φοβος καρκινου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11

    φοβος καρκινου

    Γεια σας! ειμαι χαλια :( εγω γενικα φοβαμαι παρα πολυ τις αρρωστιες τον καρκινο... καθομαι ψαχνω συμπτωματα και νομιζω οτι τα εχω ολα.. νομιζω οτι θα μεινω καμια ωρα απο τη καρδια μου.. οποτε ακουω για καποιον οτι επαθε κατι αμεσως νιωθω οτι το εχω και εγω.. με μια γρατζουνιτσα ειμαι σιγουρη οτι εχω τετανο και τρελαινομαι... γενικα με στεναχωρει ολη αυτη η κατασταση.. αλλα τωρα γραφω εδω γιατι εχω ενα συγκεκριμενο προβλημα.. εχω βγαλει ενα γρομπαλακι στο λαιμο με ποναει οταν μιλαω λιγο δυνατα οταν γερνω το κεφαλι μου.. και εχω τρελαθει νομιζω οτι εχω λεμφωμα.. καρκινο του θυρεοειδη.. και αλλα τετοια.. φοβαμαι τοσο πολυ.. εξετασεις δεν εχω κανει ουτε αιμα μου εχουν παρει ποτε για να ξερω οτι δεν εχω κατι γ' αυτο ειμαι σε αναμενα καρβουνα.. τι να κανω; :(

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7
    Η μόνη λύση είναι να πας να κάνεις εξετάσεις για να σιγουρευτείς πως δεν έχεις τίποτα και να ηρεμήσεις.Είχα περάσει και εγώ μια ίδια φάση με την καρδιά μου.Είχα μερικές ενοχλήσεις στο στήθος και έκανα το λάθος να το ψάξω στο ίντερνετ και αμέσως άρχισα να αγχώνομαι. Μέχρι που ένα βράδυ έπαθα κρίση πανικού επειδή ένιωσα ένα τσίμπημα στο στήθος και λέω εδώ είμαστε,πάω για έμφραγμα. Απο το άγχος μου εκείνο το βράδυ έβγαλα μέχρι και έκζεμα το οποίο έφυγε μόλις πέρασε η κρίση.Ήταν η πρώτη φορά και τελευταία ελπιζω που έπαθα κρίση πανικού.Πολύ άσχημο πράγμα.Και τελικώς ηρέμησα αφού την επόμενη μέρα πήγα σε καρδιολόγο και μου έκανε triplex και καρδιογράφημα και ήμουν υγιέστατος και μαζί με τις ανησυχίες μου εξαφανίστηκαν και οι πόνοι στο στήθος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτο που εχεις ονομαζεται "υποχονδριαση" , σημαινει υπερβολικος φοβος για καποια ασθενεια.ομως πριν βγαζουμε συμπερασματα καλο θα ηταν να πας να δεις το γρομπαλακι.το πιο πιθανο ειναι να ειναι ερεθισμενος ενας αδενακος επειδη εχεις αγχωθει ή απο ιωση.πρηζονται λιγο.αν ειδικα οταν κλεινεις κεφαλι κ ποναει τοτε ειναι σιγουρα ερεθισμενος απο ιωση ή ακομα κ απο καποιο δοντι.
    το λεμφωμα να ξερεις σιγουρα δεν ποναει.δεν εχει καθολου πονο.απλα πρηζεται κ ειναι σταθερο.ξερω απο λεμφωμα κ σε διαβεβαιωνω οτι δεν εχεις λεμφωμα.
    ειδικα αν κινειται ο αδενας σου.ομως δεν ειναι κακο να πας σε εναν ενδοκρινολογο για να το δει.
    καλο θα ηταν αν νιωθεις ετσι γενικα να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια.ευχομαι ολα καλα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να μην κανεις τιποτα απολυτως . Ειχα κ εγω ενα φιλο που ολο ελεγε οτι κατι εχει , ε , τελικα ποτε δεν επαθε τιποτα , στο μυαλο σου ειναι ολα . Εγω ειμαι το αντιθετο , παντα πιστευω οτι ειμαι καλα , δεν παω σε γιατρους , και αν κ 52 χρ. ποτε δεν παρουσιασα τπτ .( πλην της κτθλψης ).

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.. σημερα πηγα σε γιατρο γιατι ειχα προβλημα και με τη μυτη και με την ευκαιρια ζητησα να κοιταξει και το γρομπαλακι.. μου ειπε δεν ειναι κατι.. προς το παρον ησυχασα, ελπιζω να μην προκυψει αλλη εμμονη με ασθενεια συντομα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    η αληθεια ειναι οτι οσο πας στους γιατρους τοσο θρεφεις την εμμονη σου.οταν σκεφτεσαι οτι εχεις κατι..προσπαθησε να αντισταθεις με το να τρεχεις στους γιατρους.
    κ γω παω μονο αν υπαρχει λογος κ παλι το αφηνω για πολυ τελευταια στιγμη.εχω τωρα 2 μηνες κ βηχω κ δεν εχω παει καν στον γιατρο..κ καπνιζω κ σαν τον αραπη.
    αν εχω καρκινο..οκ στο καλο κ να μου γραφω.χαλαρωσε παντως κ ψαξτο λιγο με τον εαυτο σου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Πολυ καλα τα λεει ο ΒΟΟΜ..στην οποιαδηποτε ασθενοφοβια πηγαινοντας στον γιατρο μονο την θρεφεις την φοβια..

    Μεταξυ μας τωρα,ολοι τον φοβομαστε τον καρκινο..Αλλο ομως η εμμονη!Οτι ειναι να'ρθει θα ερθει!Εγω οταν ξεκινησα τις φοβιες ημουν καθε μερα και σε διαφορετικο γιατρο..Τωρα εφτασα στο αλλο ακρο που ουτε και αυτο καλο ειναι βεβαια!Θελει δουλεια η υποχονδριαση και μην το αφησεις ετσι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οχι , δεν φοβομαστε ολοι τον καρκινο , οτι οπως λες , οτι ειναι ναρθει , θαρθει . Ποιος κερδισε κατι με την ανησυχια ? αλλωστε οτι φοβασαι , το ελκυεις . Αναντζελ , κουλαρε οσο μπορεις , και ολα θα πανε καλα . Στο υπσχομαι . Αγγελος .

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ολοι φοβομαστε αυτη την ασθενεια,απλα οτι σου γινεται εμμονη εχει να κανει με υποχονδριαση..Το οτι εσυ παιζεις με πυθωνες,πιλοταρεις τζετ και ξερνας πανω απο την αγια Παρασκευη ειναι αλλο καπελο..Δεν ειμαστε ολοι μαγκαιβερ!
    Σαφως και ολοι τρομαζουμε με τον καρκινο,πρεπει ομως να γινει και σαφες οτι ειναι κατι ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ..

    Κατα τα αλλα αγαπη στο σωμα μας και την ψυχη μας και ναι οτι ειναι να γινει θα γινει!Αυτο δεν ειναι ανησυχια..Αλλα πραγματικοτητα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=mnimonio;483902]Ολοι φοβομαστε αυτη την ασθενεια,απλα οτι σου γινεται εμμονη εχει να κανει με υποχονδριαση..Το οτι εσυ παιζεις με πυθωνες,πιλοταρεις τζετ και ξερνας πανω απο την αγια Παρασκευη ειναι αλλο καπελο..Δεν ειμαστε ολοι μαγκαιβερ


    Ρε συ μνιμονιο , ωρες ωρες , εχεις πολυ πλακα , ας ειρωνευεσαι , μεκανες και γελασα !!
    Μην νομιζεις , προ 5 ετων ο κολλητος μου επαθε καρκινο , , στο λεμφικο , λογω ψεκασμων φυτοφαρμακων , σε προχωρημενο σταδιο , βαρυτατες χημειοθεραπειες , τουχει μεινει μια μονιμη κοπωση , κ η φοβια της μεταστασης , τοχω ζησει απο κοντα ...............αλλα οπως λες το παλεψε , κ τωρα ειναι καλα.
    Last edited by Macgyver; 22-05-2014 at 13:08.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    βρε μη γραφετε τετοια στο θεμα της κοπελας..επηρρεαζεται η ερμη!χιχι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    BOOM , το διευκρινησα , ηταν αγροτης , και ψεκαζε φυτοφαρμακα πολλες φορες χωρις μασκα , δεν τοπαθε ετσι .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειχα διαβασει καπου οτι το σωμα ακολουθει το πνευμα πχ η νονα μου καποτε ελεγε στη μανα μου οτι δε της αρεσει να ζει κ τελικα επαθε 2 αρρωστιες ενα καρκινο κ ενα λυκο το σωμα ακολουθησε τις πεποιθησεις της απλα οποτε ασε αυτο το βιολι κ σκεψου απλα οτι αγαπας τη ζωη κ μη φοβασαι τιποτε. θα μπορουσα να το αναλυσω κ αλλο αλλα ψιλοβαριεμαι τωρα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ειχα διαβασει καπου οτι το σωμα ακολουθει το πνευμα πχ η νονα μου καποτε ελεγε στη μανα μου οτι δε της αρεσει να ζει κ τελικα επαθε 2 αρρωστιες ενα καρκινο κ ενα λυκο το σωμα ακολουθησε τις πεποιθησεις της απλα οποτε ασε αυτο το βιολι κ σκεψου απλα οτι αγαπας τη ζωη κ μη φοβασαι τιποτε. θα μπορουσα να το αναλυσω κ αλλο αλλα ψιλοβαριεμαι τωρα
    Εχεις ενα δικιο σε αυτο με την εννοια οτι ελκεις οτι σκεφτεσαι..Βεβαια μια πεποιθηση δεν σε αρρωσταινει,απο την αλλη ομως η αισιοδοξια ειναι φαρμακο!Και εχει αποδειχτει σε δυσκολες ασθενειες!
    Ουτε Μαγκαιβερ ειμαστε,ουτε Χαιλαντερ..Καποια στιγμη ολοι θα πεθανουμε,αυτο ειναι το μονο δεδομενο που εχουμε απο την στιγμη της γεννησης μας!Δεν εχει νοημα να πεθαινεις καθε μερα με την σκεψη αν..και αν!!Τελος παντων..Καταλαβαινω απο φοβιες αλλο αν πια τις διαχειριζομαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    συμφωνω απολυτα με μνημονιο..
    φοβιες υπαρχουν κ θα υπαρχουν, το θεμα ειναι να τις διαχειριζομαστε.
    αν δενμπορουμε μονοι μας τοτε αποδεχομαστε οτι δεν μπορουμε να τις διαχειριστουμε κ ζηταμε βοηθεια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  4. φοβοσ ...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-2011, 17:51
  5. ΦΟΒΟΣ
    By focusp300 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-01-2010, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •