νιωθω περιεργα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    1

    νιωθω περιεργα

    καλησπερα.ειμαι 20 χρονον και τον τελευταιο καιρο νιωθω παρα πολυ περιεργα.δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως.τα παντα μου φαινονται περιεργα απο τα αντικειμενα μεχρι τους ανθρωπους.δεν μπορω να συνηδητοποιησω οτι ειμαι στη ζωη ή οτι ειμαι αυτη που ειμαι και αναπνεω αυτη τη στιγμη και στεκομαι ορθια.δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα υγειας.κρισεις πανικου με πιανουν πολυ συχνα και αποπραγματοποιησεις και εχω απο μικρη αρρωστοφοβια.γενικα ειμαι ενας ανθρωπος που αγχωνομαι με το παραμικρο και φοβαμαι μην εχω κατι(παλια καρκινο,τωρα φοβαμαι οτι εχω καποια ψυχασθενεια)εχω συνεχεια τασεις λυποθιμιας δεν μπορω να βγω εξω να δω κοσμο γιατι φοβαμαι οτι θα λυποθημισω.ημουν σε αλλη πολη πρωτο ετος και σπουδαζα και γυρισα στην πολη μου επειδη ημουν χαλια.νιωθω οτι θα παθω εγκεφαλικο η θα σταματησει η καρδια μου η θα τρελαθω.νιωθω οτι εχει κολλησει το μυαλο μου δεν μπορω να λειτουργησω.δεν νιωθω συναισθηματα καθολου.ειχα ξεκινισει ψυχοθεραπεια,για λιγο διαστημα αλλα δεν με βοηθουσε.αγχωνομουν παρα πολυ οταν πηγαινα με επιαναν κρισεις συνεχεια.νιωθω οτι χανομαι οτι τρελενομαι δεν ξερω τι να κανω.σκεφτομαι να παω σε ψυχιατρο πιστευω μονο φαρμακα θα με βοηθησουν.αλλα πραγματικα νιωθω οτι ειμαι σε απογνωση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Γεια! Μπορω να πω ότι αυτό με το να χανεις στην ουσια τον εαυτο σου και το περιβαλλον το παθαινω και γω ανα διαστήματα ...Και μια μερα διαβασα για αποπραγματοποιησεις και αποπροσωποιησεις γιατι οντως είναι κατι που σε κανει να αισθάνεσαι τοσο περιεργα..και από ότι καταλαβα αποδιδονται πιο πολύ στο αγχος που εγω το εχω και μπολικο..και από ότι καταλαβαινω και εσυ..Ο γιατρος τι σου ειπε; Και εχεις σκεφτει το ενδεχομενο καποιας φοβιας (αγοραβια,κοινωνικη);

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Αγαπητή φίλη συναισθήματα νιώθεις, τα περιγράφεις, φόβο, απόγνωση, θλίψη.. όλα αρνητικά .. μα το ότι έχεις αποδεχθεί ότι δεν είσαι καλά είναι σημαντικό, είναι ένα τεράστιο βήμα θέλεις να βοηθήσεις τον εαυτό σου, μπορεί να μην σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία μα ψάχνεις κι άλλες λύσεις π.χ. ψυχίατρο... να λοιπόν και κάτι θετικό έχεις ακόμα λίγο κουράγιο ελπίζω να βρεις και το θάρρος να ξεπεράσεις σιγά σιγά όλες τις φοβίες και τα προβλήματα σου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Κατι μου θυμιζει ολο αυτο...εμενα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Μου μοιαζει για γενικευμενη αγχωδη διαταραχη με αγοραφοβια. Σιγουρα τα φαρμακα θα βοηθουσαν αρκετα με την κατασταση σου, αλλα για αγχωδες διαταραχες οπως αυτη δινουν συνηθως ηρεμιστικα ή και αντικαταθλιπτικα σε συνδιασμο. Τα φαρμακα θα σε βοηθησουν βραχυπροθεσμα, γιατι οταν τα κοψεις, ιδιως τα πρωτα, εκτος του οτι θα σου παρει καιρο μειωνοντας σιγα σιγα τη δοση, τα συμπτωματα στερησης ειναι απαισια. Εαν ξερεις ποια κατασταση σε αγχωνει περισσοτερο οπως ας πουμε για παραδειγμα μια βολτα στα μαγαζια για ψωνια, τοτε σ'αυτη τη περιπτωση ειναι αρκετα χρησιμα γιατι π.χ τα ψωνια δεν θα τα κανεις σε καθημερινη βαση, οποτε δεν θα παιρνεις και το αγχολυτικο σε καθημερινη βαση. Παντως καλο ειναι να επισκεφθεις και ενα ψυχιατρο, εφοσον λες οτι απετυχε η ψυχοθεραπεια. Σιγουρα αυτος θα κρινει εαν χρειαζεσαι αγωγη και ποια ειναι αυτη, γιατι υπαρχουν πολλες κατηγοριες φαρμακων.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μεχρι τωρα εχω ακουσει εκατο περιγραφες του εαυτου σας εχω το ενα εχω το αλλο εχω εκεινο νιοθω περιεργα κλπκλπκλπ αλλα δεν πολυακουω να μιλατε για τη σχεσεις σας με τους γυρω ανθρωπους κλπκλπ κανετε ολοι το ιδιο μεγα λαθος αντιμετοπιζετε τους εαυτους σας ως ασθενεις κ αυτο ειναι που σας πειραζει πραγματικα σας εχω πει τοσες φορες αφηστε αυτο τον αμανε εχω φοβιες εχω το ενα εχω το αλλο εχω εκινο κ ασχολιθειτε σοβαρα με τη σχεση που εχετε με τους ανθρωπους γυρω σας ψαξτε λιγο τα αισθηματα που εχετε για τους ανθρωπους γυρω σας καντε ερωτισεις στον εαυτο σας αν κατι σας ενοχλει κ σταματηστε να ειστε ολοι μονοι κ μη παιζετε κρυφτο με πολαπλα προφιλ αφηστε το βιολι με τους χαρακτηρισμους διαταραχες αγχος καταθλιψη κλπκλπ αφου ολες αυτες οι αυτοδιαγνωσεις δεν εξυπηρετουν σε τιποτα τοσες φορες το εχω πει ανεβαστε θεματα που να λενε κατι ουσιαστικο πχ με πειραζει αυτο με ενοχλει το αλλο δεν αντεχω εκινο οστε να εχουμε κατι επι της ουσιας να συζητισουμε αφου το βιολι με τις ασθενιες κ τα φαρμακα δεν εχει απολυτως κανενα νοημα για καπιον που θελει να συζητισει ενα ψυχολογικο θεμα κ να βρει λυση με διαλογο σας το εχω πει τοσες φορες για να ειστε ετσι αυτο σημαινει οτι κατι σας ενοχλει δε μπορει στα καλα καθουμενα να ξυπνησατε ενα πρωι κ να βρεθηκατε σε αυτη τη κατασταση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Δεν ειναι απολυτο οτι φταινε οι σχεσεις μας με τους αλλους,αλλα το πιο σημαντικο ειναι η σχεση που εχουμε με τον εαυτο μας..οι σκεψεις μας για εμας τους ιδιους.

Similar Threads

  1. περιεργα πραματα..
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 07-06-2012, 15:38
  2. περίεργα συμτώματα...
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-2011, 16:25
  3. περιεργα συμπτωματα και εγω!
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 15-12-2010, 21:36
  4. ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
    By Mariannaki87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-08-2010, 09:07
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •