ενα περιστατικο ...πωσ διαμορφονονται χαρακτηρεσ... - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 196 to 197 of 197
  1. #196
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    76
    διαβασα μονο την πρωτη σελιδα και εχω να πω τα εξης
    αρχικα συμφωνω με αυτην που εβαλε το θεμα οτι πλεον οι νεα γενια εναι αγορια κοριτσια ειναι εξεραιτικα εγωιστες και δεν τα ενδιαφερει πως θα κανουν τον αλλον να νιωσει απο τη συμπεριφορα τους. εχει διαφορα να σκοτοσεις τον αυθορμιτισμο του παιδιου απο το να του μαθεις το πιο απλο, οτι δεν προκαλουμε κατι το οποιο δεν θελουμε να μασ συμβει.

    αυτο που με τρομαζει και με ενοχλει ομος παραληλα ειναι οτι το 12 χρονο κοριτσακι ειχε και αποψη πανω στο βαψιμο των νυχιων που σημαινει οτι το κανει κ αυτη και με λιγα λογια θελω να καταληξω οτι πλεον τα παιδια και κυριως τα κοριτσια μεγαλωνουνε υπερβολικα γρηγορα και χανουνε τα παιδικα τους χρονια και πιστευω οτι κατι τετιο θα τους βγει σε κακο στην ζωη τους γενικοτερα

  2. #197
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    63
    Δεν ειμαι της αποψης οτι επρεπε να μαλώσουν το 12χρονο για την ατακα του και την παρατήρηση που εκανε. Του τύπου δεν λεμε τετοια ή μιλα καλύτερα. Παιδί ειναι και ο αυθορμητισμος ειναι δεκτός! Δεν θεωρώ το γεγονός \"κακό\", που μπορεί να προσβάλλει τον άλλον ή χειρότερα να τον πληγώσει. Εγω θα εβαζα τα γελια!! Υπάρχει όμως ενα μεγαλο ΑΛΛΑ στην όλη φάση.
    Εμενα μου κανει κατι σε θεμα διαφορετικότητας, τι δηλαδη ειναι αξιωσημειωτο ακόμα και για ενα παιδί να ειναι ασχημα βαμμένα τα νύχια; Αρα για κατί πιο σημαντικό τι θα ήταν; κακό; Το παω λίγο βαθυτερα το θεμα αλλα αν αντιμετωπιζουνε την εμφάνιση τα παιδια με τετοιο τρόπο, ισως να εχουν ξεφύγει λίγο τα πραγματα. Λεω εγω τωρα!

    Νομίζω πως οι γονείς θα μπορούσαν να συζητήσουν με το παιδί, δηλαδη να του εξηγήσουν ή να του δώσουν να καταλαβει πως δεν χαλασε ο κόσμος που ενα νυχάκι ξεβαφτηκε!! Αυτό μπορεί να συμβει στον οποιοδήποτε,ακόμα και στην μαμα. Και ισως καλό θα ήταν να δειξει πως καποιος δεν πειράζει που δεν ενδιαφερεται για την εμφανισή του. Αρα δεν μιλάμε για μαλωμα αλλα για ανταλλαγή αποψεων με το παιδί. Ειναι ενας γονιμος τρόπος διαπαιδαγωγισης απο ενα τοσο απλο γεγονός, που στην τελική δεν εβλαψε και κανέναν,ακόμα και μεσα στο δρόμο. Νομίζω πως οι γονεις δεν αφιερώνουν χρονο για διαλογο με τα παιδια τους, λογω κουρασης, βαρεμάρας κτλ.

    Επανερχομαι στο θεμα της διαφορετικότητας, που τα παιδιά δινουν τοση σημασία στην εμφανιση και με αυτή κρινουν,μερικές φορες και τις παρέες τους στο σχολείο.
    Αυτο το 12χρονο δεν θα ειχε νομίζω κανενα πρόβλημα και με την ίδια ευκολία θα ελεγε σε μια συμμαθήτρια της μεσα στην ταξη μπροστά σε όλους: Γιατί εσυ εχεις μουστάκι και τόσες τριχες στα πόδια!! Και ναι τότε θα πείραζε, τότε χρειαζεται και η ευγένια και η διακριτικότητα.
    Γιατί καποια παιδιά ειναι λιγότερο αυθόρμητα και περισσότερο συνεσταλμένα απο αλλα. Ισως να μην την ενοιαζε καθόλου το σχόλιο αυτό, αλλα ίσως να εκλεγε στο σπίτι στην μανα της. Και τι να λεει η μανα αυτή, παμε το παιδί απο τα 12 για φωτόλυση για να ειναι ιδιο με τα άλλα!! Και ναι το κοριτσι αυτό δεν νομίζω να χαιρόταν και τοσο στο σχολείο, που απο την στιγμή εκείνη μαλλον θα εβλεπε το μουστακι της περισσότερο και θα ενιωθε ντροπή.

    Νομίζω πως καποια παιδιά καταπιέζονται και όλα μαζί προσπαθούν να μοιάσουν μεταξύ τους στο θεμα της εμφανισης.Νυχια, μαλλια, σορτσάκι- αντε τώρα το παχουλό να θέλει να βάλει και να μην μπορεί- και να νιώθει ασχημα απο τα 12,οτι διαφέρει γιαυτό τον λόγο. Εβαλαν και τα Μ.Μ.Ε. το χερακι τους για αυτο, αλλα όλα ειναι θεμα αξιών απο την οικογένεια και θεμα προτεραιοτήτων. Καλό ειναι να υπαρχει μια κριτική ματιά για όλα και αυτό το περνάνε οι γονείς στα παιδια τους.

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •