άγχος μην με τσιμπήσει κάποιο φίδι. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Επίσης το καλοκαίρι που μας πέρασε ήρθε μια πελάτισσα στην δουλειά και μας έλεγε ότι πήγαινε σε μια δουλειά και είχε και την κορη της μαζί στο πίσω κάθισμα και μόλις την έβγαλε έξω από το αμάξι παρατήρησε τυχαία ότι πίσω από την μικρη της ήταν μια οχια Τέντομενη και τρόμαξε πολύ γιατί και εκείνη η γυναίκα φοβάται τα φίδια σαν εμένα και άφησε το αμάξι και ζήτησε βοηθεια και ήρθαν και έβγαλαν το φίδι από το αμάξι και το σκότωσαν 2 γνωστοί της.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Αν ήταν μάυρο, ακόμα πιο πιθανών να μην ήταν καν δηλητηριώδες. Μάυρη οχιά είναι πολύ σπάνια στην Ελλάδα και δεν βρήκα καταγεγραμμένο θάνατο απο μάυρη οχιά.

    Πληροφοριακά, αυτο που όλα τα φίδια τα λέμε οχιές είναι το ίδιο λάθος με το να βλέπεις μια αρκούδα ή μια αλεπού και να λες είναι σκύλος. Και ένα φίδι που παγιδεύσαμε στο μπουκάλι, το ανιψάκι μου το είδε και έλεγε ότι είναι δηλητηριώδες επειδή άκουσε την φοβητσιάρικα την μάνα μου.

    Η άποψη μου είναι οτι αυτή η γενικευμένη αντιμετώπιση με τα ερπετά μας γεμίζει εμάς υπερβολικό φόβο, σκοτώνονται και οι οχιές, σκοτώνονται και άλλα φίδια που παραδόξως τρώνε τις οχιές και σε περίπτωση που πετύχουμε οχιά αυτός που θα την γλυτώσει είναι αυτός που δεν το φοβάται.

    Τέλος πάντων, ο καθένας ζει όπως γουστάρει και ο φόβος για τα φίδια μπορεί να αποφευχθεί με τον βίο της πόλης.

  3. #33
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Εγώ πλέον μένω σε πόλη αλλά πηγαίνω συχνά στο σπίτι μου στο χωριό. Και γενικότερα η κερκυρα έχει αρκετή φύση όπου και να πας εκτος πόλης. Εγώ πλέον όπου και αν πάω έχω φτάσει σε σημείο να κοιτάω για φίδια , ακόμα και σε παραλία να πηγαίνω , πάντα κοιτάζω καλά κάτω για φίδια τόσο πολύ τα φοβαμαι. Ότι φίδι και να δω δηλητηριώδες η μη δεν ξέρω να τα γνωρίζω πάλι το ίδιο θα είναι για μένα ακόμα και να ξέρω ότι δεν έχουν δηλητήριο πάλι θα τα τρέμω , πιστεύω θα πάθω την καρδιά μου χωρίς να έχω πρόβλημα με καρδιά. Και κάθε άνοιξη οι οικολόγοι μας βάζουν σε πολλά χωρία φίδια αυτό το ξέρουν όλοι οι κάτοικοι της Κέρκυρας. Πιστεύω δεν θα το ξεπεράσω ποτέ τον φόβο μου για τα φιδια.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ..........

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    τι εννοείς οι οικολόγοι βάζουν φίδια στα χωριά?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρε παιδια , υπηρξα κυνηγος για 10 χρονια , αλωνισα βουνα και λαγκαδια , μονο μια οχια ειδα , και δεν την πειραξα , ουτε κι αυτη μουδωσε σημασια , αλλα απο οτι ξερω , ολες καφε-μπεζ ειναι ................αυτη η φοβια , ειναι πολυ εντονη κι επιμονη , την εχει ο κολλητος μου , κι ειναι 59 ετων , ακομη και ψευτικο φιδι να του πας , παλι του προκαλει φοβο ..........τα φιδια εχουν το καλο οτι τρωνε τα ποντικια , οχι ανθρωπους ......... εκτος αν πεσεις σε πεινασμενο πυθωνα η βοα , που δεν υπαρχουν εδω .......

  7. #37
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Περισι έξω από το χωριό μου οι κάτοικοι βρήκαν ένα κουτί το οποίο το είχαν αφήσει οικολόγοι και το κουτί έγραφε πάνω φιδια και είχε και ζωγραφιά πάνω από φιδια το άνοιξαν κάποιοι και ήταν πολλά φιδια μέσα , το ίδιο συνέβη και σε αλλά χωρια της Κέρκυρας και της πατραs νομίζω και σε άλλη μια πόλη αλλα δεν θυμάμαι, το είχε δείξει και στις ειδησεις.Υπηρχαν προβλήματα. Εγώ και ψεύτικο φίδι να δω θα φρικαρω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Εδώ μιλάει για τον αστικό μύθο που ανάφερες.
    http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=31

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βρε συ, αυτό μοιάζει με παραμύθι που μας λέγανε μικρά οι γιαγιάδες για νεράιδες! Άντε και ελευθερώσαν φίδια (που δεν γίνεται αυτό για διάφορους λόγους), τα αφήσανε μέσα σε κουτί και με επιγραφή "ΦΙΔΙΑ" ;; Για ποιο λόγο; Είναι εντελώς παράλογο!
    Κι εγώ σε επαρχία είμαι και την ακούω συχνά αυτή την βλακεία, αλλά δεν έχω δει ποτέ ένα τέτοιο κουτί κι όσοι το ισχυρίζονται για κάποιο περίεργο λόγο ποτέ δεν εχουν δει οι ίδιοι το κουτί αλλά κάποιοι άλλοι. Το πιο πιθανό μου φαίνεται αυτές οι φήμες να κυκλοφόρησαν επειδή απελευθερώνονται όντως κάποια άγρια ζώα (και φίδια) όταν αυτά έχουν τραυματιστεί. Σε αυτή την περίπτωση περιθάλπουν το ζώο και μετά το επιστρέφουν στον τόπο που βρέθηκε.
    Δεν είναι κάτι παράλογο αυτό. Δεν μπορεί να ζητάμε να εξαφανιστούν όλα τα ζώα από τον πλανήτη επειδή εμείς τα φοβόμαστε.

    Δεν θα μπω στην διαδικασία να σου πω οτι δεν κινδυνεύεις από τα φίδια γιατί οκ όλοι μπορεί να έχουμε κάποιους παράλογους φόβους, εγώ πχ φοβάμαι τις ακρίδες. Ξέρω οτι δεν κινδυνεύω από αυτές φυσικά, αλλά χάνω την ψυχραιμία μου όταν βλέπω ακρίδα :Ρ

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by elisabet View Post

    Δεν θα μπω στην διαδικασία να σου πω οτι δεν κινδυνεύεις από τα φίδια γιατί οκ όλοι μπορεί να έχουμε κάποιους παράλογους φόβους, εγώ πχ φοβάμαι τις ακρίδες. Ξέρω οτι δεν κινδυνεύω από αυτές φυσικά, αλλά χάνω την ψυχραιμία μου όταν βλέπω ακρίδα :Ρ
    Χαχα.. και γω με τον κολλητό μου τις φοβόμαστε. Σήμερα παγίδευσα μια μέσα σε σακούλα για να οικειοποιηθώ μαζί της, και ο κολλητός μου παρολίγο να πάθει κρίση όταν του την πλησίασα. Άρχισα να την συμπάθω σιγά σιγά. Παράξενα παιχνίδια το μυαλό

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν θα μπω στην διαδικασία να σου πω οτι δεν κινδυνεύεις από τα φίδια γιατί οκ όλοι μπορεί να έχουμε κάποιους παράλογους φόβους, εγώ πχ φοβάμαι τις ακρίδες. Ξέρω οτι δεν κινδυνεύω από αυτές φυσικά, αλλά χάνω την ψυχραιμία μου όταν βλέπω ακρίδα :Ρ
    Κι ομως οι ακριδες ειναι πολυ καθαρα ζωα , ειναι 70% πρωτεινη .........καμμια φοραεπιανε γατος μου ακριδα , και τον μαλωνα , αφου του την επαιρνααπο το στομα, ακακα ζωα ειναι ....αλλο το φιδι , που η Ελλαδα εχει μονο δυο δηλητηριωδη , κι αυτα λαιτ , το αστρικι κι η οχια ..........πιο πολυ κινδυνευεις να πατησεις δρακαινα στην θαλασσα, στην αμμο κρυβονται , κι αμα εισαι αλλεργικος , την πατησες .....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by AngelosA View Post
    Χαχα.. και γω με τον κολλητό μου τις φοβόμαστε. Σήμερα παγίδευσα μια μέσα σε σακούλα για να οικειοποιηθώ μαζί της, και ο κολλητός μου παρολίγο να πάθει κρίση όταν του την πλησίασα. Άρχισα να την συμπάθω σιγά σιγά. Παράξενα παιχνίδια το μυαλό
    Α! Δεν είμαι η μόνη δηλαδή χαχα

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κι ομως οι ακριδες ειναι πολυ καθαρα ζωα , ειναι 70% πρωτεινη .........καμμια φοραεπιανε γατος μου ακριδα , και τον μαλωνα , αφου του την επαιρνααπο το στομα, ακακα ζωα ειναι ....αλλο το φιδι , που η Ελλαδα εχει μονο δυο δηλητηριωδη , κι αυτα λαιτ , το αστρικι κι η οχια ..........πιο πολυ κινδυνευεις να πατησεις δρακαινα στην θαλασσα, στην αμμο κρυβονται , κι αμα εισαι αλλεργικος , την πατησες .....
    Εντελώς άκακα είναι το ξέρω....αλλά έλα που με πιάνει πανικός όταν δω καμιά μεγάλη και ξαφνικα η λογική μου πάει περίπατο!!!
    Το χω μελετήσει... επειδή δεν μπορώ να προβλέψω προς τα που θα πάνε τις φοβάμαι και νομίζω συνέχεια οτι θα έρθουν πάνω μου. Και το ωραίο είναι οτι σχεδόν τίποτα άλλο δεν φοβάμαι, φίδια ας πούμε που όπως λες έχουν και μια αντικειμενική επικινδυνότητα εντάξει δεν θέλω να τα πάρω αγκαλιά, αλλά δεν παθαίνω και πανικό. Οι ακρίδες είναι το μοναδικό με το οποίο χάνω κάθε αίσθηση λογικής και κάνω σα 5χρονο!
    Ίσως να με είχε τρομάξει κανείς όταν ήμουν μικρή τι να πω... άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!

  13. #43
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Εγώ προσωπικά ποστευω ότι για την φοβία αυτή που έχω ευθύνονται οι εμπειρίες που είχα μικρη και δεν ξέρω πως να το ξεπεράσω...ποντικια κατσαρίδες κτλ δεν φοβαμαι ούτε καν.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Α! Δεν είμαι η μόνη δηλαδή χα
    Εντελώς άκακα είναι το ξέρω....αλλά έλα που με πιάνει πανικός όταν δω καμιά μεγάλη και ξαφνικα η λογική μου πάει περίπατο!!!
    υ!
    Βρε συ , κοτζαμ γυναικαρα , να φοβασαι τις ακριδουλες ? εγω αμα δω μια , την βγαζω εξω , προσεχοντας μην την τραυματισω ................ουτε και τα φιδια μου λενε κατι , μαλιστα ο πατερας μου στο Καμερουν , ελεγε οτι ειναι πολυ νοστιμο το φιδι , κι εγω θα δοκιμαζα , εντομο, οχι , δεν θατρωγα , καλα ειναι , αλλα οχι για βρωση ....τις κατσαριδες μονο σκοτωνω, τις σιχαινομαι .......ειναι πολυ βρωμικα ζωα ....μια φορα στο Καμερουν , το 55 , ειχαν στρωσει ενα μεγαλο τραπεζι και τρωγανε , και ξαφνικα ..............ΜΠΑΜ , σκαει ενας μεγαλος βοας απο ψηλα στα δεντρα , ηταν χωριο, η Εσέκα , πανω στο τραπεζι , τακανε λιμπα , προφανως χωνευε , κι εχασε την ισορροπια του ....οι ιθαγενεις τον μοιραστηκαν σε χρονο dt !!!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βρε συ , κοτζαμ γυναικαρα , να φοβασαι τις ακριδουλες ? εγω αμα δω μια , την βγαζω εξω , προσεχοντας μην την τραυματισω ................ουτε και τα φιδια μου λενε κατι , μαλιστα ο πατερας μου στο Καμερουν , ελεγε οτι ειναι πολυ νοστιμο το φιδι , κι εγω θα δοκιμαζα , εντομο, οχι , δεν θατρωγα , καλα ειναι , αλλα οχι για βρωση ....τις κατσαριδες μονο σκοτωνω, τις σιχαινομαι .......ειναι πολυ βρωμικα ζωα ....μια φορα στο Καμερουν , το 55 , ειχαν στρωσει ενα μεγαλο τραπεζι και τρωγανε , και ξαφνικα ..............ΜΠΑΜ , σκαει ενας μεγαλος βοας απο ψηλα στα δεντρα , ηταν χωριο, η Εσέκα , πανω στο τραπεζι , τακανε λιμπα , προφανως χωνευε , κι εχασε την ισορροπια του ....οι ιθαγενεις τον μοιραστηκαν σε χρονο dt !!!
    χαχαχχα Ε είναι παράλογη φοβία το ξέρω...δεν έχει καμιά λογική.
    Ασε έχω κάνει τέτοια τρελά με ακρίδες που ντρέπομαι και να τα πω! Και να λεγες οτι ζω σε καμιά μεγαλούπολη και δεν συναντώ ποτέ ακρίδες...κάθε τρεις και λίγο βλέπω. Αλλά όταν δω μια απο αυτές τις μεγάλες (με τις μικρές τοχω ξεπεράσει πια χαχα) τρελαίνομαι!
    Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι οτι καποιος με φοβισε οταν ήμουν μικρή και δεν το θυμάμαι. Γιατί τίποτε αλλο δεν φοβάμαι τόσο πολύ.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. φίλη- φίδι
    By κόκκινη πεταλούδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 26-11-2013, 16:36
  2. μια φιλη...φιδι;
    By νιφάδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 16-10-2011, 22:10
  3. Απορία για κάποιο φάρμακο
    By RockElCasbah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-10-2011, 16:34
  4. Βλέπετε κάποιο νήμα;
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 07-09-2011, 10:24
  5. Eχετε καποιο τικ?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2009, 10:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •