ψυχολογικα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210

    ψυχολογικα...

    Δεν ηξερα βασικα τι τιτλο να βαλω!γενικα ρωταω,αποψεις!μπορει ενας ανθρωπος να μιλησει για κατι που τον απασχολει με την ιδια ανεση σε οποιονδηποτε απο τον περιγυρο του?πιστευετε οτι η αρνητικοτητα ενος ανθρωπου οσο και αν την καμουφλαρει,μπορει να φαινεται στο προσωπο του?
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    Δεν ηξερα βασικα τι τιτλο να βαλω!γενικα ρωταω,αποψεις!μπορει ενας ανθρωπος να μιλησει για κατι που τον απασχολει με την ιδια ανεση σε οποιονδηποτε απο τον περιγυρο του?πιστευετε οτι η αρνητικοτητα ενος ανθρωπου οσο και αν την καμουφλαρει,μπορει να φαινεται στο προσωπο του?
    Νομίζω πως δεν μπορεί..σε κανέναν από τον περίγυρό του να μιλήσει πόσο μάλλον... στον οποιονδήποτε ... ακόμα κι αν το κάνει μου φαντάζει υπερβολικά δύσκολο να πει όλη την αλήθεια...
    Όσο για το άλλο που ρωτάς ..... νομίζω και πάλι πως ακόμα και θετικά να θέλει κάποιος να κάνει πως καταλαβαίνει.. δεν μπορεί...(αν κατάλαβα καλά αυτό που ρώτησες)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Όσο για το άλλο που ρωτάς ..... νομίζω και πάλι πως ακόμα και θετικά να θέλει κάποιος να κάνει πως καταλαβαίνει.. δεν μπορεί...(αν κατάλαβα καλά αυτό που ρώτησες)
    καποιος εχει αρνητικη ενεργεια για τον αλφα η βητα λογο,αυτο φαινεται στο προσωπο του αλλου?
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    καποιος εχει αρνητικη ενεργεια για τον αλφα η βητα λογο,αυτο φαινεται στο προσωπο του αλλου?
    χωρίς να είμαι και ειδικός θα σου πω πως μάλλον δύσκολα μπορεί να ''κρυφτεί'' ένας άνθρωπος όταν π.χ. αντιπαθεί έναν άλλο... ή όποιο συναίσθημα κι αν έχει...και νιώθει προς αυτόν... εκτός κι αν είναι καλός ηθοποιός ..

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    Δεν ηξερα βασικα τι τιτλο να βαλω!γενικα ρωταω,αποψεις!μπορει ενας ανθρωπος να μιλησει για κατι που τον απασχολει με την ιδια ανεση σε οποιονδηποτε απο τον περιγυρο του?πιστευετε οτι η αρνητικοτητα ενος ανθρωπου οσο και αν την καμουφλαρει,μπορει να φαινεται στο προσωπο του?
    Παρ όλο που είπες ότι μιλάς γενικά.. θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις να μας φέρεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα που να σου έτυχε πρόσφατα στην ζωή σου.. για να μην μείνουμε απλά σε γενικότητες!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Καποιοι μπορουν να κρυβουν τα συναισθηματα τους πολυ καλα..Κυριως τα αρνητικα!Μονο η χαρα δεν κρυβεται..Εξου και το "θελει η ******* να κρυφτει και η χαρα δεν την αφηνει"
    Σε περιπτωση ομως που καποιος σε ξερει πολυ πολυ καλα,νομιζω δεν μπορει να καμουφλαριστει κανεις!Ειδικα τα ματια λενε παρα πολλα!Επισης πιστευω η ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΑ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!Εμενα προσωπικα μου ερχεται ακουσια μια υπερτατη ξινιλα στο προσωπο αν δω ή συνομιλησω με καποιον που αντιπαθω.

    Τωρα να μιλησεις για κατι που σε απασχολει στον οποιοδηποτε δεν νομιζω οτι γινεται..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Νομίζω πως δεν μπορεί..σε κανέναν από τον περίγυρό του να μιλήσει πόσο μάλλον... στον οποιονδήποτε ... ακόμα κι αν το κάνει μου φαντάζει υπερβολικά δύσκολο να πει όλη την αλήθεια...
    σα να λες τωρα αν δε μπορω εγω δε θα μπορεσει κανενας.

    εξαρταται απο τον ανθρωπο υπαρχουν ανθρωποι που σου βγαζουν μια ανεση να τους μιλησεις κ αλλοι που οσο σου μιλανε σε κανουν να κλινεσε στον εαυτο σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σα να λες τωρα αν δε μπορω εγω δε θα μπορεσει κανενας.

    εξαρταται απο τον ανθρωπο υπαρχουν ανθρωποι που σου βγαζουν μια ανεση να τους μιλησεις κ αλλοι που οσο σου μιλανε σε κανουν να κλινεσε στον εαυτο σου.
    Φίλε Αλέξανδρε αν ξαναδιαβάζεις λίγο καλύτερα την ανάρτηση μου θα δεις ότι ξεκινώ γράφοντας την λέξη νομίζω..
    σχεδόν όποτε σχολιάζω κάτι ή ρωτώ ή απαντώ γράφω τι λέξη ΝΟΜΙΖΩ...
    αυτό που λέω..γράφω εγώ ή ο καθένας εδώ μέσα δεν είναι νομοτέλεια.. ούτε κανόνας...... άποψη είναι... γνώμη ... ή εμπειρία..
    δεν τα γράφω έχοντας καμιά διάθεση για αντιπαράθεση ..κάθε άλλο ... απόψεις ανταλλάσσουμε..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    α αλαξε ο μανωλιος κ εβαλε τα ρουχα του αλλιως σα να λες τωρα νομίζω αν δε μπορω εγω δε θα μπορεσει κανενας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    [QUOTE=αλεξανδρος_77;484366]α αλαξε ο μανωλιος κ εβαλε τα ρουχα του αλλιως σα να λες τωρα νομίζω αν δε μπορω εγω δε θα μπορεσει κανενας.[/QUOTE

    Λυπάμαι που θα στο πω αλλά (και τώρα δεν το νομίζω) είσαι εκτός θέματος.... προσπάθησε λίγο να καταλάβεις.. δεν είμαι εγώ το κέντρο της γης ούτε εσύ ούτε κανένας....
    δεν είναι δύσκολο... απάλλαξε τον εαυτό σου από τον εγωισμό σου... θα κουράζεσαι λιγότερο...

  11. #11
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    Δεν ηξερα βασικα τι τιτλο να βαλω!γενικα ρωταω,αποψεις!μπορει ενας ανθρωπος να μιλησει για κατι που τον απασχολει με την ιδια ανεση σε οποιονδηποτε απο τον περιγυρο του?πιστευετε οτι η αρνητικοτητα ενος ανθρωπου οσο και αν την καμουφλαρει,μπορει να φαινεται στο προσωπο του?
    όχι βέβαια.διαφορετικά μιλάει στον καθένα.σε άλλον έχει περισσότερη οικειότητα σε άλλον λιγότερη.και αυτό συμβαίνει σε όλους μας.πχ. άλλος μας εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη/άνεση/όρεξη για συζήτηση και λοιπά,κι άλλος λιγότερη.
    είναι τί σου βγάζει ο κάθε άνθρωπος και πόσο ικανό τον θεωρείς ώστε να σε ακούσει.

    αν το θέλει να φαίνεται,θα φαίνεται.Αν θέλει να μην το βγάζει αυτό,κι 'αναγκάζεται' να το βγάζει λόγω περιστάσεων ή ατόμων,τότε το κάνει.
    αλλά πιστεύω ότι κανένας δε θέλει να βγάζει αρνητικότητα,εκτός κι έχει κάποιο πρόβλημα/τραύμα/κακή εμπειρία κλπ, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πιστεύω
    κανείς δε θέλει να βγάζει αρνητισμό.Μερικοί προσπαθούν να το μετατρέψουν σε θετικό,ενώ άλλοι ζουν με αυτό γιατί πιστεύουν ότι δεν μπορούν να το αλλάξουν.(με αποτέλεσμα να τους προκαλεί περισσότερη δυστυχία).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μανο , η αρνητικοτητα φαινεται παντου , στο τροπο ομιλιας , σε αυτα που λες , στην κινηση σου , μεχρι που τολμω να πω οτι ο αλλος το διαισθανεται . Εχω φιλο παιδικο αρνητικο , κ εχω ιδιαν πειρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Προσωπικα,μπορω να μιλησω ευκολα η σε ατομα που εμπιστευομαι και φυσικα ειναι μετρημενα στα δακτυλα του ενος χεριου μου η σε καποιον αγνωστο που ξερω οτι το πιο πιθανο να μη ξαναδω πχ. Εναν ταξιτζη η μια κυρια στη σταση του λεωφορειου! Σχετικα,με την αρνητικοτητα θα συμφωνισω και γω οτι ευκολα την εντοπιζει καποιος !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    [QUOTE=αλεξανδρος_77;484360 εξαρταται απο τον ανθρωπο υπαρχουν ανθρωποι που σου βγαζουν μια ανεση να τους μιλησεις κ αλλοι που οσο σου μιλανε σε κανουν να κλινεσε στον εαυτο σου.[/QUOTE]

    κι εγω αυτο πιστευω!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Παρ όλο που είπες ότι μιλάς γενικά.. θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις να μας φέρεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα που να σου έτυχε πρόσφατα στην ζωή σου.. για να μην μείνουμε απλά σε γενικότητες!
    ναι να σου πω!εχω ενα φιλο ας πουμε(που ειναι εγωιστης και νομιζει οτι τα ξερει ολα,και νομιζει οτι πρεπει να εχει γνωμη για ολα,και ποτε δεν τον εχω ακουσει να πει "ναι ρε φιλε αυτο δεν το γνωριζω") που ντε και καλα θελει να του λεω οτι με απασχολει!ε αφου δεν νιωθω ανετα ρε φιλε να μιλησω σε εσενα πως να το κανουμε δλδ?ενω εχω αλλους φιλους που λεμε τα παντα και εγω τον βοηθαω και αυτος με βοηθαει!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νέο ξεκίνημα... ψυχολογικά...
    By zidane13 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2014, 02:41
  2. ΤΙ ΣΑΣ ΡΙΧΝΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 13-10-2012, 23:48
  3. Ψυχολογικά Προβλήματα;;
    By Νάντια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 03-09-2012, 11:42
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΕΣΤ
    By kitty21 in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 20
    Last Post: 06-05-2010, 02:59
  5. Ψυχολογικά τεστ
    By mmyria in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 10
    Last Post: 10-11-2007, 13:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •