
    αυτοί προς το παρόν..δλδ όσοι είναι σαν κι εμένα με λίγα λόγια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    favvel , βλεπω εισαι κ εκλεκτικη........

  3. #3
    favvel
    Guest
    Τους φίλους τους διαλέγουμε αν και η ζωή μου,δεν έχει δείξει αυτό..έχω κάνει παρέα με ό,τι ανθρώπους μου τύχαιναν κάθε φορά που δεν είναι και ό,τι καλύτερο..
    Δείχνει αδυναμία να κάνεις παρέα με όποιον να'ναι..απλά το έκανα γιατί ήθελα να αποδείξω στον εαυτό μου πως όλοι οι άνθρωποι είναι το ίδιο..
    Εε γι'αυτό τώρα προσπαθώ να δω την αλήθεια που είναι πως με άλλους ταιριάζουμε και με άλλους όχι και θεωρώ πως ταιριάζουμε με άτομα με τα οποία εκπέμπουμε στα ίδια μήκη κύματος δλδ βρισκόμαστε σε παρόμοια κατάσταση..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τα εχω ολα εκτος απ'το 8. δε παιρνω φαρμακα καλως ή κακως. σημασια ομως για μενα δεν εχει να γινει απλα μια συναντηση, αλλα να κρατησει και να συνεχισει. κι αυτο αν δεν ταιριαζουν οι ανθρωποι, να υπαρχει κατανοηση, ακομα και να μενουν κοντα, δε προκειται να συμβει.

  5. #5
    Ενα σφιξιμο στο στομαχι καθως το διαβαζα αυτο.
    Ωραια ξεκινησε η μερα

  6. #6
    favvel
    Guest
    Κενό συμφωνώ..όμως το λες αυτό γιατί σου'χει τύχει να βρεθείς με άτομο από'δώ μέσα και να μη συνεχιστεί η φιλία επειδή δεν ταιριάζατε?καλά δεν είναι απαραίτητο να απαντήσεις απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται..
    Γιατί εμένα μου'χει τύχει μια φορά..με δική μου πρωτοβουλία γνώρισα ένα άτομο γιατί νόμιζα ότι απ'αυτά που έλεγε για τη ζωή του ότι θα ταιριάζαμε,βγήκαμε μια φορά,μιλήσαμε για τις ζωές μας και μετά εξαφανίστηκε..
    Οπότε το συμπέρασμα είναι πως δεν είναι απαραίτητο να είσαι στην ίδια κατάσταση με κάποιον για να ταιριάζεις μαζί του..παίζουνε ρόλο και τα πιστεύω του,οι πεποιθήσεις του..
    ή το συμπέρασμα είναι πως δεν είμαι ικανή ούτε για μια γνωριμία μέσω ίντερνετ,η οποία κανονικά είναι πιο εύκολη γιατί ο άλλος δεν μπορεί να σε κρίνει απ'την εμφάνιση αφού δε σε βλέπει ούτε από την αύρα σου και τον τρόπο ομιλίας και συμπεριφοράς,αφού πάλι δε σε βλέπει και δε σε ακούει..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ναι τα πρωτα χρονια που δεν ηξερα τι παιζει, ειχα κανει κι εγω γνωριμιες απο εδω, ευτυχως λιγες. κατι τετοιο εγινε και στη περιπτωση μου, βγηκαμε τα ειπαμε μια φορα και δεν υπηρξε συνεχεια. κι αυτο ειτε γιατι δε ταιριαζαμε ηλικιακα, ειτε εκπεμπαμε σε διαφορετικα κυματα, ειτε δε μεναμε κοντα. και γενικα εαν δεν ειναι τελειως μονοι δυο ανθρωποι, να μην εχουν αλλες επιλογες, δεν υπαρχει λογος να κρατησουν μια γνωριμια που δε τους χρησιμευει σε κατι. θα πρεπει ο αλλος να μπορει να σου φανει χρησιμος κι εσυ σε εκεινον για να συνεχιστει, να εχετε μελλον μαζι.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    9)Απαραιτητα αξεσουαρ:ξυραφια για κοπη φλεβων-αρτηριων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Αν μαζευτεί ομάδα είμαι μέσα.
    Σαν αρχηγός ομάδας όμως θα πρέπει να κανονίσεις δραστηριότητες,βραβεία κλπ όμως,για όσους παρευρεθούν.
    Όσο για το γιατί δεν ξανά υπάρχει συνάντηση,e μπορεί να υπάρχουν πολλοί λόγοι.
    Δεν είναι απαραίτητο 2 άτομα που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση να είναι και παρόμοια,οποτε να ταιριάζουν...

  10. #10
    favvel
    Guest
    Αλαφροϊσκιωτε τι εννοείς?έγραψα κάτι που δεν έπρεπε?
    τέλος πάντων εγώ το είχα στο μυαλό μου κάπως έτσι:να δημιουργηθεί μια ομάδα από άτομα με παρόμοια χαρακτηριστικά σαν τα παραπάνω που έγραψα και να βρισκόμαστε όλοι μαζί και να κάνουμε παρέα..ίσως το να βρεθείς με ένα μόνο άτομο δημιουργεί μία αμηχανία ειδικά αν τα άτομα είναι αντίθετου φύλου..ενώ αν είναι μια ομάδα το κλίμα κάπως αποφορτίζεται..
    Βέβαια φαντάζομαι τώρα πόσο περίεργα θα αισθάνονται πχ 5 άσχετοι άνθρωποι αν βρεθούν για πρώτη φορά μεταξύ τους με σκοπό να κάνουνε παρέα..
    Νομίζω ότι οι άνθρωποι τελικά κυνηγάνε το πώς θα δείξουνε στους άλλους ότι είναι καλύτεροι,και γενικά προτιμούν να κάνουν παρέα με άτομα που έχουν να τους δώσουν περισσότερα και που είναι λίγο πιο πάνω απ'αυτούς παρά να μπλέκουνε με ανθρώπους που έχουνε προβλήματα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Νομίζω ότι οι άνθρωποι τελικά κυνηγάνε το πώς θα δείξουνε στους άλλους ότι είναι καλύτεροι,και γενικά προτιμούν να κάνουν παρέα με άτομα που έχουν να τους δώσουν περισσότερα και που είναι λίγο πιο πάνω απ'αυτούς παρά να μπλέκουνε με ανθρώπους που έχουνε προβλήματα..
    Για πόσους λειτούργησε αυτό μέχρι τώρα...
    Η είσαι καλά και κανεις παρέα με τους καλά,η δεν είσαι καλά και κανεις παρέα με των εαυτό σου...
    Αν είναι να μαζευτούμε να μιζεριάζουμε παρέα,δεν πολύ λέει.
    Θα γίνει μια φορα,και μετά ο καθένας το κουβαδάκι του πάλι...
    Αν είναι να μαζευτούμε με σκοπό να ωθήσουμε ο ένας των άλλων σε μια καλύτερη κατεύθυνση,πιστεύω πως το δικό μας κουβαδάκι θα φαίνεται πιο βαρετό σε αντίθεση με το ομαδικό.

  12. #12
    favvel
    Guest
    Δεν είναι απαραίτητο 2 άτομα που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση να είναι και παρόμοια,οποτε να ταιριάζουν...
    ναι εκεί κατέληξα κι εγώ..
    δραστηριότητες ναι να κανονίσω,θα βρω και απασχόληση..τα βραβεία?καλή ιδέα και τα βραβεία..θα τα δίνουμε σε όσους καταφέρνουν κάθε φορά να παρευρεθούν..δλδ σε όλους!αφού όσοι δεν παρευρίσκονται δεν θα μπορούν εκ των πραγμάτων να πάρουνε βραβείο..

  13. #13
    favvel
    Guest
    Αν είναι να μαζευτούμε με σκοπό να ωθήσουμε ο ένας των άλλων σε μια καλύτερη κατεύθυνση,πιστεύω πως το δικό μας κουβαδάκι θα φαίνεται πιο βαρετό σε αντίθεση με το ομαδικό.
    ναι αυτό να κάνουμε..νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς όταν βγαίνεις με κάποιον πως έτσι κι αλλιώς ξεβολεύεσαι από το κλουβάκι σου και δεν σε παίρνει να μιζεριάσεις μαζί με έναν άγνωστο..θα πρέπει να είσαι μόνος σου για να μιζεριάσεις ή με τους πολύ οικείους σου,κοντινούς ανθρώπους που σε έχουν συνηθίσει και σε αποδέχονται όπως είσαι..
    Εννοώ πως έτσι κι αλλιώς όταν βγαίνεις με έναν άγνωστο ή και φίλο σου γνωστό,μπαίνεις στη διαδικασία να παρουσιάσεις κάτι άλλο από αυτό που είσαι,καλύτερο..
    Και αυτό δεν είναι κατ'ανάγκην κακό αφού συνηθίζεις στον υποθετικά καλό εαυτό που παρουσιάζεις και σιγά σιγά γίνεσαι κιόλας καλύτερα..δε λέω να λες ψέματα αλλά ας πούμε να είσαι χαμογελαστός,να πεις κανά αστείο,μια καλή κουβέντα,κάτι..
    Βέβαια μετά που θα γυρίσεις σπίτι θα είσαι πάλι το ίδιο μίζερος αλλά η όποια επικοινωνία με άλλους ανθρώπους έχει προηγηθεί είναι πάντα ευεργετική εκτός κι αν ο άλλος έχει έρθει με σκοπό να σε βλάψει και έχει πει ψέματα και είναι εγκληματίας..αυτή είναι η 9η προϋπόθεση..να μην έχει ο άλλος κακούς σκοπούς..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φαβελ! είναι εξυπνη ιδεα κι λογικα θα βοηθησει πολύ οποιους ανθρώπους εχουν αναγκη από στοργυκοτητα, η από κοινωνικοτιτα ώστε να καλητερεψουν τα ψυχολογικα τους θεματα.
    θα σου πω την δικιαμου εμπειρια από κατι παρομοιο, βεβαια σε άλλη φαση τελειως, αλλα είχαμε βρεθει γυρο στα δεκα ατομα! ολοι μας, αγνωστοι από κοντα - εκτος από 2 δυαδες που ηταν φιλοι μεταξυτους- ολοι είμασταν ξεκαρφοτοι!! ειχε πολύ πλακα!!
    η δικια μας περιπτοση ηταν ασχετη , είμασταν ολοι πεχτες σε ένα ιντερνετικο παιχνιδι της μπλιζαρτ, το γουορκαρφτ. αυτό εγινε πριν δεκα χρονια!! ηταν μια εποχη που ειχα σκοπο παλυ να κοψω από τις λολοουσιες κι βρηκα κολλημα εκει!! αληθεια!! επαιζα ολη μερα!! για κανα δεκαμηνο ειχα φαει χοντρο κολλημα!! ολη μερα, με το που σχολαγα ειμουν πανω σε ένα λαπτοπ, το επερνα ακομα κι στην δουλεια, κι επαιζα κριφα! χιχιχι, το κολλημα το είχαμε ολη μας, ετσι λοιπον η δικια μας παρεα ηταν σχετικη και γυρο από αυτό!! δλδη καμια σχεση με το φορουμ, όμως θυμαμαι ότι οσοι καναν παρεα στο ιντερνετ καναν παρεα κι από κοντα!! οσοι ειχαν τσακοθει σαν βρεθηκαν γελάγανε κι λεγανε ποσο χαζο ηταν που τσακονοταν!! παντος θυμαμαι ότι τα πρωτα λεπτα υπηρχε μια αμηχανία μετα όμως ολο το μαγαζι μας κοιταγε!! αφου γελάγαμε κι φωνάζαμε κι φυσηκα η κουβεντα μας ειχε να κανει με δρακους, με αρκούδες κι δασοι, χαχαχα, μας ακουγαν κι νομιζαν ότι ειζαμε βγει από ταινια του τολκιν!! αφου το παιχνιδι βασιζετε πανω στην νορβιγικη μυθολογια, το γνωστο "ραγκναροκ"
    το θεμα είναι ότι πολλα παιδια εγιναν φιλοι, κι είναι ακομα φιλοι, εχει υπαρξει κι ενας γαμος από αυτην συνευρεση!! γενικα ηταν πολύ καλα!!
    τωρα, στο δικο σου, στην ιδεα σου , πιστευω ότι αν ολο αυτό γινει σε καποιο καλο μερος, δλδη σε μια κεντρικη αλλα κι ανετη καφετερεια, αν γινει με σωστες συνενοησεις, κι φυσικα αν γινει με τις ευλογιες της διεύθυνσης του φορουμ!, γτ. νομιζω ότι θα πρεπει να υπαρξη κι η δικη τους αποψη- καλα δε ξερω, ετσι απλα νομιζω- , αν όλα τα οργανοσεις σωστα πιστευω ότι θα πετυχει κι οσο πιο πολλοι είναι τοσο πιο καλο θα γινει, τωρα, προσωπικα δεν θα παραβρεθώ!! αν κι θα το ηθελα , θα ηταν τιμη μου να γνωρισω αρκετα αξιοεβαστα ατομα από εδώ μεσα!! αλλα εγω δεν μπορω να παραβρεθώ , για πολλους λογους, πρωτων διοτι δεν είμαι μεσα στους προβλεπόμενους!! ¨)¨), παντος θα σας πρωτηνα να το κανετε, βεβαια καλο θα ηταν να εχετε μια καλη προδιαθεση , να μην εχετε προκαταλυψη, δλδη ότι θα είναι ξενέρωτα, ότι δεν θα περασετε καλα κι όλα αυτά!! νομιζω ότι καλο θα ηταν να εχετε θετικες σκεψεις!!

  15. #15
    favvel
    Guest
    εμμ..νομίζω ότι στη δικιά σου περίπτωση είχατε κάποιο κοινό ενδιαφέρον που ένωνε την ομάδα..κάτι θετικό που σας έκανε να περνάτε ωραία και να ανταλλάσσετε παρόμοιες εμπειρίες απ'το παιχνίδι..στην περίπτωση του φόρουμ αυτού που είναι ψυχολογικό τα πράγματα είναι διαφορετικά..εδώ μπαίνουν οι άνθρωποι για να πουν τον πόνο τους απ'τον οποίο όμως θέλουν να ξεφύγουν..δλδ σωστά το είπε ο Αντρέας..τι να ανταλλάξουμε?τις μιζέριες μας?δε λέει..
    Άμα είχαμε ένα κοινό ενδιαφέρον,κάτι που να μας ενώνει τότε εντάξει να το επιχειρούσαμε..θα είχαμε κάτι να πούμε..σε αυτήν την περίπτωση φοβάμαι πως δε θα'χουμε να πούμε τπτ..
    Τώρα όσο για άδεια από τη διεύθυνση αυτό δεν το ξέρω..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maraki83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 28-12-2012, 11:04
  2. ερωτηση για προυποθεσεις χωρου γραφειου ψυχολογου
    By DOG in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2012, 19:19
  3. Πως νιώθετε όσοι έχετε σχιζοφρένεια;
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 74
    Last Post: 29-07-2011, 13:39
  4. Προϋποθέσεις για ψυχοθεραπεία
    By melissa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 15:39
  5. Απλά όσοι θέλετε ρίξτε μια ματιά....
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2008, 17:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •