μετακομιση η οχι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13

    μετακομιση η οχι

    Καλημέρα σε όλους,

    πρωτάρης στο forum, θα ήθελα να πάρω μερικές γνώμες για το πρόβλημα που με βασανίζει το τελευταίο διάστημα.

    Είμαι 25 χρονών εκείνη 23, είχαμε σχέση κάτι παραπάνω 2.5 χρόνια.
    Ξεκίνησε ως σχέση εξ'αποστάσεως καθώς εγώ φοιτητής Κρήτη, εκείνη φοιτήτρια Θεσσαλονίκη. Το πρώτο χρόνο βρισκόμασταν με ταξιδάκια σε συχνότητα μια φορά το μήνα αλλά είχαν μεγάλη διάρκεια το καθένα. Όποτε ήμασταν μαζί περνάγαμε τέλεια, όσο ήμασταν χώρια μετράγαμε μέρες για την επόμενη φορά. Κάναμε πολλά όνειρα για το μέλλον αν και ξέραμε ότι επειδή δεν είμαστε από τον ίδιο τόπο οι δυσκολίες δεν θα αργούσαν να εμφανιστούν.
    Το δεύτερο χρόνο ήταν η κορύφωση της σχέσης μας, ξεκίνησα πρακτική άσκηση και βρήκα δουλειά Θεσ/νικη όπου και συγκατοικήσαμε για 8 περίπου μήνες. Ήταν τέλεια και για τους 2 μας. Κάναμε ταξιδάκια, βγαίναμε, αλλά και στο σπίτι περνάγαμε το ίδιο τέλεια.
    Μετά τον δεύτερο χρόνο (πέρισυ το καλοκαίρι) και αφού έφυγα από τη Θεσ/νικη και αφού ψιλοξεμπέρδεψα και με τη σχολή και επέστρεψα στο τόπο μου (νησί επαρχία), λόγω κάποιων συνθηκών έπρεπε να πάρω μια απόφαση σχετικά με μια δουλειά του πατέρα μου, για το αν θα την αναλάμβανα η όχι η οποία είχε αρκετά καλές αποδοχές δεδομένου της εποχής. Αν την αρνούμουν θα ήταν κάτι χωρίς γυρισμό
    Μετά από πολύ σκέψη τη δέχτηκα και έτσι ήρθε η πρώτη ρίξη καθότι η κοπέλα μου μου είχε δηλώσει εξ'αρχής ότι δεν θέλει να έρθει στον τόπο μου. Μου είχε δηλώσει ότι θα ήθελε να μείνουμε σε κάποιο άλλο μέρος, όχι όμως στο νησί μου. Δεν τη πολυκατηγορώ καθότι η μετακόμιση από την Αθήνα σε ένα μικρό και απόμακρο νησί είναι δύσκολη. Τέλος πάντων με αυτά και με αυτά συνεχίσαμε και μετά το καλοκαίρι ήρθε η ώρα να υπηρετήσω τη πατρίδα
    Τα αγοράκια ξερουν περί τίνος πρόκειται. Υπηρετούσα στο νησί μου. Απο Σεπτέμβρη μέχρι και Δεκέμβρη είχα πάει Θεσ/νικη να την δω 3 φορές, εκείνη δεν είχε έρθει καμία και ήταν κάτι που με είχε πειράξει πολύ... Ο καιρός πέρναγε, εκείνη τελείωσε με τη σχολή της Θεσ/νικη, επέστρεψε Αθήνα αλλά εξακολουθούσε να μην ερχόταν, μόνο περίμενε να πάω εγώ...

    Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, επειδή και μέσα στο στρατό έβλεπα διάφορα πράγματα με άλλες σχέσεις, λίγο η απόσταση, λίγο και ο στρατός ο ίδιος της ζήτησα να χωρισουμε.
    Έχουν περάσει 2 μήνες από τότε, και εγώ έχω απολυθεί.
    Από την αρχή της έλεγα να σκεφτεί αν θέλει να έρθει στον τόπο μου γιατί και εγώ έχω δουλειά, έχω σπίτι και θα μπορούσα να βρω και στην κοπέλα μου κάτι για δουλειά, αλλά εκείνη έλεγε ότι δεν μπορεί να ζήσει στο νησί μου, δεν μπορεί να αφήσει οικογένεια φίλους. Μου έλεγε να πάω εγώ Αθήνα, αλλά Αθήνα δεν ξέρω αν θα βρω κάτι και αν βρω δεν ξέρω κατά πόσο θα τα βγάζω πέρα με νοίκια έξοδα κτλ. Δεν ξέρω αν θα έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνουμε ότι κάναμε Θεσ/νικη γιατί όσο να είναι παίζει και το οικονομικό ρόλο. Της έλεγα αν μου βρει κάτι έρχομαι εκείνη τη στιγμή, αλλά το θέμα έμεινε εκεί...

    Τώρα μετά από 2 μήνες τη σκέφτομαι πολύ, πάρα πολύ, μου λείπει, την αγαπάω. Επικοινωνήσαμε ξανά, μου είπε πως και εκείνη νιώθει ακριβώς τα ίδια με μένα και ότι θέλει να είμαστε μαζί, αλλά μόνο αν πάω Αθήνα να συγκατοικήσουμε όπως κάναμε και Θεσσαλονίκη κάτι το οποίο μου είναι πολύ δύσκολο, να τα παρατήσω όλα και να φύγω...

    Τι μου λέτε εσείς? Τι μου προτείνετε? Να τα παρατήσω όλα και να πάω Αθήνα? Αν φάω το κεφάλι μου και απο τη κοπέλα μου και από τη δουλειά που άφησα πίσω? Πολλά τα διλήμματα...
    Ξέρω ότι η λογική είναι να μείνω στον τόπο μου και στην ασφάλεια που μου παρέχει η δουλειά και ότι είναι εγωιστική η θέση της, η Αθήνα ή τίποτα, αλλά η λογική με τη καρδιά απέχουν

    Συγνώμη για τη μεγάλη έκταση
    Περιμένω τις συμβουλες σας!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το θεμα ειναι αν εσυ θελεις η οχι να ζησετε στην αθηνα και δεν ψαχνεις απλα προφασεις για να το αποφυγεις.
    αν το θελεις πραγματικα, μπορεις να κινηθεις διερευνητικα να δεις αν μπορεις να βρεις δουλεια εκει, χωρις ακομα να μετακομισεις.
    αν βρηκες δουλεια στην θεσσαλονικη, δεν θα βρεις στην αθηνα??

    απο την αλλη, δοκιμασες να δειξεις στην φιλη σου την ζωη που μπορειτε να ζησετε στον τοπο σου? την καλεσες να ζησετε μερικες βδομαδες εκει να δει πως ειναι?να της γνωρισεις τους φιλους σου, να πατε εκδρομες στα εκει μερη:rolleyes:, να προσπαθησεις να την κανεις να αγαπησει την ζωη σου εκει?
    μηπως αν το επιχειρησεις,αλλαξει εκεινη την γνωμη της? εμενα ετσι με επεισε ο δικος μου να μετακομισω αν και εμενα σε μεγαλυτερη πολη και δεντο εχω μετανιωσει καθολου.

    και τελος, αν δεχτεις να κανεις την προσπαθεια για αθηνα, θεσε την προ των ευθυνων της μηπως το ξανασκεφτει. πες της οτι για οσο δεν βρισκεις δουλεια η αν δεν ειναι ικανοποιητικη η δουλεια σου η αν την χασεις θα πρεπει εκεινη να στηριζει οικονομικα το σπιτι σας. μπορει? θελει? το εχει σκεφτει?

    παντως το θεμα ειναι οτι αν δεν μετακινηθειτε ειτε ο ενας ειτε ο αλλος απο την αποφαση να μεινει στον τοπο του, δεν μπορει να συνεχισει αυτη η σχεση, ισως γι αυτο εχει αραιωσει η φιλη σου τις επισκεψεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    σε ευχαριστώ για την απάντηση
    όπως είπα και στο αρχικό μήνυμα πλέον δεν είμαστε μαζί, έχουμε χωρίσει 2 μήνες, όταν όμως περιμενα να κάνει εκείνη κάποια ταξίδια προς εμένα όπως είχα κάνει εγώ είχαμε κανονικά σχέση

    επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχει καταγωγή και εκείνη από το νησί μου οπότε και ξέρει τι παίζει, έχει έρθει αρκετές φορές και πριν ακόμα να είμαστε μαζί
    παρ'όλα αυτά όχι δεν δέχτηκε να έρθει ούτε έστω και για λίγο για να δει πως θα μπορούσε να είναι η εδώ συμβίωση, και στην Αθήνα δεν είχε να χάσει και κάτι από άποψη δουλειάς
    θεσσαλονίκη είχα βρει δουλειά γιατί όπως έγραψα προηγουμένως έκανα πρακτική άσκηση, και ότι χρήματα έπαιρνα τα έπαιρνα από το ΤΕΙ μου, διαφορετικά φαντάζομαι θα ήταν αρκετά πιο δύσκολα

    τέλος όχι, μου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν μπορεί να με συντηρήσει στην Αθήνα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by grf View Post
    σε ευχαριστώ για την απάντηση
    όπως είπα και στο αρχικό μήνυμα πλέον δεν είμαστε μαζί, έχουμε χωρίσει 2 μήνες, όταν όμως περιμενα να κάνει εκείνη κάποια ταξίδια προς εμένα όπως είχα κάνει εγώ είχαμε κανονικά σχέση
    ω κριμα. .
    δεν προσεξα οτι εχετε χωρισει, νομιζα οτι το σκεφτεστε.
    τοτε, μηπως η κοπελα εχει παρει τις αποφασεις της?
    ειναι πραγματι το ΜΟΝΟ θεμα το γεωγραφικο?
    μηπως υπαρχουν κι αλλα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by grf View Post
    ....
    επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχει καταγωγή και εκείνη από το νησί μου οπότε και ξέρει τι παίζει, έχει έρθει αρκετές φορές και πριν ακόμα να είμαστε μαζί
    παρ'όλα αυτά όχι δεν δέχτηκε να έρθει ούτε έστω και για λίγο για να δει πως θα μπορούσε να είναι η εδώ συμβίωση, και στην Αθήνα δεν είχε να χάσει και κάτι από άποψη δουλειάς
    θεσσαλονίκη είχα βρει δουλειά γιατί όπως έγραψα προηγουμένως έκανα πρακτική άσκηση, και ότι χρήματα έπαιρνα τα έπαιρνα από το ΤΕΙ μου, διαφορετικά φαντάζομαι θα ήταν αρκετά πιο δύσκολα

    τέλος όχι, μου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν μπορεί να με συντηρήσει στην Αθήνα
    τοτε τα πραγματα ειναι αρκετα ξεκαθαρα.
    αν εισαι βεβαιος οτι σε θελει οσο κι εσυ και δεν βρισκει απλα προφασεις στο γεωγραφικο θεμα , δεν παιζει καποιια σχεση κλπ, μονο εσυ μπορεις να μετακινηθεις απο την αποφαση σου για να ειστε μαζι.
    σε τι να βοηθησουμε ομως σε μια τετοια αποφαση?
    ισως αν εψαχνες τις επαγγελματικες δυνατοτητες, να εφτανες σε καποιο συμπερασμα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ω κριμα. .
    δεν προσεξα οτι εχετε χωρισει, νομιζα οτι το σκεφτεστε.
    τοτε, μηπως η κοπελα εχει παρει τις αποφασεις της?
    ειναι πραγματι το ΜΟΝΟ θεμα το γεωγραφικο?
    μηπως υπαρχουν κι αλλα?
    συμπλήρωσα και το παραπάνω μήνυμα μιας και το έστειλα κατά λάθος
    δεν ξέρω, μου λέει ότι δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή της σε ένα τέτοιο μέρος, δεν έχει επιλογές για διασκέδαση, θα είναι μόνη μακριά από γονείς και φίλους και οι τελευταίοι για εκείνη παίζουν πάρα πολύ μεγάλο ρόλο και την επηρεάζουν πολύ και δεν νομίζω δυστυχώς ότι μπορεί να τους αφήσει πίσω όπως μπορώ να κάνω εγώ πχ

    από την άλλη βέβαια σκέφτομαι, μήπως δεν με βλέπει ως τον ένα και μοναδικό παρ'όλο που μου λέει πόσο σημαντικός είμαι για εκείνη για να κάνει μια τέτοια κίνηση προς το μέρος μου, ή έστω μια προσπάθεια?
    γιατί κακά τα ψέματα ξέρω πολλές περιπτώσεις όπου κοπέλες ακολουθούν τα αγόρια τους και σε περιπτώσεις με χειρότερες συνθήκες είτε γεωγραφικές είτε οικονομικές
    η το ότι δεν θέλει να θυσιάσει τίποτα εκείνη και περιμένει να τα αφήσω όλα εγώ...
    δεν ξέρω...

    το δίλημμα μου φίλε/η remedy είναι να τα παρατήσω όλα και να πάω εκεί? η μήπως είμαι πολύ ρομαντικός και τυφλός και στο τέλος μακάκας?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by grf View Post
    συμπλήρωσα και το παραπάνω μήνυμα μιας και το έστειλα κατά λάθος
    δεν ξέρω, μου λέει ότι δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή της σε ένα τέτοιο μέρος, δεν έχει επιλογές για διασκέδαση, θα είναι μόνη μακριά από γονείς και φίλους και οι τελευταίοι για εκείνη παίζουν πάρα πολύ μεγάλο ρόλο και την επηρεάζουν πολύ και δεν νομίζω δυστυχώς ότι μπορεί να τους αφήσει πίσω όπως μπορώ να κάνω εγώ πχ

    από την άλλη βέβαια σκέφτομαι, μήπως δεν με βλέπει ως τον ένα και μοναδικό παρ'όλο που μου λέει πόσο σημαντικός είμαι για εκείνη για να κάνει μια τέτοια κίνηση προς το μέρος μου, ή έστω μια προσπάθεια?
    γιατί κακά τα ψέματα ξέρω πολλές περιπτώσεις όπου κοπέλες ακολουθούν τα αγόρια τους και σε περιπτώσεις με χειρότερες συνθήκες είτε γεωγραφικές είτε οικονομικές
    η το ότι δεν θέλει να θυσιάσει τίποτα εκείνη και περιμένει να τα αφήσω όλα εγώ...
    δεν ξέρω...

    το δίλημμα μου φίλε/η remedy είναι να τα παρατήσω όλα και να πάω εκεί? η μήπως είμαι πολύ ρομαντικός και τυφλός και στο τέλος μακάκας?
    η ιδια αμφιβολια για το αν την θελεις αρκετα ωστε να τα παρατησεις ολα, μπορει να ισχυει και για σενα, ξερεις...

    τα περι τυφλας και ρομαντισμου,θα τα απαντησεις επισης μονος σου οταν θα εισαι βεβαιος για το βαθος της σχεσης σου, τα αισθηματα σου για την κοπελα και τα δικα της αισθηματα.
    δεν δειχνεις τοσο βεβαιος...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    αν ήμουν βέβαιος δεν θα έγραφα και στο forum
    είμαι βέβαιος (όσο μπορεί να είναι κανείς) για το παρών
    απλά φοβάμαι μήπως στο τέλος το μετανιώσω
    βέβαια αν δε δοκιμάσω δεν θα μάθω ποτέ
    αυτό που λες στην αρχή περί αμφιβολίας έχεις απόλυτο δίκαιο...

    δεν ξέρω ρε γμτ είναι όλα τόσο μπερδεμένα μεσ' το μυαλό μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by grf View Post
    αν ήμουν βέβαιος δεν θα έγραφα και στο forum
    είμαι βέβαιος (όσο μπορεί να είναι κανείς) για το παρών
    απλά φοβάμαι μήπως στο τέλος το μετανιώσω
    βέβαια αν δε δοκιμάσω δεν θα μάθω ποτέ
    αυτό που λες στην αρχή περί αμφιβολίας έχεις απόλυτο δίκαιο...

    δεν ξέρω ρε γμτ είναι όλα τόσο μπερδεμένα μεσ' το μυαλό μου
    εφοσον εσυ προτεινες τον χωρισμο, αν εισαι βεβαιος οτι σε θελει και δεν παιζει κατι αλλο και παιδευεσαι μονος σου, ανακαλεσε τον χωρισμο και συνεχισε για ενα συντομο σχετικα διαστημα την σχεση απο αποσταση μεχρι να βεβαιωθεις για τα αισθηματα σας.εναν χρονο, μεχρι δυο το πολυ. ισως σε αυτη την διαδικασια , κατι αλλαξει. ισως το δει αυτη διαφορετικα, ισως βρεθιει μια καλη ευκαιρια δουλειας και το αποφασισεις, ισως χωρισετε για αλλους λογους, ισως, κατι..
    εφοσον νοιωθεις οτι ειναι ζωντανη η σχεση σας και αμοιβαιος ο ποθος, συνεχισε την.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εφοσον εσυ προτεινες τον χωρισμο, αν εισαι βεβαιος οτι σε θελει και δεν παιζει κατι αλλο και παιδευεσαι μονος σου, ανακαλεσε τον χωρισμο και συνεχισε για ενα συντομο σχετικα διαστημα την σχεση απο αποσταση μεχρι να βεβαιωθεις για τα αισθηματα σας.εναν χρονο, μεχρι δυο το πολυ. ισως σε αυτη την διαδικασια , κατι αλλαξει. ισως το δει αυτη διαφορετικα, ισως βρεθιει μια καλη ευκαιρια δουλειας και το αποφασισεις, ισως χωρισετε για αλλους λογους, ισως, κατι..
    εφοσον νοιωθεις οτι ειναι ζωντανη η σχεση σας και αμοιβαιος ο ποθος, συνεχισε την.
    ξανα επικοινώνησα πρόσφατα μαζί της με αυτό ακριβώς το σκοπό
    ότι αφού υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από κοινού λέω ας το τραβήξουμε λίγο μπας και βρεθεί κάποια λύση
    η ίδια όμως μου είπε ότι με αγαπάει πολύ και με θέλει δίπλα της, αλλά μόνο αν όντως είμαι δίπλα της, δηλαδή πάω Αθήνα
    κάτι από απόσταση όπως τόσο καιρό λέει δεν το θέλει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by grf View Post
    ξανα επικοινώνησα πρόσφατα μαζί της με αυτό ακριβώς το σκοπό
    ότι αφού υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από κοινού λέω ας το τραβήξουμε λίγο μπας και βρεθεί κάποια λύση
    η ίδια όμως μου είπε ότι με αγαπάει πολύ και με θέλει δίπλα της, αλλά μόνο αν όντως είμαι δίπλα της, δηλαδή πάω Αθήνα
    κάτι από απόσταση όπως τόσο καιρό λέει δεν το θέλει...
    με την λογικη, εχει δικιο, αλλα καποιος που ειναι ερωτευμενος δεν απαρνιεται τον ερωτα του για λιγη ταλαιπωρια ακομα, εφοσον η προοπτικη να ειστε καποτε μαζι, υπαρχει κι απ τις δυο πλευρες.
    αλλο οπως λεγαμε πριν το αν θα παει ο ενας η ο αλλος στον τοπο του συντροφου κι αλλο αυτη να προτιμαει να μην σε ξαναδει, ενω εσυ, οχι..
    αν λοιπον ειναι μια τελεσιδικη αποφαση της και οχι μια προσπαθεια να σε πιεσει, ισως δεν σε θελει αρκετα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    με την λογικη, εχει δικιο, αλλα καποιος που ειναι ερωτευμενος δεν απαρνιεται τον ερωτα του για λιγη ταλαιπωρια ακομα, εφοσον η προοπτικη να ειστε καποτε μαζι, υπαρχει κι απ τις δυο πλευρες.
    αλλο οπως λεγαμε πριν το αν θα παει ο ενας η ο αλλος στον τοπο του συντροφου κι αλλο αυτη να προτιμαει να μην σε ξαναδει, ενω εσυ, οχι..
    αν λοιπον ειναι μια τελεσιδικη αποφαση της και οχι μια προσπαθεια να σε πιεσει, ισως δεν σε θελει αρκετα.
    απ'όσο κατάλαβα από τη κουβέντα μας προσπαθούσε να με πιέσει όπως λες, όπως προσπαθούσα και εγώ
    αλλά δεν ενέδωσε κανείς

    δεν ξέρω, μου είπε ότι θεωρεί ακόμη ότι είναι δικιά μου, και ότι όσο και αν προσπάθησε να προχωρήσει παρακάτω σε 1-2 περιπτώσεις δεν μπόρεσε κτλ
    να κάνω λάθος?

  13. #13
    Quote Originally Posted by grf View Post
    Καλημέρα σε όλους,!!
    γειά σου...η ιστορία σου με έκανε να θυμηθώ λίγα από τα δικά μου περασμένα.είχα κι εγώ σχέση από απόσταση.
    -------------
    εδώ όμως η ιστορία μου δε βοηθάει,παρόλο που ήταν από απόσταση,θα σου πω την ιστορία μιάς κοπέλας,
    είχε μιά σχέση για πολύ καιρό,από απόσταση,και αυτός της έλεγε το ίδιο (αυτό που σου λέει εσένα η κοπέλα σου δηλαδή ή αθήνα ή τίποτα)
    λοιπόν τι έγινε τότε;; χώρισαν.αυτή δεν ήθελε εκεί κι ο άλλος δεν ήθελε σ'αυτήν.
    αυτός μετά από αυτή τη δήλωση την πίεζε κι αυτή έλεγε ότι δε θέλει να αφήσει τη ζωή της εκεί κλπ και επειδή δεν τον έδιωχνε παρόλο που την πίεζε,
    μετά αναγκάστηκε να τον χωρίσει.αυτός κλάμα άλλο τίποτα! τον αγαπούσε όμως,κατάλαβε όμως ότι γιαυτήν δεν μπορεί να κάνει τα πάντα κι ίσως
    ήταν κακό timing από μιά φάση και μετά η σχέση τους.
    η ίδια κοπέλα,μετά από χρόνια,σε άλλη σχέση,χρειάστηκε να έρθει η απόσταση γιατί αυτή θα έφευγε-μετακόμιση.τι έγινε;; ήρθε ο άλλος και μετακόμισε
    γιατί την αγαπούσε πολύ.ακόμη μέχρι και σήμερα είναι μαζί και έχουν περάσει 6,5 χρόνια.αυτή μάλιστα χρειάστηκε να μετακομίσει 2 φορές,μιά στα γιάννενα και μιά
    στην αθήνα.και αυτός την ακολούθησε ενώ αυτή του έλεγε πως πρέπει να πάρει τη δική του απόφαση και δεν θα τον πιέσει σε καμία περίπτωση.
    αυτός ήθελε να'ναι μαζί της.σίγουρα και οι δύο κάνουν υποχωρήσεις για να είναι τόσα χρόνια μαζί.
    το πάλεψαν όμως.
    η κοπέλα μου είχε πει πως 'αν δεν ερχόταν θα είχαμε χωρίσει οριστικά γιατί δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να πάει αυτή για άλλους λόγους'
    όποιος μπορεί και θέλει,κάνει το καλό! κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό.υποχώρησε,υπόμεινε στις δυσκολίες και όλα θα φτιάξουν.
    η κοπέλα σου αξίζει,πήγαινε να μείνεις εσύ.
    την καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο να πάει σε χωριό.
    εγώ από αυτα που διαβασα αξιζει,αλλα εσυ ξερεις καλυτερα.γιατι εισαι σε διλημμα; μηπως φοβασαι οτι δεν της εχεις τοση εμπιστοσυνη;;;
    σκεψου καλα οτιδηποτε κι αν κανεις μην παρεις επιπολαιη αποφαση.
    καλο κουραγιο! σε νιωθω γιατι εχω περασει τα ιδια (περιπου)

  14. #14
    α και επίσης και κάτι άλλο.μην προτείνεις την απόσταση ως λύση γιατί σίγουρα θα χωρίσετε.
    αν θες τη σχέση σου με γερές βάσεις,καλύτερα να υποχωρήσεις (αν δεν το κάνει εκείνη)
    πάντως θα το εκτιμήσει αν πάς.
    και σίγουρα θα σου το ανταποδώσει μιά μέρα.
    αλλά λέμε ΟΧΙ στην απόσταση.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    γειά σου προσωρινάεδώ
    σε ευχαριστώ για την απάντηση, ήταν κατατοπιστικότατη θα έλεγα και με βοήθησε πολύ

    το μόνο δίλημμα που λες ότι έχω έχει να κάνει κυρίως με το νέο ξεκίνημα και με το θέμα της εργασίας που ξέρω ότι θα είναι δύσκολο σε σχέση με εδώ στο νησί που τα έχω όλα έτοιμα (εργασία, δικό μου σπίτι κτλ)
    για την απόσταση συμφωνώ απόλυτα αλλά για να μειωθεί αυτή θέλει γενναίες αποφάσεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
    By dilimma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-03-2014, 17:27
  2. ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ, ΥΛΙΚΑ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-2010, 02:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •