Κόπωση και αίσθημα λιποθυμίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Κόπωση και αίσθημα λιποθυμίας

    Καλημέρα,

    Εδώ και 5 χρόνια έπαιρνα Solian 100mg και Cypralex 20mg, αντιψυχωσικό και αντικαταθλιπτικό.

    Εδώ και κάποιο καιρό έχω καταφέρει να πάιρνω μόνο 10mg Solian, το θέμα μου είναι
    πως νοιώθω έντονη κόπωση και πολλές φορές έχω τάσεις λιποθυμίας, έτσι νοιώθω.

    Είναι στερητικό, παρενέργεια? Τό χει πάθει κανείς και έχει μάθει το λόγο που συμβαίνει μήπως?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου Κωνσταντινε. Εχω απαντησει σημερα στο θεμα που ειχα δημιουργησει πριν χρονια.
    Εχει σχεση γενικα με την διακοπη θερσπειας.
    Εχεις ενημερωσει τον γιατρο σου για αυτο το αισθημα κοπωσης κ λιποθυμιας?
    Γνωριζει πως εχεις ελαττωσει τα φαρμακα?
    Επειδη τα ειχα διακοψει κ εγω (κ ηταν λαθος για την περιπτωση μου)
    Ναι ενιωθα παρομοισ συνπτωματα κ πολλα αλλα δυσαρεστα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Δηλαδή? Μπορείς να μου περιγράψεις πώς ένοιωθες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου Κωνσταντινε μου χαιρομαι που επιτελους απαντησες. Καταρχας με θυμηθηκες?
    Αν πας στην κατηγορια ΙΔΨ εχω εκει το θεμα (Για παντα χαπια κ Ιδψ) το οποιο δημοσιευσα το 2011.
    Απαντουσες κ εσυ. ( αν θα εχεις χρονο κ διαθεση μπορεις να το δεις)
    Δεν μου απαντησες αν εχεις ενημετωσει τον γιατρο σου. Ηταν λαθος οπως σου προανεφερα να διακοψω την θεραπεια.
    Ηταν πολυ τραυματικη η εμπειρια ,δεν θελω να την θυμαμαι.
    Τελος παντων, δεν μπορω να στειλω κ προσωπικο μνμ ακομα κ δεν καταλαβαινω γιατι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Οκ. Τωρα ειδα την απαντηση σου στο αλλο θεμα. Εφοσον ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου, ολα ενταξει.
    Εγραψα κ εκει οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Δεν σημαινει πως αν ειχα εγω συμπτωματα, θα τα εχεις κ εσυ. Εγω ΔΕΝ επρεπε να ειχα διακοψει την θεραπεια τοτε. Δεν ημουν ακομα ετοιμη.
    Για αυτον τον λογο επεμενα να μαθω αν το ξερει ο γιατρος σου Κωνσταντινε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Γειά σου currant, σε θυμάμαι! Βασικά δεν ξέρω τί διάβασες αλλα ΔΕΝ έχω καμία επαφή με τον γιατρό μου ή με κάποιον άλλον γιατρό, ΔΕΝ ενημέρωσα κανέναν και αποφάσισα να τα κόψω μόνος μου.
    ΔΕΝ θέλω να παροτρύνω κανέναν να τα κόψει απο μόνος του γιατί ξέρω οτι εκτός απο επικίνδυνο είναι και μαρτυρικό ΑΛΛΑ γίνεται, αυτή τη στιγμη που σας μιλάω παίρνω μόνο 1/4 Solian και είμαι σχετικά καλά,
    όχι κάτι το ιδιαίτερο απο στερητικά, κάποια ψυχοσωματικά μόνο που αντιμετωπίζονται. Τα φάρμακα, όπως όλα τα φάρμακα έχουν έναν σκοπό, μάλλον 2, ο πρώτος είναι να τα χρυσοπληρώνεις, ό δεύτερος είναι να σε κάνουν καλά,
    και ο 3ος ο κρυφός, είναι να σε αναγκάζουν να τα παίρνεις για μια ζωή ( να πληρώνεις δλδ για μια ζωή ), όπως όλοι ξέρετε ενα λαμπρό παράδειγμα είναι ο καρκίνος και η θεραπείες του.

  7. #7
    Αφού δεν σου εγγυάται κανεις ότι τα φαρμακα θα σε κανουν μια χαρα, άμα μπλέξεις μαζι τους ειναι ορατο το ενδεχόμενο να τα παίρνεις μια ζωη. Εκει που για να διαφυγεις απο μια στρεσογονα ή καταθλιπτικη κατασταση θα πρεπε να δουλέψεις με τη σκεψη σου τωρα εχεις την ευκολη λύση που ειναι τα φαρμακα. Δραστηριοποιούμενοι και κανοντας πραγματα που οδηγουν σε αλλαγες στη ζωη μας, πχ στις συνηθειες, διαπροσωπικές σχέσεις κλπ, αποκομίζουμε θετικές εμπειρίες, αλλάζουμε παραστασεις, ξεφευγουμε, κι αυτό ειναι αποτελεσματικος τροπος στο να ξεπερασουμε τετοια θεματα.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δραστηριοποιούμενοι και κανοντας πραγματα που οδηγουν σε αλλαγες στη ζωη μας, πχ στις συνηθειες, διαπροσωπικές σχέσεις κλπ, αποκομίζουμε θετικές εμπειρίες, αλλάζουμε παραστασεις, ξεφευγουμε, κι αυτό ειναι αποτελεσματικος τροπος στο να ξεπερασουμε τετοια θεματα.
    Συμφωνω απολυτα με αυτο Γιαννη.

Similar Threads

  1. αγχος- πονος- κοπωση τι θα κανω?
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2014, 01:51
  2. κοπωση απο τα φαρμακα!!
    By kosto30 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-04-2014, 02:42
  3. Στα καλα καθουμενα ζαλαδες και ταση λιποθυμιας
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 08-11-2013, 05:33
  4. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 16:55
  5. τασεις λιποθυμιας -αγχος (νεο μελος)
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 06-04-2010, 11:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •