άγχος μην με τσιμπήσει κάποιο φίδι. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    πωπω......εγώ θα είχα πεθάνει...άσχετα ότι θα τσίριζα και θα με άκουγε όλη η γειτονιά/χωριό εκεί.
    δεν ξέρω με τέτοιες εμπειρίες λογικό να φοβάσαι ρε κοπέλα μου.
    όταν φοβάσαι βάλε λίγη μουσική να ακούσεις,και να έχεις πάντα παρέα μην κάθεσαι μόνη σου.
    τώρα να κουβαλάς πριόνι μαζί,δε λέει χαχα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρε παιδια , το ξαναλεω , τα φιδια δεν σε πειραζουν , αν δεν τα πειραξεις . Κ δεν τα φοβουνται ολοι . Ειχα παει σε ενα reptilarium ( εκει που φερνουν φιδια για επιδειξη ) στο Πορτο Ραφτη , και ειχα παρει , οχι αγκαλια λογω μεγεθους , αλλα ειχα βαλει σαν ' κασκολ ' εναν ολοζωντανο πυθωνα , τεραστιο ( κανα 20κιλο ) η ουρα του κρεμοταν κ την κρατουσα με το ενα χερι , κ με το αλλο κρατουσα το κεφαλι του , το ιδιο εκανε κ η κοπελα μου , κ δεν μας εκανε τπτ , μονο με ξενισε ποσι παγωμενο ηταν το φιδι ( ειναι ψυχροαιμα ) . Βεβαια αν ηταν δηλητηριωδης , ουτε που θα το σκεφτομουνα , παντως σιχαμερο δεν ειναι ουτε γλοιωδες . Υπαρχει πολυ παραφιλολογια γυρω απο τα φιδια , οπως λεει ο ioannis2 , και γι αυτο εχει δημιουργηθει αυτη η φοβια .
    Αν ζουσα στην Ινδια , που τα φιδια μπαινουν στα σπιτια , κ οπου φανταστεις , εκει θαλλαζε το πραμα , διοτι πεθαινουν 120.000 ανθρωποι απο δαγκωμα , αλλα ουτε νοσοκομεια υπαρχουν , και τα φιδια ειναι ως επι το πλειστον δηλητηριωδη .

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Το φιδι πραγματι δεν σε κυνηγαει,τα περισσοτερα δαγκωματα ειναι ειτε γιατι καποιος καταλαθος τα παταει,ειτε απο αγροτες που για ευνοητους λογους μπορουν να ερθουν σε αμεση επαφη μαζι τους!Σιγουρα δεν πεθαινεις απο δαγκωμα φιδιου εκτος αν εισαι σε κανενα βουνο μονος και εγκλωβισμενος!Ομως επειδη εχω συναντησει τετοιο περιστατικο εχει πολυ ταλαιπωρια η ιαση και πολυ πονο!Τον πανικο δεν τον συζητω καν γιατι πιστευω οτι εγω θα πεθαινα μονο απο τον πανικο!Ειναι αναγκαια τα φιδακια για το οικοσυστημα αλλα μην μιλαμε γι'αυτα λες και ειναι κατοικιδια και
    ποσο μαλλον για επιδειξεις που τα εχουν και κοιμισμενα ελαφρως,μην πω βαρεως!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    3
    Καλησπέρα και από εμένα.

    Έγω θα σου πρότεινα να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για τα φίδια που έχουμε στην Ελλάδα. Διάβασε σχετικά με το πως συμπεριφέρονται, πως μπορούμε να τα αποφύγουμε, πως αντιδρούν αν βρεθούμε μπροστά τους και τι πρέπει να κάνουμε ώστε να μην τα τρομάξουμε και αντιδράσουν, τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση που όντως μας τσιμπίσει κάποιο φίδι κτλ. Επίσης θα μπορούσες να γκουγκλάρεις στατιστικά στοιχεία που αφορούν τσιμπίματα και θανάτους από φίδια στην χώρα μας, ώστε να δεις οτι είναι κάτι πολύ πιο σπάνιο από ότι ίσως θα φαντάζεσαι.

    Συνήθως όσο πιο πολύ γνωρίζουμε ένα θέμα τόσο λιγότερο το φοβόμαστε. Γι'αυτό ψάξε όσες πληροφορίες για τα φίδια μπορείς ώστε να αποδείξεις η ίδια στον εαυτό σου οτι δεν χρειάζεται να φοβάσαι τόσο πολύ :)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ρε παιδια , το ξαναλεω , τα φιδια δεν σε πειραζουν , αν δεν τα πειραξεις . Κ δεν τα φοβουνται ολοι . Ειχα παει σε ενα reptilarium ( εκει που φερνουν φιδια για επιδειξη ) στο Πορτο Ραφτη , και ειχα παρει , οχι αγκαλια λογω μεγεθους , αλλα ειχα βαλει σαν ' κασκολ ' εναν ολοζωντανο πυθωνα , τεραστιο ( κανα 20κιλο ) η ουρα του κρεμοταν κ την κρατουσα με το ενα χερι , κ με το αλλο κρατουσα το κεφαλι του , το ιδιο εκανε κ η κοπελα μου , κ δεν μας εκανε τπτ , μονο με ξενισε ποσι παγωμενο ηταν το φιδι ( ειναι ψυχροαιμα ) . Βεβαια αν ηταν δηλητηριωδης , ουτε που θα το σκεφτομουνα , παντως σιχαμερο δεν ειναι ουτε γλοιωδες . Υπαρχει πολυ παραφιλολογια γυρω απο τα φιδια , οπως λεει ο ioannis2 , και γι αυτο εχει δημιουργηθει αυτη η φοβια .
    Αν ζουσα στην Ινδια , που τα φιδια μπαινουν στα σπιτια , κ οπου φανταστεις , εκει θαλλαζε το πραμα , διοτι πεθαινουν 120.000 ανθρωποι απο δαγκωμα , αλλα ουτε νοσοκομεια υπαρχουν , και τα φιδια ειναι ως επι το πλειστον δηλητηριωδη .
    Πώς τα καταφέρνεις πάντα να γυρνάς το θέμα στον εαυτό σου....
    ειχες πάει σε ένα ρεπτοκάτι και μαζί με την κοπέλα σου πήρατε αγκαλιά ένα φίδι και μετά το θηλάσατε και σας ευχαρίστησε μετά για την ευγενή χορηγία σας....και ούτω καθεξής...

    Αλλά αν ζούσες στην Ινδία που είναι δηλητηριώδη τα φίδια τότε το σκηνικό θα άλλαζε θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.....
    τί μας νοιάζουν τώρα εμάς όλα αυτά ούτε που καταλαβαίνω-έτσι για φιγούρα!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παντως , ο αριθμος των κατοικιδιων φιδιων , ολο και αυξουται , οχι στην Ελλαδα , στην Αμερικη . Ειναι ημερα ζωα , πιο ημερα απο μας τους ' ανθρωπους ' , τους ' πολιτισμενους ' .

  7. #22
    Quote Originally Posted by προσωρινάεδώ View Post
    πωπω......εγώ θα είχα πεθάνει...άσχετα ότι θα τσίριζα και θα με άκουγε όλη η γειτονιά/χωριό εκεί.
    δεν ξέρω με τέτοιες εμπειρίες λογικό να φοβάσαι ρε κοπέλα μου.
    όταν φοβάσαι βάλε λίγη μουσική να ακούσεις,και να έχεις πάντα παρέα μην κάθεσαι μόνη σου.
    τώρα να κουβαλάς πριόνι μαζί,δε λέει χαχα
    Αμα γι αυτα θα τσιριζες και θα σε ακουγε ολη η γειτονιά/χωριό στα υπόλοιπα στα οποια επίσης εχεις φοβιες (οτιδηποτε κι αν ειναι αυτα) πως αντιδρας δλδ?

    Το μεγεθος της αντιδρασης μας απλα στη θεα ενός φιδιού, πλην εξαιρεσεων, πιστευω πως ειναι απόδειξη του υψους του φοβου που γενικα μας διακατεχει.
    γιάννης

  8. #23
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Θυμάστε που σας έλεγα ότι φοβαμαι τα φίδια; Σας έχω και άλλη μια εμπειρία.
    Πέρυσι το καλοκαίρι μου είπε η γιαγιά μου ότι βρήκε στο παιδικό μου δωμάτιο μια Βασιλική Οχιά. Έπαθα σοκ.
    Το καλοκαίρι που μας πέρασε λείπαμε όλοι από το σπίτι και η γιαγιά μου είχε αφήσει την μπαλκονόπορτα ανοιχτή από το παιδικό μου δωμάτιο (πλέον κοιμάται η γιαγιά μου σε αυτό το δωματιο). Είχε μισόκλειστα τα πατζουρια από το δωμάτιο μου.
    Ακριβώς κάτω από την μπαλκονόπορτα υπαρχει μια μπανανία. Προφανώς θα ανέβηκε
    Από εκεί η Οχιά και μπήκε στο συρτάρι με τα ρούχα της γιαγιάς μου.
    Η γιαγιά όταν μπήκε σπίτι δεν κατάλαβε κάτι ούτε όταν μπήκε στο δωμάτιο αφού είχε περάσει ώρα άνοιξε το συρτάρι να πάρει ένα ρούχο και είδε την Οχιά τυλιγμένη και έτοιμη να κάνει επίθεση, τότε τρόμαξε και έφερε ένα κατσαριδοκτονο την ψέκασε την ζάλισε και την σκότωσε. Όταν ήρθα σπίτι και μου το είπε έπαθα σοκ. Ήταν λέει βασιλικια Οχιά και το κατάλαβε γιατί είχε ένα κέρατο στο κεφάλι της.
    Μετά απο αυτό πως να ξεπεράσω τον φόβο μου για τα φίδια οέο;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βρε συ , τα φιδια δεν εινα επιθετικα , μονο αν τα πειραξεις .......και βρισκουν ζεστουλα και σκιερα μερη καιπανε και κουρνιαζουν , τα κανουν φωλιτσα , οχι για να επιτεθουν σε ανθρωπους , τους φοβουνται τους ανθρωπους , κανα τρωκτικο ψαχνουν να φανε , οχι εσενα ................ βεβαια νανοιξεις το συρταρι σου και δεις αντι για το πουλοβερ σου ενα φιδι , καταλαβαινω το δυσαρεστο της εμπειριας , αλλα δεν επιτιθενται με την μια , πρεπει ναπλωσεις χερι , να νομισει το φιδι οτιπας να το βλαψεις .....
    βαζε ναφθαλινη στα συρταρια , δεν την αντεχουν τα φιδια , αλλα μετα , ουτε οι αλλοι θα σε αντεχουν , λογω μυρωδιας ....
    Last edited by Macgyver; 02-04-2017 at 12:22.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Η γιαγιά σου τι την έκανε την οχιά μετά? Την έδειξε σε κανένα άλλο να την αναγνωρίσει?

  11. #26
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Ναι την έδειξε σε μια γειτόνισα η οποία γνωρίζει από φίδια, αυτή μας είπε ότι ήταν Βασιλική Οχιά. Μετά την Πέταξε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Δεν βρίσκω στο διαδίκτυο το είδος βασιλική οχιά. Οπότε παραμένω στην άποψη μου. "άκουγε πολλά και πίστευε λίγα"

  13. #28
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    http://fthiotikos-tymfristos.blogspo...st_11.html?m=1
    Εδώ βρήκα ένα άρθρο που μιλάει γιαυτο το φιδι.
    Απλά στην κερκυρα και την ονομάζουν από παλιά Βασιλική Οχιά και μας εξήγησαν ότι λέγεται έτσι λόγω από το κέρατο που έχει.

  14. #29
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Επίσης το χρώμα τις ήταν μαύρο.
    Εμενα δεν με νοιάζει τι φίδι ήταν αλλά ότι πάλι είχα εμπειρία με φίδι και δεν θέλω καν ούτε να ακούω για αυτα.
    Πάντως απο τι ειχα μαθει η Βασιλική Οχιά την συναντάς πολύ σπάνια εδώ στην κερκυρα πλέον σε σχεση με τις απλές οχιές και τους αστριτες.

  15. #30
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Αυτό το Άρθρο είναι ενδιαφέρον
    http://wol.jw.org/el/wol/d/r11/lp-g/1200004562

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. φίλη- φίδι
    By κόκκινη πεταλούδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 26-11-2013, 15:36
  2. μια φιλη...φιδι;
    By νιφάδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 16-10-2011, 21:10
  3. Απορία για κάποιο φάρμακο
    By RockElCasbah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-10-2011, 15:34
  4. Βλέπετε κάποιο νήμα;
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 07-09-2011, 09:24
  5. Eχετε καποιο τικ?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2009, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •