φωνη στον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    2

    φωνη στον υπνο

    καλησπερα,ειμαι νεα εδω,θα ηθελα μια βοηθεια σε κατι που μου συνεβη...το πρωι αφου ξημερωσε και οντας ακομα στο κρεβατι μου,ξυπνησα για να αλλαξω πλευρο και να ξανακοιμηθω...την ωρα που με ξαναεπαιρνε ο υπνος,ακουσα μια φωνη να φωναζει το ονομα μου μια φορα και ξυπνησα....η φωνη αυτη δεν ερχοταν απο εξω δεν ηταν εξωτερικο ακουστικο ερεθισμα,ηταν μεσα στο κεφαλι μου!!!αυτο συνεβη σημερα το πρωι και χθες το πρωι....μαλιστα,χθες με φωναξε με το χαιδευτικο μου ονομα,ενω σημερα με το βαφτηστικο μου....προς εκπληξη μου,δεν φοβηθηκα καθολου,γιατι ειμαι και λιγο φοβιτσιαρα σε τετοια θεματα...τι μπορει να συμβαινει?ευχαριστω!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    92
    Απλά θα ήσουν μεταξυ ύπνου και ξύπνιου, δεν πιστεύω ότι συμβαίνει κάτι άλλο!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    92
    Για να στο εξηγήσω καλύτερα:
    Στο πρώτο στάδιο του ύπνου το οποίο διαρκεί λίγα μόνο λεπτά γίνεται η μετάβαση από την κατάσταση της εγρήγορσης σ' αυτή του ύπνου. Σ' αυτό το στάδιο λοιπόν, συνήθως βλέπουμε "μέσα στο μυαλό μας" διάφορες εικόνες να περνούν η μία μετά την άλλη, εικόνες που δεν είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους με τρόπο που να σχηματίζουν κάποιο σενάριο, όπως δηλαδή γίνεται με τα όνειρα όπου και υπάρχει διάρκεια.
    Κάτι ανάλογο είναι φυσιολογικό να συμβαίνει και με άλλες αισθήσεις όπως αυτή της ακοής. Μόνο που ο άνθρωπος είναι εστιασμένος σε μεγάλο βαθμό στην όραση (δεύτερη έρχεται η ακοή, εκτός από μερικές περιπτώσεις που η ακοή αποτελεί την δεσπόζουσα αίσθηση κάποιου) και το να βλέπουμε εικόνες λίγο πριν μας πάρει ο ύπνος δε μας φαίνεται καθόλου περίεργο.
    Αν λοιπόν ακούμε κάποια πράγματα λίγο πριν κοιμηθούμε, ή και τις στιγμές που μόλις έχουμε ξυπνήσει, δεν αποκλείεται να είναι απλά κάποιες "ακουστικές" εικόνες του μυαλού μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    μην δίνεις περισσότερη σημασία αν δεν ενδιαφέρεσαι να μπλέξεις με μεταφυσικές καταστάσεις ...
    ηταν ενα "κάλεσμα" ας πουμε απο μιά αλλη διασταση , απο εν υποκείμενο εκεινου του κοσμου που προσπάθησε να εμπλέξει την προσοχή σου , εσυ αποκοιμήθηκες και αυτο κατ επαναληψη και δατς ολ !
    Θα μπορούσε πχ να "ξυπνησεις" σε εκεινη την κατασταση( ειναι μια κατασταση σε ονειρο που ονειρευεσαι ομως οτι εισαι ξυπνια η ξυπνησες , αυτο που λες εσυ οτι αλαξες πλευρο πχ μπορει να μην αλαξες πλευρο στο ξυπνιο σου αλλα στον υπνο σου στο ονειρο σου δηλαδη , θα μπορουσε ας πουμε να ξυπνησεις αποτομα και να βρεθεις 180 μοιρες και να κοιτας τον αλλο τοιχο !!!) που σου απευθύνθηκε η φωνη αυτη και να ανοιξεις κουβέντες μαζί της και τρεχα γυρευε , ου μπλεξεις καλύτερα ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω επειδη πιστευω στο μεταφυσικο , αφου δεν τρομαξες , μπορει ναταν ο φυλακας αγγελος σου , η ενα καλο πνευμα . Παντως καλο ειναι , νομιζω , αφου δεν τρομαξες . Συμβαινουν πολλα περιεργα που δεν επιδεχονται εξηγησης.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    2
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! :-)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    παιρνεις μηπως τιποτα φαρμακα? τι μετααφυσικα και υπερφυσικα ακουω...Σε ρωτησα αν παιρνεις φαρμακα γιατι εγω μια φορα που ειχα παρει ενα πολυ δυνατο δν θυμαμαι πως λεγοταν ειχα παραισθησεις και χαιρετουσα αορατους ανθρωπους που εβλεπα (δεν υπηρχαν η φαντασια μου τα εκανε ολα) απο το χαπι. Παλι καλα δν με ειδε κανενας ^^ και εβλεπα πολυ τρελα ονειρα για μια εβδομαδα περιπου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by invisiblebullet View Post
    παιρνεις μηπως τιποτα φαρμακα? τι μετααφυσικα και υπερφυσικα ακουω...Σε ρωτησα αν παιρνεις φαρμακα γιατι εγω μια φορα που ειχα παρει ενα πολυ δυνατο δν θυμαμαι πως λεγοταν ειχα παραισθησεις και χαιρετουσα αορατους ανθρωπους που εβλεπα (δεν υπηρχαν η φαντασια μου τα εκανε ολα) απο το χαπι. Παλι καλα δν με ειδε κανενας ^^ και εβλεπα πολυ τρελα ονειρα για μια εβδομαδα περιπου..
    Tι φαρμακα επαιρνες;;;;
    Να ψαχτω αμα ειναι φαση πρεπει να ειχε... λΟΛ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Tι φαρμακα επαιρνες;;;;
    Να ψαχτω αμα ειναι φαση πρεπει να ειχε... λΟΛ
    ουτε καν θυμαμαι πως λεγοταν παντος μ ειπε να παρω ενα μικρο κοματακι αλλιως θα βγω καρτα κ εγω πηρα ολοκληρο το χαπι κ εβλεπα οραματα κυριολεκτικα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Το εχω παθει, μια φορα ηταν τοσο δυνατο που ξυπνησα και ειπα στη μανα μου τι θες? Και λεει μα δεν σε φωναξα! Τελικα ηταν θεοσταλτο, ειχα αργησει στη δουλεια, ακομα λιγο να αργουσα, θα το φυσαγα και δεν θα εσβηνε.
    Αυτο που λεει ο path ειναι αστρικη προβολη, αν δεν το ζησεις, δεν θα το πιστεψεις.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω θα ειχα χεστει πανω μου!!Τελος παντων μαλλον μεταξυ υπνου και ξυπνιου θα ησουν οπως λεει η Lamya..

    Πραγματι μην ασχολεισαι πολυ με τα μεταφυσικα,θα παθεις τραλαλα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω ασχολουμαι με τα μεταφυσικα κ την μεταψυχικη , μεχρι που πηγα σε σχολη , αλλα με κοψανε γιατι στις εξετασεις κρυφοκοιταγα στην ψυχη του διπλανου μου ......

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by invisiblebullet View Post
    παιρνεις μηπως τιποτα φαρμακα? τι μετααφυσικα και υπερφυσικα ακουω...Σε ρωτησα αν παιρνεις φαρμακα γιατι εγω μια φορα που ειχα παρει ενα πολυ δυνατο δν θυμαμαι πως λεγοταν ειχα παραισθησεις και χαιρετουσα αορατους ανθρωπους που εβλεπα (δεν υπηρχαν η φαντασια μου τα εκανε ολα) απο το χαπι. Παλι καλα δν με ειδε κανενας ^^ και εβλεπα πολυ τρελα ονειρα για μια εβδομαδα περιπου..
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Lamya View Post
    Για να στο εξηγήσω καλύτερα:
    Στο πρώτο στάδιο του ύπνου το οποίο διαρκεί λίγα μόνο λεπτά γίνεται η μετάβαση από την κατάσταση της εγρήγορσης σ' αυτή του ύπνου. Σ' αυτό το στάδιο λοιπόν, συνήθως βλέπουμε "μέσα στο μυαλό μας" διάφορες εικόνες να περνούν η μία μετά την άλλη, εικόνες που δεν είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους με τρόπο που να σχηματίζουν κάποιο σενάριο, όπως δηλαδή γίνεται με τα όνειρα όπου και υπάρχει διάρκεια.
    Κάτι ανάλογο είναι φυσιολογικό να συμβαίνει και με άλλες αισθήσεις όπως αυτή της ακοής. Μόνο που ο άνθρωπος είναι εστιασμένος σε μεγάλο βαθμό στην όραση (δεύτερη έρχεται η ακοή, εκτός από μερικές περιπτώσεις που η ακοή αποτελεί την δεσπόζουσα αίσθηση κάποιου) και το να βλέπουμε εικόνες λίγο πριν μας πάρει ο ύπνος δε μας φαίνεται καθόλου περίεργο.
    Αν λοιπόν ακούμε κάποια πράγματα λίγο πριν κοιμηθούμε, ή και τις στιγμές που μόλις έχουμε ξυπνήσει, δεν αποκλείεται να είναι απλά κάποιες "ακουστικές" εικόνες του μυαλού μας.
    +1 .............................

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    χωρις παρεξηγηση, μην ειδες το εργο εκεινο το βραδυ, ο εφιάλτες στο δρομο με τις λευκες? ο φρεντι? , ξερεις αυτος που ερχετε στον υπνο μας.
    κοιτα ,δεν θελω να χαβαλεδιασω αλλα αν διαβασεις στο ιντερνετ, υπηρχουν συμβαν οπου εχουν φυγει από την ζωη ανθρωποι που εβλεπαν στον υπνο τους ότι τους σκοτωναν, εβλεπαν ότι παιθαναν κι τελικα δεν ξυπνισαν πωτες.
    ετσι κι στην ταινια ,αν κοιμοσουν κι σε σκοτωνε την παθαινες κι στα αληθεια. ¨)¨).
    σορρυ αν ενοχληθικες με αυτά που γραφω αλλα εχω διαβασει στο ιντερνετ, κι γνωριζω κι εγω περιστατικο που καποιος ανοιξε το παραθυρο κι πηδιξε από κατω, δεν ηθελε να αυτοκτονησει, ευτηχως δεν παιθανε το παλικαρι!! ειπε - βεβαια δεν ξερω αν ελεγε αληθεια- αλλα ελεγε ότι υπνοβατουσε, ότι δλδη κοιμοταν.- ευτηχως δεν παιθανε .αλλα εβλεπε στον υπνο του κατι ασχημο,εφιάλτες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. σαν να βγαινω απο το σωμα μου στον υπνο
    By OloiEnantiwnmou in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 17
    Last Post: 13-01-2018, 03:21
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 22:03
  3. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 06:24
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •