Το πρόβλημα στη σχέση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    3

    Το πρόβλημα στη σχέση μου

    Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να συζητήσω ένα προσωπικό μου θέμα μαζί σας.

    Είμαι σε σχέση εδώ κι ένα χρόνο. Καλώς η κακώς -μάλλον κακώς όπως αποδείχτηκε- μίλησα στο σύντροφο μου για το ερωτικό μου παρελθόν. Μία σχέση 3 χρόνων, ένα one night stand και μία βραδιά επιστροφής στον πρώην. Όλα αυτά πρίν κάνω σχέση με το νυν.Αρχικά το θέμα δεν είχε πάρει ιδιαίτερη έκταση, ωστόσο είχα δεχτεί έντονες αντιδράσεις, σκηνές κλπ. Να προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν έχει σημασία εφόσον αυτά έγιναν πρίν από τη σχέση μας. Να επιμένει ότι δε σεβάστηκα τον εαυτό μου και εκείνον ή οποιονδήποτε μελλοντικό σύντροφο όταν τα έκανα. Είμαι της άποψης ότι μια γυναίκα είναι ελεύθερη να διαθέτει το σώμα της όπως θέλει και δεν παίρνει αξία από το πόσο "αγνή" είναι ή οχι, άλλα έλα που δεν το χω με τα λόγια ωστε να μπορώ να του το εξηγήσω και να καταλάβει..Λίγο καιρό μετά κι ενώ έτυχε να συζητάμε ξανά για το θέμα αυτό, πάλι είπα κάτι που θα έπρεπε να κρατήσω για τον εαυτό μου, ότι όταν βρέθηκα το βράδυ εκείνο με τον πρώην μου, εκείνος έβγαινε και μιλούσε με την κοπέλα που σήμερα έχει σχέση. Εκεί έγινε τρελός! Πώς μπόρεσα και το έκανα αυτό, έκανα έναν άνθρωπο να απατήσει, τι άνθρωπος είμαι τελικά, γιατι δεν του το είχα πει εξαρχής κλπ. Να μην τα πολυλογώ μου ζήτησε να μείνουμε χωριστά για ένα διάστημα εξ αιτίας αυτού. Μετά από παρακάλια εκ μέρους μου τον έκανα να αλλάξει γνώμη αλλά η σχέση μας είναι παγωμένη.*Έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη του. Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας. Πως μπορώ να κερδίσω ξανά την εμπιστοσύνη του ότι δεν θα τον απατήσω και να ξαναφτιάξω τη σχέση μας;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by nefelaki_km View Post
    Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να συζητήσω ένα προσωπικό μου θέμα μαζί σας.

    Είμαι σε σχέση εδώ κι ένα χρόνο. Καλώς η κακώς -μάλλον κακώς όπως αποδείχτηκε- μίλησα στο σύντροφο μου για το ερωτικό μου παρελθόν. Μία σχέση 3 χρόνων, ένα one night stand και μία βραδιά επιστροφής στον πρώην. Όλα αυτά πρίν κάνω σχέση με το νυν.Αρχικά το θέμα δεν είχε πάρει ιδιαίτερη έκταση, ωστόσο είχα δεχτεί έντονες αντιδράσεις, σκηνές κλπ. Να προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν έχει σημασία εφόσον αυτά έγιναν πρίν από τη σχέση μας. Να επιμένει ότι δε σεβάστηκα τον εαυτό μου και εκείνον ή οποιονδήποτε μελλοντικό σύντροφο όταν τα έκανα. Είμαι της άποψης ότι μια γυναίκα είναι ελεύθερη να διαθέτει το σώμα της όπως θέλει και δεν παίρνει αξία από το πόσο "αγνή" είναι ή οχι, άλλα έλα που δεν το χω με τα λόγια ωστε να μπορώ να του το εξηγήσω και να καταλάβει..Λίγο καιρό μετά κι ενώ έτυχε να συζητάμε ξανά για το θέμα αυτό, πάλι είπα κάτι που θα έπρεπε να κρατήσω για τον εαυτό μου, ότι όταν βρέθηκα το βράδυ εκείνο με τον πρώην μου, εκείνος έβγαινε και μιλούσε με την κοπέλα που σήμερα έχει σχέση. Εκεί έγινε τρελός! Πώς μπόρεσα και το έκανα αυτό, έκανα έναν άνθρωπο να απατήσει, τι άνθρωπος είμαι τελικά, γιατι δεν του το είχα πει εξαρχής κλπ. Να μην τα πολυλογώ μου ζήτησε να μείνουμε χωριστά για ένα διάστημα εξ αιτίας αυτού. Μετά από παρακάλια εκ μέρους μου τον έκανα να αλλάξει γνώμη αλλά η σχέση μας είναι παγωμένη.*Έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη του. Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας. Πως μπορώ να κερδίσω ξανά την εμπιστοσύνη του ότι δεν θα τον απατήσω και να ξαναφτιάξω τη σχέση μας;;
    Δεν έκανες τπτ κακό...
    Τώρα, σ εμάς τους άντρες μας αρέσουν τα One night stand ,όταν τα κάνουμε εμείσ :)....Στις κοπέλες ούτε εμένα μ αρέσει να έχει κάνει one night s(θα μου κακόφενόταν)....Αλλά δεν θα την κρίνω από αυτό..
    Νομίζω ότι ο φίλος σ έχει ανασφάλειες...Θα τ περάσει απλά δείξτου ότι τον αγαπάς....
    Να τον κρατήσεις για τον εαυτό σ?συγνώμη αλλά η σχέσεις δεν είναι για να μοιραζόμαστε τα πάντα(σχεδόν)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Καλησπέρα. Για τη βραδυά επιστροφής στον πρώην τι εννοείς; Είχατε κρατήσει επαφή και έτυχε να βρεθείτε; Ήσουνα κάπως εκείνη τη μέρα; πώς έγινε;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Καλησπέρα. Για τη βραδυά επιστροφής στον πρώην τι εννοείς; Είχατε κρατήσει επαφή και έτυχε να βρεθείτε; Ήσουνα κάπως εκείνη τη μέρα; πώς έγινε;
    ναι ειχαμε επαφη, βγηκαμε και καναμε σεξ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Νεφελακι μου! Η γνωμη μου ειναι οτι ο δικος σου παιζει να μην εχει ξανακανει σχεση παλαιοτερα τουλαχιστον σοβαρη. Ολα αυτα δειχνουν οτι απλα ζηλεψε και οτι εχει ανασφαλειες. Δεν ευθυνεσαι εσυ για το αν εκεινος εχει ανασφαλειες ουτε εχεις την υποχρεωση να απολογηθεις για το παρελθον σου ακομα και ιεροδουλη στη συγγρου να ησουν. Το παρελθον μας ειναι η προικα μας και δεν αλλαζει. Επισης τα διαφορα περιστατικα δεν μπορουν να μας χαρακτηρισουν ολη μας την προσωπικοτητα. Πχ. Δεν μπορει να κριθει οτι εσυ εισαι ανηθικη ως ατομο επειδη εκανες μια αρπαχτη. Η αποψη μου λοιπον ειναι οτι ο φιλος σου πρεπει να αρχισει να παλευει με τις ανασφαλειες του και σαφως να μη τις προβαλει πανω σου. Απο κει και περα εσυ δεν νομιζω οτι εχεις να του υποδειξεις τιποτα παρα μονο οτι αυτο ειναι το παρελθον σου και δεν δεχεσαι ταμπελες και κριτικες. Ετσι ηθελες ετσι εκανες.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως δε σε πιστεψε οτι αυτο εγινε στο παρελθον κ υπεθεσε οτι το εκανες τωρα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    --------------------------------------------------------------------------
    Last edited by Macgyver; 13-05-2015 at 08:26.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μηπως δε σε πιστεψε οτι αυτο εγινε στο παρελθον κ υπεθεσε οτι το εκανες τωρα?
    δεν ξέρει λέει αν πρέπει να πιστέψει οτι δεν τον έχω απατήσει αλλά πολύ περισσότερο ότι αυτό δεν του δίνει εγγυήσεις ότι δεν θα τον απατήσω στο μέλλον.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αρα δε θα πιστεψε εγγυησεις δε δινει κανενας κ αυτος μπορει να πηγε σε κανενα ροζ σπιτι κ μετα να το παιζει παναγια αν δε μιαζανε δε θα συμπεθεριαζανε.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Βασικα ειναι χαζο να συζηταμε με τους νυν το ερωτικο μας παρελθον.. Βεβαια ενταξει καποια στιγμη θα σκασει και αυτη η ερωτηση , η καταστροφη μπορει να παιχτει απο τον τροπο που θα απαντησεις , πολλες λεπτομερειες δεν χρειαζονται , ενδειξεις νοσταλγιας επισης δεν χρειαζονται , μπορει και να το κανεις εντελως ασυναισθητα.
    Τωρα αυτο που του ειπες με τον πρωην σου για μενα ηταν λαθος και ας ησουν ειλικρινης , γιατι αυτος το εξελαβε με λαθος τροπο , οτι δεν τον ξεπερασες , οτι σου αρεσει ακομα και οτι αν βρεθει ευκαιρια θα το ξανακανεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by nefelaki_km View Post
    Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να συζητήσω ένα προσωπικό μου θέμα μαζί σας.

    Είμαι σε σχέση εδώ κι ένα χρόνο. Καλώς η κακώς -μάλλον κακώς όπως αποδείχτηκε- μίλησα στο σύντροφο μου για το ερωτικό μου παρελθόν. Μία σχέση 3 χρόνων, ένα one night stand και μία βραδιά επιστροφής στον πρώην. Όλα αυτά πρίν κάνω σχέση με το νυν.Αρχικά το θέμα δεν είχε πάρει ιδιαίτερη έκταση, ωστόσο είχα δεχτεί έντονες αντιδράσεις, σκηνές κλπ. Να προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν έχει σημασία εφόσον αυτά έγιναν πρίν από τη σχέση μας. Να επιμένει ότι δε σεβάστηκα τον εαυτό μου και εκείνον ή οποιονδήποτε μελλοντικό σύντροφο όταν τα έκανα. Είμαι της άποψης ότι μια γυναίκα είναι ελεύθερη να διαθέτει το σώμα της όπως θέλει και δεν παίρνει αξία από το πόσο "αγνή" είναι ή οχι, άλλα έλα που δεν το χω με τα λόγια ωστε να μπορώ να του το εξηγήσω και να καταλάβει..Λίγο καιρό μετά κι ενώ έτυχε να συζητάμε ξανά για το θέμα αυτό, πάλι είπα κάτι που θα έπρεπε να κρατήσω για τον εαυτό μου, ότι όταν βρέθηκα το βράδυ εκείνο με τον πρώην μου, εκείνος έβγαινε και μιλούσε με την κοπέλα που σήμερα έχει σχέση. Εκεί έγινε τρελός! Πώς μπόρεσα και το έκανα αυτό, έκανα έναν άνθρωπο να απατήσει, τι άνθρωπος είμαι τελικά, γιατι δεν του το είχα πει εξαρχής κλπ. Να μην τα πολυλογώ μου ζήτησε να μείνουμε χωριστά για ένα διάστημα εξ αιτίας αυτού. Μετά από παρακάλια εκ μέρους μου τον έκανα να αλλάξει γνώμη αλλά η σχέση μας είναι παγωμένη.*Έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη του. Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας. Πως μπορώ να κερδίσω ξανά την εμπιστοσύνη του ότι δεν θα τον απατήσω και να ξαναφτιάξω τη σχέση μας;;
    Είμαι της άποψης ότι μια γυναίκα είναι ελεύθερη να διαθέτει το σώμα της όπως θέλει και δεν παίρνει αξία από το πόσο "αγνή" είναι ή οχι, άλλα έλα που δεν το χω με τα λόγια ωστε να μπορώ να του το εξηγήσω και να καταλάβει
    Πως μπορώ να κερδίσω ξανά την εμπιστοσύνη του ότι δεν θα τον απατήσω και να ξαναφτιάξω τη σχέση μας;;
    δεν μπορεις ποτε με τα λογια αλλα με αυτα που αισθανεσαι και κανεις........ αν προσπαθησεις να πιστεψει αυτο που δεν αισθανεσαι αργα η γρηγορα παλι το ιδιο θα δεις ως αποτελεσμα πιστευω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,832
    η βραδια επιστροφης σε πρωην σου, εγινε σε φαση που ειχες καποια αλλη σχεση, η ησουν ελευθερη?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Δεν έπρεπε να το πεις γιατί δυστυχώς οι σχέσεις πρέπει να είναι ψεύτικες. Πιο εύκολα μιλάς σε κάποιον που έχεις συμφωνημένη ελεύθερη σχέση και πιο εύκολα σε ερωτεύεται και σε δέχεται ακόμα και σαν άνθρωπο με τα προβλήματα η τις ατέλειες σου. Άσε που με αυτα που λέει για κάποιο λόγο νομίζω ότι δεν μπορεί και να σε καλύψει σεξουαλικά όπως έστω ένας πρώην σου. Είναι κρίμα να κοιτάει κάποιος το ερωτικό παρελθόν του άλλου και να μην βλέπει και τον άνθρωπο που έχει δίπλα του εάν αυτός ξέρει να είναι σταθερός και να δίνει πράγματα σε εκείνον που αξίζει κι ακόμα πιο κρίμα να βλέπεις κάτι γυναίκες που δεν πιάνουν μια ούτε καν σαν χαρακτήρες αλλά ούτε και σαν εμφάνιση να έχουν δεμένο γαϊδούρι. Αλλά αυτές τους αξίζουν. Δεν είμαστε του κουτιού και το χαιρόμαστε δεν θα πείσουμε κανέναν για να ικανοποιήσουμε τα ψεύτικα βίτσια του και κατά τ'άλλα να αποδειχτεί ότι ο ίδιος δεν αξίζει. Αλλά βλέπεις εμείς που τα έχουμε κάνει αυτα πρέπει να συνεχίσουμε με το ίδιο τροπάριο. Κρίμα που δεν βρίσκονται πιο νωρίς να μας κάνουν αίτηση.
    :-)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Να ρωτησω κατι βρε παιδια? Ο χαρακτηρας δεν φαινεται απο τις πραξεις του παρελθοντος?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Όχι φυσικά φαίνεται από αυτα που λες κι από αυτα που κάνεις προς τον άλλον που έχεις δίπλα σου και πόσο τον σέβεσαι. Δεν πρέπει να καταδικάζουμε τους ανθρώπους ειδικά αν δεν ξέρουμε ποιοι είναι οι λόγοι που κάνουν ότιδηποτε γιατί όταν εμείς οι ίδιοι τους κοιτάμε σαν να είναι σκουπίδια από την ζήλια μας, υπάρχουν άλλοι που τους βλέπουν σαν κάτι που αξίζει
    :-)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By VERAAA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2015, 19:51
  2. Πρόβλημα στη σχέση μου.
    By Xristos86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 01-10-2014, 02:43
  3. Προβλημα με την σχεση μου.
    By Dexterous30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 23-07-2012, 23:32
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  5. Πρόβλημα για σχέση
    By Lefteriscompany in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2008, 13:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •