φοβος καρκινου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    για την υποχονδριαση προτεινω ενα βιβλιο που λεγεται "στοιχεια βιονομιας" του πλατωνος δρακουλη.
    δεν το βρισκεις ευκολα, πρεπει να το παραγγειλεις, αξιζει!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11
    Τωρα κοντευω να τρελαθω παλι.. μου ανοιξε πληγη απο ενα καρφι στο μπαλκονι μου περασε το ποδι μου απο πανω και ετρεξε αιμα.... εχω παθει εγκεφαλικο.. το λεω στους δικους μου και με κοροιδευουνν...... εσεις τι λετε? ειναι απαραιτητο το αντιτετανικο;;;;;;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    Quote Originally Posted by annangel View Post
    Τωρα κοντευω να τρελαθω παλι.. μου ανοιξε πληγη απο ενα καρφι στο μπαλκονι μου περασε το ποδι μου απο πανω και ετρεξε αιμα.... εχω παθει εγκεφαλικο.. το λεω στους δικους μου και με κοροιδευουνν...... εσεις τι λετε? ειναι απαραιτητο το αντιτετανικο;;;;;;
    na πασ να κανεις αντιτετανικο.. δε ειναι τιποτα.. τσακ μπαμ σε ενα φαρμακειο... η στο νοσοκομειο η σε γιατρο.... και μη φοβασαι..

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    36
    Γεια σας ,εχω και εγω το ιδιο προβλημα.Παντα ημουν αρρωστοφοβικη αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.Ολα ξεκινησαν οταν τον Ιανουαριο μου βρηκαν μια ανασττροφη λευκοκυταρικου τυπου αλλα μετα απο μισο μηνα εκανα εξετασεις και βγηκαν οκ.Ηρεμισα καπως.Τον Απρίλιο βγλαζω μια μελανια χωρις να εχω χτυπησει καπου στο δαχτυλο και στο χερι η οποια εφυγε μετα απο 1 εμβδομαδα αλλα εγω μπηκα στο ιnternet και η μονη απαντηση νταν λευχαιμια,Ε απο τοτε δεν εχει ξεκολησει απο το μυαλο μου.Λευχαιμια ,Λεμφωμα.ΚΟΚ Βγαζω κοκκινιλες που αλλες φορες δεν θα τις προσεχα καν και τωρα τρεμω μεχρι να φυγουν.Γενικα εδω και 3 μηνες υποφερω.Εντομεταξυ επειδη κανω γρηγορα τις δουλειες μου συνεχεια καπου σκονταφτω και γεμιζω μελανιες.Σταματα το ενα συμπτωματα...ερχεται το επομενο κοκ Σκεφτομαι να παω σε ψυχιατρο να μου δωσει τιποτα γιατι δεν την παλευω αλλο.
    Πριν 4 χρονια ειχα παθει κριση πανικου και αρρωστοφοβια παλι και αροχισα απο μινη μου να πινω μισο λεξοτανιλ την ημερα μεχρι που εμεινα εγκυος και το εκοψα.Απο την σιτγμη που γεννησα και για τα επομενα χρονια ολα ηταν μια χαρα.Μεχρι που αλλαξα δουλεια μετα απο 10 χρονια και ξαναρχισα παλι απο την αρχη.Η δουλεια μου ειναι πολυ απαιτητικη και αγχωτικη ,ειμαι προγραμματιστρια και ολο αυτο το αγχος εχει επιρεασει τα νευρα μοιυ,μετα επιστροφη στο σπιτι με δυο μικρα παιδα που θα πρεπει να παιξω να μαγειρεψω κοκ και ολα αυτο εχει πια ξεσπασει στην υγεια μου.Θελω να ειμαι καλα για τα παιδια μου και για μενα,δεν νοιωθω πια ανθρωπος απλα νοιωθω ενα φοβοσμενο πραμα που περιφερεται.
    Δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να κανω για να βοηθησω τον ευατο μου.Θελω να απολαυσω την ζωη και δεν μπορω.
    Σας ευχαριστω

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    tzef με τι ειδους προγραμματισμο εχεις ασχοληθει?

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    36
    Σε powerbuilder δουλευω.Σε βαση Oracle παλια και τωρα SQL SERVER,Γενικα δεν ξερω τα νεα εργαλεια αλλα απο αυτο ζω εδω και 14 χρονια.Ειμαι καλη σε αυτο που κανω.Αλλα εχει πολυ αγχος αυτη η δουλεια

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by tzef View Post
    Γεια σας ,εχω και εγω το ιδιο προβλημα.Παντα ημουν αρρωστοφοβικη αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.Ολα ξεκινησαν οταν τον Ιανουαριο μου βρηκαν μια ανασττροφη λευκοκυταρικου τυπου αλλα μετα απο μισο μηνα εκανα εξετασεις και βγηκαν οκ.Ηρεμισα καπως.Τον Απρίλιο βγλαζω μια μελανια χωρις να εχω χτυπησει καπου στο δαχτυλο και στο χερι η οποια εφυγε μετα απο 1 εμβδομαδα αλλα εγω μπηκα στο ιnternet και η μονη απαντηση νταν λευχαιμια,Ε απο τοτε δεν εχει ξεκολησει απο το μυαλο μου.Λευχαιμια ,Λεμφωμα.ΚΟΚ Βγαζω κοκκινιλες που αλλες φορες δεν θα τις προσεχα καν και τωρα τρεμω μεχρι να φυγουν.Γενικα εδω και 3 μηνες υποφερω.Εντομεταξυ επειδη κανω γρηγορα τις δουλειες μου συνεχεια καπου σκονταφτω και γεμιζω μελανιες.Σταματα το ενα συμπτωματα...ερχεται το επομενο κοκ Σκεφτομαι να παω σε ψυχιατρο να μου δωσει τιποτα γιατι δεν την παλευω αλλο.
    Πριν 4 χρονια ειχα παθει κριση πανικου και αρρωστοφοβια παλι και αροχισα απο μινη μου να πινω μισο λεξοτανιλ την ημερα μεχρι που εμεινα εγκυος και το εκοψα.Απο την σιτγμη που γεννησα και για τα επομενα χρονια ολα ηταν μια χαρα.Μεχρι που αλλαξα δουλεια μετα απο 10 χρονια και ξαναρχισα παλι απο την αρχη.Η δουλεια μου ειναι πολυ απαιτητικη και αγχωτικη ,ειμαι προγραμματιστρια και ολο αυτο το αγχος εχει επιρεασει τα νευρα μοιυ,μετα επιστροφη στο σπιτι με δυο μικρα παιδα που θα πρεπει να παιξω να μαγειρεψω κοκ και ολα αυτο εχει πια ξεσπασει στην υγεια μου.Θελω να ειμαι καλα για τα παιδια μου και για μενα,δεν νοιωθω πια ανθρωπος απλα νοιωθω ενα φοβοσμενο πραμα που περιφερεται.
    Δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να κανω για να βοηθησω τον ευατο μου.Θελω να απολαυσω την ζωη και δεν μπορω.
    Σας ευχαριστω
    Μια ψυχοθεραπεια θα βοηθουσε πιο πολυ απο την φαρμακοθεραπεια..Οι φοβιες λυνονται με συζητηση σε ψυχολογο , με εκλογικευση των συμπτωματων και των φοβων σου.Τα φαρμακα ισως σε χαλαρωσουν αλλα ο φοβος θα φωλιαζει παντα στο μυαλο σου.
    Οσο για τις μελανιες πολλες φορες χτυπαμε και δεν το καταλαβαινουμε , η γενικη αιματος ειναι καθρεφτης των ασθενειων που φοβασαι και φανταζεσαι πως εχεις..Η δικη σου ομως βγηκε καλη!Οποτε εναν φοβο σου μπορεις να τον πεταξεις στο καλαθακι των αχρηστων..Καλα μεχρι εδω?? :)

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    36
    Το κακο ειναι οτι οι ψυχολογοι θελουν πολλα ραντεβου και αρα χρημα και δεν ειμαστε για τετοια.Εχω μαλιστα μια κατω απο το σπιτι μου.
    Εκανα και εξετασεις αιματος τωρα το Μαιο και βγηκαν λιγο τσιμπημενα τα Λευκα καπου 10400 αλλα δεν ειναι δειγμα λευχαιμιας.
    Γενικα δεν παω σε γιατρους,μονο εξετασεις αιματος.Και αυτες θα αργησω να τις ξανακανω μαλλον.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by tzef View Post
    Το κακο ειναι οτι οι ψυχολογοι θελουν πολλα ραντεβου και αρα χρημα και δεν ειμαστε για τετοια.Εχω μαλιστα μια κατω απο το σπιτι μου.
    Εκανα και εξετασεις αιματος τωρα το Μαιο και βγηκαν λιγο τσιμπημενα τα Λευκα καπου 10400 αλλα δεν ειναι δειγμα λευχαιμιας.
    Γενικα δεν παω σε γιατρους,μονο εξετασεις αιματος.Και αυτες θα αργησω να τις ξανακανω μαλλον.
    Ναι καταλαβαινω απο οικονομικες δυσκολιες ομως πρεπει να κανεις κατι για να μην υποφερεις..Εστω μια συνεδρια τον μηνα , 40 ευρω ειναι.Υπαρχουν και δωρεαν βεβαια αλλα για τα δωρεαν θα σου μιλησουν αλλα παιδια απο εδω.
    Οι φοβιες δεν λυνονται με ενα χαπακι..Οπως και τιποτα δεν λυνεται με ενα χαπακι.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Eνδεχομενως τζεφ να πιεστηκες απο την αλλαγη δουλειας και συνηθειας και το στρες αυτο να σου ξαναφερε στην επιφανεια αυτη τη φοβια. Βεβαια την ειχες και παλιοτερα οπως λες. Μηπως πεθανε ή αρρωστησε καποιος δικος σου και ξεκινησε το θεμα?

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    36
    Γενικα γνωστοι μου ,οχι φιλοι μου.Αλλα απο μικρουλα ειχα θεμα.Γενικα εχουμε ενα κληρονομικο θεμα και η μητερα και ο πατερας μου πινουν χαπια.
    Λετε να παω για αρχη στην ψυχολογο που ειναι κατω απο το σπιτι μου;Δεν εχω παει ποτε σε ψυχολογο,θα με βολευει κι ολας γιατι με τα μικρα δεν μπορω να τρεχω απο εδω και απο εκει

    Την προηγουμενη κριση την ειχα παθει οταν ειχα αναλαβει την ομαδα του εμπορικου και ημουν υπευθυνη και ειχαμε ανεβασει καποια μεγαλα εργα και το επαθα οταν ααρβωνιαστικα
    την επομενη ημερα ακριβως,νμιζα οτι θα παιθανω ετσι ξαφνικα,ταση λυποθημιας,ταχυκαρδιες.κοκ .αλλα το λεξοτανιλ με βοηθησε πολυ ,επινα ελαχιστη ποσοτητα για 6 μηνες περιπου και μετα εμεινα εγκυος και μου εφυγαν ολα

    γενικα ειμαι πολυ αγχωτικο ατομο.ολοι το λενε και το ξερουν και στην δουλεια.απο αυτο τα εχω παθει ολα

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τι κληρονομικοτητα εχεις?Ρωταω γιατι δεν καταλαβα..
    Προφανως οπως ειπε και ο κερασης παραπανω ολο αυτο σου ενεργοποιειται απο αλλαγες ή περιοδους στρες!Αλλα ετσι λειτουργει κιολας η αγχωδης διαταραχη γιατι για εμενα αυτη ειναι η κορυφη της πυραμιδας και υστερα ειναι τα παρακλαδια της οπως η αρρωστοφοβια , κοινωνικη φοβια κτλ.
    Τελος ηθελα να σε ρωτησω πιστευεις σε βοηθησε η θεραπεια σου με το λεξοτανιλ ή σου εφυγαν ολα απο την χαρα της εγκυμοσυνης και την αισθηση της ευθυνης που ειχες απεναντι στο μωρο?Μπορει να σου ακουστει χαζη η ερωτηση αλλα πραγματικα θα ηθελα να μαθω.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    36
    Ενα μηνα πριν μεινω εγκυος εκοψα το λεξοτανιλ αν και επινα ενα τεταρτο την ημερα μονο.Αλλα ημουν σε πολυ καλη κατασταση πια.Βεβαια και αυτο που λες βοηθησε πολυ.Αν κα οταν γεννησα το πρωτο μου παιδι ειχα παθει ψηλοκαταθλιψη της πρωτες 2 ημερες αλλα μετα ολα οκ.
    Στο δευτερο δεν επαθα τιποτα

    Οσον αφορα τους γονεις μου η μανα μου εχει διπολικη διαταραχη και καταθλιψη και γενικα διαφορα προβληματα αλλα κανει θεραπεια χρονια και ειναι καλα
    και ο πατερας δεν ξερω τι ακριβως αλλα πινει φαρμακα

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τωρα ολο αυτο το αγχος και η φοβια σου πυροδοτηθηκε παλι απο την γενικη αιματος που εδειξε λιγα λευκα παραπανω?Περα απο την δουλεια που φανταζομαι πως θα εισαι και εκει (τα ιδια χαλια ημουν και εγω)..

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τελος παντων για να μην σε κουραζω , νομιζω σε τετοιες υποθεσεις ο ψυχολογος ειναι μονοδρομος.
    Για να μην απορεις και να μην μπερδευεσαι μιας και δεν εχεις ξαναπαει σε ψυχολογο,αυτος θα σε προσεγγισει και θα κανει φοκους απευθειας στον φοβο και σε αυτα που σκεφτεσαι , δεν θα σε πιασει να σε ρωταει για την παιδικη σου ηλικια και για το αν επεσες απο την κουνια!Εκτος αν υπαρχουν καποια βιωματα (γνωσιακη προσεγγιση λεγεται αυτο)
    Υστερα αφου θα συζητησετε για αυτες τις φοβιες και το παλιοαγχος και αφου θα σου υποδειξει οτι ολοι αυτοι οι φοβοι σου δεν εχουν βαση,αλλα η σκεψη σου ειναι αυτη που σου πυροδοτει τα συμπτωματα σου (ταχυκαρδια , ταση λιποθυμιας , κτλ) τοτε μεσω της εκλογικευσης των λαθων σκεψεων θα αλληλεπιδρας διαφορετικα με αυτες (συμπεριφοριστικη προσεγγιση).

    Ελπιζω να μην σε μπερδεψα!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  4. φοβοσ ...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-2011, 17:51
  5. ΦΟΒΟΣ
    By focusp300 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-01-2010, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •