Άγχος,κατάθλιψη και ψυχοσωματικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Πατρα
    Posts
    20

    Unhappy Άγχος,κατάθλιψη και ψυχοσωματικά?

    Γεία σας,με λένε Αντώνη και θα ήθελα να σας μιλήσω για το θέμα μου και να ακούσω απόψεις
    ή να βρώ άτομα που παίζει να έχουν περάσει απο παρόμοια φάση..?:/
    Είμαι 22μισό και το Σεπτέμβρη ήμουν με τους γονείς μου στο εστιατόρειο του θείου μου όταν έπαθα την πρώτη κρίση πανικού.Ένιωσα ένα άσχημο συναίσθημα σαν να πεθαίνω και μου ερχόταν να λυποθημίσω, χώρις να έχει προηγηθεί κάτι απλά ήταν μαζεμένοι πολλοί συγγενεις.. πήγα αμέσως σπίτι μου και ξάπλωσα ενώ έτρεμα επίσης μέχρι να μου περάσει. Ύστερα απο αυτό έιχα για μέρες έντονουσ πονοκεφάλους και ζαλάδες, πέρνοντας σχεδον όλη την ημέρα στο κρεβάτι και το λάπτοπ, πισεύοντας πως θα μου περάσει με την ξεκούραση. Επίσης ξεκίνησε πίσω απο το αυτη να νίωθω ένα βάρος(όχι μέσα ,πίσω) και να μην ακούω καλά..στο αριστερό. Πήγα στο ωρλ αλλά δεν είχα υγρό. Μετα απο καπιες μέρες το ίδιο έγινε και στο δεξί το οποίο εξελήχθηκε σε εμβοές, σαν τον ήχο που κάνει η τηλεόραση όταν είναι στο stand by,κάτι που έχω μέχρι και τώρα. Τον ίδιο μήνα έκανα αφαίρεση αμυγδαλών και είχα πολυ άγχος γτ δν έχω κάνει πάλι εγχείρηση :/ Μετά απο αυτο και μετα απο ένα μήνα ανάρωσης ξεκίνησα γυμναστήριο,να πηγαίνω σχολή και γενικά ενιωθα νευροτικός λίγο (πχ όταν καθόμουν να διαβάσω ήθελα να τα κάνω όλα γρήγορα και κούναγα το πόδι μου πάνω κάτω σαν να τρέμει, και γενικα ότι και να έκανα ήθελα να το κανω γρηγορα).
    Όταν περπάταγα άρχισα καποιες φορες παλι να έχω ζαλάδα, αλλα ηταν πολυ περιεργη, δεν γύριζαν όλα αλλα ένιωθα σαν να τα βλέπω θολα και περίεργα.. όταν εβγαινά για καφε, τα χέρια μου έτρεμαν και μούδιαζαν σαν να έχω άγχος.. (γενικα είμαι αγχωτικος πολυ ) . Μετα τον Δεκέμβρη και ενώ πολλες φορες ένιωθα άσχημα σαν ν έχω πολυ άγχος και με τη θολή όραση άρχησα να χειροτερεύω.. σταμάτησα τ γυμναστήριο και το kick box που πήγαινα λόγω οικονομικών.. τα συμπτώματα άρχησαν να είναι καθημερινά και ταυτόχρονα άρχηζε και η εξεταστική..τον Φεβρουάριο που ξεκίνησε πήγα και έδωσα 5 μαθήματα, αδιάβαστος όμως γτ το άγχος με έιχε πατραλύσει απο το να διαβάσω..:/
    Το να παίρνω το λεωφορείο για να μπώ στ κέντρο αρχίζει και γίνεται πιο δύσκολο.. αρχίζουν και άλλα συμπτώματα όπως θολότητα στ σκέψη,συνεχές σκέψεις θανάτου για εμένα η την οικογλενεια μου, άρχησα να νιώθω συσπάσεις σε ολο μου το σώμα ,σαν να τρέμουν τα νευρα μου, το οποίο δεν είναι στη φαντασια μου το βλέπω πάνω μου, μεγάλη πίεση στον αυχένα και πιέσεις στα νεύρα μέσα στ κεφάλι μου. Επισκέυθηκα νευρολογο,παθολογο,νευροχε ιρουργο και έκανα εξετάσεις και μαγνητικι στις οποίες δν βρήκαν κατι παθολογικο, λέγοντας μου πως είναι ψυχολογικο σε συνδυασμό με λάθος σταση στο λάπτοπ, επειδη περνάω καθημερινα πολλες ώρες στ λάπτοπ. Είμαι λιγο εθισμένος στ να βλέπω σειρές με τις ώρες στον υπολογιστή
    Με αυτά τα λίγα ..μετά απο προτροπη μιας φίλης μου ξεκίνησα ψυχολόγο η οποία μου έιπε πως έχω κατάθλιψη.. Ά! επίσης είχα ξεκινήσει να κοιμάμαι επι ώρες , από της 1-2 το βράδυ εώς της 5-6 το απόγευμα..και όταν ξύπναγα..με το ζόρι πάλι ενιωθα εξαντλιμένος και χασμουριόμουν. Οι σκέψεις του οτι έχω κατι σοβαρο όπως καρκίνο ή ΣΚΠ με έζωναν και ακόμα δεν μου έχουν περασει.
    Τα νεύρα μου είναι σε άθλια κατάσταση, τα νιώθα πιασμένα και σαν να με τραβάνε απο πίσω στο κεφάλι εως πάνω απο το κούτελο.. πολλές φορλες έιναι σαν να νιώθω ακομα και το αίμα που περνα απο μέσα τους..
    Η ψυχολόγος μου είπε να επισκεφθώ ψυχίατρο και να αρχήσω αμέσως αντικαταθλιπτηκα και όχι αγχολυτικα γτ θα με κάνουν να κοιμάμαι περισσοτερο κτ που θέλουμε να περιορήσουμε.. έτσι ξεκίνησα Αζαπιν πριν δυο μήνες. Τώρα έχω να πάω 1 μήνα στη ψυχολόγο γτ ήστερα απο μια κρίση που είχα στ λεωφορείο (μου ήρθε να λυποθημίσω και όλα σκωτήνιασαν και δεν άκουγα αλλα κρατήθηκα γτ δεν ήθελα να γίνω ρεζιλι σε τόσο κόσμο:/ οπότε κρατήθηκα μέχρι ν φτασω σπιτι οπού έτρεμα και προσπαθουσα να ηρεμίσω) σταμάτησα να βγαίνω απο το σπίτι ή να προσπαθώ να πάω για καφέ με φίλους.Το πάσχα επίσης επειδη ήθελαν οι γονείς πήγα στ χωριο αλλα ενιωθα πως πεθαίνω και δεν άντεχα. Αυτο που νιώθω είναι πίεση στα νεύρα,στον αυχένα αλλα και γνκ σαν να με πιέζει όλο το σώμα και να μην μπορώ να σταθώ ουτε καν στ τραπέζι να φάω..!έτσι πέρασα ατελείωτες ώρες ξαπλωμένος στ κρεβάτι και στ λάπτοπ,δεν ήθελα να μιλάω σε κανέναν και πολλέσ φορες ένιωθα πως δεν έχω δύναμη ούτε γιαυτο. Αύξησα το χάπι σε ενάμιση ..νίωθω σίγουρα πιο ανάλαφρος, μπορώ να κάτσω πλέον στ τραπέζι ν φάω η να σηκώνομαι να φτιάξω καφε κλπ αλλα ακόμα δεν μπορω να βγω για βόλτες. το έχω δοκιμλασει και ακόμα τα βλέπω όλα σαν να ειμαι σε όνειρο, θολα όταν βγω έξω..ίσως τις τελευταίες μέρες να έχει καλυτερέψει και αυτό αλλα χτές που πήγαμε στο παπού επειδη γιόρταζε(Κωσταντίνος) πάλι ενιωθα πως δεν αντέχω..
    Αυτά!τα λίγα! είναι κ άλλα , αλλα εγραψα όσα θυμάμαι αυτη τ στιγμη..πφφφ.
    Το σίγουρο είναι πως έχω απευδίσει,έχω κουραστεί να νιώθω έτσι και θέλω πίσω τ παλιο μ εαυτό..έχω κουραστέι να σκέφτομαι κάθε μέρα πως πεθαίνω ή θα πεθάνω ή πως έχω κτ σοβαρο..θέλω να βγώ για ένα καφέ η μια βόλτα χωρις να πάθω κριση πανικου..θέλω να προσπαθήσω γ τ σχολή μου π έχω αφισει πίσω και ας μην με ικανοποιεί αυτό που έχω περάσει..
    γτ νιώθω έτσι?υπάρχει κπος που να του έχει συμβει κτ παρόμοιο??

  2. #2
    Γεια σου φιλε μου Αντωνη. Εννοειται οτι ειναι μια εκρηξη αγχους ολο αυτο που εχεις. Αυτο που σου φαινονται ολα σαν ψευτικα ειναι αποπροσωποποιηση,και ειναι απο τα πιο συχνα συμπτωματα του αγχους.Τα αντικαταθλιπτικα σιγουρα θα σε βοηθησουν,αλλα πρεπει να κανεις και μονος σου δουλιτσα. Εννοω μην του δινεις και πολλη σημασια,οσο μπορεις αγνοησε το και θα σ'αφησει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Πατρα
    Posts
    20
    Γεία σου κ σένα Στέλιο. Ναι το καταλαβαίνω αλλά είναι κτ που διαρκεί τοσους μήνες?!Σε λίγο θα κλείσω χρόνο και μου είναι δύσκολο να μήν τα σκέφτομαι ειδικά όταν τ σώμα μου μου τα υπενθυμίζει ;/ Ωστόσο τώρα που ανοίγει κ ο καιρός ελπίζω και συναισθηματικά να νιώσω καλύτερα αλλιός θα ειναι ενα μαύρο καλοκαίρι γ μενα..
    p.s. θανκς για την απάντηση !

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Να κανεις και ψυχοθεραπεια Αντωνη,οι κρισεις πανικου θελουν κυριως ψυχοθεραπεια..Γνωσιακη/συμπεριφοριστικη προσεγγιση,τα χαπια απλα θα σε καλμαρουν..Οσο ομως νοσει η σκεψη θα κυριαρχουν οι πανικοι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλημέρα
    Νομίζω θα συμφωνήσω με mnimonio.Χρειάζεσαι ψυχαναλυση για να βρεις την ρίζα του προβλήματος.
    Η κρίση πανικού έχει ως εξής..Εμφανίζεται σαν άγχος,στην συνέχεια σε πιάνει λίγο πιο συχνά,με όλα τα συμπτώματα και στο τέλος σε παραλύει τελείως.Σε κάνει αντικοινωνικό για τον λόγο ότι σε κυριεύει η ιδέα ότι θα σε πιάσει μια κρίση πανικού και δεν θα μπορείς να την αντιμετωπίσεις.Φοβάσαι δηλαδή και μόνο στην ιδέα ότι θα σε πιάσει μία κρίση πανικού.Τα φάρμακα θα σε καλμάρουν απλά.Πρέπει να πας σε ειδικό ψυχαναλυτή για να μπορείς να ελέγχεις τις σκέψεις σου!
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πάθεις κάτι κακό από αυτά που σκέφτεσαι,απλά όσο το αφήνεις θα σου δημιουργήσει κι άλλες φοβίες και γενικά θα επιδεινωθεί!Συνήθως άτομα με κρίσεις πανικού,καταλήγουν με κατάθλιψη,αγοραφοβία,δυσλε ιτουργία,απομόνωση και διάφορα άλλα.
    Είναι λάθος να πιστεύεις ότι μπορείς να το λύσεις μόνος σου...σου μιλάω σαν άτομο που έχω περάσει από όλα τα στάδια,ναι μεν το ξεπέρασα μόνος αλλά μου πήρε πάρα μα πάρα πολύ χρόνο!!!Ηταν το μεγάλο λάθος μου.Πήγαινε σε ειδικό όσο είναι νωρίς.
    Δε θέλω να σε τρομάξω,θέλω να σου πω απλά να μη το αφήσεις!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Πατρα
    Posts
    20
    Καλημερα!Ευχαριστω γ την απαντηση!Ναι το ξερω και αυτο με την αγοροφοβια κ την αντικοινωνικοτητα ειδικα τ εχω δει :/ ηδη με τ φαρμακα νιωθω καπως καλυτερα, δλδ απο πριν που ενιωθα τοση πιεση γενικα και ειδικα στν αυχενα κ δν μπορουσα καν ν κατσω καπου παραμονο στ κρεβατι τωρα ειμαι πιο κομπλε. εκλεισα παλι κ με την ψυχοθεραπευτρια και αποφασησα ν κανω μικρα βηματα σιγα σιγα.. πχ να μην δοκιμασω αμεσως ν παρω λεωφορειο η ν παω για καφε..αλλα ν παω πχ μονος στ σουπερ μαρκετ,καμια βολτα εδω κοντα, το δικιμασα ηδη 2 φορες κ ημουν καλυτερα απο την αποπραγματοποιηση, το μουδιασμα στ χερια ομως κ ρτ τρεμουλο οταν ειμαι σ κοσμο ακομα ειναι εκει.. κ αυτο γαμωτο ειναι πολυ ενοχλητικο κ μακαρι ν μ περασει.. κ παλι ευχ.. θ τ παλέψω!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by ifeelblue22 View Post
    Καλημερα!Ευχαριστω γ την απαντηση!Ναι το ξερω και αυτο με την αγοροφοβια κ την αντικοινωνικοτητα ειδικα τ εχω δει :/ ηδη με τ φαρμακα νιωθω καπως καλυτερα, δλδ απο πριν που ενιωθα τοση πιεση γενικα και ειδικα στν αυχενα κ δν μπορουσα καν ν κατσω καπου παραμονο στ κρεβατι τωρα ειμαι πιο κομπλε. εκλεισα παλι κ με την ψυχοθεραπευτρια και αποφασησα ν κανω μικρα βηματα σιγα σιγα.. πχ να μην δοκιμασω αμεσως ν παρω λεωφορειο η ν παω για καφε..αλλα ν παω πχ μονος στ σουπερ μαρκετ,καμια βολτα εδω κοντα, το δικιμασα ηδη 2 φορες κ ημουν καλυτερα απο την αποπραγματοποιηση, το μουδιασμα στ χερια ομως κ ρτ τρεμουλο οταν ειμαι σ κοσμο ακομα ειναι εκει.. κ αυτο γαμωτο ειναι πολυ ενοχλητικο κ μακαρι ν μ περασει.. κ παλι ευχ.. θ τ παλέψω!
    Εννοείται ότι θα το παλέψεις!Γενικά το μυαλό έχει πολλά ανεξερεύνητα πράγματα.Οπότε τώρα βασιζόμαστε στις ψυχαναλύσεις και σε κάποια χάπια (που για το δεύτερο διαφωνώ).Αυτά είναι τα μέσα που διαθέτουμε.Δεν είναι φιλοσοφία,απλά προσπαθώ να σου πω ότι αν δε το πολεμήσεις με το μυαλό σου,θα είσαι μια ζωή στην ανακύκλωση.Είτε λέγεται χάπια,είτε λέγεται υποτροπιασμός και ξανά τα ίδια!

    Μπορείς να δοκιμάσεις ώρες με λιγότερη κίνηση.Είναι πολύ ωραία οι πολύ πρωινές ώρες τώρα το καλοκαίρι.Σε ανοιχτούς χώρους.Εγω πχ πήγαινα στην παραλία της θεσσαλονίκης.Έπερνα έναν καφέ και πήγαινα εκεί.Και σιγά σιγά άρχισα να βάζω κι άλλα!Ολα βήμα βήμα,θέληση να υπάρχει και δύναμη!Μη τα βάζεις όλα μαζί.Το λεωφορείο είναι νωρίς ακόμη.Κάνε άλλα πράγματα.Δεν σου κάνω κήρυγμα απλά σου τα λέω γιατί τα έχω περάσει.Τα λεωφορεία είναι ασφυκτικά γεμάτα και ίσως φέρουν τα αντίθετα αποτελέσματα.Βήμα βήμα ,μερα με τη μέρα,θέτοντας μικρούς στόχους!Θα δεις τι ομορφα που θα νιώσεις όταν τα καταφέρνεις.Oι πρώτες μέρες θα σου φανούν δύσκολες,μετά θα είσαι εντάξει....Μη βιάζεσαι,αφιέρωσε χρόνο με τον ευατό σου και βοήθησέ τον!
    Όλα θα πάνε καλά

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Πατρα
    Posts
    20
    Ναι ειναι καλα βηματα για αρχη! Απλα εχω το θεμα πως αργω ν ξυπνησω γαμωτο, εδω και καιρο. πχ κοιμομουν μεχρ 5-6 τ απογευμα οταν ημουν πολυ χαλια, τωρα μεχρι τς 2..αλλα θελω ν ξυπναω 9-10 κ ελπιζω ν τ καταφερω.
    Επισης εχω κ εθισμο στ λαπτοπ.. πρεπει ν τ ελατωσω κ αυτο ! Χαιρομαι που εσυ το ξεπερασες, περνω δυναμη κ ελπιδες

Similar Threads

  1. Αγχος και κατάθλιψη και ψύχοσωματικα
    By Δημήτρης89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2012, 20:47
  2. Άγχος για το σέξ, κατάθλιψη;
    By Νικος3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-2012, 05:21
  3. Ψυχοσωματικά και άγχος
    By Panos267 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2012, 15:57
  4. Εντονη καταθλιψη και ψυχοσωματικα :(
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-04-2012, 01:58
  5. θυροεδής, Άγχος και κατάθλιψη
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •