βοήθεια παιδια sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10

    βοήθεια παιδια sos

    Φίλες και φιλοι χαιρετε είμαι νεος στο φόρουμ λόγω του προβλήματος που έχω. Να σας πω πως είμαι 17 ετων και τελειωνω τη β λυκείου. Είμαι άριστος μαθητής μόνιμα απουσιολογος και μένω με τους γονεις μου σε μια απο τις καλύτερες περιοχές των βορειν προαστείων της αττικής. Όλα καλά μέχρι εδώ. Ενω λοιπον μεγαλωνα απο πέρυσι περιπου έχω πολλά προβλήματα. Αρχικα μου φαίνεται πως πηγαίνοντας στο λύκειο παρά ωρημασα. Και ξαφνικα καταλαβα τι γινόταν τα τελευταια χρόνια. Ενω στο δημοτικό δεν ειχαννκανενα προβλημα απο το γυμνάσιο και μετα αρχησα να μένω μόνος μου. Παιδιά που γνώριζα απο παλιά έπαψαν να μου μιλούν. Στο λύκειο πήγα σε σχολείο λίγο διπλανής πόλης διότι υποτίθεται πως είναι καλύτερο απο το τοπικό. Παλι όμως τα ντοπι; παιδιά είχαν τις παρέες τους και δυσκολευτηκα ναβπιασω φιλίες.φιλίες που περιορίζονται;ι στο σχολικό περιβαλλον γιατί ποτε κανεις τους δεν θέλησε να με πάρει ενα τηλ να βγουμεωεξω.τα τελευταία 2 χρόνια ζω εναν εφιάλτη. Άπειρα σαββατοβραδα κλεισμένος μέσα γιατί δεν έχω με ποιον να βγω. Επίσης εχω παράπονο απο τους δικούς μου. Ο πατέρας μου ποτε δεν ενδιαφερθηκε πραγματικα για μένα. Το μονο που θέλει ειναι να δειχνει στους συγγενείς τους βαθμούς μου και τπτ άλλο
    Ποτέ δε μου πήρε ενα αυτοκινητακι 'ή δε νς ρώτησε εαν θέλω κάτι.απο μικρός βεβαια δε ζητάω τπτ γιατί ξέρω οτι η απάντηση θα είναι αρνητική. Σιγά σιγά εφτασα στην κατάθλιψη. Πήγα στπ ψυχολόγο και δεν ξαναπατησα. Βεβαίως κρυφα απο τον πατερα μου έγινε η επίσκεψη μονο με τη μάνα μου. Γενικά έχω συχνα κρίσεις θλίψεις να το πω οπου γεμιζω με μαυριλα όταν δω κάποια πράγματα. Στενοχωριεμαι που ποτε οι γονεις μου Φεν ενδι;φέρθηκαν για τπτ όπως και οτι είμαι μόνος μου. Επίσης εαν και δεν είμαι ιδιαίτερα άσχημος ποτε καμια κοπελα δεν έδειξε ενδιαφέρον . αλλά αυτό είναι κάτι που θα ερθει σιγά σιγά. Τοτς δικούς μου όμως δεν μπορω να τους αλλαξω . γιατί είναι κρίμα ουτε ενα κινητό να μη μου παίρνουν όταν όλοι οι διπλανοί μου έχουν το πιο καινουριο. Δε ζηλεύω απλα απορω και αυτό με οδηγησε να αρρψστηαω ψυχολογικά. Και το λεω αυτο γιατι οταν ζεις καπου πρεπει να εναρμονίζεται με τον τρπο ζωης τηε περιοχης. Γενικοτερα οι γονεις μου ποτε δεν ειδαν τι κρυβω μεσα μου. Απο μικρός παντα στην ανέχεια παροο που υπήρχε η οικονομική δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Ο πατέρας μου ειναι ενοχλητικος,στενομυαλος,άξ εστος και τσιγγουνης. Και πράγματικα σε ν τα λέω απο κακιά. ΣΑς παρακαλώ δώστε καμια συμβουλή.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    25
    Εσύ προσπαθείς να πλησίασης άτομα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Anonymous :/ View Post
    Εσύ προσπαθείς να πλησίασης άτομα;
    Να σου πω προσπαθώ πολυ και είμαι κοινωνικός ουτε εχψ αντιμετωπίσει ρατσιστικές συμπεριφορές. Ωστοσω πιστεύω πως με θεωρουν φυτο. Είναι αλήθεια πως δεν έχω κανει πολλά πραγματα. Ποτε δεν έχω πιει καφέ για παράδειγμα ουτε έχω παει σε κλαμπ κλπ όπως σχεδόν όλοι οι συνομηλικοι μου. Για αυτό και δεν με θέλουν για παρέα εκτός σχολείου. Αλλες φορες γίνομαι και θύμα. Κάνω τον καραγκιόζη μπας και με εκτιμήσουν περισσότερο. Αλλες τους κερναω κτλπ. Το μονο που με ενοχλεί είναι να είμαι σκυλάκι ορισμένων και δυστυχώς τέτοιοι υποτίθεται διάσημοι υπαρχουν σε όλα τα σχολεία.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    25
    Φίλε αν και ήμαστε συνομήλικη δεν έχω αντιμετώπιση τέτοιο πρόβλημα ώμος έχω ένα παιδί στην τάξη που δεν έχει φίλους και πόλοι τον θεωρούν φυτό δεν χρειάζεται να αλλάξεις για κανέναν άμα δεν μπορείς να βρεις φίλους στο σχολειό επειδή τα παιδιά έχουν μια κακή γνώμη για εσένα προσπάθησε να γνωρίσεις άτομα από έξω που δεν σε ξέρουν και με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να τους από την αρχή καλή εντύπωση αυτό έκανε και το παιδί που σου έφερα παράδειγμα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10
    Και εγώ αυτό προσπαθώ απλα ορισμένες φορες και οι δικοί μυο είναι εμπόδιο πχ τώρα θέλω να πω σε ενα να έρθει να δούμε αγώνα και ο πατέρας μου θέλει να δει ειδήσεις...... Ντρέπομαι που σεν μπορω να φέρω κανέναν στο σπιτι μου γιατί αποτελεί έμμεση απαγόρευση

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    25
    Έξω σε αφήνουνε να βγεις;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10
    Ναι ναι κανένα πρόβλημα δεν είναι καταπιεστικοι απλα το μονο που τους νοιαζει είναι να μην χαλάνε τη ζαχαρένια τους

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    25
    Οπότε γιατί δεν προσπαθείς να κανονίσεις με το παιδί κάπου αλλου για να δείτε την μπάλα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10
    Αχαχ αυτό κάναμε απλα λέω οτι παντα είναι εμπόδιο. Βασικά όμως ξέρω γιατί. Επειδή όταν εκείνοι ηταν μικροί στο χωριό δεν είχαν τπτ και τώρα πια τα βασικά που έχουν τα παιδια είναι απίστευτα πολλά σε σχέση με πριν 50 χρόνια. Έτσι ζηλευουν. Για αυτό αναφέρω και στο 1ο ποστ την στενομυαλια

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Προσπαθησε να βγαινεις με κανεναν φιλο,μην περιμενεις το τηλ σου να χτυπησει παρε τους εσυ ενα τηλεφωνο!
    Τωρα για τα υπολοιπα ενταξει καταλαβαινω η τσιγκουνια ειναι απαλευτη,ελπιζω να ειναι μονο στο κινητο που αναφερεις και οχι σε ολα,συνεχισε να εισαι καλος μαθητης να πετυχεις κατι στην ζωη σου και σε λιγα χρονια να εισαι μαγκας ανεξαρτητος.
    Υπομονη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ φιλέ για τα καλά σου λογια το παλευω όσο μπορω απλα ορισμένες φορες λυγιζω. Για την τσιγκουνιά που ειπες δεν έχω ξαναδεί τέτοια πράγμα. Οτιδήποτε έχω εκτός απο το ποδήλατο και τα ρούχα τα έχω αγοράσει μόνος μου από χρήματα απο γιαγιαδες,κάλαντα κτλπ. Και δεν είναι οτι δεν έχουν τα χρήματα απλα δεν θέλουν. Διακοπές έχουμε να πάμε 5 χρόνια και όλο το καλοκαίρι το περναω στο χωριό βλέποντας τηλεοραση...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ενταξει μιλαω λιγο χυμα το ξερω αλλα δεν ειμαι φιλος ειμαι φιλη :)

    Δεν ειναι οτι καλυτερο να στα παρεχουν ολα με το τσουβαλι,αλλα οχι και ετσι!Μηπως πιεζονται και αυτοι λιγο οικονομικα και γι'αυτο αυτη η στερηση?Πλεον πεινανε και τα ΒΠ!
    Οταν ενηλικιωθεις χτυπα και λιγο το χερακι στο τραπεζι,με σεβασμο παντα..Βρες καμια δουλιτσα το καλοκαιρι να βγαζεις κανενα χαρτζιλικι και αμα σου πουν τιποτα πες μεγαλωνω και εχω αναγκες!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10
    Χαχα σορρυ για το λάθος γενος να σου πω εγβ απο μικρός δεν ζητάω τπτ και ποτε δεν έχω υψηλές απαιτήσεις. Ίσα ίσα κάτι τύπους με iphone που τα έχουν για να τα δείχνουν τους κορόιδευω. Μιλάω για πραγματα απλα ππυ περισσότερο συμβολικά ειναι. Νάσου πω οτι ποτε δε μου πήραν αεροβόλο απο το πανηγυρι ππυ κανει 5 ευρώ γιατί λέει είναι ψεύτικο και τσαμπα λεφτά. Δε λέω όντως έτσι είναι αλλά όλα τα αλλά 5χρονα γιατί να έχουν? Ειδικα το συγκεκριμένο με έχει ενοχλήσει τόσο που περυσι πήγα και πήρα ενα με 6 και αμέσως χάλασε. Αλλά η χαρά που πήρα ηταν απίστευτη. Ποτέ δε μου Φεράν ενα δώρο έστω ενα τετράδιο κάτι

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι εχουν i phone αλλα καρτα στο κινητο δεν εχουν να βαλουν :)

    Σε καταλαβαινω,στο ξαναλεω δεν ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ Η ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ την θεωρω αρρωστια!Τι λυσεις υπαρχουν περα απο το να δουλεψεις το καλοκαιρακι να βγαλεις κανενα ψιλο ή να επισκεπτεσαι την γιαγιουλα λιγο παραπανω ;) με πιανεις.. :P

    Υπομονη να σπουδασεις να ξεφυγεις..Τι να πουμε και εμεις που ειμαστε 31 και η κριση μας αναγκασε να μενουμε με γονεις ακομα?Κοιτα να ανοιξεις τα φτερα σου,χτυπα ενα τηλ σε κανενα φιλαρακι και μην κλεινεσαι μεσα σπιτι γιατι οχι μονο καταθλιψη θα σε πιασει αλλα και ψωρα!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    10
    Χάαχ την έχω ξεφραγκιασει την γιαγια. Α και και που θυμηθηκα. Έχω όμως μια γιαγιά και ενα παππού αν και ζουν οι γονεις και των 2 γονιων μου. Πως γίνεται αυτό? Αφού βλέπω τους γονείς της μάνας μου 1 μέρα το χρονο ενω τα άλλο σόϊ μη σου πω και 5 μηνες. Ετσι αισθανομαι σαν να μην υπαρχουν. Στο τηλεφωνο δεν εχω μιλησει ποτε μαζί τους κατι το οποιο και οι ιδιοι θελουν μιας και εχουν αλλα εγγονια με μεγαλυτερο συμφερον.Και δεν είναι τσακωμενοι.όλα αυτά τα εχω πει στη μάνα μου χιλιαδες φορες στον πατερα μου όχι γιατί το μονο που θα κανει είναι να με κοροϊδέψει. Τεσπα ευτυχώς που βρήκα το site να λέμε και καμία κουβεντα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 29-11-2010, 22:14
  2. Παιδιά - Βοήθεια
    By DiRom in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 14-08-2010, 17:57
  3. Ρε παιδιά βοήθεια!
    By kapatosg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 420
    Last Post: 25-04-2009, 17:54
  4. παιδια βοηθεια
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2009, 13:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •