Υπάρχει αληθινή φιλία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    19

    Υπάρχει αληθινή φιλία;

    Καλησπέρα σας!! Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα υπάρχει αληθινή φιλία?? έχετε αληθινούς φίλους σας που να νοιάζονται για εσάς που να είναι δίπλα σας στις δύσκολες στιγμές, που να θέλουν το καλό σας?? Θεωρώ ότι φιλία είναι κάτι πολύ δυσεύρετο και δύσκολο και σημαίνει θυσία.. Εσείς τι πιστεύετε??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    οχι.... πλεον δεν το πιστευω... τους εχεις μονο για παρεα κλπ στα δυσκολα σπανια να σε βοηθησει κανενας.... πλεον βαζω πρωτα τον εαυτο μου και μετα τους αλλους.. δεν μου εχει σταθει κανενας φιλος ποτε σε δυσκολη στιγμη..εχω δει να ζηλευουν οταν κερδιζω κατι η μιλαω με καποια ωραια κοπελα..οποτε δεν πιστευω τιποτα και κανεναν στις δυσκολες στιγμες..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by giannis1990 View Post
    οχι.... πλεον δεν το πιστευω... τους εχεις μονο για παρεα κλπ στα δυσκολα σπανια να σε βοηθησει κανενας.... πλεον βαζω πρωτα τον εαυτο μου και μετα τους αλλους.. δεν μου εχει σταθει κανενας φιλος ποτε σε δυσκολη στιγμη..εχω δει να ζηλευουν οταν κερδιζω κατι η μιλαω με καποια ωραια κοπελα..οποτε δεν πιστευω τιποτα και κανεναν στις δυσκολες στιγμες..
    Εχεις δικιο!! Συνηθως οταν εχουν την αναγκη σου τοτε σε θυμουνται! οι περισσοτεροι κοιτανε τι να εκμεταλλευτουν, μονο παρεα και τιποτα περισσοτερο.. και ειδικα αναμεσα στις γυναικες υπαρχει πολυ ζηλια ανταγωνισμος..

  4. #4
    Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να βρεις αληθινούς φίλους.. Αλλά ίσως δεν πρέπει να χάνουμε τις ελπίδες μας..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βεβαιως υπαρχει αληθινη φιλια , υπο τον ορον οτι διαλεγεις προσεκτικα τους φιλους σου .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οχι δεν υπαρχει. εδω κοντευει να εξαφανιστει η αγαπη, αναρωτιεσαι για τη φιλια που ειναι αχρηστη ?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    25
    Kαι όμως υπάρχει άλλα έχει πολλές δυσκολίες :(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Αν και είμαι ένα ατομο που σ αυτην την φαση με εχει πιασει η μοναξια..που και παλι εχω φιλους απλα εγω δεν αισθανομαι ανετα
    να τους ανοιχτω και δεν μπορω να τους νιώσω αληθινούς.. αλλα είναι δικο μου το πρόβλημα στην ουσια..
    ποτε δεν μου εδειξαν όμως ότι δεν νοιαζονται για μενα.. Ειχα κολλητη 8 χρονια σε σημειο να ειμαστε σαν αδερφες και νομιζω ότι ηταν
    ο,τι καλυτερο να εχεις διπλα σου στην ζωη εναν τοσο κοντινο ανθρωπο...αλλα μετα από διαφορες καστασεις χωριστηκαμε..
    Τωρα εχω 1 κοπελα που κανουμε παρεα σχεδόν 1μιση χρονο και λεγομαστε κολλητες, αν και εγω δεν μπορω να το νιώσω ετσι..
    αλλα αυτη είναι παντα εκει για μενα και με στηριζει και όλα, και το ιδιο και τα αλλα ατομα από την παρεα, δεν ειμαστε βεβαια τοσο κοντα αλλα
    θα μ ακουσουν.. Με λιγα λογια πιστευω στην αληθινη φιλια και πστευω ότι μπορει να υπαρχουν ατομα που να νοιαζονται και να σε αγαπανε και
    είναι και ο,τι καλυτερο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by th93 View Post
    Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να βρεις αληθινούς φίλους.. Αλλά ίσως δεν πρέπει να χάνουμε τις ελπίδες μας..

    Τιποτα σαυτη την ζωη δεν ειναι ευκολο. Τα παντα θελουν προσπαθεια . Αλλα αν χασεις τις ελπιδες σου , ταχασες ολα .

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    19
    Η φιλια σημαινει θυσια. να ειναι βραχος ο φιλος διπλα σου να μη σε εγκατελειψει αν συμβει κατι δυσκολο να σου σταθει.
    Να χαιρεται με τη χαρα σου, να σε αγαπαει, να θελει το καλο σου ειναι τοσο δυσκολο και απο αυτα που βλεπω γυρω μου απο αυτα που εχω ζησει δεν πιστευω και τοσο ειναι πολυ δυσευρετο..

  11. #11
    Ασφαλώς και υπάρχει αληθινή φιλία. Έχω δυο φίλους κολλητούς. Μια γυναίκα κι έναν άνδρα. Όποτε τους χρειαστώ βρίσκονται δίπλα μου να χαρούν ή να κλάψουν μαζί μου. Το ίδιο κάνω κι εγώ για αυτούς. Δεν ξέρω πως θα ήμουν αν δεν τους είχα γνωρίσει. Είναι η προίκα μου στο δρόμο της ζωής :)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by bluesk View Post
    Ασφαλώς και υπάρχει αληθινή φιλία. Έχω δυο φίλους κολλητούς. Μια γυναίκα κι έναν άνδρα. Όποτε τους χρειαστώ βρίσκονται δίπλα μου να χαρούν ή να κλάψουν μαζί μου. Το ίδιο κάνω κι εγώ για αυτούς. Δεν ξέρω πως θα ήμουν αν δεν τους είχα γνωρίσει. Είναι η προίκα μου στο δρόμο της ζωής :)
    Μπραβοο αυτο ειναι υπεροχο!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    ειναι απλα τα πραγματα... ειχα πολλους φιλους...ημουν πολυ καλος μαθητης,στην τριτη λυκειου μου συνεβει κατι ασχημο,οποτεη προετοιμασια μου για τις πανελλαδικες πηγε στα σκουπιδια.... στεναχωρημενος ξαναδινω την αλλη χρονια ...χωρις φιλους,μικρη κοινωνια εκει που μενω..κλπ κλπ... δεν πηρε ενας να ρωτησει τι κανω,αν ειμαι ζωντανος... πλεον βαρεθηκα να με βλεπουν μονο σαν ενα "φιλο-μ@...κ@.." που τον θελουμε μονο οταν τον χρειαζομαστε,επειδη εχω ενα κακο αμα μου ζητησεις κατι νιωθω απ ευθειας υποχρεωμενος... πλεον εδω που σπουδαζω εχω 1-2 φιλους ,καλους θα ελεγα και τον ξαδερφο μου... αλλα πιστευω και αυτο ειναι σημειο των καιρων... βλεπω φιλους που εχει ο πατερας μου κλπ μετα απο τοσα χρονια και ποσο δεμενοι ειναι,και λες τι εγινε τωρα... αλλα το ιδιο ισχυει και στις σχεσεις,μια κοπελα δεν σε κρινει πια απο αυτοπου βλεπει και καταλαβαινει απο αυτα που λες αλλα απο ενα like...

  14. #14
    Quote Originally Posted by giannis1990 View Post
    αλλα πιστευω και αυτο ειναι σημειο των καιρων... βλεπω φιλους που εχει ο πατερας μου κλπ μετα απο τοσα χρονια και ποσο δεμενοι ειναι,και λες τι εγινε τωρα...
    Αληθινη φιλια..Στην εποχη μας πλεον δεν ειναι κ τοσο ανειδιοτελης..Φιλοι να βγαινουμε να περναμε καλα κ ως εκει.Ελαχιστοι ειναι αυτοι που δεν θα κοιταξουν το συμφερον τους..θα νοιαστουν κ θα ειναι κ στις χαρες κ στις λυπες..Δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει αληθινη φιλια, φτανει να υπαρχει διαθεση απ ολες τις πλευρες..Αν δωσεις κ το ατομο που εχεις απεναντι σου ειναι σωστος φιλος θα παρεις κ με το παραπανω.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι δυσκολο να προσδιορισει κανεις τι ειναι αληθινο κ τι οχι γιατι αν βαλεις καπιον να σου πει την αληθεια θα σου πει οτι ο καθε ανθρωπος ειναι ενα εγωκεντρικο ον αλλα στο τελος ο εγωκεντρισμος σε οδηγει σε αδιεξοδο κ τελικα αναγκαζεσε να πλαστογραφεις τον εαυτο σου.

    για αυτο εχει να κανει με το ποσο ικανος ειναι κανεις να ξεπερασει το εγω του ισως η καλυτερη εκδοχη της ερωτησης σου θα ταν ειναι κανεις πιστος στο να στεκετε σα φιλος? η απαντηση ειναι λιγο δυσκολα.. αλλα υπαρχουν κ εξερεσεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 71
    Last Post: 30-04-2015, 23:13
  2. φιλία, υπάρχει?
    By pinkshoe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 03-04-2012, 14:29
  3. Υπάρχει πραγματική φιλία?
    By gemini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-2007, 23:30
  4. Ρομαντική φιλία υπάρχει;
    By andronikos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 31-08-2007, 13:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •