Όταν οι σύντροφοι γίνονται «αδελφάκια» στο κρεβάτι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202

    Όταν οι σύντροφοι γίνονται «αδελφάκια» στο κρεβάτι

    Ενα θέμα που θα ήθελα να το συζητήσουμε...

    Μόλις διάβασα ένα άρθρο για το πως ένα ζευγάρι χάνει την ερωτική του έλξη με την πάροδο του χρόνου,ένας φίλος αρκετά χρόνια παντρεμένος-που δεν τα πάει καλά με την γυναίκα του υποστηρίζει πως για την σεξουαλική απομάκρυνση ευθύνεται η συναισθηματική αποστασιοποίηση....εγώ πιστεύω ότι μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα,η ερωτική έλξη είναι λογικό να μειούται εώς και να εξαφανίζεται...εεε εαν γίνεται μόνο και μόνο για να γίνει οκ.

    Εσείς τί γνώμη έχετε;
    Δεν είναι πολύ λογικό να χάνεται σιγα σιγα η ερωτική επιθυμία σ'ένα ζευγάρι...ειδικά όταν ζει χρόνια μαζί;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα παντως σε 9 χρονια δεσμο , ουδεποτε βαρεθηκα το σεξ μαζι της ( ενω ειχα ψιλοβαρεθει την ιδια , κ αυτη εμενα ) . Πιστευω οτι ειναι θεμα χειρισμου της κοπελας . Βεβαια δεν υπηρξα παντρεμενος .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Μπα, δε νομιζω οτι η ερωτικη ελξη ειναι κατι που αυξανεται η μειωνεται συμφωνα με συγκεκριμενα κριτηρια, και ειδικα χρονικα.
    Μπορει μετα απο 20 χρονια να μην εχεις βαρεθει το σεξ με καποιον, και μεσα σε 10 μερες να το εχεις βαρεθει με καποιον αλλον.
    Επισης δεν ειναι δεδομενο οτι για τη σεξουαλικη απομακρυνση ευθυνεται η συναισθηματικη αποστασιοποιηση.
    Για καποιους μπορει να ισχυει αυτο, για καποιους αλλους μπορει το σεξ να ειναι καθαρα σαρκικη απολαυση και να μην τους απασχολει η οποιαδηποτε συναισθηματικη αποστασιοποιηση.
    Θεωρω οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση σ'αυτο που ρωτας, ολα ειναι υποκειμενικα και ρευστα...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω βασικα που εχω βρει τεχνικη να κλεινω τα ματια κ να φανταζομαι τα δικα μου δεν εχω προβλημα τετιο

    οχι εγω αυτο δε το πιστευω απλα αν κατι ειναι βασισμενο σε κατι ψευτικο με τα χρονια θα εξαφανιστει αν σε ελκει στ αληθεια κατι δε παθανει τιποτα οσα χρονια κ να περασουν (αν χρησιμοποιησεις κ λιγο τη φαντασια)

    (η φαντασια ειναι σημαντικοτερη απο τη γνωση α. αινσταιν)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kokkinoskoufitsa View Post
    Θεωρω οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση σ'αυτο που ρωτας, ολα ειναι υποκειμενικα και ρευστα...

    Πολυ σωστα ........

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εκτος αυτου οταν μιλας για ολο αυτο δε μπορεις να χρησιμοποιησεις τη λεξη λογικη αφου δεν εχει καμια σχεση με τη λεξη λογικη αλλα με το ακριβως αντιθετο.

  7. #7
    Με την παροδο του χρονου ο σωματότυπος και οι αποδόσεις αρχίζουν την κατιούσα. Ετσι ο/η ερωτικός συντροφος δεν ανταποκρίνεται πλεον στα στανταρ με τα οποια καποτε τον ειχαμε και μας ειχε επιλέξει. Ετσι, αρχίζουν και κοιτάνε αλλού. Στο συντροφο τους, τους κραταει πλέον το να μη γινει αυτο αφορμή να διαλύσει η οικογενεια, καθώς και οι κοινωνικές αντιλήψεις, το να μην βρεθουν εκτεθειμενοι, η μομφή την οποια θα εισπραξουν από μια κοινωνία η οποία μέσα απο ενα συστημα αρχών τους υπέβαλε να ειναι εντάξει στις συζυγικές τους υποχρεώσεις. Αυτο ωστοσο πιστευω πως ισχύει για άτομα που παρα την μακροχρόνια συμβίωση δεν καταφεραν κατα βαθος να δεθούν συναισθηματικά και να αγαπήσει αληθινα ο ένας τον άλλο. Μα κι αυτο να μην ισχύει, ο καθενας θα έχει όλο και κάποιες κρυφες και ανεκπλήρωτες, αλλά καταπιεσμένες επιθυμίες.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Είναι λογικό κατά την δική μου γνώμη και εμπειρία φυσικά, άλλωστε αυτό που τροφοδοτεί το σεξ είναι κυρίως ο έρωτας... οι παντρεμένοι παύουν να είναι ερωτευμένοι μετά από κάποια χρόνια ...άλλα συναισθήματα γεννιούνται η αγάπη η συντροφικότητα, αποδοχή..... και μετά η συνήθεια... η ρουτίνα..... και ξυπνάς μια μέρα και λες ποιος - ποια είναι αυτή ;; γιατί κοιμαμαι μαζί της ;;
    πότε την ερωτευτηκα;; πότε αυτή εμένα;; ....και φεύγεις... πας μέχρι το σαλόνι κάθεσαι στον καναπέ μπροστά στην tv ...ξαπλώνεις κοιμάσαι εκεί πια ...ένα βράδυ δυο.....9 χρόνια ...και σιγά σιγά εξαφανίζονται όλα....ακόμα και από συνήθεια δεν κάνεις έρωτα με εκείνη ούτε σε νοιαζει ούτε κι εκείνη....ίσως είναι θλιβερό αυτό που περιγράφω...............μα είναι η ζωή μου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αρχίζουν την κατιούσα.
    εγω αναρωτιεμαι μηπως το μυαλο παιρνει την κατιουσα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Είναι λογικό κατά την δική μου γνώμη και εμπειρία φυσικά, άλλωστε αυτό που τροφοδοτεί το σεξ είναι κυρίως ο έρωτας... οι παντρεμένοι παύουν να είναι ερωτευμένοι μετά από κάποια χρόνια ...άλλα συναισθήματα γεννιούνται η αγάπη η συντροφικότητα, αποδοχή..... και μετά η συνήθεια... η ρουτίνα..... και ξυπνάς μια μέρα και λες ποιος - ποια είναι αυτή ;; γιατί κοιμαμαι μαζί της ;;
    πότε την ερωτευτηκα;; πότε αυτή εμένα;; ....και φεύγεις... πας μέχρι το σαλόνι κάθεσαι στον καναπέ μπροστά στην tv ...ξαπλώνεις κοιμάσαι εκεί πια ...ένα βράδυ δυο.....9 χρόνια ...και σιγά σιγά εξαφανίζονται όλα....ακόμα και από συνήθεια δεν κάνεις έρωτα με εκείνη ούτε σε νοιαζει ούτε κι εκείνη....ίσως είναι θλιβερό αυτό που περιγράφω...............μα είναι η ζωή μου.
    Για σένα αυτό είναι θλιβερό;
    Δεν ζεις δηλαδή καλά με την γυναίκα σου;

    Καλά είναι λογικό ότι το πάθος εξαφανίζεται μέσα σε 6-8 μήνες,αλλά μετά είναι άλλα πράγματα που συνδέουν το ζευγάρι
    Η συνήθεια-η συντροφικότητα-η αγάπη-τα παιδιά,όπως και να το κάνουμε είναι ο άνθρωπος μας.

    Και εγώ πιστεύω ότι το πάθος για σεξ...αρχίζει και φθίνει εως ότου φθάσει το τέλμα..μετά από λίγο καιρό...
    Τώρα πώς ο αγγελος(Μακ) έκανε 9 χρόνια σεξ με την ίδια γυναίκα και δεν βαρέθηκε,θα μας το πει ο ίδιος!

    Μήπως πήγαινες με διαφορετικές γυναίκες Αγγελε;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πιστευω οτι εαν μιλαμε για σκετο σεξ , τοτε βαριεσαι να εισαι με το ιδιο ατομο επι μακρυ χρονικο διαστημα .... και ταυτοχρονα πεθαινει και το σεξ. Εαν εχεις βαθυτερη επικοινωνια , δλδ ταιριαζει το καρμα σας (πως να το πω:p) , μπορει να διαρκεσει ποιος ξερει ποσο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ πιστεύω ότι πρώτα απ' όλα έχει να κάνει με τον άνθρωπο και πόσο εύκολα βαριέται γενικά και θέλει καινούργια πράγματα.
    Δεν έχει να κάνει με καλό ή κακό σεξ και χημεία, αλλά με τη ρουτίνα και την έλλειψη εκπλήξεων.
    Αν ζεις με τον άλλον, είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατον να μη βαρεθείς κάποια στιγμή. Το πόσο γρήγορα εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία των ατόμων.
    Ας πούμε, αυτός που πιστεύει ότι δεν βαριέται να τρώει το ίδιο, έστω υπέροχα μαγειρεμένο φαγητό κάθε μέρα, για χρόνια, έχει περισσότερες πιθανότητες να μη βαρεθεί εύκολα και το σεξ με τον ίδιο άνθρωπο.
    Επίσης, άτομα που δεν δίναν και μεγάλη σημασία στο σεξ έτσι κι αλλιώς (υπάρχουν και τέτοια), βολεύονται μια χαρά με το γάμο χωρίς σεξ και έρωτα.
    Αν δε ζεις με τον άλλον, ειδικά αν δεν μπορείς να τον έχεις όποτε θέλεις, το πάθος μπορεί να κρατήσει και μια ζωή (βλέπε παντρεμένους με εξωσυζυγικές σχέσεις).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Για σένα αυτό είναι θλιβερό;
    Δεν ζεις δηλαδή καλά με την γυναίκα σου;

    Καλά είναι λογικό ότι το πάθος εξαφανίζεται μέσα σε 6-8 μήνες,αλλά μετά είναι άλλα πράγματα που συνδέουν το ζευγάρι
    Η συνήθεια-η συντροφικότητα-η αγάπη-τα παιδιά,όπως και να το κάνουμε είναι ο άνθρωπος μας.

    Και εγώ πιστεύω ότι το πάθος για σεξ...αρχίζει και φθίνει εως ότου φθάσει το τέλμα..μετά από λίγο καιρό...
    Τώρα πώς ο αγγελος(Μακ) έκανε 9 χρόνια σεξ με την ίδια γυναίκα και δεν βαρέθηκε,θα μας το πει ο ίδιος!

    Μήπως πήγαινες με διαφορετικές γυναίκες Αγγελε;
    Ξερεις τι λεει μια ρηση , ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΗΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΟΗΤΟ , ΘΑ ΣΕ ΡΙΞΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ , ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΝΙΚΗΣΕΙ .

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ξερεις τι λεει μια ρηση , ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΗΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΟΗΤΟ , ΘΑ ΣΕ ΡΙΞΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ , ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΝΙΚΗΣΕΙ .
    αυτο ισχυει αφου εχω συναντησει διανοουμενους που ενω το μυαλο τους εκοβε σαν ξυραφι εχαναν στο να γινουν αποτελεσματικοι ενω εβλεπες λιγοτερο εξυπνους με το πεισμα τους να τα καταφερνουν καλυτερα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Για σένα αυτό είναι θλιβερό;
    Δεν ζεις δηλαδή καλά με την γυναίκα σου;

    Καλά είναι λογικό ότι το πάθος εξαφανίζεται μέσα σε 6-8 μήνες,αλλά μετά είναι άλλα πράγματα που συνδέουν το ζευγάρι
    Η συνήθεια-η συντροφικότητα-η αγάπη-τα παιδιά,όπως και να το κάνουμε είναι ο άνθρωπος μας.

    Και εγώ πιστεύω ότι το πάθος για σεξ...αρχίζει και φθίνει εως ότου φθάσει το τέλμα..μετά από λίγο καιρό...
    Για κάθε γάμο ή σχέση είναι θλιβερό να καταλήγει έτσι.. και για μένα και κυρίως για την γυναίκα μου..
    το σεξ εγώ το βρήκα σε άλλες αγκαλιές...ελπίζω και παρακαλάω κι εκείνη..
    ''ζούμε'' και ανεχόμαστε ο ένας τον άλλο
    μα όχι δεν ζούμε καλά ...όταν μου το θυμίζει ..πονάω.. κυρίως για αυτήν....κουράζεται πολύ, παλεύει εγώ δεν έχω καμιά δύναμη πια..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 01:34
  2. Στο κρεβάτι του ψυχίατρου η μισή Ελλάδα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2012, 00:52
  3. Replies: 4
    Last Post: 25-06-2012, 18:13
  4. Replies: 10
    Last Post: 24-09-2011, 19:49
  5. Γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις;
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 36
    Last Post: 06-01-2011, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •