Προβληματισμοί για τη σχέση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    18

    Προβληματισμοί για τη σχέση μου

    Καλησπέρα,

    θα ήθελα την άποψή σας για κάποια θέματα που με απασχολούν.
    Έχω μια σχέση 2,5 περίπου χρόνια, από τα οποία ο 1,5 χρόνος ήταν τύπου "ελεύθερη" με διαστήματα που δεν βλεπόμαστε και το υπόλοιπο διάστημα μένουμε μαζί. Ο φίλος μου ήταν εκείνος που δεν μπορούσε να δεσμευτεί, ωστόσο όταν κάποια στιγμή φοβήθηκε πως θα με χάσει άλλαξε τελείως συμπεριφορά και τώρα μου δείχνει συνεχώς την αγάπη του. Στο διάστημα που μένουμε μαζί όμως διαπίστωσα πως σε εκείνο το διάστημα είχε κάποιες άλλες περιπέτειες της μιας βραδιάς, ενώ μου είχε πει πως δεν είχε κάνει κάτι άλλο και διαπίστωσα πως μιλούσε συνεχώς σε κοπέλες στα διάφορα chat. Το ένα θέμα είναι αυτό που από τη μία σκέφτομαι πόσο καλός είναι τώρα και από την άλλη με πληγώνει και μου είναι δύσκολο να το ξεπεράσω. Το δεύτερο θέμα είναι πως σε πρόσφατη συνομιλία του με μια φίλη του, της έλεγε για μένα πως είναι πολύ ευτυχισμένος μαζί μου, δεν είμαι θεά, αλλά του δίνω όλα όσα θέλει. Τώρα σκέφτομαι πως το πρόβλημά του ήταν η εμφάνισή μου, ποτέ δεν του άρεσα αρκετά, ομως δεν είμαι άσχημη. Το θέμα είναι πως νιώθω ανασφάλεια και μπαίνω στη διαδικασία να τα ψάχνω. Θα ήθελα να απαλλαγώ από αυτά τα συναισθήματα, αλλά δεν ξέρω πώς.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου ειρηνη. Συγκατοικειτε με το φιλο σου? Μενετε στο ιδιο σπιτι?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    18
    Καλησπέρα, ναι μένουμε μαζί...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω θα σου ελεγα εφοσον πλεον φερατε την σχεση σας σε ομορφο σημειο και ειστε ευτυχισμενοι και οι δυο,να μην δινεις ιδιαιτερη βαρυτητα σε μια φραση που ειπε..Σε τσατ ολοι εχουμε πει διαφορες αρλουμπες της στιγμης.
    Ειστε καλα μαζι ετσι δεν ειναι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    18
    Ναι, είμαστε πολύ καλά, τα μόνα προβλήματα είναι αυτά! Θέλουμε να προχωρήσουμε να κάνουμε οικογένεια. Σκέφτομαι όμως αν πήρα τη σωστή απόφαση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mαλιστα. Κοιταξε για να εισαστε μαζι τοσο καιρο δε νομιζω οτι εισαστε ετσι για πλακα. Εφοσον εχει τοσο μεγαλη επιτυχια στις γυναικες θα μπορουσε να σου πει δε μ αρεσεις, δε σε θελω και να παει με οποια θελει. Επομενως εχει αισθηματα για σενα και του αρεσεις, αλλιως δε θα ασχολιοταν καν. Σιγουρα η εμφανιση μετραει-εσυ απ οτι καταλαβα ειναι στο μεσο ορο, μια νοστιμη νορμαλ δηλαδη-αλλα απ την αλλη καημερινα βλεπουμε κατι χοντρες και ασχημες να εχουνε πολυ ωραιους συντροφους. Η δικη μου συμβουλη εαν θελεις να αντισταθμισεις καπως το πραγμα και να τρελανεις το φιλο σου, ειναι να κανεις μια ανανεωση στον ερωτικο τομεα και ανανεωση οπτικα σε σενα, και να σαι παντα περιποιημενη και μεσα στο σπιτι. Δεν εισαι ασχημη, αμα ησουνε ασχημη δε θα ασχολιοταν καν σου ξαναλεω. Κανενας αντρας δεν πλαγιαζει με καποια που δε τ αρεσει, ποσο μαλλον ενας αντρας με τοσες κατακτησεις οπως ο φιλος σου. Ενα δευτερο στοιχειο ειναι να θαυμαζεις τον αντρα και φυσικα να προσεξεις το δεδομενο, γιατι μια συγκατοικηση φερνει συνηθεια. Ειναι δυσκολη.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    2,5 χρονια να ειναι τυχαια μαζι σου δεν νομιζω..Μιλα του για τις ανασφαλειες σου,αν ειναι πραγματι ολα καλα και σε τρωει αυτο,δλδ η φραση που ειπε..μιλησε του!
    Καταλαβαινω δεν ηταν οτι καλυτερο,αλλα μπορει να ηταν μια χαζοκουβεντα της στιγμης!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    18
    Μα μου δείχνει πόσο με θέλει και μάλιστα υπερβολικά πολύ. Όσο για τις επιτυχίες του, μάλλον εγώ έχω και όχι εκείνος.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    18
    Νομίζω πως ήμουν τόσο βολική που τον έκανα να με υποτιμά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αφου λοιπον σ αγαπει και στο δειχνει εμπρακτα πιο ειναι το προβλημα? Αυτο που ειπε στη φιλη? ή οτι μιλησε σε ενα τσατ?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μιλησε του ειρηνη,νομιζω ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    18
    Το πρόβλημα είναι ότι γυρνάνε στο μυαλό μου όσα έχουν γίνει στο παρελθόν και με ρίχνουν και ότι με αυτό που είπε είναι σαν να είναι μαζί μου επειδή κάνω αυτά που θέλει και όχι επειδή με θέλει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    18
    Δεν μπορώ να του μιλήσω, του μίλησα ήδη για αυτά που είχε κάνει στο παρελθόν και πως τα ξέρω. Δεν μπορώ να του πω οτι είδα συνομιλία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δηλαδη ποια ειναι αυτα που κανεις και δε μπορει να βρει αλλη να του τα κανει? Καπου μ εχεις μπερδεψει με τις περιγραφες σου.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εχεις τους κωδικους του ε?Τελος παντων καταλαβαινω το οτι νιωθεις καπως,αλλα αντι να κανεις εξτρα σεναρια ή παρερμηνειες στο μυαλο σου οι οποιες δεν θα σε αφησουν να προχωρησεις με την σχεση σου κιολας,τι επιλογες εχεις?ή του μιλας ή του κουνας το μαντηλι!Με ανασφαλειες και σκεψεις υποτιμησης προς το προσωπο σου δεν θα προχωρησει η σχεση σας.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβληματισμοι
    By blackmore in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2013, 08:29
  2. σχεση βιτσια προβληματισμοι..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 08-03-2013, 19:38
  3. Προσωπικοι προβληματισμοι
    By kanenass in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 30-11-2012, 12:39
  4. τα προβλήματα και οι προβληματισμοί μου
    By amelie74 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-05-2011, 22:50
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •