ΙΔΨ σε συνδιασμο με καταθλιψη,αγχος φοβιες,και οι γυρω μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129

    ΙΔΨ σε συνδιασμο με καταθλιψη,αγχος φοβιες,και οι γυρω μας

    Γεια σας παιδια.
    Εδω και χρονια πασχω απο καταθλιψη σε συνδιασμο με ΙΔΨ, πολυ αγχος κ οι φοβιες που ανεκαθεν υπηρχαν.
    Το παραπονο μου παντα ηταν η ομαδικη συναντηση με ατομα που εχουν το ιδιο θεμα με μενα.
    Κ κανενας γιατρος δεν το συνιστα. Δεν ξερω γιατι.
    Εμαθα βεβαια οτι αν βρεθουν ατομα (σε ομαδικη συναντηση με παρουσια γιατρου φυσικα)
    με ΙΔΨ, δεν βγαινει σε καλο, εννοω δεν γινεται να κανουν ανταλλαγη ιδεων..
    Επειδη μεχρι τωρα εκτος απο το οικογενειακο περιβαλλον δεν ειδα κατανοηση απο φιλους (κοντινους φυσικα) δεν μπορουν να κατανοησουν αυτο που εχω-περναω.
    Κ ο γιατρος το δικαιολογει.Οτι δεν μπορει καποιος που δεν το περναει να καταλαβει την καθε ιδεοληψια ειτε ψυχαναγκασμο..
    Ακομα κ η μητερα μου αρχικα τρομαξε..
    ''Εξω απο τον χορο'' που λενε..
    Τελικα τι πιστευετε , γινεται καπου-καπως ομαδικη συναντηση?
    Πιστευα παντα πως θα με βοηθουσε πολυ.
    Νιωθω πραγματικα πως δεν με καταλαβαινει κανεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απο κοινωνικοτητα πως εισαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Μπορω να πω πως ειμαι ανοιχτο βιβλιο..
    Ανοιγομαι πολυ ευκολα (που πολλες φορες ηταν και λαθος)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οχι αλλο λεω, μηπως εχεις διστακτικοτητα με τον κοσμο? σαν αγοραφοβια ας πουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Οχι κοριτσι καθολου.
    Οσο αφορα την αγοραφοβια την περασα για ενα διαστημα,που ηταν αιτια διακοπης φαρμακων.
    Η ιδψ ηταν στο ζενιθ.. Για περιπου 3 μηνες φοβομουν να βγω απο το σπιτι.. Φοβομουν το οτιδηποτε..
    Παντως γενικα οχι, δεν εχω διστακτικοτητα.
    Εσυ αν επιτρεπεται εχεις την ιδια παθηση?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    οχι απλα σε ρωταω γιατι αμα φοβασαι τον κοσμο μπορει να δυσκολευτεις σε μια συναντηση. Αλλα εισαι στο νορμαλ απ οτι καταλαβα σ αυτο, δεν εχεις θεμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    ...........
    Last edited by ντολορ; 18-05-2014 at 00:49.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου ντολορ.
    Σου φανηκε τοσο αστειο αυτο που εγραψα κ αφησες τελιτσες?
    Μιλαμε οτι εχουμε καταθλιψη κ ιδεοψυχαναγκαδτικη διαταραχη, αλλα οχι κ να παιζουν μερικοι με τον πονο μας.
    Ελεος!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Παιδια υπαρχει καποιος που μπορει να μου απαντησει σας παρακαλω.
    Νιωθω απεριγραπτα κ απιστευτα αβοηθητη.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δεν ξερω γιατι.
    https://www.youtube.com/watch?v=fwXRD-ix5mQ&feature=kp

    δεν βγαινει σε καλο, εννοω δεν γινεται να κανουν ανταλλαγη ιδεων..
    οταν λεμε ανταλαγη ιδεων δεν ενοουμε με προσανατολισμο ολο αυτο
    ΙΔΨ σε συνδιασμο με καταθλιψη,αγχος φοβιες,και οι γυρω μας
    αλλα με προσανατολισμο τις σχεσεις με τους γυρω σου τι σε πειραζει η τι βλεπεις να μη πηγαινει καλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    https://www.youtube.com/watch?v=fwXRD-ix5mQ&feature=kp

    οταν λεμε ανταλαγη ιδεων δεν ενοουμε με προσανατολισμο ολο αυτο αλλα με προσανατολισμο τις σχεσεις με τους γυρω σου τι σε πειραζει η τι βλεπεις να μη πηγαινει καλα.
    Γεια σου Αλεξανδρε σε ευχαριστω που απαντησες μονο που Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις, με το βιντεακι της Τζουλιας, με τον τιτλο που δημοσιευσα.
    Με κρινεις για κατι?
    Καταρχας εγραψα οτι δεν ξερω γιατι δεν γινεται. Ασχετα αν ακουσα απο καπου ενα πιθανο λογο.
    Δεν σημαινει πως ειναι ετσι.
    Δεν νιωθω ηδη καλα. Κ σε πειραξε κ ο τιτλος.. Ναι ιδψ σε συνδιασμο με καταθλιψη κ αγχος κ φοβιες.
    Επισης εχεις κατι απο ολα αυτα αν επιτρεπεται?
    Ισως τοτε καταλαβαινες σε κ δεν θα με εκρινες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Ουτως η αλλως κατηγοριοποιησα το θεμα στην Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη. Αρα οσα μελη την βιωσαν η την βιωνουν θα καταλαβουν.
    Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει ο τιτλος καθολου. Απλα παντα βλεπω κ την κατηγορια θεματος.
    Δεν θα μπορεσω να απαντησω για αλλη παθηση -εννοειται παρα μονο αυτην που περναω.
    (Οπως κ για καταθλιψη/αγχος/φοβιες /φαρμακευτικη αγωγη)
    Μπαινουμε στο φορουμ για κατανοηση κ συμπαρασταση.
    Ο ενας για τον αλλον. Οχι για να μας στρεσαρουν οι απαντησεις καποιων.

  13. #13
    Δεν εισαι μονη σου,μην φοβασαι. Πες μου ποσο καιρο ταλαιπωρεισαι με την καταθλιψη; Δεν υπηρχε περιοδος που να ησουν καλα;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Αλεξανδρε αρμενιζεις σ'αλλα πελαγα παληκαρι μου,προσγειωσου λιγο καλο θα σου κανει!
    για το μονο που θα μπορεσεις να με πισεις αν θες ειναι να σε βαλω στη λιστα αγνωισης μου η να σε παρω στη πλακα επισης δε προκειται να αλαξω σε απολυτως τιποτα εκτος αν με πισεις να σε ακουσω πραγμα που δε νομιζω

    τωρα...

    currant καταρχην δεν εισαι μονη σου εδω υπαρχουν πολα ατομα που μπορεις να μιλησεις υπο μια προυποθεση να το θελησεις αφου με το ζορι δε γινετε τιποτα αν θες να το συζητισεις με εμενα πχ συμπληρωσε 50μυν στηλε μου πμ κ θα σου πω τροπο να το συζητησουμε μερες.

    αρα το αισθημα της μοναξιας δεν ισχυει ισως αυτο ειναι θα πρεπει να αναθεωρισεις περισσοτερο απο ολα αν διαβασεις πχ τα περισσοτερα θεματα θα παρατηρισεις οτι τα περισσοτερα αναφερονται σε αυτη τη λεξη η την υπονοουν εγω επιμενω οτι ολα τα θεματα αρχιζουν απο αυτη τη λεξη αφου αυτο ειναι το μεγαλυτερο θηριο που πρεπει να παλεψει κανεις για να τα βγαλει περα

    τωρα αν θες μπορεις να διαβασεις αυτο http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BB%CF%80 που ειχα γραψει καποτε.

    αυτα τα ολιγα... :-)

  15. #15
    Μιλας για ομαδική ψυχοθεραπεια? εχεις δοκιμασει αλλες μορφες ψυχοθεραπειας πχ γνωστικη συμβουλευτικη ή ψυχανάλυση?
    Τετοια θεματα κανεις δεν θα σε καταλάβει (κι αρα να καταλάβει τι παιρνας και να σε βοηθησει, έστω δίνοντας σου θαρρος) εκτος κι αν ειναι ειδικος ή έχει ή είχε ίδιες με σενα εμπειριες και βιωματα.
    Πιο παλια, σε αλλο θρεντ που ειχες ανοιξει σου ειχα γραψει για τη μεθοδο της εσωτερικης παρατηρησης η οποια βοηθαει στην αντιμετωπιση της ιψδ.
    Καπου στη σκεψη μου εχω συνδεσει το φοβο με την ιψδ και την καταθλιψη. Ο φοβος (που πολλες φορες συνδυαζεται με χαμηλη αυτοπεποιθηση κι αυτοεκτιμηση) μας αποτρεπει, μας στερει, μας προτρεπει στην αδρανεια και στην αποχη. Ετσι χανουμε ευκαιριες στη ζωη, εχουμε αποτυχιες αφου δεν επιδιωξαμε κατι, αφεθηκαμε στο να μας αδικησουν και δεχθηκαμε προσβολές. Ολα αυτα, ως συνεπειες του φοβου μας προκαλουν ειτε απωθημενα ειτε θλιψη για τα όσα συνεβησαν. Συνεπως, αυτη η αλυσιδα για μενα ειναι αιτια προκλησης ιψδ ή καταθλιψης, που δεν αποκλειεται να συνυπάρχουν, χωρις να εκδηλώνονται ταυτόχρονα.
    γιάννης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. καταθλιψη αγχος φοβιες
    By mithe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 132
    Last Post: 06-05-2014, 11:27
  2. Γυρω γυρω Καταθλιψη
    By ανεμος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 25-09-2011, 20:27
  3. ελεγεία στη θλιψη-γυρω γυρω απο μια σπειρα
    By 3wtiko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2010, 15:47
  4. Φοβίες για το άγχος
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-08-2007, 16:44
  5. αγχος ,φοβίες, κατάθλιψη τι από όλα αυτά?
    By depy78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2007, 13:11

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •