Παννελληνιες+ανησυχιες !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163

    Παννελληνιες+ανησυχιες !

    Γεια σας! Γραφω πανελλήνιες σε 3 μερες!!!! , και θελω να αναφερω τις ανησυχιες μου γυρω από αυτό για να καταλαβω
    και εγω τι μπορω να κανω ...! Το αγχος και ο πανικος μου είναι πολύ εντονα για διαφορους λογους ! Ο ενας είναι επειδή δεν είμαι προετοιμασμενη
    καταλληλα λογω του ότι δεν διαβαζα πολύ ολη την χρονια οποτε υπολογιζω στο να γραψω κατι μετριο.. και με αγχωνει το γεγονος ότι είναι πανελλήνιεςκαι εγω παω για να γραψω ετσι όπως θα γραψω..! Δευτερον, με ενοχλεί ιδιατερα η κοινωνικη φοβια μου διοτι μονο που σκέφτομαι ότι θα είμαι εγω
    με ποσα αλλα παιδια σε μια αιθουσα, με απολυτη ησυχια για 3 ωρες.. δεν μπορω να το αντεξω, αγχωνομαι! Και τελεταιο, ότι λογω της μοναξιας που νιωθω
    εκεινη τη μερα πιστευω ότι θα νιωθω ότι θα είμαι ολομοναχη να οριζω την τυχη μου χωρις να εχω κανεναν να με υποστηριξει και φοβάμαι ότι θα με παρατησει μεχρι και ο
    ιδιος μου εαυτος..! Είναι αρκετα για πανελλήνιες ε;! Δεν ξερω τι να κανω.. Οποιος εχει παρομοιες ανησυχιες γυρω από τις εξετασεις του ή γενικα ας πει κατι,
    οτιδήποτε!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    με αγχος δε πετυχαινεις απολυτος τιποτα οποτε λιγη αναισθησια χρειαζετε διαβαζεις κ οτι βρεξει ας κατεβασει ζαμαμφου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    πανελλήνιες ειναι κοριτσι δεν ηρθε το τελος του κοσμου....
    εκαλα εγω δεν μπορω να σου πω και πολλα σ αυτο το θεμα
    νομιζω ομως όλα τα παιδια ειναι αγχωμενα μ αυτό...
    για το θεμα της προετοιμασιας δεν μπορεις να κανεις κ πολλα (τιποτα σχεδον)..οποτε μην το σκεφτεσαι καθόλου...
    μπορει το οτι θα εισαι μεν με πολλα παιδια κ.τ.λ. εκεινη την ημερα κ τις επομενες να σε ανυσυχει σκεψου ομως οτι...... δεν ειναι 5θημερη εκδρομη.. ουτε εξοδος σε κλαμπ..
    θα εχει και απολυτη ησυχια.... νομιζω θα τα καταφερεις τουλαχιστον μα μη φοβασαι...
    δεν οριζεις μ αυτον τον τροπο την τυχη σου.... αυτο το πιστευω... υποστιριξη.. ειναι η προετοιμασια που εχεις κανει...τουλαχιστον αναγνωριζεις.. οτι δεν προετοιμαστικες καλα..

    νομιζω οτι τελικα θα τα πας πολυ καλυτερα απ οτι πιστευεις... θα εκπληξεις τον ιδιο σου τον εαυτο...
    μα κι αυτο να μην γινει.... εχεις ακομα πολυ μελλον...
    αλλιμονο αν κρινοταν το μελλον σου μεσα σε 3 μερες.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    με αγχος δε πετυχαινεις απολυτος τιποτα οποτε λιγη αναισθησια χρειαζετε διαβαζεις κ οτι βρεξει ας κατεβασει ζαμαμφου.
    Την αναισθησια χρειαζομαι αλλα ποτε δεν τα καταφερα για να τα καταφερω και τωρα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    πανελλήνιες ειναι κοριτσι δεν ηρθε το τελος του κοσμου....
    εκαλα εγω δεν μπορω να σου πω και πολλα σ αυτο το θεμα
    νομιζω ομως όλα τα παιδια ειναι αγχωμενα μ αυτό...
    για το θεμα της προετοιμασιας δεν μπορεις να κανεις κ πολλα (τιποτα σχεδον)..οποτε μην το σκεφτεσαι καθόλου...
    μπορει το οτι θα εισαι μεν με πολλα παιδια κ.τ.λ. εκεινη την ημερα κ τις επομενες να σε ανυσυχει σκεψου ομως οτι...... δεν ειναι 5θημερη εκδρομη.. ουτε εξοδος σε κλαμπ..
    θα εχει και απολυτη ησυχια.... νομιζω θα τα καταφερεις τουλαχιστον μα μη φοβασαι...
    δεν οριζεις μ αυτον τον τροπο την τυχη σου.... αυτο το πιστευω... υποστιριξη.. ειναι η προετοιμασια που εχεις κανει...τουλαχιστον αναγνωριζεις.. οτι δεν προετοιμαστικες καλα..

    νομιζω οτι τελικα θα τα πας πολυ καλυτερα απ οτι πιστευεις... θα εκπληξεις τον ιδιο σου τον εαυτο...
    μα κι αυτο να μην γινει.... εχεις ακομα πολυ μελλον...
    αλλιμονο αν κρινοταν το μελλον σου μεσα σε 3 μερες.....
    Μερικες φορες ή εγω τα κανω τοσο μπερδεμένα ή ετσι είναι.. αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις ανησυχιες μου..
    Οντως οι πανελλήνιες συφμωνω δεν είναι το τελος του κοσμου αλλα είναι και μια αρχη..
    Παντως δεν ξερω.. Αν δεν ειχα την κοινωνικη φοβια μπορει να ηταν πολύ διαφορετικα.. αλλα τωρα..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    διαβασεω κ τα υπολυπα μη τα σκεφτεσαι οσα πανε κ οσα ερθουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    διαβασεω κ τα υπολυπα μη τα σκεφτεσαι οσα πανε κ οσα ερθουν
    τοσο χαλαρες κουβέντες σε ένα αγχωμενο ατομο..! νομιζω δεν πιανουν!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι κ αλλιως δε πετυχαινεις τιποτα ετσι αν εισαι χαλαρος καλυτερα τα πας θυμαμαι τη πρωτη φορα πχ που ταξιδεψα με αεροπλανο ειχα χαλαρωσει κ ειμουν στο κοσμο μου κ καλυτερα τα πηγα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ετσι κ αλλιως δε πετυχαινεις τιποτα ετσι αν εισαι χαλαρος καλυτερα τα πας θυμαμαι τη πρωτη φορα πχ που ταξιδεψα με αεροπλανο ειχα χαλαρωσει κ ειμουν στο κοσμο μου κ καλυτερα τα πηγα
    Συμφωνω αλλα όταν το αγχος γινεται πανικος.. υπαρχει κολπακι..; δεν το νομιζω!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως σε αγχονουν οι γωνεις σου μ αυτα που σου λενε?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Μερικες φορες ή εγω τα κανω τοσο μπερδεμένα ή ετσι είναι.. αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις ανησυχιες μου..
    Οντως οι πανελλήνιες συφμωνω δεν είναι το τελος του κοσμου αλλα είναι και μια αρχη..
    Παντως δεν ξερω.. Αν δεν ειχα την κοινωνικη φοβια μπορει να ηταν πολύ διαφορετικα.. αλλα τωρα..
    πες στον εαυτό σου λοιπόν ότι η διαδικασία των εξετάσεων θα είναι κι ένα τεστ για την κοινωνική φοβία
    που αναγκαστικά θα υποβάλλεις τον εαυτό σου...
    εσυ το κάνεις....πίστεψε το
    κοίτα το καθρέφτη σου από αύριο κι όλας .................. και πες του το..
    κυριολεκτώ.....κάντο..
    δε θα ''γιατρευτείς''
    αλλά θα πάρεις λίγο θάρρος....
    αν δεν ειχες κοινωνικη φοβια όλα θα ήταν διαφορετικά............ μπορει να ήσουν η καλύτερη μαθητρια και η πιο καλα προετοιμασμενη ...μπορει να γυρναγες όλη μερα βολτες..
    και σε 3 μερες να πηγενες και να έγραφες 0....
    κοριτσακι εισαι αυτη που εισαι.... το παλευεις ως τωρα μοναχουλα όλο αυτο...

    ότι και να κανεις στις εξετασεις.... θα ειναι τεραστια ΝΙΚΗ.... απεναντι στις φοβιες σου... φτανει να πας και να δωσεις εξετασεις ...κι ας φοβασαι..
    μπορει να μην φτανει να μπεις σε μια σχολη..
    θα ''βγεις'' όμως ..εστω προσωρινά...μεσα απο το τουνελ.. που ζεις ..και που δεν σου αρεσει ουτε εσενα

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Γεια σας! Γραφω πανελλήνιες σε 3 μερες!!!! , και θελω να αναφερω τις ανησυχιες μου γυρω από αυτό για να καταλαβω
    και εγω τι μπορω να κανω ...! Το αγχος και ο πανικος μου είναι πολύ εντονα για διαφορους λογους ! Ο ενας είναι επειδή δεν είμαι προετοιμασμενη
    καταλληλα λογω του ότι δεν διαβαζα πολύ ολη την χρονια οποτε υπολογιζω στο να γραψω κατι μετριο.. και με αγχωνει το γεγονος ότι είναι πανελλήνιεςκαι εγω παω για να γραψω ετσι όπως θα γραψω..! Δευτερον, με ενοχλεί ιδιατερα η κοινωνικη φοβια μου διοτι μονο που σκέφτομαι ότι θα είμαι εγω
    με ποσα αλλα παιδια σε μια αιθουσα, με απολυτη ησυχια για 3 ωρες.. δεν μπορω να το αντεξω, αγχωνομαι! Και τελεταιο, ότι λογω της μοναξιας που νιωθω
    εκεινη τη μερα πιστευω ότι θα νιωθω ότι θα είμαι ολομοναχη να οριζω την τυχη μου χωρις να εχω κανεναν να με υποστηριξει και φοβάμαι ότι θα με παρατησει μεχρι και ο
    ιδιος μου εαυτος..! Είναι αρκετα για πανελλήνιες ε;! Δεν ξερω τι να κανω.. Οποιος εχει παρομοιες ανησυχιες γυρω από τις εξετασεις του ή γενικα ας πει κατι,
    οτιδήποτε!
    Εγω μαζί σου ταυτίστηκα στο πρώτο κομμάτι μόνο.. που γενικώς δεν πολυδιάβαζα όσο θα πρεπε για τις πανελλήνιες.. και οι μέρες για μένα όσο πλησίαζαν οι εξετάσεις με άγχωναν απίστευτα.. ένιωθα ότι δεν ήμουνα έτοιμος γι αυτή την μέρα να πάω να δώσω και ότι είχα πολλά κενα και δεν προλάβαινα πλέον να τα καλύψω! Με το άγχος αυτό κοιμόμουνα και ξυπνούσα!
    Είχα και τους γονείς που πλήρωναν τα φροντιστήρια και ένιωθα ότι είχαν προσδοκίες απο μένα να τα πάω καλά.. άσε που φοβόμουνα διαρκώς ότι θα πατώσω! Φρίκη.. σκέτη φρίκη.. άστα να πάνε...

    Τελικά σήμερα ζω και υπάρχω.. να φανταστείς το είχα ξεχάσει τελείως το σκηνικό.. και μ αυτά που γραψες το ξαναθυμήθηκα!

    Επίσης δεν είσαι μόνη.. έχεις κ εμας εδώ που ξενυχτάμε μαζί σου.. κ θέλουμε να μαθαίνουμε τα νέα σου..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μηπως σε αγχονουν οι γωνεις σου μ αυτα που σου λενε?
    E κατι κανουν και αυτοι.. αλλα γενικα πιστευω ότι είναι περισσοτερο δικο μου το πρόβλημα
    αλλα σιγουρα και αυτοι εμπλέκονται..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    πες στον εαυτό σου λοιπόν ότι η διαδικασία των εξετάσεων θα είναι κι ένα τεστ για την κοινωνική φοβία
    που αναγκαστικά θα υποβάλλεις τον εαυτό σου...
    εσυ το κάνεις....πίστεψε το
    κοίτα το καθρέφτη σου από αύριο κι όλας .................. και πες του το..
    κυριολεκτώ.....κάντο..
    δε θα ''γιατρευτείς''
    αλλά θα πάρεις λίγο θάρρος....
    αν δεν ειχες κοινωνικη φοβια όλα θα ήταν διαφορετικά............ μπορει να ήσουν η καλύτερη μαθητρια και η πιο καλα προετοιμασμενη ...μπορει να γυρναγες όλη μερα βολτες..
    και σε 3 μερες να πηγενες και να έγραφες 0....
    κοριτσακι εισαι αυτη που εισαι.... το παλευεις ως τωρα μοναχουλα όλο αυτο...

    ότι και να κανεις στις εξετασεις.... θα ειναι τεραστια ΝΙΚΗ.... απεναντι στις φοβιες σου... φτανει να πας και να δωσεις εξετασεις ...κι ας φοβασαι..
    μπορει να μην φτανει να μπεις σε μια σχολη..
    θα ''βγεις'' όμως ..εστω προσωρινά...μεσα απο το τουνελ.. που ζεις ..και που δεν σου αρεσει ουτε εσενα

    Το ξερω.. Και γω προσπαθώντας να καθησυχαστω πιστεψε με εχω πει πολλα στον
    εαυτο μου.. Πιστευω ότι ναι θα είναι μια ''προκληση'' για όλα αυτά που με φοβιζουν αλλα
    όπως και να χει ο φοβος είναι φοβος.. και είναι δυσκολο να πω στον εαυτο μου πανε και εκει
    και να ξερεις θα εισαι αντιμετωπη με τον φοβο σου.. Νομιζω ότι εχω παθει κατι σαν ''χαλαροτητα''
    λογω του ότι πρσπαθω να ηρεμησω τον εαυτο μου και δεν ξερω κιολας μηπως με προετοιμαζει για το μεγαλο μπαμ..!
    Αλλα φοβάμαι ότι αυριο το βραδυ πριν κοιμηθώ.. θα αντιστραφουνολα καιθα ερθει το τελος μου!
    Ξερεις τι πρεπει να με ενοχλεί πιο πολύ; Ότι παλι θα ξερω ότι αυτό θα το περναω μονη μου, ότι είμαι παλι
    εγω και το αγχος μου σε ένα δωματιο..δεν ξερω τι να πω.. Είναι φυσιολογικο που μεσα σε όλα με ενοχλεί και αυτό;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Εγω μαζί σου ταυτίστηκα στο πρώτο κομμάτι μόνο.. που γενικώς δεν πολυδιάβαζα όσο θα πρεπε για τις πανελλήνιες.. και οι μέρες για μένα όσο πλησίαζαν οι εξετάσεις με άγχωναν απίστευτα.. ένιωθα ότι δεν ήμουνα έτοιμος γι αυτή την μέρα να πάω να δώσω και ότι είχα πολλά κενα και δεν προλάβαινα πλέον να τα καλύψω! Με το άγχος αυτό κοιμόμουνα και ξυπνούσα!
    Είχα και τους γονείς που πλήρωναν τα φροντιστήρια και ένιωθα ότι είχαν προσδοκίες απο μένα να τα πάω καλά.. άσε που φοβόμουνα διαρκώς ότι θα πατώσω! Φρίκη.. σκέτη φρίκη.. άστα να πάνε...

    Τελικά σήμερα ζω και υπάρχω.. να φανταστείς το είχα ξεχάσει τελείως το σκηνικό.. και μ αυτά που γραψες το ξαναθυμήθηκα!

    Επίσης δεν είσαι μόνη.. έχεις κ εμας εδώ που ξενυχτάμε μαζί σου.. κ θέλουμε να μαθαίνουμε τα νέα σου..

    Ποσο μ αρεσει όταν ακουω εμπειριες από αλλους για τις πανελλήνιες και τα λενε τοσο χαλαρα.. Αυτό περιμενω και γω,
    να περασουν ώστε να δω ότι δεν ηταν κατι τοσο τρομερο.. Αλλα όταν το ζεις είναι διαφορετικα.. Παντως νομιζω ότι εχω από όλα τα προβληματα..
    Αλλα και αυτό με τη μοναξια με ενοχλεί.. ό,τι και να μου λενε, ξερω ότι εκεινη την ωρα θα είμαι εγω και το γραπτο μου οποτε στην ουσια
    θα μαι μονη μου..!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2012, 05:39
  2. 2η σχέση...ανησυχίες
    By manoschania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2010, 17:47
  3. ΥΠΑΡΞΙΑΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 15:21
  4. Τάσεις φυγής και ανησυχίες
    By astarti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-2007, 22:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •