Φοβος για τον θανατο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74

    Φοβος για τον θανατο!

    Φοβαμαι παρα πολυ τον θανατο αυτη την στιγμη κλαιω...ειμαι 22 χρονων και εδω και λιγα χρονια ζω με τον φοβο μην πεθανει καποιος δικος μου ανθρωπος!!! Ειμαι πολυ δεμενη με την οικογενεια μου πριν 3 χρονια εχασα την γιαγα μουνκαι πριν 2 χρονια τον παππου μου!!! Δεν θελω να πεθανει η γιαγια μου ποτε την εχω σαν δευτερη μανα αυτη με μεγαλωσε γιατι οι γονεις μου δουλευαν ως αργα οταν ημουν μικρη!!! Κανεις δεν θελω να παθει τπτ γιατι σν γινω αυτο θα τρελαθω...ειδικα αν χασω ποτε την αδερφη μου την οποια περναω 6 χρονια! Κ αν ποτε χωριςω με το αγορι μου θελω να ναι καλα! Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι και τον δικο μ θανατο....θα τρελαθω τι με επιασε παλι; Το παθενω συχνα τελευταια :-(

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    1
    νομιζω πως ολοι εχουμε περασει μια αντιστοιχη κατασταση στη ζωη μας,αλλοι πιο εντονη κι αλλοι οχι τοσο. Μην ξεχνας ομως οτι η ζωη εχει αρχη μεση και τελος κανει την κυκλο της. οι παππουδες ειναι παππουδες , ειναι φυσικο να φευγουν καποια στιγμη , κανεις δεν θελει να ζησει την απςλεια αλλα δυστυχως ειναι κι αυτη στο προγραμμα. τωρα οσον αναφορα εσενα και την αδερφη σου πιστευω απλα οτι εισαι επηρεασμενη και ο φοβος σου επεκτεινεται προς ολες τις κατευθυνσεις

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα πολα θεματα εδω θα μπορουσαμε να τα αναλυουμε ωρες αλλα ειναι λιγο δυσκολο να συμπερανεις κατι απο ενα σχετικα μικρο κειμενο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μα η ιδια η ζωη ειναι μια πορεια προς τον θανατο , εκτος κ αν πεθανεις στο δρομο ..........

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Μη βασανίζεσαι!Πήγαινε σε έναν ειδικό να σου πει τι είναι αυτό που πρέπει να κάνεις!
    Ο θάνατος,όπως κι αν ερμηνεύεται,δεν κάνει διακρίσεις.Κάποτε όλοι μας θα πεθάνουμε.Πρέπει να το δεις λίγο πιο ρεαλιστικά.

    Προσωπικά,επειδή έχω περάσει και καταθλιψη και πρόσφατα έχασα και τον πατέρα μου σε μικρή ηλικία και σε μια στιγμή δύσκολη για μένα , γιατί όσο είχα βρει τα πατήματά μου από την κατάθλιψη,το φιλοσόφησα λίγο διαφορετικά.
    Θεωρώ δηλαδή ότι ο θάνατος της κατάθλιψης,ισως είναι πιο τρομακτικός από τον κανονικό θάνατο!Εκεί πάει και το μη βασανίζεσαι που σου είπα από την αρχη!

    Δεν είπα να είναι κάποιος αναίσθητος,αλλά είναι ένα ''μονοπάτι'' ανεξερεύνητο που θα ακολουθήσουμε όλοι!Χαλάρωσε και μην φέρνεις τον θάνατο εν ζωή!

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by elenlepen View Post
    Φοβαμαι παρα πολυ τον θανατο αυτη την στιγμη κλαιω...ειμαι 22 χρονων και εδω και λιγα χρονια ζω με τον φοβο μην πεθανει καποιος δικος μου ανθρωπος!!! Ειμαι πολυ δεμενη με την οικογενεια μου πριν 3 χρονια εχασα την γιαγα μουνκαι πριν 2 χρονια τον παππου μου!!! Δεν θελω να πεθανει η γιαγια μου ποτε την εχω σαν δευτερη μανα αυτη με μεγαλωσε γιατι οι γονεις μου δουλευαν ως αργα οταν ημουν μικρη!!! Κανεις δεν θελω να παθει τπτ γιατι σν γινω αυτο θα τρελαθω...ειδικα αν χασω ποτε την αδερφη μου την οποια περναω 6 χρονια! Κ αν ποτε χωριςω με το αγορι μου θελω να ναι καλα! Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι και τον δικο μ θανατο....θα τρελαθω τι με επιασε παλι; Το παθενω συχνα τελευταια :-(
    Γειά σου Ελένη,

    Συμφωνώ με τον Πρικ στ ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο φυσιολογικός κύκλος της ζωής περιλαμβάνει και το θάνατο..

    Επίσης θέλω να σε ρωτήσω.. πως επιδράει σε σένα αυτός ο φόβος και σε τι βαθμο σου στερεί την επιθυμιά για τη ζωή;
    Last edited by Lefteris82; 27-05-2014 at 21:44.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Γειά σου Ελένη,

    Συμφωνώ με τον Πρικ στ ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο φυσιολογικός κύκλος της ζωής περιλαμβάνει και το θάνατο..

    Επίσης θέλω να σε ρωτήσω.. πως επιδράει σε σένα αυτός ο φόβος και σε τι βαθμο σου στερεί την επιθυμιά για τη ζωή;
    Προσπαθω να ζω την ζωη οσο πιο καλα γινεται ομως ωρες ωρες εκει που καθομαι κ ηρεμω με πιανει ο φοβος οτι μπορει στα καλα καθουμενα να χασω καποιον δικο μου και τρελενομαι :-(

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by elenlepen View Post
    Προσπαθω να ζω την ζωη οσο πιο καλα γινεται ομως ωρες ωρες εκει που καθομαι κ ηρεμω με πιανει ο φοβος οτι μπορει στα καλα καθουμενα να χασω καποιον δικο μου και τρελενομαι :-(
    Σου παραθέτω μια αρκετά ενδιαφέρουσα δημοσίευση πάνω σ αυτό που μας εξέφρασες.. όπου βρήκα με σένα πολλά κοινά..

    Αν θες ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link

    http://www.city.academic.gr/ehelp/gr/archives/arch171.html

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Σου παραθέτω μια αρκετά ενδιαφέρουσα δημοσίευση πάνω σ αυτό που μας εξέφρασες.. όπου βρήκα με σένα πολλά κοινά..

    Αν θες ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link

    http://www.city.academic.gr/ehelp/gr/archives/arch171.html
    Σε ευχαριστω πολυ..το διαβασα και οντος εχουμε παρα πολλα κοινα..καπως ετσι νιωθω και εγω!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για να δωσω μια ευχαριστη νοτα σε αυτο το βαρυ θεμα ,
    Ο θανατος κ το σεξ εχουν τρια κοινα
    1) μορουν να συμβουν οπουδηποτε
    2) προς το τελος βογκας
    3) μετα εισαι πτωμα .

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens
    Posts
    74
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για να δωσω μια ευχαριστη νοτα σε αυτο το βαρυ θεμα ,
    Ο θανατος κ το σεξ εχουν τρια κοινα
    1) μορουν να συμβουν οπουδηποτε
    2) προς το τελος βογκας
    3) μετα εισαι πτωμα .
    Χαχαχαχα καλο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα μικρό κοριτάκι,όπως εσύ να πρέπει να φοβάται για τον θάνατο και να μην προσπαθεί να ζήσει όσο καλύτερα τη ζωή του.!
    Ο προορισμός μας είναι η μετα θάνατον ζωή που θα ζήσουμε μετά το θάνατο....

    Καταλαβαίνω ότι είσαι μικρή και δεν έχεις γνώση πολλών πραγμάτων,αν όμως αρχίσεις να διαβάζεις διάφορα βιβλία που έχουν σχέση με τον θάνατο,θα δεις ότι δεν υπάρχει τέλος,μόνο αρχή....Ειμαι σχεδόν βεβαία ότι η ζωή μετα το θάνατο είναι πιο ομορφη από αυτήν που ζούμε πάνω στη γη.

    Αν ξεκινήσεις να διαβάζεις θρησκευτικά βιβλία,θα δεις ότι θα σε βοηθήσουν πολύ και θα σε χαλαρώσουν!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Diana1982;485688]..Ειμαι σχεδόν βεβαία ότι η ζωή μετα το θάνατο είναι πιο ομορφη από αυτήν που ζούμε πάνω στη γη.



    Το ΣΧΕΔΟΝ με ανησυχει........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    [QUOTE=Macgyver;485765]
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    ..Ειμαι σχεδόν βεβαία ότι η ζωή μετα το θάνατο είναι πιο ομορφη από αυτήν που ζούμε πάνω στη γη.



    Το ΣΧΕΔΟΝ με ανησυχει........
    Ενώ το βεβαία καθόλου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επειδη μαλλον θα επισκεφτω πρωτος τον αλλο κοσμο , θα προσπαθησω να στειλω μηνυμα στο φορουμ ........

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φοβάμαι τον θάνατο
    By Aloha in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 19
    Last Post: 05-07-2012, 01:21
  3. ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΟΥ 3
    By Lacrymosa in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2012, 00:23
  4. κοντά στο θάνατο..
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 20-06-2008, 13:14
  5. φοβάμαι τον θάνατο
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 01-06-2008, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •