άγχος μην με τσιμπήσει κάποιο φίδι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74

    άγχος μην με τσιμπήσει κάποιο φίδι.

    αυτή είναι η μεγαλύτερη μου φοβία. :( Γειἀ σας είμαι 22 χρονών και είμαι φοιτήτρια......... Όταν ήμουν 5 χρονών (θυμάμαι καλά) ήμουν στο σπίτι ενός θείου μου, καθόμασταν στην αυλή του σπιτιού του και ήταν καλοκαίρι. Το σπίτι του θείου μου είναι κοντά στο σπίτι μου....Εκεί που καθόμασταν μια χαρά, ο θείος μου σοκαρίστηκε. Σηκώθηκε αμέσως από την καρέκλα που καθόταν και μου είπε να μην κουνηθώ και να μην φωνάξω, εγώ εκείνη την στιγμή δεν κατάλαβα γιατί σοκαρίστηκε. Πήρε λοιπόν μία σκούπα και σκότωσε μία οχιά η οποία καθόταν στην κολόνα πίσω από το κεφάλι μου....δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό το σκηνικό. Λίγα χρόνια αργότερα όταν πήγαινα τετάρτη δημοτικού, ήμουν με μία φίλη μου έξω από το σπίτι μου και κοιτούσαμε ένα βιβλίο αγγλικών...ξαφνικά άρχισε η φίλη μου να φωνάζει βοήθεια βοήθεια και δεν καταλάβαινα γιατί φώναζε και έτρεχε. Ξαφνικά κοιτάω κάτω και τι να δω? ένας αστρίτης (δηλητηριώδες φίδι, χειρώτερο από την οχιά) είχε ανέβει πάνω στο πόδι μου.Ευτυχώς φορούσα μπότα (ήταν άνοιξη) και δεν ξέρω πως το σκέφτηκα εκείνη την στιγμή και τίναξα το πόδι μου και το φίδι πετάχτηκε κάτω. Άρχισε να με κηνηγάει, ώσπου ένας καλός άγγελος μας έστειλε εκείνη την ώρα μια ξαδέρφη της γιαγιάς μου με τον άντρα της οι οποίοι γυρνούσαν από το βουνό (κρατούσαν ένα πριόνι) και μας είδαν που τρέχαμε και το σκότωσαν εκείνη την στιγμή με το πριόνι. Μετά μας είπαν ότι αν με τσιμπούσε αυτό το φίδι λογικά θα είχα πεθάνει. (ξέχασα να αναφέρω ότι λείπανε από το σπίτι οι δικοί μου εκείνο το μεσημέρι). Από τότε στο χωριό μου έχω συναντήσει και άλλα φίδια και τεράστια μέχρι και δεντροβαλιές, όμως ευτυχώς έτρεχα γρήγορα και δεν με κηνήγησαν. Έτσι λοιπόν μου δημιουργήθηκε αυτή η φοβία, κάθε που είμαι σε εξοχή φοβάμαι μήπως εμφανιστεί κάποιο φίδι. κανένας δεν με καταλαβαίνει και επίσης πολλές φορές σκέφτομαι μήπως όταν πεθάνω πεθάνω από τσίμπημα φιδιού.
    πως μπορώ να το ξεπεράσω αυτόν τον φόβο μου; Σας έχει τύχει ποτέ; H σε κάποιον γνωστό σας; ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    κι εγω εχω παρομοιο τραυμα, λογω του οτι τα καλοκαιρια, μεχρι πριν και απο λιγα χρονια, τα περνουσα στο χωριο με την γιαγια μου. εχω δει αρκετες φορες οχια να περναει απο μπροστα μου αλλα ευτυχως κρατησα την ψυχραιμια μου και την γλιτωσα ετσι αρκετες φορες. ποσες φορες εχω δει τις γατες μας στο σπιτι να παιζουν με φιδια και σαυρες, αφου τα ειχαν πνιξει. Μια ακομη φορα στο σπιτι ενος φιλου, ηταν ενα φιδι και ευτυχως ηταν ο μπαμπας του εκει, πηρε μια σφουγγαριστρα και το φιδι τυλιχτηκε εκει και με ενα εργαλειο για τον μπαξε καταφερε και του κοψε το κεφαλι.

    Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι αυτο που ειχε κανει και ο θειος σου, ψυχραιμια, οταν θα τρομαξεις και θα φωναξεις το φιδι θα αισθανθει κινδυνο και θα αμυνθει, γι αυτο ριχνει δηλητηριο. Επισης μην τριγυρανς μονη σε βουνα και γενικοτερα σε μερη οπου υπαρχει κινδυνος φιδιου, παντα με παρεα, ουτος ωστε αν παει να γινει κατιο ενας θα βοηθεισει τον αλλο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επιδη εισαι αρκετα μικρη θα δυσκολευτεις λιγο δε πειραζει ας φοβασαι μη δινεις σημασια το πολυ πολυ να παταξεις τον εγωισμο σου κ να το πεις σε κανενα που εχεις εμπιστοσυνη που θα ναι εκει γυρω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=elenlepen;48303 Πήρε λοιπόν μία σκούπα και σκότωσε μία οχιά η οποία καθόταν στην κολόνα πίσω από το κεφάλι μου....δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό το σκηνικό. Λίγα χρόνια αργότερα όταν πήγαινα τετάρτη δημοτικού, ήμουν με μία φίλη μου έξω από το σπίτι μου τι να δω? ένας αστρίτης (δηλητηριώδες φίδι, χειρώτερο από την οχιά) είχε ανέβει πάνω στο πόδι μου. Από τότε στο χωριό μου έχω συναντήσει και άλλα φίδια και τεράστια μέχρι και δεντροβαλιές, όμως ευτυχώς έτρεχα γρήγορα και δεν με κηνήγησαν. Έτσι λοιπόν μου δημιουργήθηκε αυτή η φοβία, κάθε που είμαι σε εξοχή φοβάμαι μήπως εμφανιστεί κάποιο φίδι. κανένας δεν με καταλαβαίνει και επίσης πολλές φορές σκέφτομαι μήπως όταν πεθάνω πεθάνω από τσίμπημα φιδιού.
    πως μπορώ να το ξεπεράσω αυτόν τον φόβο μου; Σας έχει τύχει ποτέ; H σε κάποιον γνωστό σας; ευχαριστώ εκ των προτέρων[/QUOTE]


    Καλα , που ειναι το χωριο σου , στον Αμαζονιο ?. Περα απο την πλακα , το φιδι δεν δε επιτιθεται ( ουτε και κυνηγουν ανθρωπους ), επ ουδενι , εκτος αν το πειραξεις . Ο πατερας μου νεος εμεινε 6 χρ. στο Καμερουν , εμπαινε σε μια αποθηκη για να παρει εφοδια και χτυπαγε παλαμακια για να κρυφτουν οι κροταλιες ,τοσα χρονια δεν τον δαγκωσε φιδι . Τι μου λες για οχιες , αστρικια κ δενδρογαλιες .
    Ο κολλητος μου , μενει στη Στυλιδα , και αν και 56 ετων , δεν εχει ξεπερασει την φοβια του για τα φιδια . Μια μερα , ηταν μια οχια εξω απο το σπιτι του , κ επειδη δεν ηθελα να την σκοτωσω ( κριμα δεν ειναι ) την απομακρυνα με την τσουγκρανα .
    Πληροφοριακα , ο αστριτης ειναι πιο ακινδυνος απο την οχια . Και οχια να σε δαγκωσει , που ειναι το χειροτερο , παλι προλαβαινεις να πας νοσοκομειο , δεν πεθαινεις .
    Η φοβια σου ειαι συνηθισμενη .
    Last edited by Macgyver; 16-05-2014 at 09:45.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    επιδη εισαι αρκετα μικρη θα δυσκολευτεις λιγο δε πειραζει ας φοβασαι μη δινεις σημασια το πολυ πολυ να παταξεις τον εγωισμο σου κ να το πεις σε κανενα που εχεις εμπιστοσυνη που θα ναι εκει γυρω

    Βρε Αλεξανδρε , δεν εχει εγωισμο η κοπελα , φοβια εχει .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    αλλα "φιδια" να φοβασαι,διποδα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giannis1990 View Post
    αλλα "φιδια" να φοβασαι,διποδα..

    Σωστος.................

  8. #8
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλα , που ειναι το χωριο σου , στον Αμαζονιο ?. Περα απο την πλακα , το φιδι δεν δε επιτιθεται ( ουτε και κυνηγουν ανθρωπους ), επ ουδενι , εκτος αν το πειραξεις . ... .
    Μόνο σε τετοιο ή παρόμοιο μερος θα πρεπει να μενει κανεις για να εχει τετοιες εμπειριες. Βεβαια σε οσο πιο μικρη ηλικία τύχουν τόσο πιο έντονα αποτυπώνονται στη μνημη ως αρνητικά βιώματα.
    Η αποκρουστικοτητα μπροστα στο θεαμα, η διαπαιδαγωγιση και η προκατάληψη ειναι οι αιτίες αυτού του ειδους φόβου. Ο κινδυνος στην πραγματικοτητα ειναι στο 5, κι ολος αυτος ο φοβος τον εκτοξευει στο 95.
    γιάννης

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Eσυ εισαι ο ανθρωπος μου!!Βασικα δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην ΤΡΕΜΕΙ τα φιδια!!Λοιπον δεν ειχα ευτυχως καποια εμπειρια τρομερη,δλδ να ερθω τετ α τετ με ενα φιδι (αλλιως δεν θα μιλουσαμε τετοια ωρα) μονο μια φορα που ειχα πατησει ενα τεραστιο με το αυτοκινητο και κοντεψα να σκοτωθω!
    Κατα τα αλλα καθε ανοιξη και καλοκαιρι ψαχνω κατω απο κρεβατια,μαξιλαρια ενω δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος..η παραλογια στο κοκκινο δλδ!Δεν ξερω,αν ανεβαινε φιδι στο ποδι μου ισως να παθαινα ανακοπη επιτοπου!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    [QUOTE=Macgyver;483046]Καλα , που ειναι το χωριο σου , στον Αμαζονιο ?.


    είμαι από νησί και στο χωριό μου υπάρχει πολύ πράσινο και πολλά δέντρα μέχρι και ελιές έχουμε...
    ακόμα και μέσα στην θάλασσα έχω δει ασμέρνα και τώρα κάθε που κολυμπάω φοβάμαι μην εμφανιστεί κανένα νερόφιδο.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    [QUOTE=elenlepen;483083]
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλα , που ειναι το χωριο σου , στον Αμαζονιο ?.


    είμαι από νησί και στο χωριό μου υπάρχει πολύ πράσινο και πολλά δέντρα μέχρι και ελιές έχουμε...
    ακόμα και μέσα στην θάλασσα έχω δει ασμέρνα και τώρα κάθε που κολυμπάω φοβάμαι μην εμφανιστεί κανένα νερόφιδο.
    Αυτο δεν το ειχα σκεφτει...!Thank you για την εξτρα φοβια,ελπιζω να το εχω ξεχασει μεχρι να ξεκινησω τα μπανακια!Πω πω μας πεθανες...

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    [QUOTE=mnimonio;483086]
    Quote Originally Posted by elenlepen View Post

    Αυτο δεν το ειχα σκεφτει...!Thank you για την εξτρα φοβια,ελπιζω να το εχω ξεχασει μεχρι να ξεκινησω τα μπανακια!Πω πω μας πεθανες...

    συγγνώμη δεν θέλω να επιρεάζω κανέναν με τις φοβίες μου..:(

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μην ανησυχεις δεν περιμενω εσενα να με επηρεασεις :)

    Φαντασου οτι σε λιγο που θα βγω πηγαινοντας στο αμαξι ριχνω και μια ματια στις ροδες και τριγυρω..Ελπιζω μονο να μην μου συμβει αυτο που λενε "οτι φοβασαι το παθαινεις"

    Εχουμε και τους οικολογους να ριχνουν οχιες εξω απο αυλες σπιτιων!Μιλαμε για κλινικα ηλιθιους!

  14. #14
    [QUOTE=elenlepen;483083]
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλα , που ειναι το χωριο σου , στον Αμαζονιο ?.


    είμαι από νησί και στο χωριό μου υπάρχει πολύ πράσινο και πολλά δέντρα μέχρι και ελιές έχουμε...
    ακόμα και μέσα στην θάλασσα έχω δει ασμέρνα και τώρα κάθε που κολυμπάω φοβάμαι μην εμφανιστεί κανένα νερόφιδο.
    Τα νερόφιδα δεν ειναι επικίνδυνα. Στα μερη μου, εκτος αυτου, ειναι και προστατευομενο ειδος. Πάντως δεν έχω ακούσει να έχει πεθανει κανεις απο δαγκωμα φιδιου, ακομα κι οχιάς (μιλω για μεσογειακα μέρη), κι όσοι πεθαναν αποδειχθηκε ότι ηταν από εμφράγματα ένεκα φόβου/πανικού. Αλλιως θα υπήρχαν προειδοποιητικές πινακίδες στα σημεία όπου εισέρχεσαι στη φύση....
    Κράτα και μια μαγκούρα μαζι σου, για καλο και για κακο, αμα βγαινεις στη φύση.
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,194
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βρε Αλεξανδρε , δεν εχει εγωισμο η κοπελα , φοβια εχει .
    χαχαχαχαχαχαχαχα

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. φίλη- φίδι
    By κόκκινη πεταλούδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 26-11-2013, 15:36
  2. μια φιλη...φιδι;
    By νιφάδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 16-10-2011, 21:10
  3. Απορία για κάποιο φάρμακο
    By RockElCasbah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-10-2011, 15:34
  4. Βλέπετε κάποιο νήμα;
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 07-09-2011, 09:24
  5. Eχετε καποιο τικ?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2009, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •