ενα περιστατικο ...πωσ διαμορφονονται χαρακτηρεσ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 197
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    ενα περιστατικο ...πωσ διαμορφονονται χαρακτηρεσ...

    ήμουν στο μετρό....

    στεκόμουν σε μια γωνία...και περίμενα να φτάσω στην στάση μου...

    ..είχα φύγει βιαστικά απο το σπίτι έχοντας βάψει τα νυχια των ποδιων μου λιγο πριν....

    ε..καπου ..μουντζουρώθηκε το μεγαλο μου δαχτυλο....ξερω ειναι χαζο και αστειο..αλλα ακουστε...

    στην αλλη ακρη του βαγονιου βρισκοταν μια οικογενεια...μαμα μπαμπασ και ενα 12 χρονο καπου κοριτσακι.... το κοριτσακι κοιταζοντασ με απο πανω μεχρι κατω 500 φωρεσ....βεβαίως βεβαίως διέκρινε την ατέλεια. .στο κακόμοιρο νυχάκι μου....

    και χωρίς δισταγμό με έκανε ρεζίλι φωνάζοντας μου " δεν έβαψες καλα το μεγαλο σου δάχτυλο"

    ειχα ακουστικα στα αυτια....και παρ ολα αυτα την ακουσα οποτε ναι...το ειπε πολυ δυνατα....

    εννοειτε πωσ δεν με πειραξε που το ειπε...

    τα παιδια ειναι πολυ παρατηρητικά και συχνα πειραχτήρια. .και στην τελικη ισωσ ηθελε απλα να με ενημερώσει....(αν και το ειρωνικότατο ύφος τησ καθε αλλο παρα..απλωσ ενημερωτικό ηταν)

    ...με πειραξε που οι γονεισ αντι να πουν κατι..να ψυθηρισουν στην μικρη κατι του στιλ" αγαπη μου...δεν ειναι σωστό να κριτικάρουμε ετσι τουσ αλλουσ...." ή "ματια μου...δεν τα λεμε αυτα.. δεν ειναι τροποσ αυτοσ" ...απλα μειναν εκει να τησ χαμογελανε......φάνηκε σχεδον σαν επιβράβευση για την "σωστή" και αποδεκτή τησ συμπεριφορά......

    υποσυνείδητα αυτο το παιδι δεχτηκε εκεινη την ωρα πωσ μάλλον εκανε το σωστο.... διοτι οι γονεισ δεν έδειξαν καμια ενόχληση ουτε εκαναν νύξη σχετικά με την συμπόνια που θα επρεπε να νιώσει.... η τους σωστους τροπους συμπεριφορας...

    δεν διαμορφώνουν την αντίληψη στα παιδία τουσ του πονου που μπορουν να προοκαλεσουν στουσ αλλουσ...
    και οι νεοι ανθρωποι καταληγουν συναισθηματικοί δολοφόνοι οι οποιοι αδυνατούν να αντιληφθούν τα αισθηματα των αλλων....

    με ποναει αυτο...γιατι κατι τέτοια .. κ...παιδα .... οταν εγω πήγαινα σχολειο.....μου κανανε τα σχολικα μου χρονια αφόρητα μονο και μονο επειδη ημουν πιο ήσυχη και συμπονετική απο αυτα.....

    ...τέλος παντον......

    συγγνώμη αν σασ ζαλισα...:):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Θα ʽταν καλύτερα δηλαδή να έχουν ένα μπάστακα από δίπλα τους τα παιδιά, [μια «θείτσα με τη βίτσα» της] για να τους επισημαίνει με «τρόπο» τι είναι και τι δεν είναι «σωστό» ; Αυτό (πρέπει να) αποτελεί αυστηρά προσωπική τους επιλογή.
    Εξάλλου πόσο θεμιτό μπορεί να ʽναι το να περιμένουμε από τους άλλους να «φροντίζουν» τα αισθήματά μας; Αυτό (πρέπει να) είναι δική μας δουλειά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ναι και οχι....μια και αν προσεχαμε να μην πλιγωσουμε θεμητα τουσ αλλουσ..

    και μαθεναμε με σωστουσ και οχι στυλ\"θειτσασ\" τροπουσ τα παιδια να προσπαθουν να νιωσουν τουσ αλλουσ...

    και οι αλλοι ανθρωποι ισωσ να προσεχαν να μην πληγωσουν εμασ....

    θα διμιουργουσαμε μια αλυσιδωτη αντιδραση...και ισωσ η ζωη στη γη και στην κοινωνια μασ να γυνοταν πιο ευχαριστη και ανθρωπινη.

    ημουν παντα αντιδραστικη σαν παιδι ,εφηβη και ενηλικη....δεν ημουν ομωσ ποτε σκληρη και επιτηδεσ αδικη....με τουσ αλλουσ..γιατι με ποναγε οταν οι αλλοι ηταν ετσι με μενα...

    τοσο κακο ειναι να μη σκεφτομαστε μοονο τουσ εαυτουσ μασ δηλαδη?
    ενασ εγωκεντρικοσ τροποσ σκεψησ οδηγει σε εναν εγωκεντρικο τροπο ζωησ και με την σειρα του μια δυστιχισμενη ζωη μεσα στη μοναξια.

    λεω εγω τωρα...:cool:
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Συμφωνώ με olorou. Προσωπικά μεγάλωσα τα παιδιά μου ελεύθερα να εκφράζουν το κάθε τί ακόμα κι αν αυτό ήταν μια παρατήρηση. Στους γονείς τους ή στους γύρω. Δεν θα τους αφαιρούσα ποτέ αυτό το δικαίωμα. Ισως γιατί εμένα με μεγάλωσαν αφαιρώντας τον αυθορμητισμό μου. Στην πορεία του γάμου μου, και κατόπιν κριτικής τους, έμαθα να σκέφτομαι όπως αυτά και ήταν το σημαντικότερο μάθημα που πήρα απο τα παιδιά αυτά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    μα δεν με καταλαβατε....ενοειται πωσ στηριζουμε τον αυθορμιτησμο και την ελευθερη εκφραση των παιδιων..αλλα αυτο δεν συμαινει πωσ δεν προσπαθουμε να μαθουμε και την συμπονια στα παιδια... αλλο το ενα αλλο το αλλο καλεσ μου...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Το να κάνεις μια τετοιου είδους παρατήρηση όμως δεν εμπίπτει στο μέτρο της συμπόνιας. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αισθανθεί έτσι ένα παιδί ή και μεγάλος ακόμα. Μια γνώμη είπε απλά και όμορφα. Δικό σου το μπαλάκι για το πως θα διαχειριστείς αυτή τη γνώμη μέσα σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Είναι καλό να μπαίνει ένα όριο όταν ο αυθορμητισμός αυτός ξεφεύγει σε αγένια. Στην οποία περίπτωση, αν οι γονείς εξηγούν στο παιδί γιατί δεν πρέπει να κάνει ή να λέει κάτι (αντί απλά να το μαλώσουν) με τον καιρό αρχίζει από μόνο του και ζυγίζει τις καταστάσεις και τη συμπεριφορά του.

    Αυτό που βλέπω συνέχεια γύρω μου είναι παιδιά που είναι απλά παιδιά, οι γονείς τους τα μαλώνουν, \"μη κάνεις αυτό, μη λες εκείνο, μη μη μη\" χωρίς όμως να μπαίνουν στο κόπο να πουν το γιατί. Έτσι γίνονται ενήλικες που δεν έχουν δική τους κρίση. Άλλο να πεις \"μη φωνάζεις\" κι άλλο \"μη φωνάζεις γιατί ενοχλούνται οι γύρω\" για παράδειγμα.

    Τα παιδιά λόγω και επιπέδου γνωστικής ανάπτυξης λειτουργούν εγωκεντρικά, με την έννοια ότι αδυνατούν μέχρι μια ηλικία να μπουν στη θέση του άλλου, να κατανοήσουν ότι μπορεί να έχει άλλες σκέψεις, συναισθήματα κλπ από τα ίδια.
    Στη συνέχεια τα πράγματα αλλάζουν, αλλά η στάση των γονιών είναι πολύ σημαντική σε όλο αυτό.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Συμφωνω με liberchild
    και συμπληρωνω,
    το ζητημα ειναι να εμπνευσεις στο παιδι τι πρεπει να πει η να σκεφτει και τι οχι.

    Τακτικες του στυλ δεν τα λεμε αυτα κουνωντας το δαχτυλο δεν ξερω αν θα το εκανα ποτε μου η αν ειναι υγιες για την ψυχολογια του παιδιου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..δεν νομίζω πως η ενθάρρυνση προς ένα παιδί μεταφράζεται σαν παρατήρηση κόντρα στην παρατήρηση Adzik. Tο θέμα είναι να του εμπνέεις διάκριση γενικά.

    Λάθη θα γίνουν από μέρους του παιδιού φυσικά. Εξάλλου δεν είναι λογικό να περιμένουμε οτι με μία συζήτηση το παιδί μαθαίνει. Η διαδικασία του ΄τι είναι ευγενικό/σωστό και τι όχι χρειάζεται χρόνο.

    Άσε που δεν ξέρεις τις τακτικές ενός ζευγαριού απέναντι στο παιδί τους. Μπορεί να προτιμούν οι προσωπικές τους παρατηρήσεις/συζητήσεις να γίνονται εντός των τειχών του σπιτιού.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    συμφωνω

    ομωσ..ειμαι 23 ετων εχω ακομη επαφεσ με ατομα 18-17 χρονων και αυτο που βλεπω ειναι νεοι ανθρωποι οι οποιοι δεν μπαινουν ποτε στην θεση του αλλου και σιγουρα δεν καθονται να δουν τι εκαναν τον αλλον να νιωσει...θεωρουν πωσ οτι και αν νιωθει ο καθενασ ειναι δικο του θεμα να το αντιμετωπισει...ομωσ δεν ειναι ετσι...ζουμε σε μια κοινωνια στην οποια η συμπεριφορα του συνολου επιρεαζει την καθε μοναδα

    εννοειτε πωσ οι γονεισ πρεπει να εξηγουν στα παιδια γιατι τουσ κανουν παρατηριση,και γιατι θεωρουν πωσ μια συμπεριφορα ειναι λαθοσ η οχι... εννοειτε πωσ τα νεαρα ατομα πρεπει να αναπτυσσουν δικα τουσ κριτηρια συμπεριφορασ και αντιληψησ το θεμα ειναι ομωσ πωσ σημαντικο ρολο εχουν και οι γονεισ,....

    στο δικο μου σπιτι δεν ακουσα ποτε να λεγετε κατι κακο για καποιον αλλον θελημενα...και με την σειρα μου...οσο και αν εχει αυτο σχεση με τον χαρακτηρα και τον τροπο ανατροφησ μου..
    ..δεν σκευτομαι ποτε ηθελημενα να πληγωσω η να κριτηκαρω καποιον και πιστεψτε με μια ζωη ημουν τρελα αντιδραστικο και δυναμικο στοιχειο...και τισ ελευθεριεσ μου τισ καρδισα μονη μου...

    τουσ συμποναω ομωσ τουσ αλλουσ...

    και παντα με ενιαζε να μην πονεσω τουσ αλλουσ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Είναι λάθος να σε νοιάζει να μη πληγώσεις τον άλλο. Σημαίνει δεν σε πληγώνω για να μη με πληγώσεις. Γιατί να μη πληγωθείς?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ... η τόση ευαισθησία με υποψιάζει Adzik. Πάρα πολυ συμφωνώ με Liber. Το πρώτο πράγμα που συνειδητοποίησα στο Therapy ήταν η δυσλειτουργία μου μέσα στο σύνολο. Μονίμως αδικημένη, ευαίσθητη και στο τέλος αόρατη από τους πάντες. Τότε ήταν που άρχισα να σκέφτομαι:\"ρε μήπως αντί να λέω ήτανε στραβό το κλίμα το φαγε και ο γαϊδαρος, να αρχίσω να αναρωτιέμαι ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε?\'

    Τελικά, στραβά αρμενίζαμε:D

    Βγες εκεί έξω και άρχισε να διεκδικείς τη θέση σου ελισσόμενη Adzik. Το αξίζεις. Και αυτή είναι η μεγαλύτερη αλήθεια και η πιό συγκινητική στιγμή. :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    :):):) αχ καλεσ μου....παλιοτερα ναι ημουν ετσι....ομωσ πια ειμαι 100% συνιδιτοποιημενα ευαισθητη πωσ να το εξηγησω ,στην ζωη μου εχω βρει και την θεση μου και τον εαυτο μου ειμαι γνωστησ των μεγαλων μου ελλατωματων,προσπαθω παντα να γινομαι καλητερη,
    απλωσ επιλεγω να ζω σε μια αρμονια με τον εαυτο μου και τουσ γυρω..το περιβαλλον, δεν νομιζω πωσ αυτο ειναι κατι κακο, ειναι κριμα που η ειλικρινεια και η εκ βαθεωσ καλοπροεραιτη σταση ειναι παρεξηγισημη, σαφωσ και με πληγωνει αυτο, αλλα απο την στιγμη που στεκομαι πια πολυ δυνατα στα ποδια μου..γιατι να μην επιδιωκω να ζω σε ενανομορφοτερο ,πιο ισοροποιημενο και αρμονικο καλο κοσμο...

    ....υπαρχουν ανθρωποι(και ελπιζω να ειναι οοολοι) οι οποιοι θελουν εναν καλητερο κοσμο και μια πιο ανθρωπινη κοινωνια,και υπαρχουν αλλοι που δεν μενουν μονο στον οραματισμο αλλα προσπαθουν παντα με τισ πιο ειρινηκεσ και καλεσ μεθοδουσ να καλητερεψουν εστω το κοντινοτερο τουσ περιβαλλον...

    λιμπερ..μου

    πωσ ειναι δυνατον να λεει κανεισ ειναι λαθοσ να σε νιαζει να μη πληγωσεισ τον αλλον..δεν ζουμε μονοι μασ.. το να ημαστε τοοσο εγωκεντρικοι ,τοσο εγωιστεσ ειναι αρρωστημενο,ειναι κακο,δεν ζουμε μονοι και μονο για την παρτη μασ...ζουμε μαζι...ημαστε κοπαδι... οφειλουμε να σεβομαστε τουσ αλλουσ ,την προσωπικοτητα μα και την διααφορετικοτητα του καθενα, διοτι κανεισ δεν ειναι ιδιοσ με κανεναν αλλο...

    και οχι δεν σημαινει δεν σε πληγωνω για να μην με πληγωσεισ...σημαινει δεν σε πληγωνω επειδη δεν θελω να σε πονεσω....αν θελεισ να με πληγωσεισ ειναι δικο σου θεμα και δικαιωμα...μα σκεψου το...

    και στην τελικη γιατι να πληγωνομαστε παντα? η ζωη δεν πρεπει να ειναι ενασ μεγαλοσ πονοσ..με νυχια και με δοντια προσπαθουμε καθε μερα να την κανουμε καλητερη...

    ο στοχοσ στην ζωη μασ ειναι η ευτυχια οτι σημαινει αυτο για τον καθεναν...

    εξαλου οπωσ ειπε καποιοσ...ειναι ευκολο να εισαι κακοσ...αλλα θελει προσπαθεια για να γινει κατι καλο....

    εσεισ θελετε να ζειτε ετσι|? ψυχρα αναμεσα στουσ τοσουσ αλλουσ γυρω?

    υγ.μη μου θυμωνετε...συζητηση κανουμε:):):)::):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Adzik
    :):):) αχ καλεσ μου....παλιοτερα ναι ημουν ετσι....ομωσ πια ειμαι 100% συνιδιτοποιημενα ευαισθητη πωσ να το εξηγησω ,στην ζωη μου εχω βρει και την θεση μου και τον εαυτο μου ειμαι γνωστησ των μεγαλων μου ελλατωματων,προσπαθω παντα να γινομαι καλητερη,
    απλωσ επιλεγω να ζω σε μια αρμονια με τον εαυτο μου και τουσ γυρω..το περιβαλλον, δεν νομιζω πωσ αυτο ειναι κατι κακο, ειναι κριμα που η ειλικρινεια και η εκ βαθεωσ καλοπροεραιτη σταση ειναι παρεξηγισημη, σαφωσ και με πληγωνει αυτο, αλλα απο την στιγμη που στεκομαι πια πολυ δυνατα στα ποδια μου..γιατι να μην επιδιωκω να ζω σε ενανομορφοτερο ,πιο ισοροποιημενο και αρμονικο καλο κοσμο...

    ....υπαρχουν ανθρωποι(και ελπιζω να ειναι οοολοι) οι οποιοι θελουν εναν καλητερο κοσμο και μια πιο ανθρωπινη κοινωνια,και υπαρχουν αλλοι που δεν μενουν μονο στον οραματισμο αλλα προσπαθουν παντα με τισ πιο ειρινηκεσ και καλεσ μεθοδουσ να καλητερεψουν εστω το κοντινοτερο τουσ περιβαλλον...

    λιμπερ..μου

    πωσ ειναι δυνατον να λεει κανεισ ειναι λαθοσ να σε νιαζει να μη πληγωσεισ τον αλλον..δεν ζουμε μονοι μασ.. το να ημαστε τοοσο εγωκεντρικοι ,τοσο εγωιστεσ ειναι αρρωστημενο,ειναι κακο,δεν ζουμε μονοι και μονο για την παρτη μασ...ζουμε μαζι...ημαστε κοπαδι... οφειλουμε να σεβομαστε τουσ αλλουσ ,την προσωπικοτητα μα και την διααφορετικοτητα του καθενα, διοτι κανεισ δεν ειναι ιδιοσ με κανεναν αλλο...

    και οχι δεν σημαινει δεν σε πληγωνω για να μην με πληγωσεισ...σημαινει δεν σε πληγωνω επειδη δεν θελω να σε πονεσω....αν θελεισ να με πληγωσεισ ειναι δικο σου θεμα και δικαιωμα...μα σκεψου το...

    και στην τελικη γιατι να πληγωνομαστε παντα? η ζωη δεν πρεπει να ειναι ενασ μεγαλοσ πονοσ..με νυχια και με δοντια προσπαθουμε καθε μερα να την κανουμε καλητερη...

    ο στοχοσ στην ζωη μασ ειναι η ευτυχια οτι σημαινει αυτο για τον καθεναν...

    εξαλου οπωσ ειπε καποιοσ...ειναι ευκολο να εισαι κακοσ...αλλα θελει προσπαθεια για να γινει κατι καλο....

    εσεισ θελετε να ζειτε ετσι|? ψυχρα αναμεσα στουσ τοσουσ αλλουσ γυρω?

    υγ.μη μου θυμωνετε...συζητηση κανουμε:):):)::):)
    Aντα είσαι ένα πολύ γλυκό πλάσμα έτσι όπως σε είδα στο δρόμο
    και στα μάτια σου καθρεφτίζονται όλα αυτά που γράφεις εδώ. Αλλά νομίζω βαδίζεις λίγο ξυπόλητη στ αγκάθια. Η τόση ευαισθησία δεν θα σε βοηθήσει σε δύσκολες στιγμές και φυσικά ούτε η τόση καλωσύνη. Ο κόσμος δυστυχώς δεν είναι ονειρικά πλασμένος και είναι καθαρή απάτη να θέλουμε να τον βλέπουμε έτσι. Φυσικά όλοι θέλουμε την αγάπη αλλά πρέπει να μπορούμε να ζούμε και χωρίς αυτήν ή τουλάχιστον να μην μας είναι αυτοσκοπός. Μου έδωσες την εντύπωση οτι είσαι ένα ευθραυστο πλάσμα αλλά πρόσεξε μήπως μ αυτό τον τρόπο αναγκάζεις τους γύρω σου να παγιδεύονται σ ενα τριπάκι μη σε στενοχωρήσουν. Αυτή τη στιγμή σου φαίνομαι εγωίστρια? γιατί μπορεί και να σε πληγώνω. Αυτό ακριβώς εννοώ. Πού είσαι ? περιμένω το μπάρμπεκιου...ξέρεις.!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    [quote]Originally posted by Adzik
    ο στοχοσ στην ζωη μασ ειναι η ευτυχια οτι σημαινει αυτο για τον καθεναν...



    ..δεν θυμάμαι να υπήρξα πιό αποφασισμένη και συνειδητοποιημένη στη ζωή μου να αισθάνομαι ευτυχία Ad.

    Το θρεντ που άνοιξες, ο τρόπος που συνέδεσες το περιστατικό με τη διαμόρφωση χαρακτήρα και ο βαθμός που σε προβλημάτισε με έκαναν προσωπικά να διαμορφώσω την άποψη που κατέθεσα ως τώρα.
    Και μιλάω πάντα έχοντας στο μυαλό μου το κοντινό μου παρελθόν, που ίσως και να είναι και λάθος..:)

    Κατά τα άλλα, το τι είναι αυτό που σε κάνει υπεράνθρωπο, άνθρωπο ή υπάνθρωπο, είναι μεγάλο θέμα και συγνώμη αλλά περπατάω υποψιασμένη σε καταστάσεις αδικαιολόγητης ευαισθησίας..

    Τίποτα προσωπικό βεβαίως, δεν σε ξέρω...:) ακομα..:)

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •