Δεν εχω με ποιον να μοιραστω το προβλημα της κοινωνικης φοβιας μου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εγω εχω επισκεφθει ψυχιατρο μετα απο πολυ καιρο σκεψης...Μεσα στο αγχος ειχα και πολλη ωρα αναμονη. Ενω στην αρχη τα εβγαζα με δυσκολια γιατι ειναι τετοια η φυση του προβληματος, τελικα ηταν μεγαλη ανακουφιση που ειπα τι με απασχολει και μου εφυγε το αγχος οταν ο ιατρος παρακολουθουσε τι ελεγα με απολυτη κατανοηση. Πηγα με απωτερο σκοπο τη φαρμακευτικη αγωγη, αλλα και μονο που τα εβγαλα ολα απο μεσα μου, ηταν και αυτο μια μορφη βοηθειας.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Εγω εχω επισκεφθει ψυχιατρο μετα απο πολυ καιρο σκεψης...Μεσα στο αγχος ειχα και πολλη ωρα αναμονη. Ενω στην αρχη τα εβγαζα με δυσκολια γιατι ειναι τετοια η φυση του προβληματος, τελικα ηταν μεγαλη ανακουφιση που ειπα τι με απασχολει και μου εφυγε το αγχος οταν ο ιατρος παρακολουθουσε τι ελεγα με απολυτη κατανοηση. Πηγα με απωτερο σκοπο τη φαρμακευτικη αγωγη, αλλα και μονο που τα εβγαλα ολα απο μεσα μου, ηταν και αυτο μια μορφη βοηθειας.
    Και εγω αυτό νιωθω ότι αν τα πω τουλάχιστον καπου θα νιώσω μια σχετικη ανακουφιση..αλλα μου είναι τοσο δυσκολο..
    Πραγματικα δεν ξερει κανενας γυρω μου τι περναω..Αλλα εχω μαζεψει τοσα πολλα μεσα μου και η μοναξια μου είναι το χειροτερο συναισθημα αυτην την στιγμη..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Έχω πάει κανα δυο φορές μα τι μια δεν μπόρεσα να πω την αλήθεια την άλλη είχα άλλο σκοπό.. αχταρμάς.. ναι καλό είναι.. φοβάμαι πάντως κ να πάω.... εννοώ να πάω κ να πω την αλήθεια....
    Εγω αντιθετα νιωθω ότι ο ψυχολόγος θα ηταν ο μονος ανθρωπος που θα μπορουσα να του μιλησω ανοιχτα...αν και δεν το εχω δει στην πραξη,
    νιωθω ότι επειδή είναι γιατρος θα μπορουσα να του αναφερω μεχρι και την πιο περιεργη σκεψη μου..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ποσο σε νιωθω, και αυτο ειναι κατι που δεν μπορεις να το πεις, και αμα το πεις δεν θα σε καταλαβουν οι περισσοτεροι, παρα μονο ενας ειδικος. Η μοναξια παει και ερχεται σε μενα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Ποσο σε νιωθω, και αυτο ειναι κατι που δεν μπορεις να το πεις, και αμα το πεις δεν θα σε καταλαβουν οι περισσοτεροι, παρα μονο ενας ειδικος. Η μοναξια παει και ερχεται σε μενα.
    Δεν μπορω να το καταλαβω αυτό με την μοναξια..Είναι τοσο περιεργο.. Εγω το νιωθω σαν να ζω καπου μονη μου.. ενώ εχω την μαμα μου ολη μερα μαζι μου στο σπιτι, εχω την κολλητη μου που μιλαμε και συναντιομαστε και κανουμε μαζι και ιδιαιτερα..Όταν ''κοιταω'' τον εαυτο μου νιωθω ότι είμαι μονο εγω εκεινη την στιγμη αβοηθητη και μονη..Νομιζω ότι πρωτη φορα νιωθω κατι τετοιο και μαζι με το υπολοπο αγχος και το πρόβλημα της φοβιας είναι ο,τι χειροτερο... Μιλησε μου για το δικο σου ειδος μοναξιας!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Το δικο μου αφορα και την πραγματικοτητα αλλα και το αισθημα της μοναξιας. Οσο ειχα παρεες, ποτε δεν ευχαριστιομουνα το εξω και οταν γυρνουσα σπιτι ενιωθα μια ανακουφιση λες και μολις εδωσα ενα μαθημα στις πανελλαδικες. Πλεον δεν εχω καμια παρεα γιατι "τα χαλασαμε" μιας και μου ελεγαν ψεματα χωρις να καταλαβαινω το κινητρο τους και γενικα αραιωσαν τα εξω μαζι τους τωρα τελευταια, με αποτελεσμα να ξεκοψουμε. Οσον αφορα το αισθημα της μοναξιας ειναι να μην ξερει κανενας τι περνας και ποσο υποφερεις, υποτιθεται οτι πρεπει να χαιρεσαι που εισαι με την παρεα σου και αυτα, αλλα ειναι ενας διαρκης αγωνας να προσεχεις τι λες, να αλλαζεις θεσεις ολη την ωρα και να προσπαθεις να κρυψεις τα συμπτωματα. Συζητησεις με τις ωρες με την παρεα, αλλα τιποτα ουσιαστικο. Δεν εχω και γω σε καποιον να το πω, ντρεπομαι πολυ και ετσι λοιπον νιωθω αυτη τη μοναξια, οτι ειμαι μονος μου στο προβλημα μου. Οταν θα μπορεσω θα κλεισω ραντεβου στο ΚΨΥ γιατι χρηματα δεν εχω αρκετα για ιδιωτικο ιατρο, ωστε να συζηταω με καποιον ειδικο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ιωαννα μου και να βρεις το θαρρος να τα πεις σε καποια ατομα, στη μαμα σου ας πουμε, θα σου πει ενταξει, δεν ειναι τιποτα, βγες εξω βολτες κλπ. Δε νομιζω να σε βοηθησει ουσιαστικα. Απ την αλλη το να σαι καπως εσωστρεφης δεν ειναι απαραιτητα κακο. Γιατι θα πρεπει να μαστε ολοι το ιδιο κοινωνικοι? ουτε σημαινει οτι εχεις αγοραφοβια στανταρ. Το χουμε ριξει τα τελευταια χρονια που η ψυχολογια εγινε μοδα συνεχεια στην αγοραφοβια οταν καποιος ειναι διστακτικος κοινωνικα και εσωστρεφης. Δεν ειναι ετσι. Εισαι και μικρη οποτε ακομα χτιζεται η αυτοεικονα σου, αλλοι εχουνε πιο θαρρος απο παιδια αλλοι λιγοτερο. Και παιζει ρολο και το inner game που καθοριζει το outer game. Για πολιτικος και ομιλιες δεν κανεις παντως Ιωαννα....!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2
    Καλησπερα Ιωαννα, καταρχην η "μοναξια" εχει πολλες αποχρωσεις. Υπαρχη η μοναξια λογο ελειψης επικοινωνιας με το οικογενιακο περιβαλον, λογο ελειψης φιλων, λογο ελειψεις ερωτικου συντροφου, η ακομα μοναξια λογου μη υπαρξης σκοπου για να ξυπνας και να αντιμετωπιζεις την ζωη καθε μερα. Εχεις ψαξει ποτε μεσα σου βαθεια να δεις, τι ειναι αυτο που το προκαλει?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,243
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Καλησπερα Ιωαννα. Απ οτι φαινεται μια φοβια στις παραγραφους την εχεις σιγουρα!
    xaxaxaxaxaxaxa και στις γραμματοσειρές..................μο υ έβγαλε το μάτι.!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Εγω αντιθετα νιωθω ότι ο ψυχολόγος θα ηταν ο μονος ανθρωπος που θα μπορουσα να του μιλησω ανοιχτα...αν και δεν το εχω δει στην πραξη,
    νιωθω ότι επειδή είναι γιατρος θα μπορουσα να του αναφερω μεχρι και την πιο περιεργη σκεψη μου..
    Τοτε βρες το κουραγιο να το ζητησεις απο τους γονεις σου ... και καντο αμεσα....σκεψου το λιγο...θα ειναι το καλυτερο δωρο κ για σενα κ για εκεινους..
    να αρχισεις να νιωθεις καλα.... μεχρι να γινεις καλύτερα...
    ειδες λοιπον;; βαζοντας ένα στοχο .. αποκτας και θαρρος.. προοδος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by rem@li View Post
    Καλησπερα Ιωαννα, καταρχην η "μοναξια" εχει πολλες αποχρωσεις. Υπαρχη η μοναξια λογο ελειψης επικοινωνιας με το οικογενιακο περιβαλον, λογο ελειψης φιλων, λογο ελειψεις ερωτικου συντροφου, η ακομα μοναξια λογου μη υπαρξης σκοπου για να ξυπνας και να αντιμετωπιζεις την ζωη καθε μερα. Εχεις ψαξει ποτε μεσα σου βαθεια να δεις, τι ειναι αυτο που το προκαλει?
    Και από τις 3 κατηγοριες εχω ελλειψη! Ενώ με τη μαμα μου ειμαστε μια χαρα, τα προβλήματα μου δεν της τα αναφερω σχεδόν ποτε γιατι ντρεπομαι, γιατι οτιδήποτε..
    Φιλους εχω επισης και κολλητη κιολας αλλα όπως αναφερα και στο μεγαλο μου κειμενο δεν ξερω αλλα δεν μπορω να την νιώσω κολλητη.. μερικες φορες μπορει να κατσω να της πω ένα απλο μου πρόβλημα αλλα και παλι νιωθω οτι δεν το λεω με ''ευχαριστηση'' με την εννοια οτι δεν είναι μαλλον ο κατάλληλος ανθρωπος.. Παντως, αυτό με την μοναξια και την κοινωνικη φοβια και ντρεπομαι να το πω εν μερει και θα την ''θιξει'' στην ουσια..(για την μοναξια).. Τελος, αγορι εχω αλλα για τν ωρα επικοινωνούμε από ιντερνετ γιατι μενει μακρια οποτε στην ουσια και παλι μονη μου είμαι... Ειδες; Θα μπορουσε να ναι πιο χαλια;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ιωαννα μου και να βρεις το θαρρος να τα πεις σε καποια ατομα, στη μαμα σου ας πουμε, θα σου πει ενταξει, δεν ειναι τιποτα, βγες εξω βολτες κλπ. Δε νομιζω να σε βοηθησει ουσιαστικα. Απ την αλλη το να σαι καπως εσωστρεφης δεν ειναι απαραιτητα κακο. Γιατι θα πρεπει να μαστε ολοι το ιδιο κοινωνικοι? ουτε σημαινει οτι εχεις αγοραφοβια στανταρ. Το χουμε ριξει τα τελευταια χρονια που η ψυχολογια εγινε μοδα συνεχεια στην αγοραφοβια οταν καποιος ειναι διστακτικος κοινωνικα και εσωστρεφης. Δεν ειναι ετσι. Εισαι και μικρη οποτε ακομα χτιζεται η αυτοεικονα σου, αλλοι εχουνε πιο θαρρος απο παιδια αλλοι λιγοτερο. Και παιζει ρολο και το inner game που καθοριζει το outer game. Για πολιτικος και ομιλιες δεν κανεις παντως Ιωαννα....!

    Δεν πιστευω ότι οι κοινωνικοφοβικοι δεν είναι κοινωνικοι ανθρωποι, ουτε οι εσωστρεφεις.. Συνηθιζα παντα να βγαινω εξω, να πηγαινω παντου, γνωριζα κοσμο και θυμαμαι και περιοδους στην ζωη μου οπου η αυτοπεποιθηση μου ηταν τοσο ψηλα που δεν ντρεπομουν να κανω σχεδόν τιποτα οσον αφορα τις κοινωνικες μου συναναστροφες..Μπορει παλι όμως καμια φορα να το καταλαβαινα όταν τυχαινε να βρισκομαι σε μεγαλες παρεες αλλα ως εκει.. Δεν ειχε γεννηθεί ακομη τελειως η φοβια οποτε ουτε το καταλαβαινα ουτε με ενοχλουσε.. Απλα θελω να καταληξω μαλλον στο ότι μια σειρα καταστασεων με οδηγησε εδώ περα..Ή αν εστω η φοβια μου ηταν να βγει καποια στιγμη στην επιφανεια εγω θεωρω ότι μαλλον μου την τροφοδοτεί η μοναξια..!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Τοτε βρες το κουραγιο να το ζητησεις απο τους γονεις σου ... και καντο αμεσα....σκεψου το λιγο...θα ειναι το καλυτερο δωρο κ για σενα κ για εκεινους..
    να αρχισεις να νιωθεις καλα.... μεχρι να γινεις καλύτερα...
    ειδες λοιπον;; βαζοντας ένα στοχο .. αποκτας και θαρρος.. προοδος
    Η αληθεια είναι πως το πεταξα στην μαμα μου 2-3 φορες στην πλακα αλλα για αυτόν τον λογο δεν πρεπει και να το επιασε πολύ
    και δεν εδωσε σημασια, μου ειπε ότι αυτό που χρειαζομαι είναι να περασω στο πανεπιστημιο...!!
    Από την άλλη σκεφτηκα ότι αν καταφερω να τους πεισω για ψυχολογο σιγουρα θα πω ότι παω ετσι επειδή απλα εχω αγχος..
    Αλλα φοβάμαι ότι μετα μπορει να το μαθουν αν οντως διαγνωστεί ότι εχω αυτην την φοβια και αρχισω να κανω ψυχοθεραπεια...
    Το ξερω ότι το παω πολύ μακρια αλλα και αυτό με απασχολει...!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Το δικο μου αφορα και την πραγματικοτητα αλλα και το αισθημα της μοναξιας. Οσο ειχα παρεες, ποτε δεν ευχαριστιομουνα το εξω και οταν γυρνουσα σπιτι ενιωθα μια ανακουφιση λες και μολις εδωσα ενα μαθημα στις πανελλαδικες. Πλεον δεν εχω καμια παρεα γιατι "τα χαλασαμε" μιας και μου ελεγαν ψεματα χωρις να καταλαβαινω το κινητρο τους και γενικα αραιωσαν τα εξω μαζι τους τωρα τελευταια, με αποτελεσμα να ξεκοψουμε. Οσον αφορα το αισθημα της μοναξιας ειναι να μην ξερει κανενας τι περνας και ποσο υποφερεις, υποτιθεται οτι πρεπει να χαιρεσαι που εισαι με την παρεα σου και αυτα, αλλα ειναι ενας διαρκης αγωνας να προσεχεις τι λες, να αλλαζεις θεσεις ολη την ωρα και να προσπαθεις να κρυψεις τα συμπτωματα. Συζητησεις με τις ωρες με την παρεα, αλλα τιποτα ουσιαστικο. Δεν εχω και γω σε καποιον να το πω, ντρεπομαι πολυ και ετσι λοιπον νιωθω αυτη τη μοναξια, οτι ειμαι μονος μου στο προβλημα μου. Οταν θα μπορεσω θα κλεισω ραντεβου στο ΚΨΥ γιατι χρηματα δεν εχω αρκετα για ιδιωτικο ιατρο, ωστε να συζηταω με καποιον ειδικο.
    Και γω πιστευω ότι ο ψυχολόγος θα κανει την καλυτερα δουλεια.. Αλλα χρειαζομαστε και δυναμη και κουραγιο και όταν δεν εχουμε καπου να στηριχτούμε είναι όλα πιο δυσκολα..
    Εμενα μου στοιχιζει πολύ αυτό..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Η αληθεια είναι πως το πεταξα στην μαμα μου 2-3 φορες στην πλακα αλλα για αυτόν τον λογο δεν πρεπει και να το επιασε πολύ
    και δεν εδωσε σημασια, μου ειπε ότι αυτό που χρειαζομαι είναι να περασω στο πανεπιστημιο...!!
    Από την άλλη σκεφτηκα ότι αν καταφερω να τους πεισω για ψυχολογο σιγουρα θα πω ότι παω ετσι επειδή απλα εχω αγχος..
    Αλλα φοβάμαι ότι μετα μπορει να το μαθουν αν οντως διαγνωστεί ότι εχω αυτην την φοβια και αρχισω να κανω ψυχοθεραπεια...
    Το ξερω ότι το παω πολύ μακρια αλλα και αυτό με απασχολει...!
    Ακριβώς το πας μακρυά .. βρε συ αν έχεις κάτι (μακάρι να μην είναι τίποτα) θα το προλάβεις τώρα νωρίς.. τι να το κάνεις το Πανεπιστήμιο αν δεν είσαι καλά.. ;; οι γονείς σου θα σε στηρίξουν κοίτα καταλαβαίνω ότι δεν θες να του στενοχωρίσεις και να τους επιβαρύνεις.. μα, ξέρεις αυτό πρέπει να γίνει εκτός κι αν από μόνη σου τα καταφέρεις να το ξεπεράσεις..

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υπολείμματα κοινωνικής φοβίας
    By Asterix in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 12
    Last Post: 26-01-2013, 18:36
  2. Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου
    By Lens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-05-2012, 17:35
  3. ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΟΒΙΑΣ.........
    By Remedy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 09-09-2010, 08:24
  4. Replies: 0
    Last Post: 23-01-2008, 23:37
  5. Ειναι κοινωνικης φοβιας αυτα τα "σημαδια"?
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-01-2007, 20:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •